Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:02 21.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Тема Еми, това е положението - E3b1  
Автор WlSP (тук)
Публикувано01.03.08 02:27



Както обещах по-рано в темата за генетичните изследвания и историята, пускам ъпдейт - излязоха резултатите от теста, който си направих в National Geographic. Вече поне за себе си съм напълно убеден - нямам нищо общо с пришълци от Памир, Иран или Пра-българистан. Както и очаквах - E3b1 (предишна E3b=M35), група добре представена в Европа, най-вече в южната част и Средиземноморието, но не и на изток. С добре изследван път на заселване през Близкия изток, пристигане на Балканите преди около 8000 години. Такива са и преобладаващите резултати на българи, за които говорихме по-рано.
Сега чакам още резултати от други приятели, които направиха теста и като дойдат пак ще пиша.

Ето, ако някой иска да се запознае по-подробно с резултата:

Редактирано от WlSP на 01.03.08 02:34.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор genefan (минаващ)
Публикувано01.03.08 02:41



Браво, радвам се повече българи се включват.
Надявам се, че знаете за Българския генетичен проект и ще прехвърлите резултатите там:





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано01.03.08 06:25



Ще споделиш ли малко антропологични белези. Къдрав ли си, цвят на косата, матовост на кожата (без да е нужна пряка връзка с хаплотипа, но все пак).

Nearly 25 percent of Jewish men belong to this haplogroup (

).

- escape velocity of growth -

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: faliak]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано01.03.08 08:14



Nearly 25 percent of Jewish men belong to this haplogroup

Процентът би трябвало да е по-висок, тъй като ашкеназите са българи по род, а сред евреите именно ашкеназите са най-голямата компонента - 80% от еврейството.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано01.03.08 08:20



Вече е пределно ясно, че днешното българско население е пряк потомък /над 60%/ на местното /автохтонно/ население на Балканите, живяло в нашите земи през последните 10 хилядолетия.

Връзката с Близкия Изток е с неизяснена посока. Моето скромно мнение е, че посоката е оттук натам.

Остава да докажем, че етнонимът "българи" е местен, а не придошъл.

Това ще е малко по-трудно, но на базата на достатъчно съществуващи данни скоро ще бъде доказано безапелационно.

Редактирано от Ziezi на 01.03.08 08:27.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Ziezi]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано01.03.08 09:03





Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: faliak]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано01.03.08 09:19



аз кат' съм тънкокож(синьокож).........бог ли съм?



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор XOPЪ БATЪ/XOPЪ BATЪ (непознат )
Публикувано01.03.08 10:23



+ Знатши ти си : БЕЛЪ, ИНТЕЛИГЕНТЕН, СОТСИАЛНО ПРОСПЕРИРАШТЪ!? НАЛИ?!?!


+ Пусни ездна снимка, за да вържемъ групата съ визажа!



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Xaнko (от село Осеня)
Публикувано01.03.08 11:06



За колко време станаха резултатите? Срещу смехотворната сума от $99.95 си струва човек да опита.

...от стотната на багатур багаина Севар


Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано01.03.08 11:33



-Да това със сигурност е една "автохтонна" хаплагрупа ако е във своя алфа вариант обаче, но както и да е, шансовете да не принадлежи към него са много малки...Може да се наложи допълнително изследване за да се установи това с точност...
ПО мое мнение ,както вече съм отбелязвал, смятам,че освен пеласгите към тази група са принадлежали и Етруските,Троянците и Древните Критяни...

Cluster &#945; is found at the highest frequencies in Albania, Rumania and Bulgaria (>20%) and in Greece (according to unpublished data which they cite), and its frequency decreases sharply in all other populations. Surprisingly, it is found outside Europe in frequencies <5%, even in Turkey (3.4%). Thus, the authors conclude that it represents "an important range expansion from the Balkans to western and southern-central Europe". What should be noted is that cluster &#945; Y chromosomes make up almost the entirety of Balkan Y chromosome, are almost entirely absent outside Europe and represent an expansion from the Balkans.




Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано01.03.08 11:42






haplogrupata e І.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 01.03.08 16:33.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: мapдyk]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано01.03.08 12:12



В отговор на:

halogrupata e І.




-Много си пестелив откъм думи бе Мърдук...Кво искаш да кажеш с това?Да гадаем ли?
І-също си е автохтонна...Дори ако трябва да ги сравним,Е3б е малко по-морска да я наречем(по-застъпена в Гърция и островите й)..но както и да е те двете
плюс J2 (тоест I,E3b1, J2) са си най древните в региона ни доказващи запазване на население дори отпреди Индоевропейското разселване(ако приемем най разпространената версия на М.Гимбутас, че последното е с огнище Северното Черноморие)




Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано01.03.08 12:26



свързана е с пришълци, а говориш за автохонна.



това са глупости. все едно е да обявиш,че в северен Китай автохонното население е от европеиди.

за автохонност се съди по митохондриалната а и доколко генетичните методи са коректни е друг въпрос.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: faliak]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано01.03.08 12:43



ОК - съвсем обикновен съм - права тъмно-кестенява коса, цвят на кожата - нито мургав, нито прекалено тестян, зелени, леко пъстри очи. На времето живях за кратко във Франция - на втория месец хората ме разбираха, че съм чужденец, чак като заговорех.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Xaнko]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано01.03.08 12:49



За около 2 месеца стана с транспорта в двете посоки. За чужбина е малко по-скъпо заради транспортните разходи - $106, ако се съберете 3 и повече души, а за единично беше около 120, но то при сегашния долар...



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: мapдyk]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано01.03.08 12:51



В отговор на:

свързана е с пришълци, а говориш за автохонна.

това са глупости. все едно е да обявиш,че в северен Китай автохонното население е от европеиди.

за автохонност се съди по митохондриалната а и доколко генетичните методи са коректни е друг въпрос.




-Изказваш се доста неподготвен моето момче...Грам смисъл няма в горенаписаното от тебе...
За съжаление не можем да излезем наследници на Неандерталците,което ти явно имаш предвид като истинска "автохтонност".Естествено е че всички хуманоиди са "пришълци " от Източна Африка то какво искаш?!
Относно "митохондриалната"-там дори нещата са много по-хомогенни за цяла Европа отколкото при у-хромозомната,затова не е и така интересна...
Както виждаш всички анализи се базират на анализ на наследството по мъжка линия именно поради тази причина.
Айде иди да почетеш още малко пък тогава може пак да поговорим




Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано01.03.08 12:56



Вече прехвърлих изследването и във Familytreedna и вероятно ще си доплатя за още по-точни резултати. Там вече ми излязоха "роднини" из цяла Европа, като дават до 91% общ прародител 24 поколения назад, 34% - 4 поколения назад. Повечето са в Европа и САЩ, само двама с в Азия (Китай), но са с английски имена.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано01.03.08 12:58



много си далеч от истината.



нямаш си и грам понятие за какво става дума!

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: мapдyk]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано01.03.08 13:48



-Все едно слушам Маготин

, или пенсионерите-комунисти от селата-вари го печи го-БСП

-Говориш за "пришълци", без сам да си наясно за какви "пришълци" говориш,
а и на мен ми писва да повтарям неща сто пъти.
В рамките на анализите и заключенията във връзка с ДНК картината на балканите упоменатите от мен 3 хаплагрупа се смятат за автохтонни..а като пришълци можем да разглеждаме единствено R1a и R1b отъждествявани с индоевропейската експанзия(1500г.пр.н.е. от земите на дн. Украйна)към балканите-това е R1a;
и с келтските нашествия към и през земите ни(500г.пр.н.е)-R1b ;
-и двете са представени с по около 10% в генофонда ни...




Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Kossoman ()
Публикувано01.03.08 13:55



34% - 4 поколения назад

4 поколения равняват ли се на 3-ти братовчеди, или греша? Може ли малко повече разяснения?



Тема Ами това?нови [re: WlSP]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано01.03.08 14:06





The haplogroup E3b1*(xE3b1b) was found in 77.2 % of the male Somali population, in 6.3 % of Iraqi males and in 1.7 % of male Turks whereas E3b1* was not found in Sub-Saharan Western African males. The frequency of haplogroup E3b1*(xE3b1b) in Somali males is the highest observed in any populations to date, and we suggest that the Somali male population is the origin of this haplogroup.



Сомалиец:


Сомалийска култура:


Кози:


Традиционен износ на ароматични продукти:

"Somalia was known to the ancient Egyptians as the Land of Punt. They valued its trees which produced the aromatic gum resins frankincense and myrrh. Punt is also mentioned in the Bible, and ancient Romans called it Cape Aromatica. "

Костов:


Сава Гроздев:


Топалов и Чепаринов:


- escape velocity of growth -

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано01.03.08 14:14



разглеждай(мечтай) както искаш. Мечтите са безплатни.



такива тъпизми пишеш, че не е нужно и ги коментирам.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 01.03.08 14:24.



Тема Re: Ами това?нови [re: faliak]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано01.03.08 14:27



Нашето Е3в1 е от така наречения алфа-клъсър(подгрупа), Бета- и т.н са сред бербери,сомалийци и т.н...Например около 4% от португалците са с Е3в1 от сев.Африка, както и 2% от Сардинци и Сицилианците...нашето обаче е автохтонно на Балканите...По моему диференциацията е станала минимум преди 5-6000години(от общото Е3в1).




Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор джинrиби (пристрастен)
Публикувано01.03.08 14:34



Two haplogroups (E3b1a2-V13 and J2b1-M102) after several last researches (Cruciani et al 2007 etc) hypothetically in the old time could be united tribes groups or some tribes concentrated in area of modern Albania and in territory of ancient Illyria and a part of Thrace. Their peak frequencies there. E3b1a2 in Albania (Kosovo) has frequency about 32 % (and with downturn in Macedonia - 18 %), and J2b1 in Albania - 17 %. Areas with the lowered frequencies - Macedonia, Bulgaria also is connected to Thracian tribes and was exposed to numerous intrusions avars and goths. Interesting that J2b1 also is high enough in a turkish part of Thrace. It is possible to assume, that J2b1 hypothetically is "the proto-thracian genetic signature ", also time as E3b1a2 can be named "proto-illyrian" . It is known also, that the population of Thrace as a matter of fact were a mix from illyrian and thracian tribes and made a part a mix of earlier IE-tribes with a fair impurity local peace tribes groups (farmers).


Редактирано от джинrиби на 01.03.08 14:39.



Тема Re: Ами това?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано01.03.08 14:36



Това изглежда са били корабоплаващи народи, но неочакваното за мен е дали това корабоплаване не се е зародило в Червено море?

- escape velocity of growth -


Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: джинrиби]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано01.03.08 14:43



В отговор на:

It is possible to assume, that J2b1 hypothetically is "the proto-thracian genetic signature ", also time as E3b1a2 can be named "proto-illyrian" . It is known also, that the population of Thrace as a matter of fact were a mix from illyrian and thracian tribes and made a part a mix of earlier IE-tribes with a fair impurity local peace tribes groups (farmers).




-Според мен тук Кручиани малко се е престарал в анализа си...

Локалното претрупване-На I hapl. в Херцеговина, E3b1-В района на Косово, както и на R1a в македония(където го има в 4 мутации!) се дължи на кръвосмешения, поради дългата локална изолираност на населенията на тези ареали в различни епохи и основно през турското владичество.




Тема Re: Ами това?нови [re: faliak]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано01.03.08 14:46



-едва ли защото ако беше така щяха да се разселят надолу а не на север към Средиземноморието-както знаеш Червено и Средиземно море не са били свързани тогава...




Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: джинrиби]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано01.03.08 14:51



голям мерак имат мангалите(чифутите) да обвържат траките с азиатски и африкански хаплогрупи.



ай ми докажи, че не е гръцко?

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 01.03.08 16:32.



Тема Re: Ами това?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано01.03.08 14:54



Не, напротив, надолу е океанът и освен това се навлиза в тропическа зона, която се характеризира с бурно море. Плюс това, търговията се е случвала с Египет и с близкоизточните народи. Това, че морето не е било свързано не е проблем. Може да се сключи договор за опрериране на флотата на Египет, или посредстом друг договор да е осъществено прехвърлянето на същите търговци в Средиземноморието. Забележително също е че първото Египетско царство възниква в Горен Египет. Тоест в този регион е имало определено напреднала култура. Най-вероятно първоначално корабоплаването се развива по течението на Нил, и то горното течение. Впоследствие, както казах, се прехвърля в морето, и то в Червено море най-напред. Това обяснява и защо финикийците се появяват внезапно, без предистория. в Средиземноморието, и по същия начин защо етруските се появяват внезапно и без предистория в Апенините.

- escape velocity of growth -


Тема Re: Ами това?нови [re: faliak]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано01.03.08 14:57



етопски цигани-нубийци -известни и като гърци



откъде си извеждат произхода гърците, ммм? и к'ва е честотата там на коментирана халпогрупа?

Египет, Алжир ли?

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 01.03.08 16:34.



Тема Re: Ами това?нови [re: мapдyk]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано01.03.08 16:22



Не ми се вярва гърците да са развили самостоятелно мургавия си цвят. За мен е несъмнено, че връзката е с Африка. И понеже морето не може да се прекоси както сега по средата, ами при корабоплаване в древността се е следвал брегът, очевидно следата излиза на другия край на Червено море. Колониите в западното Средиземноморие като Картаген придобиват значение едва по-късно, пък и в Берберия няма такива важни археологически центрове като този в Етиопия:



The ruin of the temple at Yeha dates to the 7th or 8th century BC (Ethiopia).

Ще дам друг пример по аналогия. Тук на Балканите кой идва с лодките си от много далеч от север да ни носи роби, разтоварвани в Русчук. Руснаците естествено. Ето в подобна позиция се намират прото-сомалийците или прото-етиопците по отношение на Египет. Понеже египтянинът няма да си мръдне пръста, ами ще каже донесете ми продуктите на крака, затова именно тези прото-сомалийци са принудени да развиват корабоплаването сами. Процъфтяването на Египет още от най-дълбока древност позволява на прото-сомалийци или протo-етиопци да развиват търговските си умения в своеобразна симбиоза с Египет. Кой от древните народи е бил в най-добра позиция да развива морска тъговия с далечен обсег и висок обмен? Именно те, защото са в близост до Египет, процъфтяваща цивилизация, която предлага постоянен пазар, с която са свързани посредством естествен воден коридор, а именно, първо Нил, но после и Червено море, изискващи постепенно развиване на умения в корабоплаването. Просто случаят е безспорен.

Накрая финикийците са се появили във Финикия, а не в Либия, Мароко или другаде по Средиземноморието. Значи изведнъж се появяват опитни корабоплаватели, които ако вярваме на догмата трябва до този момент да са били семитски племена, които по дефиниция стоят на сушата и отглеждат добитък. Голямо недоразумение. Забелязваме, че географското разположение на финикийците е малко след като се подмине Египет. В този регион не може да възникне нов народ, още по-малко корабоплаващ. Къде при тези сблъсъци ще се развие корабоплаване "де ново". Този народ, който вече си е бил развил на спокойствие корабоплаването в Африка, само е бил прехвърлен от другата страна на сушата в Средиземно море. Ами очевидно, по договор, Египет ги е прехвърлил и ги е настанил в земята на израелтяните, които по това време са били поробени. Прехвърлил ги е от Африка - те са били старите му търговски партньори.

Освен това, нека да сравним финикийците с израелтяните. Израелтяните в този период не са никакви търговци, ами са слуги при египтяните, и гледат да навлезнат в някакви машинации по отношение на властта. Виждаме обаче, че в Африка съществува важна традиция на търговия, например при берберите. Техният корабоплавателен вариант са прото-етиопците и прото-сомалийците. Търговията е дошла от тези хора, и те затова са измислили парите. Не можеш да измислиш парите без да си имал дълга история на търговия. Дори египтяните и израелтяните не са могли да ги измислят, което е естествено, защото едните са градили империя, а другите са градили планове как да победят империята с идеология и подмолност.

- escape velocity of growth -

Редактирано от faliak на 01.03.08 19:21.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор areнтOO6 (колобър)
Публикувано01.03.08 16:53



Ами черно оките и черно коси



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано01.03.08 19:04



О, боже! Сто и кусур лева за таква нещо!? Ебаси, всекиму предците са дошли отнекъде, какво значение има!? Ма щом те влече...



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано01.03.08 19:13



И понеже се зачетох:

В отговор на:

In the Balkans and Greece, between 20 to 30 percent of the men belong to E3b1, as do nearly 75 percent of the men in North Africa.




А останалите 70-80%?



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Xaнko (от село Осеня)
Публикувано01.03.08 20:04



И защо какъв е критерия R1a и R1b да се "смятат" за пришълци, а първите две - за автохтонни- щото едните са дошли преди 10 000 а другите - преди 4000 ???

Значи ако аз се окажа R1b, автоматично съм пришълец понеже гените са и тука от некакви си 4000 години, а твойте- примерно от 10 000? Между другото, по-приетата версия е че R1b носителите са навлезли в Европа още около преди 30 000, което ги прави по-"автохтонни" от I мутацията.

По добре не се опитвай да намесваш понятитето "автохтонност" тука, както се вижда, и едните и другите, и третите, са колонизатори.

Редактирано от Xaнko на 01.03.08 20:44.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Xaнko (от село Осеня)
Публикувано01.03.08 20:21



Мерси.
От различните източници изглежда, че Е3В1 е стар cluster, въведен от северна Африка около 13 ky bp.
Същевременно има група I, която е започнала да колонизира Европа от близкия изток около 20 ky bp и представява пласт в цяла Източна Европа (като се почне от Скандинавия до България).
Друга мутация J се твърди че настъпила по късно (около 10 ky bp) и по нея се измерва успеха на неолитната революция и заселването на тези хора на Балканите малко по късно.

Много интересно...

Много интересна методология...

...от стотната на багатур багаина Севар


Тема има едно голямо НОнови [re: WlSP]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано01.03.08 21:49



Гледал съм и предавания и т.н. но така и не разбрах какво точно им позволява да начертаят с такава убеденост миграционния път и т.н. на ДНК-то ти.
Все пак това се базира върху днешното разположение на народите.

___



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Xaнko]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано01.03.08 22:07



В отговор на:

И защо какъв е критерия R1a и R1b да се "смятат" за пришълци, а първите две - за автохтонни- щото едните са дошли преди 10 000 а другите - преди 4000 ???

Значи ако аз се окажа R1b, автоматично съм пришълец понеже гените са и тука от некакви си 4000 години, а твойте- примерно от 10 000? Между другото, по-приетата версия е че R1b носителите са навлезли в Европа още около преди 30 000, което ги прави по-"автохтонни" от I мутацията.

По добре не се опитвай да намесваш понятитето "автохтонност" тука, както се вижда, и едните и другите, и третите, са колонизатори.




-Да ама забележи за миграции в кои епохи говорим! Не говорим за 681г. нито
за мародери от времето на Юстиниан и Анастасий!
Великото преселение или по-скоро Велики преселения намираме с хилядолетия по-рано , а от общоприетото глобално от края на античността не виждаме особени следи нито на балканите нито където и да е другаде в европа....
Като изключим циганския H-haplagroup за миграция от някъде от Ц.Азия няма и следа.

В отговор на:

И защо какъв е критерия R1a и R1b да се "смятат" за пришълци, а първите две - за автохтонни- щото едните са дошли преди 10 000 а другите - преди 4000 ???

Значи ако аз се окажа R1b, автоматично съм пришълец понеже гените са и тука от некакви си 4000 години, а твойте- примерно от 10 000? Между другото, по-приетата версия е че R1b носителите са навлезли в Европа още около преди 30 000, което ги прави по-"автохтонни" от I мутацията.



-Говорим за "автохтонност" на балканите в частност а не за Европа въобще,то
R(в двете си варианти R1b и R1b) е даже по-стара в Европа като цяло..но пак повтарям говорим за Балканите в частност.
И гените на R1b са тук (в Европа не от 4000 а от 40 000г.)и говорим за евентуално първо заселване на Балканите през 500г. пр.н.е т.е преди 2500г.
т.е от нашествията на онези бреновци,опожаряването на делфи,колонията при Туле(до казанлък) и заселването на галатите в Анатолия...
-Но дори и това е малко несигурно защото 'R1b' е прединдоевропейско а келтите все пак са индоевропейци нали
Тоест възможно е "чистите" келти да са били 'R1а'+'I' haplagroups по мое лично мнение.


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 01.03.08 22:15.</EM></FONT></P>

Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 01.03.08 22:17.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано01.03.08 22:51



1. Всички гени са еднакво стари.
2. Много стари и изглеждащи сега традиционни за Европа гени може до вчера да са пасли овце на някой изолиран остров (автохтонни за острова, но не и за Европа).
3. Не може население, което се е разселило по очевидно морска схема, да се е разселило преди изобретяването на кораба. Едно изключение са папуасите, които обаче заемат празни острови, докато Европа изобщо не е била празна и при тези условия с един сал не можеш да установиш дълготраен генетичен импринт.
4. И без велико преселение, племената се разселват, например в рамките на Римската империя, под Византия и под Османската империя.
5. Значи не можем да твърдим почти нищо сигурно за автохтонност.
6. Не е ясно дали една висока концентрация в определена география се е засилила наскоро или е била център на възникването на хаплогрупата от миналото.
7. Не е ясна посоката на миграция.
8. Много от участвалите в минали велики преселения, и документирани в исторически хорники народи, може да са изчезнали, а територята да е била населена отново от малки джобове население (например гърци по крайбрежията, които се отървават от геноцидалните военни конфликти между империите, същото се отнася и за някои високопланинци, които поради изолираността си са преживявали много бури; консервативната шопска "тактика" е друг начин за запазване на собствена популация на ландшафта).

- escape velocity of growth -

Редактирано от faliak на 01.03.08 23:23.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Cтeпeн Пpинц (с примеси)
Публикувано02.03.08 03:00



Много интересно.... 100 гущера.

И каква е процедурата? Пращаш кръв или що?

Извинявам се, ако сте го обсъждали вече - ако има линк или е обяснено някъде - пратете моля?

Да видим дали наистина съм степен принц или някакъв друг... принц

.

РЕДАКЦИЯ: А то си е описано, хъм кво публичо .

Редактирано от Cтeпeн Пpинц на 02.03.08 03:05.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Cтeпeн Пpинц]  
Автор БoянГeнoв (ентусиаст)
Публикувано02.03.08 10:32



Хмм, аз искам да попитам нещо автохтонците, защото много радостни възгласи долетяха от тяхна страна

:
Дори и да се окаже, че генетически сме супер автохтонни, какво се надявате да докажете с това и каква изгода ще ви донесе цялата работа?



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Xaнko (от село Осеня)
Публикувано02.03.08 12:38



"ВЕликото преселение" може да е било велико за хората, които са го наблюдавали и записали (гръко-римляните), но е напълно невидимо на генно ниво, поне с разрешаващата способност с които са направени тези изследвания.
Причината е, че въпросното преселение е било предимно в рамките на Европа и хората извършили го са били генетично (почти) еднакви, т. е. имало е заселване на швейцарци и германци в Италия и Испания, украинци в България и Гърция и т.н. което няма как да остави кой знае какви отпечатъци на ниво 3-4 маркера.

Втората причина е че интерпретацията на генетичните данни е исторически-базирана. Ако група от 5000 хуни минат през северна България през 500 г. и извършат серия зрелищни клането, това веднага се записва от тогавашната преса (гръко-римляните) и автоматично става част от сегашното ни историческо мислене. В ресултат, ние търсиме автоматично хунски следи в Европа, въпреки че същата четица преспокойно може да е загинала от епидемия от диария или причакана от друга четица в някой гъсталак в Хърватско 2 месеца по-късно. От друга страна, ако в северозападна България през 15-16 век са се заселили 10 000 саксонски селяни, търсещи спокойствие и ниски данъци, никой не се сеща за тях поради незрелищния характер на заселването им и съответно ако открие западноевропейски маркери, веднага почва да търси зрелищни събития записани в историята, опожаряване, кланета. Генните следи обаче не се оставят от четите главорези в от the headlines на историческите сведения, а от кротко преселващи се и размножаващи се орачи и копачи.

Редактирано от Xaнko на 02.03.08 12:48.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Cтeпeн Пpинц]  
Автор genefan (минаващ)
Публикувано02.03.08 14:05



Аз бутам от няколко години тази тема във форум Генетика, но тук изглежда едва сега изниква интерес към генетичните тестове за произход:


Защо е важно да се изкараме автохтонни - амо първо да не проявят някои други народи юридически поретенции към нашите земи - че са били уж тук преди нас.
По едно време сериозно се бях разтревожила, от някакви изцепки за протоевреи по Черноморието опреди 6000 години. В тази връзка се вижда колко вредна е Иранската теория за произхода ни - че ние сме дошли от Азия хиляди години след тях, значи някакви навлеци без всякаква връзка с предишна култура и кръвен произход. Слава-богу, досега никакви значими средноазиатски гени не се откриват нито по мъжка, нито по женска линия сред българите.
Това обаче става по-достоверно при голям брой тествани.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: genefan]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано02.03.08 14:11



Тъй като си дама, само ще питам какво означава "юридически претенции"?


Демек, аз като съм произлязъл от Африка, мога по всяко време да искам да ми опразнят прародината, тъй ли?
Трябва само да си нося генетичното изследване.
Айде стига глупости! Ако (пра)българите са живели примерно на територията на днешна Украйна по някое време? Да си я искаме - да ни я опразнят!

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: инцидeнтeн]  
Автор genefan (минаващ)
Публикувано02.03.08 14:17



Не се смейте, зщото това важи с пълна сили в момента - например англичаните отказват да върнат елинските старини , ограбени навремето и сега в британските музеи под предлог, че сегашните гърци не са преки кръвни наследници на древните елини.
Което си е вярно, де.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: genefan]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано02.03.08 14:24



Ми не мога да не се смея.
Сигурно и германците отказват да върнат бюста на Нефертити в Египет по същата причина?


Айде да не дискутираме дали елинските старини са ограбени навремето, или всъщост са спасени.
Ти, жено, наемаш ли се да ми кажеш какво щеше да стане с Иван-Александровото четвероевангелие, ако на времето си англичанин не го беше "ограбил"? Или как щеше да изглежда сега - след известен престой в български хранилища?
А така да ти е минавало през ума, че в най-лошите си периоди Хитлер не е имал "юридически" претенции към Тибет, ако и да е пращал експедиции татък да си търси арийското културно наследство? И даже си го е намирал!

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Xaнko (от село Осеня)
Публикувано02.03.08 15:58



Смей се, ама изглежда е пълно с такива хора в България. Комунистическо-милиционерското мислене не изчезнало, само се е трансформирало. Брадатите турци, които ще ни нападнат некоя нощ са заменени с ограбващи мартениците ни румънци, организиращи заговори гърци и евреи иили просто неидентифицирани народи предявяващи "юридически претенции".
99% от темите тука се посветени на тези терзания, поради което и рядко минавам тука.



...от стотната на багатур багаина Севар

Тема Белъ, Интелигентенъ, Сотсиално Просперираштъ!?!нови [re: WlSP]  
Автор XOPЪ БATЪ/XOPЪ BATЪ (новак)
Публикувано02.03.08 16:49



+ Знатши ти си : БЕЛЪ, ИНТЕЛИГЕНТЕН, СОТСИАЛНО ПРОСПЕРИРАШТЪ!? НАЛИ?!?!
+ Пусни ездна снимка, за да вържемъ групата съ визажа!





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: genefan]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано02.03.08 18:39



например англичаните отказват да върнат елинските старини , ограбени навремето и сега в британските музеи под предлог, че сегашните гърци не са преки кръвни наследници на древните елини.

Добре че точно това са причините...



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Xaнko]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.03.08 18:44



автохтонни народи по принцип няма /освен може би в Африка, откъдето се е пръкнало човечеството/. Всички сме пришълци /кой дошъл по-рано, кой по-късно/.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: WlSP]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано02.03.08 18:55



Господина и СЪВСЕМ СИГУРНО дамата/госпожицата/от години рекламират възможноста,еди къде си , еди как си и срещу еди колко си долара,евентуални балъци да си изследват далечното,далечното родословие.Справка-клуб "генетика"/възможно и другаде /

Аргументи-виж обясненията тук, на "генефан" за колегата "инцидентен".....да сме се застраховали един вид,че като докажем генетично присъствието си на Балканите отпреди 10000 години,щели сме да се застраховаме срещу евентуални геополитически аспирации



Всеки е господар на парите си ,но все пак да напомня-ГЕНЕТИКАТА Е МЛАДА НАУКА ! Предстои и още път на развитие,който в частност ще я доведе до идните десетилетия до потвърждение на установеното от историята за древното минало на народите.

В това не може и не трябва да има никакво съмнение !

ГЕНЕТИКАТА НЕ Е НЕПОГРЕШИМА НАУКА ! Доказателство-освободени през последните години в САЩ затворници ,тикнати в затворите през 80-те години на ХХ век чрез ДНК-експертизи и оневинени в наше време пак чрез ......ДНК-експертизи



Тема Re: Еми, понеже азнови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано02.03.08 20:28



нещо съм задобрял, а и сме в навечерието на НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК.
Та затова ще си направя труда (АБСОЛЮТНО БЕЗПЛАТНО) да препиша част от една дописка в "L'Illustration" от 2 септември 1876 г.

"Колкото до немюсюлманското население (разбирай българите - б.м.), доста прозорлив би бил този, който разбере към кой тип принадлежи то. Човек открива една смесица, забъркана ТАКА НЕПОВТОРИМО, КАКТО И ПО МНОГО КРАИЩА НА НАШАТА ЗАПАДНА ЕВРОПА (к.м.). Прозорливият изследовател може да различи постепенно наследници на даките и панонийци - такива, каквито са изобразени по бронзовата Траянова колона в Рим, също и потомци на римските легиони от времето, когато са били обазувани първите военни колонии по Дунав, както и наследници на варварските племена, нахлули и разпокъсали Римската империя. Чертите на всеки могат да се открият сред въстаниците, вдигнали се на оръжие в Балкана. Тези въстаници са обединени от общия език, общата вяра, общата съдба на поробения. А НЕ Е ЛИ ТОВА НАЙ-МОГЪЩАТА ОТ ВСИЧКИ ВРЪЗКИ? (к.м.)"

Може би като на хора, интересуващи се от история, ще ви е интересно да видите как са ни виждали другите?



Но не поддавайте. Очаквам това мнение, което би трябвало да се хареса на всички, да не хареса на никого. Бъдете българи!

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.03.08 20:34



Генетиката понякога се използва за нечисти цели, за субективен фактор и дори за немарливост да не говорим /в случаите с разкриването на престъпленията/. Това обаче не я прави неточна наука. Даже напротив.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Еми, защото аз...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано02.03.08 20:52



....нямам потенция да влизам в таквизи мисловни глъбини,само ще те питам -направи ли си труд,да влезеш в клуб "генетика"за да провериш откога /според мен -нейде от 2004/5 година/ госпойцата/или м,дам/ "генефан" търси балъци за ДНК-тест ?

Ами ,че тя и господина еди кой си/защото не съм си направил труда да го разконспирирам/ са си чисти рекламни агенти на "Български генетичен проект "!

"Български генетичен проект " !!!! Ами че те ни вземат за съвсем улави ? Не че между нас няма такива -ей вземи Рекса,той и Нимбус той и какво ли не/но трябва и аз да не съм добре като него ,та да му помня никовете /

Ако е БГП/съкратено/ щеше да го субсидира държавата-така както в североизточна Англия -ХИЛЯДИ британци без да дадът и ЕДИН паунд доброволно дадоха ДНК-материал за да се отговори на един въпрос-ИМА ЛИ ТАМ днешни реликти на викингите ,за което формално свидетелствува сандинавското окончание БИ/например ЛокърБИ

/ в няколкостотин топоними в тази част на Англия ?

А нашенските МОШЕНИЦИ искат 120 "гущера" ? ЗАЩО ? Защото има процент и за тях !



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Last Roman]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано02.03.08 20:57



АКЦЕНТА Е-ГЕНЕТИКАТА Е ВСЕ ОЩЕ МЛАДА НАУКА !

И поне ти трябва да си спомниш РАЗЛИКАТА между ниските римляни и ЕДРИТЕ гали и германци ,когато те "убеждават"че и едните и другите са едни и същи
хора ...щото тъй го показвала нам коя си хаплогрупа .

Поне тъй пише Цезар...... доколкото си спомням.



Тема Re: Еми, защото аз...нови [re: Cтapинap]  
Автор Xaнko (от село Осеня)
Публикувано02.03.08 21:03



или не си прочел двата лнка дадени най-отгоре или не си разбрал и една дума от тех,иначе немаше да говориш за "Български генетичен проект ".

...от стотната на багатур багаина Севар


Тема Re: Еми, защото аз...нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано02.03.08 21:04



Тц, аз се интересувам от история. С конспирациите после ще се занимавам.
Макар и начинающ параноик, пак не се навивам да снабдя някого с генетичния си материал и точния адрес. Макар че сигурно за някоя дама ще направя изключение, ама не и с клечка.



Между другото, като каза "викинги" и се сетих, че имам юридически претенции към тях. Виж това и кажи, че не трябва да го искаме:



Навсякъде са пръскали гени тия! И срещу заплащане на всичкото отгоре.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.03.08 21:12



Е и? Всички са индоевропейци. Само че едните са медитерианци, а другите - да го кажем от Централна европа.


А иначе и нашият генетичен материал е 98% сходен с този на шимпанзето. Малките разлики обаче са от значение.
Що си се лепнал за генефенката, не знам. Харесва ти, а?

Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Last Roman]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано02.03.08 21:21



Ами това само доказва, че и генетиката не може да подреди историята.
Не и по този начин. А и изобщо едва ли може да покаже нещо друго освен по-близката или по-далечна родственост между народите.
Кой откъде е дошъл на къде е отишъл и само на задника си ли е седял, изобщо нищо общо няма с изследваният на генетиката. Само прах в очите.
И изобщо идеята че не си мръднал от една територия нито е блазнеща, нито има отношение с расовата ти чистота.
По същество расови чистите народи всъщност биха се изродили. Нещо подобно има при евреите, и въобще при затворени популации.

___



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано02.03.08 21:26



разликата в ръста по-скоро се дължи на различния начин на живот и хранене.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: lvn]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.03.08 21:31



Всички народи стареят и се израждат. Дори и омешаните.
А тези, които живеят в пълна изолация са най-зле, защото няма трансфер на гени и разнообразно потомство. Това убива всякаква еволюция.
Иначе генетиката се използва, за да проследи предците на човека, но не на ниво хуни или хазари, а поне 10 000 години преди това.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Last Roman]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано02.03.08 21:47



То аз това казвах, цинично изтървано, вероятността от изроди е най-голяма сред изолираните народи.

___



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: мapдyk]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано02.03.08 22:08



Има нещо вярно. Както е вярно и това, че африканците са черни, а скандинавците техен апотеоз. Обезателно. Но все пак ако си представим едно далечно минало, и първите хора, и огледаме някои коренно различни външно а и емоционално народи, дали не би първите хора да са произлезли от една двойка?
Кръвта онаследява не само външните белези.
А защо не първите родове/народи наистина да са били няколко?

___



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: lvn]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.03.08 22:15



дали не би първите хора да са произлезли от една двойка
което е напълно невъзможно.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Last Roman]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано02.03.08 23:23



В отговор на:

Иначе генетиката се използва, за да проследи предците на човека, но не на ниво хуни или хазари, а поне 10 000 години преди това.




-И това ниво ще се достигне,след някоя друга година...




Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: мapдyk]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано03.03.08 09:46



Тъй,тъй -разликата в ръста между германци и латинци се дължи на различното хранене, пигмента в кожата и косите -на различните климатични условия ,разликата в езика-че се отделили от прото и.е. езикова общност преди 3-4 хилядолетия,разликата в културата-че са живяли също тъй хилядолетия в срещуположни региони на Европа...и т.н.

Е и ? Какво е тогава значението на " гениалното" откритие ,че според еди коя си хаплогрупа преди 10 000 години германците и латинците са първи братовчеди ? Потвърждение на приказката на историк Божо,че народите са историческа ,а не биологична категория.

/е тя не е негова ,но знае я човека/

Или на библейската притча ,че всички човеци сме потомци на Адам и Ева.




Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Zo]  
Автор БoянГeнoв (ентусиаст)
Публикувано03.03.08 10:18



Инцидентен, мисля, изрази и моето мнение - какво значи юридически претенции? Котис имал ли е нотариален акт за земята? С две думи всичко се решава с грубата сила, тъй че генетиката няма да ти помогне с нищо. Когато някой дойде и те завладее всички тия глупости от генетиката няма да имат никакво значение. Да дадем за пример и официалната история - дошъл един народ и завладял тая територия със силата на оръжието. Казвали се (или им викали) българи и тия българи във времето, когато били подчинени на чужди народи, поради различни причини били убедени (или решавали), че искат да са си само българи и си претендирали за българското и, когато можели си го отвоювали или пък вдигали въстания, и когато не успяли сами се наложило да разчитат на Русия. И всичко това само с оръжие в ръка (и другото помощно средство - религията), а не ходили при Исак II Ангел или султана с петиции - ние имаме право над тази земя, защото сме от памтивека тука. Така не става и никога няма да стане. Та в момента ние си я имаме тая земя и не разбирам за какъв дявол ни е да претендираме, че сме и автохтонни на всичко отгоре.
Аааа, да - Ганчо Ценов! Само че той е живял във време, когато може и да е имало нужда от доказване на автохтонност (въпреки че се съмнявам доколко е щяло да бъде взето под внимание). Време, с войни за територии - тогава и историята е била аргумент. Сигурно и генетиката е щяла да бъде, ако е била развита, само че не е била,и Ганчо Ценов е работил, с каквото е имал - историята. Днес автохтоността възкръсна от проблемите в БГ обществото - самочуствието на хората беше ниско и едни решиха, че величието ни може да бъде намерено в Памир, а други извадиха автохтоността от нафталина, теория по-лесна за доказване и по-лесна за възприемане - та кой не е виждал прочутите тракийски съкровища или чел гръцките легенди, където става въпрос за неустрашимите траки? Които обаче паднали в боя с агресорите римляни - бре, нов паралел - и тях някой ги е тъпкал, както и нас - ето ти и някаква историческа приемственост.
Така че - по-големи територии с автохтоността си няма да завладеем и по-културни заради нея няма да станем. В момента - от 130 години насам ни се налага да градим всичко отново, само че дайте да си изградим върху историята, както е била, а не каквато, заради вътрешна необходимост, ни се ще да бъде.
Извинявам се, това го бях подготвил, за своята президентстка реч по случай 3-ти март след около 15-20 години.



Редактирано от БoянГeнoв на 03.03.08 10:19.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: БoянГeнoв]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано03.03.08 10:55



Според мен всяка народност изразява някаква психология:

траките: миролюбиви
гърците: расисти
българите: държавници
шопите: изолационисти

- escape velocity of growth -


Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: genefan]  
Автор Cтeпeн Пpинц (с примеси)
Публикувано03.03.08 12:46



Хм, бе аз хубу ше се тествам, ама отде да знам, че тия резултати са обективни?

"Научна истина" за съжаление често е пожелателно определение.

Достатъчно е некой да пипне там дето никой не го следи дали пипа и...

Бум - ескимос :).

Тенденцийки, тенденцийки...

Науката също може да бъде политика, както и религията...

Който контролира настоящето, контролира гените...



Но истина все пак има...



Тема Re: Еми, защото аз...нови [re: Cтapинap]  
Автор genefan (минаващ)
Публикувано03.03.08 14:25



Какви са тези глупави обвинения. Нямам нищо общо с Дженографик проекта и агитирам да се тестваме много преди той да се появи. Колкото до Българския генетичен проект в рамките на Дженографика, той е създаден от аматьори, защото официалната българска наука не прави нищо по въпроса.
А пък да се отричат постиженията на генетиката и това, че за разлика от Историята тя е ТОЧНА наука, където нещата не стават според тълкуваниата на този или онзи пишман историк е абсолютно несериозно. Вярно, че при нея нещата тепърва се развиват, но никой няма да отрече, че всеки носи в гените си своя произход, и нищо на света не може да измени това, колкото и да му се искка да е прабългарин, славянин, ариец и пр.



Тема Re: Еми, защото аз...нови [re: genefan]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано03.03.08 14:27



А може ли да си е просто българин, без да му дреме за гените твърде?

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Еми, защото.....нови [re: genefan]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано03.03.08 15:17



Върви на майната си пикло с 5 грама мозък.Разбираш от история още по-малко от колкото от генетика.



Тема Re: Еми, защото.....нови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.03.08 18:31



СТРАТИНАРЮ, аре да ти пожелая ти да отидеш там където слънце не огрява?
щото е много лесно ДА СЕ ПРАВИШ НА МАО /дзе та дун/ В КЛУБ ИСТОРИЯ /ОСОБЕНО БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА МОДЕРАТОРИТЕ/.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Last Roman]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано03.03.08 19:27



Иначе генетиката се използва, за да проследи предците на човека, но не на ниво хуни или хазари, а поне 10 000 години преди това.

В същност правят се такива неща, гледах един докимандер по Нет Гео за лемба хората в южна Африка, които са си черни негри, но религията им е еврейска и в техната си "митология" предците им са евреи, равини могат да стават само от един от клановете, като им станаха готови ДНК-тата се оказа, че точно този "равински" клан има генетично връзка с племето Коен, от което на времето са избирали жреци за Храма.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Zo]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано03.03.08 19:31



Съмнявам се в това изследване. Предполагам, че е фалшифицирано.

- escape velocity of growth -


Тема Re:нови [re: faliak]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано03.03.08 19:36



Ама, разбира се, че е фалшифицирано, как въобще може да е истинско!?

Какво по-лесно и ясно да отречем нещо, за което си немаме ни най-малка представа какво говорим!?



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано03.03.08 19:41



Можеш ли да посочиш статия? Кога пък евреи са стигнали Южна Африка, след Втората световна война?

- escape velocity of growth -


Тема Re:нови [re: faliak]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано03.03.08 19:46







Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано03.03.08 20:05



Това е такава статия, че някой е възразил в друга статия.



- escape velocity of growth -

Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Zo]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано03.03.08 20:23



Излез на въздух-времето още е хубаво, -и се поразведри !

Можеш да му удариш и 1-2 питиета . Но не "твърдо" !

Защото ще ти стане по -зле и току виж си почнал да ни убеждаваш ,че юдеизираните "хазари" които и досега ги има тук там из Източна и Централна Европа са прави потомци на излезлите от Египет евреи./ако и това е вярно

/

Това на шега ! А ако искаш по-сериозно-преди да пишеш И ДА ВЯРВАШ на подобни глупотевини вземи та прочети книгата "13-то коляно"от Артур Кестнер.

Не че веднага ще ти "светне",но белким започнеш да размюслюваш по въпроса малце по-сериозно.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано03.03.08 20:50



-А! Бе тебе не те ли баннаха заради непристойно държание към съотборничката ми Genefan?!




Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано03.03.08 20:53



обмен на генетичен материал ли е предлагал?

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 03.03.08 20:57.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: мapдyk]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано03.03.08 21:21



Върви на майната си пикло с 5 грама мозък.Разбираш от история още по-малко от колкото от генетика.

-Това е печалния резултат, като се изчерпат доводите на противниците на ДНК доказателствата за нашето автохтонство






Тема Re: еМИ,ЕДИН ОТ РЕДКИТЕ МОМЕНТИ НА ПРОСВЕТЛЕНИЕнови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано03.03.08 21:47



KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано 02.03.08 23:23

В отговор на:
--------------------------------------------------------------------------------

Иначе генетиката се използва, за да проследи предците на човека, но не на ниво хуни или хазари, а поне 10 000 години преди това.



--------------------------------------------------------------------------------



-И ТОВА НИВО ЩЕ ДОСТИГНЕ ,СЛЕД НЯКОЯ ДРУГА ГОДИНА ...


****
Значи,този път сравнително бързо разбра, че се опираш на генетиката като на "чурук дъска" ?



И че Старинар е на 100 % ПРАВ когато най-категорично заявява ,че в идните десетилетия МЛАДАТА наука "генетика" ще ПОТВЪРДИ това което твърди СТАРАТА наука "история" за древното минало на народите !

Ще отречеш ли,че това стана с моя помощ ?

Ще отречеееш ! Зная те аз ! Вече 2-3 годин все се мъчиш да си мериш късата пишка ....пардон исках да кажа "късите мисли"- с мен .......та съм ти свикнал на евтините номерца !





Тема Re:нови [re: Cтapинap]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано03.03.08 22:29



аа, ма, аз никого в нищо не се опитвам да убеждавам, просто казвам какво съм гледал и понеже ми искаха линк дадох първия по темата, който намерих, търсейки по съответните критерии.

това за хазарите си е твое изсмукване от пръстите.

а, аз за себе си съм по-склонен да повервам на нещо видено по Нат Гео, отколкото на безумни простотии като тези, които Стефан Цанев и компания ни показаха наскоро или на онзи пич по би ти ви дето Бургас му се привидя като Болг-нещо си.



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано03.03.08 22:40



Ами ти може да си гледал и онзи идиотски филм за Аргонавтите според който Орфей е НЕГЪР !

И по душевна простота, решиш да споделиш "длибокото" си убеждение ,че Орфей НАИСТИНА Е НЕГЪР ! ......щото тъй казва филма



Айде скрий се .......не ме карай да се хабя



Тема Re:нови [re: Cтapинap]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано03.03.08 22:48



Абе смешко, и що реши, че аз не права разлика м/у художествена измислица и докимандер по Нат Гео, а?

А ти единственото, което гледам, че хабиш са запасите ти от изсмукани от пръстите презупмции за мене.

Редактирано от Zo на 03.03.08 22:49.



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано03.03.08 22:58



Елементарно ,елементарно Уотсън ! Щом вярваш ,че НЕГРИ са клонинги на еди кой си еврейски клан ,що да не си помисля ,че за теб Орфей е НЕГЪР ?

ПС-ако си обходил лявата страна на ливадата ,насочи се към дясната -тамошната люцерна е също тъй удобнаи вкусна за пасене .Бон апети !





Тема Re:нови [re: faliak]  
Автор areнтOO6 (колобър)
Публикувано04.03.08 10:19



Преди да спорим за генетика нека обсъдим въпроса с черните еврей - негри с еврейско самосъзнание





Тема Re: Еми, защото.....нови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.03.08 11:35



Стратинар, получаваш предупреждение за бан, заради неприемливото ти поведение в тази тема изразяващо се в обиди към участниците тук.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор tonza (пристрастен)
Публикувано04.03.08 13:18



Всеки е господар на парите си ,но все пак да напомня-ГЕНЕТИКАТА Е МЛАДА НАУКА ! Предстои и още път на развитие,който в частност ще я доведе до идните десетилетия до потвърждение на установеното от историята за древното минало на народите.



Радиовъглероден или дендрологичен анализ са още по-млади методи но с удоволствие се изполват от историците особенно когато им лее вода на мелницата.





Тема Re: еМИ,ЕДИН ОТ РЕДКИТЕ МОМЕНТИ НА ПРОСВЕТЛЕНИЕнови [re: Cтapинap]  
Автор tonza (пристрастен)
Публикувано04.03.08 13:24



И че Старинар е на 100 % ПРАВ когато най-категорично заявява ,че в идните десетилетия МЛАДАТА наука "генетика" ще ПОТВЪРДИ това което твърди СТАРАТА наука "история" за древното минало на народите !


За пореден път Старинар пише 100 процентни глупости.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: tonza]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано04.03.08 14:03



Да ! Правилно ! И ще допълня,че освен тези методи в които има физика,химия,математика,биология ,ботаника , историята използва твърде отдавна и хронологията и историческата хронология -там има математика,астрономия.

Използват се и различни алгоритми -например за установяване интензификацията на селищни системи и свързващите ги комуникации,използват се методи на статистиката и още и още възможности на други науки и научни дисциплини .Накратко историята използва ВСИЧКО което позволява с достатъчна сигурност и надеждност да се изследва даден исторически проблем.

Използва и генетиката ! И то не от вчера или днес както си мислят рекламните агенти /ВСП и Генефан/на БГП а от десетки години !

Още през 30-те години на ХХ век генетиците установяват къде из земното кълбо се локализират първичните и вторични райони за най-ранна доместикация от човека на културни растения и домашни животни.

Използва ги и сега -например за установяване на родство на предполагаеми представители на една или друга египетска династия,произхода на таримските мумии ,принадлежноста на екатеринобургските останки към династията Романови, процента на скандинавско участие в етногенеза на съвременното население на северозападна Англия -за това се сещам,както се казва " на прима виста".

Това може да и даде засега генетиката-това се и използва !

Другото е невежество ! Или поне наивност а ла "направих си личен ДНК тест......и вече е изяснена древната история на човечеството"



Или категориите на колежката -"официална наука" и..... "неофициална наука"

Спирам до тук .Който може да мисли-да мисли.Който обича да бълнува наяве -негова му работа,само че да ходи във форумите за фантастика и "неофициална наука" ......може и в академията МАБИК на академик Гайд.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор tonza (пристрастен)
Публикувано04.03.08 14:13



Другото е невежество ! Или поне наивност а ла "направих си личен ДНК тест......и вече е изяснена древната история на човечеството"


С това съм съгласен. С това:


Накратко историята използва ВСИЧКО което позволява с достатъчна сигурност и надеждност да се изследва даден исторически проблем.


не съм. Предлагам нова формулировка -- Историците (sic!) използват всичко което им позволява да подтвърди изводите им и отхвърлят всичко останало





Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано04.03.08 14:36



Това:

"направих си личен ДНК тест......и вече е изяснена древната история на човечеството"

кой го твърди?!

Или пак веем байраци с празни фрази?





Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор dilmar ()
Публикувано04.03.08 14:41



случайно гледах филма за участието на скандинавци в етногенезиса - най-смешното беше че в едва едно рибарско селище се намериха хора с генетическа връзка с норманите





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Kossoman]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано04.03.08 15:01



34% - 4 поколения назад

4 поколения равняват ли се на 3-ти братовчеди, или греша? Може ли малко повече разяснения?


4 поколения назад означават 4 предци по бащина линия, като за №1 се брои бащата. Казано другояче 4 поколения назад е пра-прадядото. Тоест горното значи, че за мен и едикой-си от базата данни със същата група, има 34% вероятност да имаме общ пра-прадядо или вървейки назад по таблицата при 24-тия прадед вероятността и двамата да произлизаме от него става 91,4%. По-назад не са дадени, защото вероятността отива към 100%, тоест сигурен общ прародител в по-далечното минало.
И - да, всъщност 4 поколения, пък, надолу от този пра-прадядо е 3-ти братовчеди (прадядовците са братя, дядовците - първи братовчеди, бащите - втори, ние - трети).

Ако искаме да интерпретираме тази таблица в години, препоръчителната средна стойност е 25 години на поколение или 24-тия прадядо се пада някъде към 1400-ната година. Така при мен излизат 149 точни съвпадения (според сегашната база данни и според моето 12-маркерно изследване, което е и с най-ниска точност) или 149 души по света, с които има 91,4% вероятност да сме с еднакъв прадядо от около 1400-ната година. Повечето са в Европа и Източните щати, като за Европа са разпръснати чак до Англия и Ирландия.

Ако разгледаме нещата в процентни съвпадения спрямо броя изследвани по държави и вземем също предвид и 1 и 2 стъпки отдалечените (пак "родственици", с по-отдалечени назад във времето прародители, но от същата група и общ произход), получаваме доста любопитна класация:

България - 17%

Босна - 13%
Сърбия - 11%
Гърция - 10%
Хърватия - 6%
Сицилия - 5,5%
Италия - 5%
Чехия - 4,8%
Унгария - 4%
Словакия - 4%
Бохемия - 3,8%
Турция - 3,2%
Австрия - 3,1%
Румъния - 3%
Украйна - 2,7%
Белгия - 2,6%
Словения - 2,5%
Германия - 2,4%
Швейцария - 2%
Франция - 2%
Холандия - 2%
Полша - 1,9%
Португалия - 1,7%
Беларус - 1,5%
Уелс - 1,4%
Прусия - 1,1%
Англия - 1%
Шотландия - 1%
Испания - 1%
Ирландия - 0,5%

Плавната дисперсия оттук на запад - северо-запад е повече от очевидна. И значително по-слабата на север и северо-изток.



Тема Re:нови [re: areнтOO6]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано04.03.08 15:07



Нека да уточним, че хората нямат еврейско самосъзнание. Ако става дума за фелашите, както предполагам, въпросът е религиозен. Хората имат религия, която по същество е юдаизъм. Религия и етнос са две различни неща.
Между другото, евреизирането на фелашите е същата опера като гърцизирането на калашите. Една държава обявява (на базата на нещо, което е приемливо и за двете страни) някакъв етнос за свой. Оттук натък всичко е въпрос на пари.
Продължавайте да спите, да размахвате генетични изследвания и да си чешете езиците. И особено да крещите ксенофобски лозунги.
И ще проспите и турцизирането на гагаузите.
Защото аз хората не ги обвинявам. Много ясно, че ще ги приобщи оня, който каже "Вие сте едни от нас".

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор Kossoman ()
Публикувано04.03.08 15:13



Да вкарам и аз малко ясното по твърдението ти в последното изречение - МАБИК (Йордан Иванов) и ИТН (Стефан Гайдаров) са различни организации на различни хора. Ако си нямаш друга работа и вземеш да им попрочетеш творенията, ще забележиш, че май се явяват конкуренция помежду си.





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано04.03.08 15:16



За да уточня значението на данните, твърдиш ли, че 17% от тестваните в България имат един и същ прадядо (към 1400 г.) с теб?

- escape velocity of growth -


Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Kossoman ()
Публикувано04.03.08 15:18



Още един невеж въпрос - да разбирам ли, че това може да се тълкува така: приблизително една трета от хората с група E3b1 са твои трети братовчеди?



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Kossoman]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано04.03.08 15:18



Може и да ги бъркам.От МАБИК май бе друг академик-Милев ? А за творенията им-с работа или без работа-не искам да си губя времето





Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: tonza]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано04.03.08 15:20



"не съм. Предлагам нова формулировка -- Историците (sic!) използват всичко което им позволява да подтвърди изводите им и отхвърлят всичко останало "

Ами дай доказателство ?



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: faliak]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано04.03.08 15:27



За да уточня значението на данните, твърдиш ли, че 17% от тестваните в България имат един и същ прадядо (към 1400 г.) с теб?

Естествено, че не, прочети по-внимателно какво съм написал. В тези проценти са включени и по-далечни родственици - да го кажа грубо така - със 17% от тестваните в България имаме общ прародител по баща през последните няколко хиляди години. С някои от тях към 1400-ната, но с други (повечето) - по-назад. Същото важи и за процентите от останалите държави.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Kossoman]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано04.03.08 15:29



Ехе-хе, ти пък съвсем през ред четеш...
Или се бъзикаш, де.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор tonza (пристрастен)
Публикувано04.03.08 15:46



Ми доказателството се мярка понякога на форума. Питай го -- как ще обясниш протворечието между митовете за славянското море и избитите траки и генетичната близост между българите и други неславянски народи на Балканите? Ще ти отговори че гърнетата вече всичко са доказали а генетика бне може да се използва като исторически инструмент





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Kossoman ()
Публикувано04.03.08 16:24



Не се бъзикам, опитвам се да разбера какво значат числата. Още веднъж (пиша бавно

) - твърдиш, че вероятността за общ прародител преди четири поколения е 34%? Аз го обръщам на разбираем език - една трета (33.3%) са ти трети братовчеди. Или пак нещо не съм разбрал?



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано04.03.08 16:30



"... Генетиката все още е млада наука...".

Абе прав си, ама това конкретно не е аргумент. Информатиката също е млада наука, а за 30 години промени света...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Kossoman]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано04.03.08 19:28



Не се бъзикам, опитвам се да разбера какво значат числата. Още веднъж (пиша бавно ) - твърдиш, че вероятността за общ прародител преди четири поколения е 34%? Аз го обръщам на разбираем език - една трета (33.3%) са ти трети братовчеди. Или пак нещо не съм разбрал?
Не бре, човек! Първо не аз, а Familytreedna и второ- твърди, че всеки един от хората в тяхната база данни, които имат точно съвпадение (exact match) с моите резултати, може да ми бъде 3-ти братовчед с вероятност 34%. Това не значи обаче, че от тези сто и четиресет и кусур напълно съвпадащи резултати, вероятно 34% са ми братчеди. Със същия, че и с по-голям успех може да значи, че нито един от тях не ми е 3-ти братовчед (66% вероятност).Има известна съществена разлика в двете неща.

Но пък от друга страна, всеки един от тия хора ми е с почти 100%-ова сигурност, да речем, 27-ми братовчед.

Редактирано от WlSP на 04.03.08 19:32.



Тема Re:нови [re: Cтapинap]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано04.03.08 20:47



Дарлинг, а вземи и кажи нещо по същество, а? Щото с ad hominem атака нещо не си много убедителен.

Също така, ако четеше внимателно (или може би въобще), а не си съчиняваше, щеше да видиш, че това съм го дал като пример в отговор на Телефтео Ромео за това, че генетика се използва и за установяване на други връзки, освен споменатата. Не си спомням да съм твърдял, че негри са клонинги или други такива, това са мои твърдения, съществуващи в твоето въображение.

Пак да кажа: целта на докимандера беше да се види има ли основание устната традиция на тези хора и както се установи клана, от който си избират равините носи маркер, характерен за Коен. При условие че има еврейски разселвания къде ли не, не виждам какво точно те притеснява това да се е случило и в южната част на Африка и какво толкова е невероятно да са се измешали с местните. Най-малкото след като я изповядват еврейската религията би следвало да ни подскаже, че не е спусната от марсианци там.

И ако мислиш да ми отговориш бъди фактологичен.

Редактирано от Zo на 04.03.08 20:49.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: headhunter]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано04.03.08 20:54



Как да не е аргумент ?

Ей сега ще го "аргументирам"тоя аргумент с нещо което писах в тази тема,но явно не си го прочел- през последните години има оправдателни присъди на американски затворници тикнати зад решетките през 80-те години на ХХ век въз основа на ДНК-тестове.

И каква е базата за тези "обратни" присъди -ПАК ДНК -ТЕСТОВЕ !

Ако си прочел какво ми е мнението за генетиката и изобщо за помощните за историята, науки и научни дисциплини ,трябва да си разбрал ,че аз уважавам тази наука генетиката ! И май повече от рекламните агенти на БГП и НД.

Но точно горния пример показва,че не всичко в нейната методология е безпогрешно като Господа Бога.

За това и,без да влизам в дребнотемие ,твърдя :

1/ Че това е млада и особено перспективна за човечеството наука,на която тепърва и предстои голямо бъдеще .

2/ Че рано или късно в своето развитие ,тя НЕИЗБЕЖНО ще потвърди това което със сигурност е установила историческата наука за история на човечеството от т.н. писмена епоха .-в това число и сведенията от различните исторически извори ,че старите българи/прабългарите / идват от Средна Азия.



А аналогията ти с информатиката ,без да се сърдиш,считам за несполучлива.

При нея субективния фактор е съвсем иначе представен отколкото при генетиката.

Една-единствена съвременна човешка клетка може да компрометира иначе най-добросъвестно извършен ДНК-анализ ....докато на компютъра" хич не му пука" кой блъска по клавиатурата-европеоид,афро или азиатец



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: tonza]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано04.03.08 21:23



Аз за другите не отговарям ! Аз отговарям за това което съм писал тук и другаде или съм подържал.

Естествено е да не знаеш или да не обръщаш внимание върху него ,защото съм си господин "никой" със ник "старинар".И естествено,хич не се сърдя



Както и да е,да те запозная :

1/ Винаги съм считал И СЪМ ГО ПИСАЛ ПРИ СЛУЧАЙ,че изрази като "славянско море","славянски вълни" ,"славянски реки" и прочие "славянска хидронимия" са пошла панславистична измишльотина и триумф на глупостта ,върха на който е абсурдния и АЛОГИЧЕН призив на А.С.Пушкин -"славянските реки да са влеят в руското море .......за да не пресъхнели ".

2/ Винаги съм твърдял,че когато старите българи /прабългарите/идват на Балканите тук те заварват МОЩЕН балкански субстрат ,наследство от римското/и по-късно-източноримското/ господство на Балканите между ІІ век пр.Р.Х. и VІІ век сл.Р.Х.
И никога не съм твърдял,че на Балканите са живеели само траки,ПОГОЛОВНО избити в по-късно време !

3/ И преди ,и в тази тема твърдя,че генетиката е млада наука която в своето неминуемо развитие тепърва,ще потвърди това което е установила историята за етногенеза на древните народи,между които и този на българите.

4/ Това пиша,без връзка на пръв поглед с проблема-То е една препоръка ! Хубаво ще е и ти и кой и да е друг клубар с революционни идеи за миналото ни да правите разлика между историческата наука ИЗОБЩО и т.н.българска историческа наука. ТОВА НЕ СА РАВНОЗНАЧНИ ПОНЯТИЯ ?



Тема Re: Zoнови [re: Zo]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано04.03.08 21:27



Бейби,би ли си направил/а/ труда да прочетеш още веднъж по-горната ти глупост срещу която възразих ? Да ти я припомня ?...как фелашите се оказали генетични роднини на "еврейския клан" Коен ?



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор genefan (минаващ)
Публикувано05.03.08 01:30



Не смятам да споря повече с хора, които не само не се интересуват от собствения си произход, но се мъчат да убедят и другите да не търсят корените си.
Бумът на личните генетични тестове не се дължи толкова на исторически изследвания за произхода на народите, а с генеалогични цели. Сега на Запад е модерно да си построиш генеалогично дърво и да търсиш загубени родственици. Когато има съмнения за далечно роднинство хората си правят ДНК тестове с по-голяма разрешаваща способност от основните хаплогрупи и при пълно съвпадение, това е много добра индикация за родство.
Ако се чете само Дженографик проекта се остава с грешно впечатление, че родство може да се намери само преди 20000-30000 години. Това е защото техния тест дава само основните хаплогрупи. Ако се вземат предвид всички подгрупи и точни мутации, тогава може да се намери връзка отпреди няколко стотин години. Това важи най-вече за хората с повече и редки мутации, те са разпространени основно в малка географска област. Но ако точно такива се намерят в далечни географски райони това е доста добра индикация, че някога тези хора са живели заедно и след това са се разделили.
За такива научни изследвания се използват различни статистически методи. Ясно е, че колкото повече тествани има, толкова по-достоверо ще е това. Има и друга тънкост - да се направят нужните изчисления при голям брой проби, трябва и мощен компютър, с които обикновените научни сътрудници не разполагат. Затова е важно повече българи да се включат в Дженографика, защото ИБМ ше предостави най-мощния си суперкомпютър, какъвто българските учени никога няма да имат, ако някога се събудят да се включат и те в такова проекти.
Тъй като съм жена не съм толкова на ясно с У хромозомните изследвания, но по женска линия българите не се отличават съществено от другите европейски народи. За съжеление изследванията за българите и по двете линии не показват голямо разнообразие на хаплогрупи и подгрупи. Ако едно население е живеяло в даден район много отдавна, то тогава има така нареченото "дълбоко разделение" - хората са имали възможност да развият различни несвързани мутации. Макар Балканският полуостров да е от първите населени с модерен човек райони в Европа, гените ни не показват това. Всичко сочи, че сегашното българско говорящо население произлиза от малък брои "отци-основатели", които са живели изолирано, като е последвал бум в размножаването последствие. Това води до така наречния genetic drift. В една малка затворена група постепенно по-малките линии изчезват, а по-големите се увеличават. Затова и 30% от българите са Е3б. Причината - планините и религията. Всеки път като едни нашественици са минавали и опустошавали равнините, от планините са се спускали оцелели и всичко е започвало отново. Религията пък е пречила на смесването на етносите в по-ново време. Така ние не сме много по-различни от албанците.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Kossoman ()
Публикувано05.03.08 06:52



Та къде ни е противоречието не виждам. Или сте в страшна кавга с математиката на вероятностите. Ако е вярно, че вероятността за всеки един член на съвкупността да ти бъде трети братовчед е равна на 34%, то е вярно и че бройката на третите ти братовчеди е 34% от съвкупността.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: genefan]  
Автор areнтOO6 (колобър)
Публикувано05.03.08 09:04



Така ние не сме много по-различни от албанците.
Пък аз се чудех защо сме на дереджето на Албания.
Явно няма случайни неща





Тема Re:нови [re: инцидeнтeн]  
Автор areнтOO6 (колобър)
Публикувано05.03.08 09:10



Гагаузите са потомци на елиноскитите - частично елинизирани скити съседи на бористените(българите) и са си били българи под елинско културно влияние.
Впрочем преди 100 години все още се е помнило в кои села хората са дошли от Хюлая - лесостепна област в Скития, където е имало и скитски градове.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор areнтOO6 (колобър)
Публикувано05.03.08 09:18



2/ Че рано или късно в своето развитие ,тя НЕИЗБЕЖНО ще потвърди това което със сигурност е установила историческата наука за история на човечеството от т.н. писмена епоха .-в това число и сведенията от различните исторически извори ,че старите българи/прабългарите / идват от Средна Азия
Моля, изворите и съдържанието им.
Защото единственото което зная е за Имеон, която не може да се установи и Вътрешна Скития - Само че Скития никога не се е наричала Средна Азия, а северночерноморските степи


Има и други извори твърдящи за произход на българите от Северното Причерноморие, които не могат да се смятат за по-малко достоверни.



Тема Re:нови [re: areнтOO6]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано05.03.08 11:10



На нито една дума не ти вярвам. Я да ти видя изворите.
Гагаузите говорят тюркски език, бе юнако!

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re:нови [re: инцидeнтeн]  
Автор areнтOO6 (комунискически)
Публикувано05.03.08 12:31



После са тюркизирани, смятани са за гърци по едно време, защото в езика им имало останки от елинския.



Поздрави на Вили


Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: genefan]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано05.03.08 13:05



Макар Балканският полуостров да е от първите населени с модерен човек райони в Европа, гените ни не показват това. Всичко сочи, че сегашното българско говорящо население произлиза от малък брои "отци-основатели", които са живели изолирано, като е последвал бум в размножаването последствие. Това води до така наречния genetic drift. В една малка затворена група постепенно по-малките линии изчезват, а по-големите се увеличават. Затова и 30% от българите са Е3б. Причината - планините и религията. Всеки път като едни нашественици са минавали и опустошавали равнините, от планините са се спускали оцелели и всичко е започвало отново. Религията пък е пречила на смесването на етносите в по-ново време. Така ние не сме много по-различни от албанците.

Това е интересно... Според теб, за какъв период от време се развиват тези процеси? Кратък? Дълъг? И защо, ако приемем, че наистина разни са минавали и опустошавали, не намираме широко разпространени и техните групи? Някак не ми пасва тая версия - нашествениците е логично да си оставят семето, а не да изтребят всичко живо. Всъщност, би ли се обосновала по-подробно, може би просто не съм разбрал добре.



Тема Re: Еми,класическа зарибявканови [re: Cтapинap]  
Автор tonza (пристрастен)
Публикувано05.03.08 14:06



В такъв случай поддържам мнението ти че генетиката доказва това което твърдиш. Разбирал съм те погрешно. Моля те за извинение.





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор genefan (минаващ)
Публикувано05.03.08 14:41



Опитвам се да обясня етногенезиса ни не с някакви богоизбрани или политически причини, а с природно-географски и биологични.
Централното географско положение на Балканите едновременно е благоприятно и не за движението и живота на народите в него. Наистина ние сме на кръстопът, където са минали много народи, но преминаването на воиски и нашественици са спомагали не само за смесването, но и за изчезването на предишните народи.
Хилядолетия хората са живяли в малки затворени общности, където никой не се е женил по-далеч от съседното село, и разпространението на гените става само дифузно. След достигане на някаква критична маса на населението, ограничена от количеството обработваема земя да се изхранва, то спира да се увеличава по чисто биологични причини. Нашествия и войни засягат основно хората по равнините и по-големите населени места, където има какво да се граби. Ако то е избито или отвлечено в робство, това създава жизнен вакуум за оцелелите по по-непристъпните места. Те се заселват надолу, има известен бум в размножаването и така до следващата война. Нашествениците, разбира се оставят гени, особено ако не само преминават, но и се заселват по нашите земи. Те обаче пак заемат централните и плодородни места, където са уязвими от следващата вълна и т.н.
Може да има и други биологични причини тяхната жилка да се губи – например гените им не са пригодени за живот по нашите земи. Вероятно жителите на северните сухи степи не са се сблъсквали с маларията. В древността тази болест е била много сериозна и допринасяла за обезлюдяване на цели райони, дори има теория, че тя е една от причините за падането на Римската империя.
Така планинците могат да се окажат печеливши при благоприятно стечение на обстоятелствата. В нашия случай аз приемем, че те са потомци на старото автохтонно население по паралели с други такива. Не случайно жителите на Пиренеите – баските и Кавказките народи се смятат за останки от най-старите жители на Европа.
Исторически факти за българите в последните няколкостотин години:
Доказано е, че Аспаруховите българи са се заселили компактно само в Североизточна България и Добруджа. Ако потомците им са оцелели до 1800г, то след Руско-Турските воини, почти цялото българско население там се изселва в Бесарабия и други зами отвъд Дунава. Вакуумът се запълва с преселници от Балкана и Македония. Докато в планинските села не всички деца са оцелявали през гладни години, сега имат възможност да изхранят по 10-12, ето ти скорошен бум на населението. Опитът да се заселят кримски татари и черкези не е успешен, които оцеляват (документирано е, че голяма част измират от заразни болести, да си спомним положението в съвременните бегълски лагери) се изселват последствие с турците.
Да, българирте ние сме големия печеливш етнос получил важно жизнено пространство след Освобождението. Тогава от 4м, население 1 милион турци и други мюсюлмани напускат родните си места. Това дава възможност на българите за заемат благоприятни позиции след това и ето нов бум на народонаселението.
Това, уви е в миналото. Няма нижда да напомям кой е печелившия етнос в момента и му се освобождава много бързо жизнено пространство. Казват, че при Освобождението циганите били 10000.



Тема Накрая - малко по-научнонови [re: WlSP]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано07.03.08 13:48



Накрая пускам и едно по-подробно разяснение, което намерих на английски, но ще се опитам и да го попреведа:

E3b1 (E-M78)

Most E3b's of European descent belong to an E3b sub-clade called E3b1 in the 2003 YCC nomenclature. Cruciani et al estimate the age of E3b1 at 21-25 thousand years and also place its origin in east Africa. The authors found that network analysis of eleven STR marker haplotypes resolved E3b1 into four distinct clusters. Each of these clusters have their own history, geographic distribution, and modal haplotype. Presumably these clusters correspond to sub-groups of E3b1 for which defining SNPs have not yet been found. Most European E3b1's belong to what they refer to as the "alpha" cluster. Paracchini et al saw E3b1 among Caucasian men in the US at a frequency of about 3%.

a cluster
Cruciani et al concluded that the distribution of the E3b1-alpha cluster in Europe indicates a Neolithic or post-Neolithic expansion out of the Balkans into Europe that spread as far west as the Iberian peninsula, and southeast to Turkey. STR diversity analysis gives an estimate of about 8 thousand years ago for that expansion. The cluster may have been part of a pre-Neolithic group indigenous to the Balkans, or it may have "leap-frogged" from Anatolia, to the Balkans, and then into Europe. The alpha cluster signature makes it possible to distinguish the E3b1 that expanded out of the Balkans from other E3b1's that came to Europe from the Near East (E3b1-delta cluster). It's interesting to note that another recent study concluded that a J sub-group, J2e1 (J-M102), also expanded into Europe from the Balkans during the Neolithic period.

E3b1 (E-M78)

Повечето E3b-европейци принадлежат по произход на подраздела E3b1 според 2003 YCC nomenclature. Cruciani et al оценяват възрастта на тази група на 21-25 хиляди години и също определят произхода и от Източна Африка. Авторите (на изследването - бел. моя) откриват, че мрежовият анализ на 11 STR-маркера разпределя E3b1 в четири различни клъстера. Всеки от тези клъстери има своя собствена история, географска дистрибуция и модален хаплотип. Вероятно тези клъстери отговарят на подгрупи на E3b1, за които дефинирането на SNP (single nucleotide polymorphism - бел. моя) още не е открито. Повечето европейци от E3b1 принадлежат на т. нар. алфа-клъстер. Paracchini et al определят E3b1 сред кавказкия тип в САЩ на 3%.

Алфа-клъстерът

Cruciani et al заключват, че дистрибуцията на E3b1 - алфа-клъстер в Европа сочи неолитна или пост-неолитна експанзия от Балканите към Европа, която се разпростира на запад до Иберийския полуостров и на юго-изток до Турция. Анализът на STR-разнообразието дава приблизителна оценка за тази експанзия на около 8 000 години. Клъстерът може би е част от пред-неолитна местна балканска група или е "прескочил" на Балканите от Анадола и после в Европа. Сигнатурата на алфа-клъстера дава възможност да се отличат "E3b1" произлизащи от Балканите от другите "E3b1", пристигнали в Европа от Близкия Изток (E3b1 - делта-клъстер). Интересно е да се отбележи, че друго скорошно изследване определи, че J - под-групата, J2e1 (J-M102) (също представена в БГ-резултатите - бел. моя), също се разпространява в Европа от Балканите през Неолита.

Изводите са пределно ясни:
1. Групата E3b1 - алфа-клъстер, от която са ПОВЕЧЕТО българи, включили се в проекта, произлиза от Балканите или най-много от Мала Азия.
2. Преди около 8 000 години хората от тази група са започнали да се разселват по Европа, а една част са се върнали обратно към Мала Азия.
3. СПОРЕД ДОСЕГАШНИТЕ РЕЗУЛТАТИ повечето български мъже принадлежат на група E3b1 - алфа-клъстер или казано по друг начин - произходът им по бащина линия се определя като МЕСТЕН.


Това го казват водещи западни учени, работещи в областта на човешката генетика.

Цялата статия може да се прочете тук:





Тема Re: Накрая - малко по-научнонови [re: WlSP]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано07.03.08 14:00





Aut Caesar, aut nihil

Редактирано от Last Roman на 07.03.08 14:02.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано13.03.09 11:03



Линкът вече не работи.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Zo]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано13.03.09 15:42



Ами да, променили са си сайта и вече ги няма статичните изображения. Eто я картинката, макар, че вече е остаряла и показва единствено пътя на заселване към Европа:



Ето нещо доста по-ново и актуално - сегашното уточнено разпространение на тази група. Отново се вижда, че и дума за някакви скорошни преселения от североизток не може да става. По-скоро наобратно преди около 6000 години.





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.03.09 15:58



Имаш ли и същите актуализирани карти относно и другите най разпространени хаплагрупи у нас? А линк към сайта от който ги зае?



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.03.09 16:02



-А сигурен ли си , че западноИберийското Е3б е от нашия подтип а не от Сев. Африканския? Малко чудно ми се струва да е от нашия.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор makebulgar ()
Публикувано13.03.09 19:12



Само дето това не е тракийска автохтонска хаплогрупа, а е месопотамска!!! И нея българите и албанците са я донесли!!!





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано13.03.09 19:34



Не, тази карта я взех директно от wikipedia, където вече има доста подробна статия за Е1b1b. По новата диференциация нашата подгрупа вече се води E-V13 и е най-масовата в Европа от E1b1b.
Въпросната карта е правена на базата на изследване на Cruciani и колектив. Самият Cruciani в по-раншна публикация изложи тезата, че тази подгрупа (тогава "алфа клъстер") вероятно е възникнала на Балканите.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор makebulgar ()
Публикувано13.03.09 19:42



А също я има много при Египтяните и Етиопите! Което е директно свързано с инвазията на А.Македонски в месопотамия, от където тръгват няколко месопотамски племена и занасят гени и писменост в Етиопия!





Друга част отива на север при сарматите, и като част от римската армия се заселва в Уелс, съгласно филма Крал Артур!

Редактирано от makebulgar на 13.03.09 19:50.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: makebulgar]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано13.03.09 19:52



Не приятелю, E-V13 я няма там изобщо и престани с тези опити за манипулиране с някакви вехти карти и схеми от преди 10 години! Не виждаш ли, че дори имената на хаплогрупите вече не са същите, защо не пробваш да си актуализираш малко сведенията?



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.03.09 21:31



Не приятелю, E-V13 я няма там изобщо и престани с тези опити за манипулиране с някакви вехти карти и схеми от преди 10 години! Не виждаш ли, че дори имената на хаплогрупите вече не са същите, защо не пробваш да си актуализираш малко сведенията?


-Остави го... Пада си явно да чете само прочетени вестници

... И не му е ясно че ПРОСТО НЕ ВЪРВИ НА ПЛАЖА СЪС БАЛТОН!



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор genefan (член)
Публикувано14.03.09 12:46



Мисля тази е взета от Уикипедия. Ето оттам за разпространението на група I, подгрупа I2a по различни изследвания е на първо или второ място по честота в България:



Най-новата класификация на У хромозома хаплогрупите може да видите тук:





Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: makebulgar]  
Автор мapдyk (Enlil)
Публикувано14.03.09 13:27



местната е друга.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: мapдyk]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано14.03.09 14:00



местната е друга.

-Ако под местна разбираш само I hapl. понеже даже се е зародила на Балканите- Да, ... Но ако говорим за "Автохтонни гени" то към I спокойно можем да причислим и останалите най разпространени сред Българите групи(R1a,R1b,E3, J) - защото и техните носители може да са били по нашите земи още по "Пелазгийско" време...



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано14.03.09 14:12



-Диференциацията на хаплагрупите със сигурност на този етап е на ниво категорично да разграничи кои от тях на коя раса принадлежат- това е достигнато с до 100% акуратност. Но при все по-задълбочения и прецизиращ анализ на субкладите на субкладите на субкладите, става нужда от все по-широка база данни, все повече изследвани и все повече помощ от страна на историчари,археолози,антрополози и т.н запознати с историята и миграциите на народите науки...
Тоест до този етап поне на това ниво на анализ нещата са на ниво чиста проба гадаене и свободно напасване( дали Е3б-е Тракийски, а I-Илирски и "хипотези" от този род)...
-Но поне за мен едно е сигурно- Ако Тюрките са етнос възникнал при смесване на Монголоиди с кавказоидни гени, то факта,че сред нас няма и помен от такъв ДНК материал(K,H,Q y-chromosomal haplagroups) доказва поне за мен, че ако Българите дори и да не са съвсем Автохтонен за Балканите етнос, то в най лошия случай са дошли от регион съседен на Балканите....

R1b :

Редактирано от KOHAH PA3PУШИTEЛЯ на 14.03.09 14:32.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: genefan]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано15.03.09 17:38



Интересно, че гагаузите са сред най-големите

на І.

Конане, в същата таблица гледам, че у турците най-доминантна е J, която по разпространие гледам е кавказко-близкоизточна, което пък ме навежда на мисълта, че те по-скоро са си наложили езика на вече заварено местно население. Същото е ставало и тука на Балканите, кой ли не е минал и заминал и това, че определен език или култура са надвили съвсем не значи, че тези са били най-многобройни и от тях са останали най-много. Аз му разправям на Колето, че етническата принадлежност се дължи на чисто пространствено-времево съвпадение, а не е нещо дето ти тече във вените, ама на.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Zo]  
Автор genefan (член)
Публикувано15.03.09 23:41



Обяснението за голяма честото на I около Бесарабия сигурно го знаете. Преселници от България по размяна на население между Русия и Турция през 19в. Гагаузите също като бесарабските българи са дошли от сегашните предели на България. Посленото генетично изследване ги изкарва почти неотличими от българите - нямат степняшки, а средиземноморски произход.



Тема E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано16.03.09 10:31



...тук:



E3b1a2:





Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано16.03.09 12:38



Всичките тези карти (все по-прецизни), които разгледахме, водят неминуемо до извода, че V13 е местна мутация на E1b1b1 и е една от основните хаплогрупи на местните народи от предтракийско време, та до днес.

P.S. Използвам случая да добавя нещо по заключената от komita тема (тя наистина си беше за заключване) - отговорът на balkariya е типичен случай на размазване, разводняване и изместване на нещата от страна на съвременните бг-историци и техните фенове. Големи наукообразни изказвания, уж громящи, но всъщност показващи вопиещо неразбиране и нежелание за разбиране на материята. Цитират се общи положения от генетиката, без ни най-малък опит за вникване в естеството на съвременните тестове.
Всъщност genefan го е казала с няколко думи. Аз само ще добавя, че едва ли множество световни ИСТИНСКИ учени са дотолкова изперкали, че да си губят времето с празни работи, изучавайки произхода и разпространението на хаплогрупите (И ТЕХНИТЕ ПОД- и ПОД-ПОДГРУПИ)) и връзката им с произхода на отделните народи.

Редактирано от WlSP на 16.03.09 12:57.



Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: WlSP]  
Автор balkariya (непознат )
Публикувано16.03.09 20:46



Ами мерси за разгромяващия отговор оса.



Иначе аз нямам нищо общо с историците, но за сметка на това съм в най-близко родство с генетиците и съм голям фен на тези изследвания, просто ми е смешно какво значение и интерпретации им придавате вие на тези изслседвания ...такова каквото те нямат в момента и в следващите няколко стотин години със сигурност няма да имат освен ако в скоро време не се разработи метод за скоростно секвениране на индивидуални човешки геноми, по което наистина се работи дори имам приятел, който се занимава точно с това но скоро няма да стане, а колко време ще е необходимо да се натрупат данни за пълна реконструкция това само можем да гадаем . Естествено, че много хора се занимават с подобни излседвания и след няколко хиляди години секвенация на всички живи хора както и некрополите сигурно ще можем да направим реконструкция на адам и ева и да ги клонираме за да видим как са изглеждали първите човеци хехе. Тези хаплогрупи са просто един опит за опростен поглед на наследствеността. Просто се секвенират незначителни части от човешкия геном, които нямат абсолютно никаква връзка с антропологичните белези, които те отличават от останалите хора, а са избрани, защото дават една удобна концепция за проследяване на наследствеността, нищо повече. Примерно за У-хромозомата нямам точна представа каква незначителна част от нея се секвенира за да се правят тези хаплогрупи и безкрайно увеличаващи се подгрупи , но примерно митохондриалната ДНК може да се секвенира цялата и на базата на тези излседвания един ден ще можем да реконструираме мт ДНК на Ева или първата жена и какво от това? Сега оставям на страна принципния въпрос, който вълнува всички учени занимаващи се с проблема дали Ева е една и дали може да се реконструира или ще има няколко Еви и на базата на наличните данни никога няма да може да се установи коя е била най-ранната и прочие принципни положения които са важни за изясняване на това как възникват новите видове. Тук същественото е, че мит ДНК е абсолютно незначителен дял от човешкия геном и в нея едва ли има нещо, което определя твоите физически белези като човешки индивид. Тоест ние може да разберем какъв е бил мит ДНК на Ева, но това нищо няма да ни каже за това как тя е изглеждала. Същото важи и по отношение на У-хаплогрупите. Твоята У-хаплогрупа и каквито си щеш подгрупи, на които тя се дели абсолютно нищо не казва за това как ти изглеждаш, какви и от къде са дошли твоите предшественици. Това нещо го казват единствено антропологичните ти данни защото те отразяват далеч по-сложни генетични разлики но точно защото се касае за огромен брой гени и мутации в най-различни части на генома те не могат да се проследят на този етап затова се реконструират генеалогии на базата на мит ДНК и У-хромозома при което обаче се губи връзката с реалността. Е няма спор че с натрупването на повече данни и разширяване на обхвата на секвениране с разделянето на повече групи и подгрупи нещата ще стават все по-ясни но ти няма да си жив когато тези данни станат достатъчно пълни за да се реконструират не всичките а дори основните миграционни процеси ако изобщо е възможно да се съберат толкова статистически данни. Високо честотни хаплогрупи - древни миграции, две семейства се преселили от Сомалия в Испания хехе, редки хаплогрупи - проследяване на миграции в историческата епоха, 200 или 500 000 Унгарци избягали от Украйна в Трансилвания. Иди че им реконструирай хаплогрупите и търси иглата в купата сено. И освен това каква връзка имат тия хаплогрупи с расовата им принадлежност и антропологични белези - никаква! Е за какво да се прави тогава? Аз бих искал да видя някаква връзка на антопологичните характеристики на индивидите и различните хаплогрупи и дали такава наистиа има защото само това ще ни покаже какво всъщност ние гледаме и дали този подход е наистина информативен и може да се използва за реконструкция на миналото на народите и миграциите в последните 2 000 години. Аз лично се съмнявам но един ден когато започнат да се секвенират и сравняват доста повече неща в нашия геном със сигурност ще се открият и гените отговорни за антропологичнитени белези и тогава ще може да се говори за реални хаплогрупи а не разни букви номера и кодове които нямат нищо общо с реалността. Иначе теб какво те интересува че имаш хаплогрупа която преди 20 000 години имал някакъв сомалиец и подгрупа която имал някакъв селянин от Мала Азия преди 5 000 години Ти нямаш нищо общо нито с първия нито с втория и вероятно носиш антропологичните белези на хора със съвсем различни хаплогрупи. Просто е крайно време да престанете да гледате на генетичните изследвания като някакво божие откровение и манна небесна. Да те са нещо ново и потенциално много полезно за бъдещи проучвания но трябва да си давате сметка, че те все още дават много малка и частична информация, дори и спрямо повечето от старите дисциплини. Така че дерзайте. Като изясните хаплогрупите и подгрупите на 100 000 Българи явете се за да обсъдим кой кога и откъде се е заселвал на Балканите. Естествено ще ви трябват и 100 000 спесимени от Иран, Индия, Сибир и Монголия И да не пропуснете Мала Азия, Кавказ и Украйна че що народ се довлече тук от тия места Нашите Трако-Илири обаче как им спретнаха един дрифт на хапло-групите.



Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: balkariya]  
Автор genefan (член)
Публикувано17.03.09 00:03



Хе, хе, ти май си мислиш, че си много силен в логиката. Забравяш обаче за наи-важното в генетиката и еволюцията - за настъпващите мутации, които променят облика на бъдещите поколения. Точно мутациите по мтДНК и У хромозома всъщност са образували хаполгрупите. Доказа се, че бялата кожа и сини очи са сравниртелно скорошни мутации, не повече от 10000г. на хората иначе с африкански произход. Те са се разпространили толкова много в страни със северен климат, защото дават предимство да се образува витамин Д, тъй като няма няма достатъчно слънце и ултравиолет. Да давам ли повече примери с естествения отбор? Точно мтДНК и У хромозома могат да дадат данни за истинската картина преди време, защото там гените не се смесват, а трябва да са теоретично непроменяеми, ако ги нямаше мутациите. За това не са необходими стотици хиляди проби, а само представителна извадка според статистиката. Така се прави предвиждане на изборните резултати само по малък брой секции и рядко се греши в крайния процент. Пришълците, особено от други климатични пояси, рядко имат биологично предимство спрямо завареното население, защото не са били присособени към климата и местните болести. По тази причина и многобройни в началото, поколението им може постепенно да чезне.
Рабира се има всякакви варианти на смесване на населението. Свалете си тоя файл populmeet.pdf, където е описано популярно с картинки, прочетете добре и тогава пак елате:





Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: genefan]  
Автор balkariya (непознат )
Публикувано17.03.09 07:27



аха на краставичар краставици ще продаваш

ех тези генетичарки. Не знам колко съм силен в логиката но като гледам как ми изсипваш един куп аргументи които всеки по отделно и в тяхната цялост доказват точно обратното на това което искаш да ни убедиш се чудя дали има смисъл да продължаваме с обясненията. На вас генефените ви куцат точно логиката и принципните постановки, от тук нататък ако си мислите, че това може да го компенсирате с фактология и случайно измъкнати данни от публикации ...е няма да стане, повярвай ми Аз не случайно отдавна съм спрял да се интересувам от тази материя. Ако мислех че в нея има някакъв хляб, който да даде интересни резултати в обозримо бъдеще щях да се занимавам с детайлите. Към момента обаче те изобщо не ме интересуват. Ще ме заинтересувате когато представителната ви извадка стане минимум 100 000 спесимена. Дотогава си говорете за разни много честотни хаплогрупи и никого не интересуващи го миграции от преди потопа То не случайно си говорите само за такива миграции... с вашите представителни извадки сте до там и толкова. Но като се намират будали които да си платят за да разберат, че са имали предшественик в Африка преди 20 000 години, един в Междуречието преди 10 000 и някакъв на Балканите преди 5 000 години. Е ами това аз можех да ти го кажа срещу скромните 5 лева и без да се изследваш. Стига сте ми преоткривали топлата вода. Когато имате да кажете нещо по въпроса как са се променили честотите на хаплогрупите на Балканите през последните 2 000 години, от къде, кога и какви групи са дошли и в какво количество, тогава ми се обадете. Естествено с вашите представителни извадки от по 100-1000 души това никога няма да стане и освен това дори и да ми изясните хаплогрупите, какво от това? Ти упорито отказваш да разбереш,че тези хаплогрупи не носят никакава информация за човека който, ги е носил. Никаква! Така както 3-ма души с еднакви Е1б1 от Франция Балканите и Сомалия нямат нищо общо по между си, защото имат съвсем различни предшественици и антропологични белези освен един общ предшественик по мъжка линия преди незнам си колко стотин поколения. Глупости .... и за да не изглежда всичко толкова безумно сега ще обясняваш за подгрупите хахахаха пак на краставичар краставици ще продаваме. Ще ме светнеш ли по въпроса кои от важните белези на човека се определят от мутации във вашите У-хаплогрупи и мит ДНК? А? Да те светна аз тогава - НИКОИ. Абсолютно НИКОИ. В мит ДНК имаш някакви си 30-на гена които всичките са в категорията на хаус кийпинг гени а в У-хромозомата положението е същото като изключиш гените отговорни за сперматогенезата там почти нищо няма. Това е по същество един фрагмент от хромозома от който са се загубили почти всички работещи гени от Х хромозомата. Тогава за какви хаплогрупи и подгрупи да си говорим? Тези неща нямат и никога не могат да имат каквото и да било отношение към белезите на човека и предшествениците от които те са дошли, защото мутации стават навсякъде в генома не само в твоите хаплогрупи и мит ДНК и ако наистина разбираше нещо от генетика щеше да знаеш, че ТОЧНО мутациите в автозомите, а не в твоите хаплогрупи са отговорни за разликите между хората. А мутациите в хаплогрупите за това са взети за проследяване на унаследяването ...защото не рекомбинират и винаги се предават в пакет, което е и смисъла на понятието хаплогрупа, но тези мутации са в области на генома, които са "класически" боклук и не кодират нищо съществено поради, което и не подлежат на селекция и естествен отбор и така като въникнат не се губят поради преждевременната смърт на носителя хахахаха точно обратното на това което ти ми говориш, откъде ти дойде изобщо идеята да намесваш естествен отбор и външни белези? Защо ми говориш за цвят на кожата и очите? За да могат всички да видят колко смешна и жалка е вашата методология, интерпретации и изводи? За такива сложни белези като ръст, форма на глава личе и прочие това са комплекси белези които вероятно се кодират от голям брой гени и тяхното унаследяване е все още трудно да се установи, но точно за цвета на очите и пигментацията на тялото тези гени или поне най-важните от тях вече са установени. За очите бяха 2-3 а за цвета на кожата над 6. И познай...нито един от тези гени не се намира в мит ДНК или У-хромозомата Сега ще спестя детайлите в кои автозоми са тези гени , защото това никой не го интересува, мен включително. Това което е важно за теб е да проумееш, че дори тези най-елементарни човешки белези НЕ се унаследяват заедно с хаплогрупите, тоест те са на съвсем различни хромозоми и между това какъв цвят на очите имаш и каква ти е хаплогрупата няма, не е имало и никога няма да има каквато и да било връзка. По същия начин стои въпроса и с всички останали расови и антропологични белези. Нямат връзка с хаплогрупите Ами защо Китайците имат съвсем различни хаплогрупи и антропологични белези от нас? Ами как да нямат като разликите в хаплогрупите ни са само 0.000001 % от всичките ни генетични разлики с тях и то забележи .. най-НЕсъществените защото не водят до абсолютно никакви промени.



Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: balkariya]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано17.03.09 08:56



-Не знам дали изобщо си струва да отговарям на човек с ник Балкария - това само по себе си говори достатъчно за тебе!

Но понеже си изписал цели фермани в последните 2 поста ще си направя труда да ти отговоря.
Казваш, че извадката била прекалено малка /търсиш 100 000 поне изследвани в БГ/, и те разочарова факта, че не можем да съдим за антропологичните белези на човека по микроскопичната част от генома, която изследваме.-Това искаше да кажеш в написаните 1000 реда нали?

Ами първо-1)като има избори статистиците не допитват ли минимален брой хора за да прогнозират кой ще спечели? Нужно ли им е да се допитат до всички гласували? Не познават ли винаги с марджин от 1-2%?

2) За какъв дявол са ни антропологични белези? Ние търсим съвпадение на една неизменна(почти) и предаваща се точно от баща на син част от генома и сравнявайки с резултатите от други ареали по земята разбираме какъв път е изминала миграцията.-Да ама единия бил черен негър а другия рус скандинавец, да кажем, ами мен това какво ме засяга?-Какво ме интересува да видя точно антропологичния тип на междинното звено между този негър и скандинавеца който е бил някъде из междуречието и за разлика от саванния ловец-негър и мореплавателя-рибар-скандинавец е бил земеделец в долината на Ефрат-естествено,че той не е приличал нито на единия нито на другия. Това е изследване за миграциите а не конкурс за Мис или Мистър! Дори и малки и понякога грешно тълкувани, изследванията досега ни дават достатъчно сериозни и красноречиви данни и поне за мен достатъчно убедителни, че картината за Популационните промени и Миграциите в периода 2-7в от н.е се нуждае от сериозно преразглеждане(да не кажа изцяло да се пренапише!). Еми това е, сбито казано.



Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: balkariya]  
Автор genefan (член)
Публикувано17.03.09 10:32



Aa, не следиш май последните постижения на генетиката. Не си забелязал и че току-що споменах, че изследванията за У хромозома и мтДНК са само по права линия и не са много иникативни за индивидуалния произход, а само за едно население като цяло. Но като не щеш такъв тест, ей ти друг - тази компания е направила картотекиране на гени по всички хромозоми, като различава доста етнически групи. Което ще даде бая пълна картинка доколко си се омешал. Ако имаш 399ЮС долара, заповядай.





Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор balkariya (непознат )
Публикувано17.03.09 10:57



ами ок щом не те вълнуват антропологичните белези

мен пък не ме вълнуват разните фантомни мутации в хаплогрупите Впрочем те никой не го вълнуват. Прав си че за разлика от реалните мутации тези в хаплогрупите могат да се използват за проследяване на древни и съвременни миграции и което е най-важното да се датират и подредят в определен порядък и хронология. То и реалните мутации водещи до променя в антропологичните белези могат да се проследят стига да се знае къде в генома са те, но е губене на време защото те не се предават в пакет като хаплогрупите и поради това не могат да се хронологизират. Никой не оспорва че хаплогрупите дават ценна информация за миграции в миналото на човечеството но информацията която даават данните е просто качествена а не количествена, което прави този подход съизмерим с данните на историята. Ти говориш че картината на популациите и миграциите 2-7 век трявбало да се преразгледа. Аз питам каква картина да се преразглежда като такава картина просто няма. Историята само посочва че на Балканите са се заселили Българи Славяни Кумани Печенези Арменци и какви ли още не но НИКОЙ не е посочвал количествените измерения на тези миграции. Те са неизвестни и историята не може да даде данни за това. Археологията би могла но натрупването на достатъчно данни е практически непосилна задача дори за поколения археолози. Какво ни предлага генетиката в това отношение? Ами не е кой знае колко повече от това което знаем. Вместо име на народ от историческите източници просто имаме миграция на една нова хаплогрупа и какво... пак изобщо не можем да кажем колко души са мигрирали но можем да кажем кога долу горе е станало това. При това за проследяване на по-късни миграции са необходими много редки мутации, аз затова ти казвам че са необходими много повече хора. Просто древните мутации понеже са възникнали много рано в миналото на човека, когато е имало много малко хора днес се срещат с висока честота, а младите мутации са възникнали късно и поради това не са имали възможност да се разпространят достатъчно и за да ги детектнеш трябва да се тестват много повече хора и то в огромен ареал за да можеш да кажеш къде най-вероятно е възникнала мутацията.

Основния проблем на тези изследвания е, че отново ние научаваме за миграции, които може да са останали незабелязани от историята но е много трудно на тези миграции да се даде количествено измерение а точно това мисля вълнуваше публиката във форума и се поставяше въпроса какви били нашите предшественици. Примерно представи си, че в Централна азия се появява някаква рядка мутация и хаплогрупа и в някакво Казахстанско село тя е 50%. Хоп същата се появява и на Балканите. Колко души са мигрирали за да я донесат тук? И кои са били те? От това село от съседното или от другата страна на планината. Ти си секвенирал 100 000 души в БГ и си открил тази хаплогрупа само при 100 души или 0.1%, ако беше изследвал само 100 или 1000 души сигурно изобщо нямаше да я видиш тази хаплогрупа и миграция. Та каква е била миграцията в количествено отношение спрямо завареното население? Незначителна? На пръв поглед да, но само на пръв поглед...защото не отчиташ дрифта и освен това не знаеш какъв точно е бил % на хаплогрупата в мигриращата популация...дали е бил 20, 10, 1 или 0.1 % защото те едва ли са тръгнали само от едно село и техните хаплогрупи са били също толкова смесени и разнообразни както и в нашата популация. А без тези данни да се прави количествена оценка на преселението е доста смело начинание а и ние не говорим за една а за непрекъснати миграции които постоянно променят честотата на хаплогрупите както в изходната така и в популацията приемник. Тоест ти не може да вземеш сегашната картина на хаплогрупите в Казахтанските или Балканските села и да си мислиш че тя е била същата и преди 1000 години или към момента на миграцията. За да може да се дават количествени оценки за миграциите първо ще трябва да се направи много сериозен анализ на всички популации в света и точни данни за всички редки хаплогрупи, място на поява и миграции. След това ще трябват и данни от некрополите за да установим доколо съвременните честоти отговарят на ситуацията към момента на миграцията. Едва след това на базата на тези данни може да се прави някаква количествена оценка. примерно знаем че с Куманите на Балканите се появява една много рядка хаплогрупа, която се е появила в казахстан преди 2000 години. Куманите идват на Балканите от Украйна, където тази мутация сега я има с честота 1% а в некрополите от Куманско време е 5%, на Балканите хаплогрупата я има 0.1% но в некрополите от Куманско време се открива в 0.5% от погребаните. Населението на балканите е било някъде около 2 милиона, следователно Куманската орда която е дошла по тия земи е била поне 200 000 екземпляра. И да пред силата на генетиката историята издъхва, но за съжаление сами разбирате че към момента ние не разполагаме с такива точни и надеждни данни за да се правят подобни оценки. Дори когато се натрупат достатъчно данни за съвременните популации пак трудно ще могат да се правят категорични изводи. Аз нагласих числата умишлено за да може да се получи еднакъв резулат ако се използват данните от съвременните популации без да се знае нищо за некрополите, но така ако разликите са големи може да се добие доста погрешна представа за преселението. Изобщо предстоят десетилетия къртовска работа докато започанат да се дават някакви количествени измерения на преселенията. Аз и затова ви казах да ми се обадите когато представителната ви извадка стане 100 000 Тръпна в очакване да видя колко хаплогрупи и подгрупи ще измъкнете от чекмеджето.



Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: balkariya]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано17.03.09 12:03



Човече, аз като ти казвам, че не разбираш естеството на тези изследвания, ти не вярваш... Какво ни засипваш с огромни постове пълни с неща, които всъщност са известни, но са далеч от това, за което става дума. Аз самият в една друга тема също отбелязах на друг клубар, че може и монголец да е прадед му и той ще си носи неговата хаплогрупа, но едва ли ще изглежда като него. Тук не говорим за външни белези, те не ни интересуват изобщо! Говорим предимно за математика, по-специално - статистика, разпределение, повтаряемост, графики, разграничение и т.н.
Наистина, много важно, че преди 8000 години мой прадед дошъл на балканите през Мала Азия. Това не е важно, но когато се оказва, че на 2/3 от българите прадедите им все тогава и все оттам са дошли, тогава тези статистики придобиват вече исторически смисъл.
Вземи се запознай с принципите на популационната генетика. Ще видиш, че твоите думи И да пред силата на генетиката историята издъхва... всъщност вече са реалност. А, и ако не си в час с математиката, погледни и там - ще видиш, че не ни трябват 100 000 проби, а 120, ще се учудиш как се получават едни и същи резултати!

(Е, с няколко процента грешка, но тя е важна за РЕДКИТЕ хаплогрупи, а те не са толкова важни на тоя етап.)



Тема ....и обратнотонови [re: genefan]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано17.03.09 20:00



Пришълците, особено от други климатични пояси, рядко имат биологично предимство спрямо завареното население, защото не са били присособени към климата и местните болести.

Победата на Вандалите над Рим се обяснява, че римляните били тръшнати от африканска малария донесена от комари. Вандалите след порядъчно пребиваване в Африка добили имунитет



.. истината е някъде по средата

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: genefan]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано17.03.09 20:29



"Ако имаш 399 ЮС долара, заповядай."

Ееее,най-после изплю камъчето



Я да видим "399 ЮС долара "по 100 000 колко прави ..........УААУУ



Тема Re: ....и обратнотонови [re: Exhemus]  
Автор genefan (член)
Публикувано18.03.09 00:38



Да, понякога се случва и обратното, но най-често страдат пришълците.
Да вземем пак случая с маларията, но по нашите земи. Голяма част от населението в Южна България носи гените на таласемията и сърповидната анемия. Ако си само носител на иначе тези тежки наследствени болести, това те предпазва от заразяване с малария, която е била доста разпространена в блатистите райони. Как ли биха просперирали потомци на хора от студени и сухи степи, които никога не са се сблъсквали с тази болест, като се знае, че бременните жени и бебетата са наи-податливи и с най-голяма смъртност? Които са взели някой местен да "подобрят" генофонда може би.
Така се е случило и с белите заселници в Южна Африка. те са могли да се заселят само в зоните без малария и други тежки болести като жълта треска и сънна болест. Иначе да са изместили негрите и по тези места с предимствата на по-напреднала цивилизация.
Казват, че без защитата на цивилизацията и съвременната медицина, белите в Австралия ще измрат след няколко стотин години от рак на кожата, защото нямат никаква защите от засилената слънчева радиация в този район.
Случаят с Америка е малко по-особен и се обяснява много добре генетично. Доказа се, че местното население произлиза само от една група от 100-200 човека, което е успяло да се промъкне между ледниците през едно кратко затопляне. Отивайки на юг, то има възможност да се размножава неограничено поради липса на съперници и богата природа и многобройни животни на лов. Така то остава с много малко генетично разнообразие. Навлизането на някоя нова болест като тези, донесени от европейците не осигурява имунна защита и всички масово се разболяват с фателен край. Докато в други райони на земата с разнообразни гени някои са податливи, а други не, така винаги има голям брой оцелели.



Тема Re: ....и обратнотонови [re: genefan]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано18.03.09 01:14



Случаят с Америка е малко по-особен и се обяснява много добре генетично. Доказа се, че местното население произлиза само от една група от 100-200 човека, което е успяло да се промъкне между ледниците през едно кратко затопляне. Отивайки на юг, то има възможност да се размножава неограничено поради липса на съперници и богата природа и многобройни животни на лов. Така то остава с много малко генетично разнообразие.

-Добре де, как може от 100 души да произлязат милионите населили Америка в последствие? няма ли да се получи израждане в следствие на кръвосмешение? То сега в някои страни като Косово и Грузия се наблюдават генетични аномалии в следствие на кръвосмешение, макар,че не са чак толкова изолирани райони, та камо ли от 100 души да се получат 50 милиона -което да кажем е било населението на 2те Америки в Доколумбово време..такива размножавания в стил "Стария завет" аз не ги разбирам, честно казано!





Тема Re: ....и обратнотонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор genefan (член)
Публикувано18.03.09 01:32



Защо да не може. То Хомо сапиенс в един момент е останал с не повече от 10000 човека в Африка и почти изчезнал при неблагоприятен климат. Човекът има много по-малко генетично разнообразие в сравнение с другите примати и се преполага, че е преживял такъв "bottle neck event". Не африканците пък произлизат от още по-малък брой отци-основатели, напускали са Африка на малки групички.

Редактирано от genefan на 18.03.09 01:53.



Тема Re: ....и обратнотонови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано18.03.09 08:31



какво се учудваш, нали инбридингът (кръвосмешението) беше правило по българските села до преди 40 г.
Местните ергени биеха и пъдеха другоселците



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: ....и обратнотонови [re: genefan]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано18.03.09 09:33



"Случаят с Америка е малко по-особен и се обяснява много добре генетично. Доказа се, че местното население произлиза само от една група от 100-200 човека, което е успяло да се промъкне между ледниците през едно кратко затопляне."

"Доказа се"

И кой до доказа моля ?

Авторите на онзиденшното филмче на ТВ "нешънъл джиографик"

Значи и от такива "сериозни източници" зареждаш батериите захранващи генетичните ти фантазии ?



Тема Re: ....и обратнотонови [re: Cтapинap]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано18.03.09 09:45



Нещо не си доразбрал/догледал филмчето.
В него ставаше дума за група, случайно попаднала в Америка от Европа и използваща кремъчни сечива, които имат преки паралели с тези от територията на днешна Франция. А genefan говори за заселването на Америка през Беринговия мост, сиреч - от Азия, при това доста по-късно.



Тема Re: ....и обратнотонови [re: genefan]  
Автор masterix (от Лутеция)
Публикувано18.03.09 09:47



Малко се съмнявам, че вандалите за по-малко от 30 години са развили имунитет към маларията, при положение че идват даже от по-северни райони, където въобще тропически заболявания не виреят.



Тема Re: ....и обратнотонови [re: easy]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано18.03.09 16:28



Прав си ! Гледах само част от филмчето .Но и така да е,както информираш -как стои тогава въпроса със 100-ната души заселили Хамериката ?





Тема Re: ....и обратнотонови [re: Cтapинap]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано18.03.09 17:30



А, не знам.
Но не ми се вижда невероятно.
Пасификът също по такъв начин е бил заселен - на малки групи, от остров на остров.
Какво пречи да се е повторил bottle-neck ефектът, който обяснява митохондриалната Ева.



Тема Re: ....и обратнотонови [re: easy]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано18.03.09 21:39



Твърде ти е.........неразбираем ,поне за мен, постинга(възможно само за старинарския ми акъл ?)



"Но не ми се вижда невероятно."

Кое те ти се вижда за невероятно ?

Ако има нещо "невероятно" ( пак според старинарския ми акъл-очевидно дълбоко увреден поради уважението към куп твърдения на "стари",т.е."демодирани науки"),то това е идиотското твърдение,че многомилионното автохтонно население на 2-те Америки се пръкнало от 100-200 души, имали шанса да пресекат Беринга по време НА ЕДНО затопляне .

Цитирам още веднъж....... "Случаят с Америка е малко по-особен и се обяснява много добре генетично. Доказа се, че местното население произлиза САМО ОТ ЕДНА ГРУПА ОТ 100-200 човека, което е успяло да се промъкне между ледниците през ЕДНО кратко затопляне."

Темата (заселването на Америка) е извън интересите ми ,пък и не съм като някои други които демонстрират компетентост след справки с гугъла !

При все това само на база на т.н."обща култура" ще си позволя да припомня,че глобалните заледявания през последния геоложки период-плейстоцен-, ако се не лъжа се именува той ( ? )СА БИЛИ МНОГО ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНО !

Респективно "краткото затопляне",за което пише мамзел Генефан СА БИЛИ МНОГО ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНО !

Това 1 !

Обаче има и 2 ! И то е по-важно ! НЕ ледници ...и медници НО ПО СЪВСЕМ ДРУГА ПРИЧИНА в продължение на много хилядолетия ,МНОГО И МНОГО азиатски човеци ,са се заселвали в Америка.

И тази причина е наличието на съществуваща до преди 10-15 000 години (за времето не съм сигурен ) НА СУХОЗЕМНА ВРЪЗКА между Азия и Америка там където днес е Беринговия проток.

Не само сал едничка мамзел Генефан,но още 100 подобни ней пишман генетици ,НЕ МОГАТ да ме убедят,че тази сухоземна връзка е изпозвана САМО ВЕДНЪЖ И САМО ОТ 100 -200 ДУШИ !

ПС -абе има ли кой да й (им) подскаже ,че вече има една Библия ,която е достатъчна и предостатъчна за сума ти конфесии,та са започнали да пишат втора.....вече ГЕНЕТИЧНА Библия ?



Тема Re: ....и обратнотонови [re: Cтapинap]  
Автор genefan (член)
Публикувано18.03.09 23:31



Ей, старче, ти май и с очилата вече не виждаш, ами ми говориш са History Channel, когато аз съм дала връзка за научно изследване с всичките му формули и уравнения. Ето какво пише:

The founding of New World populations by Asian peoples is the focus of considerable archaeological and genetic research, and there persist important questions on when and how these events occurred. Genetic data offer great potential for the study of human population history, but there are significant challenges in discerning distinct demographic processes. A new method for the study of diverging populations was applied to questions on the founding and history of Amerind-speaking Native American populations. The model permits estimation of founding population sizes, changes in population size, time of population formation, and gene flow. Analyses of data from nine loci are consistent with the general portrait that has emerged from archaeological and other kinds of evidence. The estimated effective size of the founding population for the New World is fewer than 80 individuals, approximately 1% of the effective size of the estimated ancestral Asian population. By adding a splitting parameter to population divergence models it becomes possible to develop detailed portraits of human demographic history. Analyses of Asian and New World data support a model of a recent founding of the New World by a population of quite small effective size.

Тук даже пише 80 човека, като генетичното разнообразие на индианците е само 1% от Източно азиатците, които от своя страна също не са много омешани.

Защо не са прониквали още хора при следващи затопляния - ами много просто, местата вече са били заети. Най-голямото препятствие за миграцията на хората в миналото са били другите хора, всяко племе си е имало територия и не е пускала лесно преселници. От това са почнали и войните. В началото на тези щастливци в лотарията на живота нищо не им е пречело да се разселват, природните условия на юг са били много по-благоприятни от ледниковата тундра, от която са дошли. Който не вярва на такова размножаване, да се припомни нашите цигани - при освобождението са били 10000, сега за 100 години са милион, колко ли ще станат за 14000 години, ако някои продължава да им осигурява среда се неограничено плодене.



Тема преди модерната генетиканови [re: genefan]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано19.03.09 09:57



по кръвните групи беше доказано преселение на 2 вълни.

В Южна Америка индианците са само група В.
В Северна - В и АВ.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: преди модерната генетиканови [re: Exhemus]  
Автор genefan (член)
Публикувано19.03.09 12:09



Да, има 2 населения в Америка, които са различни генетично - ескимосите, които са дошли само в последните няколко хилядолетия и индианците Не Дене, при която се намира мрДНК група Х, които карат някои да търсят и европейска връзка. Те обаче не са стигнали по-на юг от Канада - по причина, какато обясних на вече заетата територия.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано20.03.09 00:27



Доста повърхностен анализ се прави на данните. Бих посъветвал да се изчака развитие, преди да се хвърлят недоказуеми твърдения

100 символа не стигат!



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Ray of Light]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано20.03.09 12:11



Ами ние си чакаме, данните се трупат, хаплогрупите все повече се разбиват на подгрупи, но резултатите и изводите не се променят. По-скоро се затвърждават.
На кое викаш "недоказуеми твърдения"? Аз лично никога не съм твърдял, че съм потомък на траките примерно, или нещо толкова категорично. Единственото категорично твърдение е, че моята хаплогрупа е тук отпреди 6 до 8 хил. години, и че има най-голяма концентрация на Балканите и като логически разсъждаващ човек, необременен с догми, правя простия извод, че произхождам от тези места. Защо да си представям и фантазирам невероятни теории, след като има толкова просто обяснение?
Същото важи и за още две хаплогрупи на българите (с някакъв толеранс в хилядите години) и всичките тия съставляват около 2/3 от населението.
Остава 1/3 R1a1, заедно с някои други слабо представени, за които би могло да се предположи, че са миграционни. Специално за R1a1 (набедена за "славянска"), предвид разпространението и, може да се допусне нахлуване от север - североизток. Аз бих я нарекъл условно "скито-сарматска", а може и "готска".



Тема Re: ....и обратнотонови [re: Exhemus]  
Автор Zo (Troglodyt)
Публикувано20.03.09 14:02



Бе не знам дали са ги гонили и за кръвосмешение, но знам, че една съседка на село мъжът й я беше откраднал от събор в съседно село, а и още един куп други жени от по-близки или далечни села, сега ясно е че случаите мъж да отиде в селото/къщата на жената нема как да са много. Иначе баба ми като ми е разправяла за тоя или оня то некъде към 1/3 от селото ми се падат що-годе близки роднини до към 3-4 братчеди.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Редактирано от Zo на 20.03.09 14:02.



Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: balkariya]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано21.03.09 14:05



Поздравявам те за мнението ти!!! Абсолютно точно написано!!!



Тема Re: преди модерната генетиканови [re: genefan]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано21.03.09 21:30



"Случаят с Америка е малко по-особен и се обяснява много добре генетично. Доказа се, че местното население произлиза САМО ОТ ЕДНА ГРУПА ОТ 100-200 човека, което е успяло да се промъкне между ледниците през ЕДНО кратко затопляне."

И

"Да, ИМА 2

НАСЕЛЕНИЯ в Америка, които СА РАЗЛИЧНО ГЕНЕТИЧНИ - ескимосите, които са дошли само в последните няколко хилядолетия и индианците Не Дене, при която се намира мрДНК група Х, които карат някои да търсят и европейска връзка. Те обаче не са стигнали по-на юг от Канада - по причина, какато обясних на вече заетата територия."

Дали Ви е......НЕ ! Напразно питам ! Вие изобщо не искате и не можете да разберете,че пишете ВЗАИМНОИЗКЛЮЧВАЩИ СЕ ......ГЛУПОСТИ !

Що не се заемете с нещо, по -близко до меркантилното Ви мозъче-да пообясните ,АКО ВИ СТИСКА, защо ПИРАМИДАТА НА КОЯТО СТЕ РЕКЛАМЕН АГЕНТ,е вдигнала таксата за "ДНК-родословно изследване" ,от 100/120 ЮСД нааа.......399 ЮСД !.....ТРОЙНО !

Твърде съм любопитен да узная ?



Тема Прието е, че E3b1 произлиза от Северна Африканови [re: WlSP]  
Автор e1bu3 (непознат )
Публикувано22.03.09 00:51



Някоя от подгрупите и може и да се е оформила на Балканите.
В Wiki доста ясно се вижда как е дошла в Европа (на Балканите) - Магребските страни -> Сицилия-> Южна Италия -> Албания
Спрямо ''европейските'' хаплогрупи, ''неолитната'' e3b е дошла доста по- късно в Европа - преди 7-8000г, но носителите и са допринесли в най- голяма степен за развитието на цивилизацията на континента.


За автохтонна на Балканите се смята I, като има теории че r1a e възникнала също на Балканите.


Тази страница сигурно я знаете :
http://www.eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml



Относителни дялове на отделните групи




Най- 'европейски' народи:



Народи с най- кавказо-африкано-семитски корени



Балкански и съседни на тях народи


Notes
Turkey is the only country that includes a sizeable percentage of Asian and African haplogroups not listed in this table (A, E3*, C, H, L, O, R2) representing 8.5% of the total. Haplogroup L alone makes up 4% of the Turkish population.



Смятам че при подобен род данни (обобщени за цели народи, може да се направят някои обосновани твърдения)
Имайки предвид картата на Европа, не се виждат големи разминавания с горепосочените данни. Личи си кои региони граничат с Азия и кои с Африка и Близкия Изток.
България е малко по- 'европейска' спрямо някоои други народи, което не може да се каже че беше очаквано.

[image][/image]

Редактирано от e1bu3 на 22.03.09 01:03.



Тема Re: E3b1a2-интересен линк с инфо...нови [re: balkariya]  
Автор si2 (ентусиаст)
Публикувано22.03.09 01:50



Я най_накрая някой да каже не6то реалисти4но.Поzдравления
Аz zатова и не се намесвах в таzи тема,първо не ми е интересна и второ е беzмислена,zа6тото това поне zасега е утопия,никаква конкретика с масовите иzследвания.Но след като някои вярват сляпо,не е въzможно да ги убеди6 в обратното.
От 10 раzли4ни иzследвания да вzеме6 данни и десетте 6те са раzли4ни,zа6тото поне zасега няма математи4на конкретика в таzи наука,при масовите ДНА/ДНК/РНК и т.н.
В на6ия род има всякакви от сламеноруси до 4ернокоси,вариации на кожата всякакъв.А цвят на о4ите съ6то всякакъв син,кафяв,zелен,пъстър

.Ако имаме кукуви4е дете,няма да раzбере6,4е не е от рода ниИ гореиzброените белеzи са само от три_4етири поколения.



Тема Re: преди модерната генетиканови [re: Cтapинap]  
Автор genefan (член)
Публикувано22.03.09 02:22



Маи още веднъж не си си направил труда да отвориш линка и да провериш за кои компании и тестове става въпрос - за това даже не е необходимо да знаеш английски.



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: WlSP]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано22.03.09 14:00



Трябва ни подробен генетичен анализ на самите древни българи и както и пълна карта на България, за да можем да оценим тяхната тежест при нас.

100 символа не стигат!



Тема Re: Прието е, че E3b1 произлиза от Северна Африканови [re: e1bu3]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано22.03.09 14:02



Имайте предвид, че нито древните българи, нито другите ни предци са носители на само една отделна халогрупа и че трябва да имаме и предишните състояния, за да оценим процеса, поне аз така си мисля.

100 символа не стигат!



Тема Re: Еми, това е положението - E3b1нови [re: Ray of Light]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано23.03.09 13:38



В отговор на:

Трябва ни подробен генетичен анализ на самите древни българи и както и пълна карта на България, за да можем да оценим тяхната тежест при нас.



Не ни трябва такова нещо за да преценим по съвременните резултати, че не сме от някакво донесено "тесто" различно от останалите балкански народи. Елементарно и логично е.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.