Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:05 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Мартеницата била румънски символ.нови [re: areнтOO6]  
Автор БoянГeнoв (ентусиаст)
Публикувано01.03.08 20:00



Абе ако съдим по графитите сигурно и един от пет е имал стремена, а разпространеността на лъка е била същата

. Пък всички знаем, че не е било така.
Иначе ако говорите за "багатурите" - е, всичко е бая украсено, личи си, че някои от тях са се занимавали или поне са имали интерес към източните бойни изкуства. Иначе ми хареса, има дух, има "действие" или още казано - екшън!

Редактирано от БoянГeнoв на 01.03.08 20:02.



Тема Re: Кога за пръв път се появява мартеница в Българнови [re: ropaнчe]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано01.03.08 20:10



Най добре е да излезне поне един и да каже, че в това и това село автентично е имало мартеници. Видял ги e от баба cи или нещо подобно.

Хубаво е да се отбелязва началото на пролетта с мартеници или с нещо друго символично, но лично за мен, сега ще си кажа честно, че тази комбинация от цветове и това окичване ми се струват несъразмерни и някак пресилени. За мен тук липсва вкус. Пък и представям си нещо, което е било предназначено за жени, сега да се ползва за окичване от всички. Може би все пак има известен вътрешен усет в човека, който ще се разбунтува срещу това. За разлика, oбичам сурвачките - те наистина са богата, хармонична и естетическа културна форма. По отношение на тази показност и липса на вкус, абсолютно същите чувства изпитвам към всички румънци. Странно съвпадение.

- escape velocity of growth -


Тема Re: Кога за пръв път се появява мартеница в Българнови [re: ropaнчe]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано01.03.08 20:17



Виж сега, или с тебе не можем да се разберем, или яко си зациклил.
Популяризирането на производството на мартеници (то си е всъщност промишленост - и за мой ужас - кичозно отвсякъде) е едно.
Но присъствието на мартеницата по цялото етническо българско землище, с всичките и локални варианти - нещо друго. В България тук-таме са запазени спомени за ритуала. Защото в началото дори ритуално е била изработвана.
Искаш доказателства за български произход? Ами срещала се е в Македония. Най-ранното сведение, което сега мога да ти изровя, е от СБНУНК. Скоро след Освобождението. Няма промишлено производство на мартеници.
Ако се каниш да доказваш колко е румънска, не забравяй да посочиш точните пътища, по които е успяла да се намъкне в Македония. И не само да се намъкне, ами и да се наложи там. И в Родопите също. Те затЪ родопчани с четири очи са били вторачени в Румъния и само са гледали каква мода да си вкарат.



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Кога за пръв път се появява мартеница в Българнови [re: faliak]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано01.03.08 20:20



За млади жени, моми и деца.


Да видиш аз как се прибрах! Отвсякъде приличах на Брежнев, накичен с ордени. Само дето бях с мартеници накичен.
Ама не вярват пустите женоря, че трябва да си ги носят сами.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Кога за пръв път се появява мартеница в Българнови [re: инцидeнтeн]  
Автор ropaнчe ()
Публикувано01.03.08 20:24



В отговор на:

Ако се каниш да доказваш колко е румънска, не забравяй да посочиш точните пътища, по които е успяла да се намъкне в Македония. И не само да се намъкне, ами и да се наложи там. И в Родопите също.



Аз не искам да доказвам нищо. Темата е с такава насоченост и това коментираме.

ОК. За България нямаш доказателства за някакво писмено засвидетелстване на мартеницата сред българите което да предхожда тези на съседите. Дай тогава за Македония!

Преброени са дните на държавата Македония в сегашния и вид
Божидар Димитров

Тема Re: Кога за пръв път се появява мартеница в Българнови [re: ropaнчe]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано01.03.08 20:33



Нямам сега. Щото съм празничен.


Но обещавам да ти намеря.
Я напиши точната година, в която този поет си е публикувал изследването, за да знам откъде назад да търся.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Мартеницата била румънски символ.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано01.03.08 22:32



и народните приказки за добрата, но и гневлива баба Марта, която може да наказва, ми изглеждат като спомени за атрибути на богиня. да не говорим, че в миналото и разни други баби от европейския фолклор са ги били бая страшни божества - баба Яга и немската Фрау Холле - и двете на смъртта, съоитветно първата ис някакви функции около инициацията (гатанките и изпитанията на момците, попаднали при нея), а втората - покровителка на зимата (макар че сега само ръси сняг, тупайки пухената си завивка). по-късно ще пусна нещо за нашенската Баба...



Тема Re: Мартеницата била румънски символ.нови [re: Last Roman]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано01.03.08 22:40



Мисля да им обявим война. С мартеници.
Дада, хората са луди наистина. Взеха ни и ракията. Но прочетох пък, че кипърците откраднали локума под нуса на Турция.
Да пием вино за наздраве...ама сигурно ще ни трябва разрешение от Франция.

___



Тема Re: Кога за пръв път се появява мартеница в Българнови [re: ropaнчe]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано01.03.08 23:25



Хихихи! Направо ме радва как поставяш въпроса. Между другото въпросът ти не е за този форум , а би трябвало да бъде насочен към етнографите. Единствено те разполгат с такива сведения от вида, който искаш.
А иначе в простата мартеничка има толкова философия, че могат да се напишат няколко тома труд. А легендите свързани с появата на мартеницата до една са изсмукани от пръстите. Даже си спомням , че като ученик ни караха да си измисляме легенди за мартеничката. Щото наближаваше да се честват набедените пряко сила 1300 години България и всички се надпреварваха да си измислят съчинения. Хем пък хубаво се получаваше. Измисляхме си наред.





Тема Re: Мартеницата била румънски символ.нови [re: Last Roman]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.03.08 20:08



Май в края на краищата мартеницата ще се окаже ромейски символ, както фигурира в този интересен средновековен текст:
«Большая часть из нас не знает, что значит быть христианином, а если и знают, не спешат жить сообразно с этим; священники наши, как и прочий народ, еще до брака вступают в связи с их будущими женами; за подарок духовные отцы прощают грехи и допускают до причастия; монахи, хвалящиеся девственностью, без стыда живут вместе с монахинями; имя врага Креста (диавола) не сходит у нас с языка: им мы обзываем друг друга; мы даем какую угодно клятву и ежечасно нарушаем ее; мы оскорбляем, как не делают того и нечестивцы, православную веру, закон, святое; за деньги мы отдаем своих малолетних дочерей на растление; гадаем на иконах, по встречам людей, по крику птиц, по карканью ворон; празднуем календы, носим мартовские амулеты, вопрошаем о будущем, прыгаем через зажженный костер; носим талисманы на шее и ворожим на зернах. Добродетель все больше и больше исчезает, а грех все усиливается. Наши власти несправедливы, чиновники корыстолюбивы, судьи подкупны, все безнравственны, девы хуже блудниц, священники невоздержны».
Благодаря на фамулус, че пусна този линк в клуб Православие:



Aut Caesar, aut nihil



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.