Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:51 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Кои народи...  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано24.01.08 23:47



...са участвали във Великото Преселение на Народите?



Тема Re: Кои народи...нови [re: koмитa]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 00:09



В отговор на:

Кои народи ... са участвали във Великото Преселение на Народите?




Това за народите е клише.
Не е било задължително, а и не е имало такава възможност цял един народ да влезе в схемата на така нареченото "преселение".

Най често това са били родствени племена от външната периферия на ордата, най-гладните така да се каже.

Те са били мотора на процеса, принудени от съдбата сбодър номадски дух да се хвърлят във въртопа на неизвестното по време на сезонните пролетни походи към нищо не подозиращите благоденстващи поселения богати на плячка.

Неволни участници в така наречените преселения са били също така и нашите предци - аспаруговите българи.

Веднага след смъртта на стария каган Кубрат (около 660 г.), хазарите нападат, разбиват неорганизираната и раздирана от противоречия съпротива на българите.
Тогава Бат Баян вече в качеството си на лидер, за да запази върховната власт сключва унизителен мирен договор с хазарите, в който се признава за техен васал и им отстъпва цялата втора административна област на Велика България – североизточната област на оногондурите.

Едно от исторически свидетелства документиращи тези събития е това на летописеца Теофан от 9 в., който казва …..”(вождът на хазарите) направил първия брат Бат Баян, княза на първата България свой поданик, получава и досега от него данък”.

Така Бат Баян си осигурява с цената на унизителен договор с хазарите, царуването в столицата Фанагория.

Междувременно масови бежански вълни на оногогондури, предвождани от Аспарух (Атил кесе) гонени по петите от хазарите намират спасение в блатата на Онгъл при делтата на река Дунав...



Редактирано от Acпapyx|Y| на 25.01.08 01:18.



Тема Re: Кои народи...нови [re: koмитa]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано25.01.08 00:56



преди всичко търговците...
донякъде и животновъдите...

Редактирано от д-pOxБoли на 25.01.08 00:58.



Тема Re: Кои народи...нови [re: д-pOxБoли]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано25.01.08 06:24



Да, и ядрените физици...

=- Пиши на кирилица, а не на идиотица ! -=


Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.01.08 10:22



Бързай да си патентоваш епохалното откритие " ВЕЛИКОТО ПРЕСЕЛЕНИЕ НА НАРОДИТЕ Е В СЪЩНОСТ ПРЕСЕЛЕНИЕ НА БЪЛГАРИТЕ".





Тема кат си толко знаещ........нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 10:26



я кажи защо Аспарух напуска Киев?

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Кои народи...нови [re: д-pOxБoли]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 10:27



едно от малкото ти мнения, с които съм почти съгласен.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 25.01.08 10:31.



Тема Re: Кои народи...нови [re: koмитa]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 10:30



движението м/у Средна Азия и понтийските степи е съществувало винаги



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Кои народи...нови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор cyg (<>)
Публикувано25.01.08 10:44



Да, и ядрените физици...
Всъщност техния еквивалент по онова време

, войниците и проповедниците, разбира се. Няма генетични данни за преселения на народи, а и това е било невъзможно при тогавашното ниво на развитие.



Тема Re: Кои народи...нови [re: Cтapинap]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 18:38



В отговор на:

ВЕЛИКОТО ПРЕСЕЛЕНИЕ НА НАРОДИТЕ Е В СЪЩНОСТ ПРЕСЕЛЕНИЕ НА БЪЛГАРИТЕ"




Защо "всъщност"? Примера с миграцията към балканите на част от българите кутригури и оногундури търсейки спасение от робството на хазарите е само част от пъзела на този период наречен преселение.



Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано25.01.08 18:54



Бре, къде видя робство? Волжките българи роби ли са били на хазарите? Освен това са избягали само оногундурите. Кутригурите са се попреселили по-преди, когато оногундурите са ги нападнали заради поредната византийска машинация, а пък другите отишли заедно с аварите в Панония.



Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.01.08 19:58



Какъв пъзел ? Какви недомаслени трици бъркаш ? Ти схващаш ли изобщо за какво е въпроса ?

Ти можеш ли да дадеш поне едно сведение за българи в Източна Европа ПРЕДИ 480 г ? Сиреч ПРЕДИ времето когато се е случило най-важното събитие в резултат именно на преселението на народите- окончателния залез на Западната римска империя и фактическото й превръщане през 476 г.от Одоакър във варварско кралство ?

Хайде да оставим настрана този въпрос.Както и любопитния и очевидно неизвестен за тебе факт

,че първото сигурно сведение за уногундурите е от около 630 г.

Но кой например е доказал че кутригурите са българи ? Поп Йовчо ли ? Златарски ли ? Или папагалстващите по техен тертип ? Или може би ти ?


Ами Захарий Ритор със сведението от средата на 6 век ,който слага на една страна българите с техните пет града и на друга-кутригурите ?

Ами Агатий Миринейски който близо след 580 г.обещава ,че ще разкаже как станало ОКОНЧАТЕЛНОТО унищожение на кутригури и утигури ? Е,не си изпълнява обещанието но все пак като факт то има своята стойност !

ПС -много те моля в евентуалния си отговор не ми пробутвай автохтонски тъпотии ! Защото....... нали се сещаш ?

Не не се сещаш !

Ше обясня-НЕ МОЖЕ българите хем да са древни жители на Балканите,хем да са участници във великото преселение на народите !



Тема Re: Кои народи...нови [re: Cтapинap]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано25.01.08 20:24



И аз не мога да дам сведение преди 480 г. за името българи, то сигурно и затова са "т.нар. българи". Иначе за утигурите и кутригурите никой нищо не казал, но мисля, че няма и нужда - то е очевадно. Агатий е казал нещо за окончателно унищожение на утигури и кутригури? От кой и кога е станало, защото никъде не съм чел такова нещо, което да го потвърждава? Знам обаче, че тюрките се хвалели, че са покорили многобройното и уповаващо се на собствената си сила племе на утигурите, а източниците говорят за кутригурските участия във военните походи на аварите. Значи и едните и другите никъде не са изчезвали. Интересно е да се замислим защо Прокопий никъде не споменава за българи, тия толкова страшни хора, пък говори за някакви си утигури и кутригури. Всъщност името уногундури го има и като вхндур и олхонтор в арменските източници, само дето има много голяма възможност, както казва Саур, българи да е обяснително към вхндур т.е. да е прибавено по-късно като обяснение, че тия, които са били познати като вхндур (или онгундури) вече са познати като българи. А иначе, със сигурност, не съм от автохтонците.



Тема Re: Кои народи...нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 20:52



В отговор на:

има много голяма възможност, както казва Саур, българи да е обяснително към вхндур т.е. да е прибавено по-късно като обяснение, че тия, които са били познати като вхндур (или онгундури) вече са познати като българи.




Естествено, че етнонима БУЛ ГАР (означаващ смесен - оно(хуно) гури, кутри гури) е прибавен по-късно, дори така наречената "стара велика булгариа" е била всъщност ОНОГУРИЯ.

Сравнявали ли сте сведенията за земята на утигурите у кутригурите на Прокопий, Оногурия според Космографа и тези за България на Теофан и Никифор? Всъщност става въпрос за едно и също нещо, едни и същи места и едни и същи хора. Въпреки че и името на кутригурите претърпява промени, докато стигне до последното котраги, то най-много варианти има името на утигурите - утигури, оногури, оногундури, а в арменските и арабските хроники са познати като ванандари, венетери, в.н.нт.р и т.н.

От ден на ден се убеждавам в превотата на saur по въпроса. Той е в състояние само със няколко цитата да направи да изглежда смешен и жалък всеки който си служи лъжи и манипулации и Боян Генов може само да му завижда - в положителния смисъл на думата. Виждам, че в по-горния цитат доста се е повлиял от него.



Тема Re: Кои народи...нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.01.08 21:00



Можем,можем да пишем на тая тема ,но не тук е мястото ! Наистина в последно време вече решително стана практика темата да е една ,а като влезеш да констатираш ,че се пише за 2-3 съвсем различни неща.

Разбира се, възможни са маргинални отклонения за да се обоснове някой аспект на въпроса.Но чак до там, както става ?

За това sory !





Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 21:03



вече ти го обясних



означава сакрален(божествен), тъпичек!

смесена ти е тиквата!

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 21:15



означава сакрален(божествен)???

Я раздуй малко. На какъв език е тази хипотеза, която развиваш в момента.

БУЛ като БОГ ли си го превеждаш?





Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 21:20



бегай в темамата за хоните-халдейци




слаби са ти познанията в областта на митологията, за да ги тълкуваш тия понятия.

бел(господар) Мардуксъм за теб

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.01.08 21:31



И ти си една росна киткаааа ! Намерил си с кой да спориш за митология -че той разбира само от Корана !




Е,не съвсем до там ! Ще ти цитира при случай някоя и друга сура които е наизустил в медресето,нооо......Но питай го например,например ....КАК Е ВЪЗМОЖНО МОХАМЕД ДА Е УМРЯЛ В МЕКА,ПЪК ДА СЕ Е ВЪЗНЕСЪЛ НА НЕБЕТО .............ОТ ЙЕРУСАЛИМ ?



Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 21:32



Основная масса гунно-угор-тюрского конгломерата через Крым прорвалась в Европу, но часть племен, в том числе оногуры, утригуры и др. остались кочевать в Западном Предкавказье под общим названием болгары или булгары (бул «смешивать», гур или гар «люди», т.е. «смешанный народ»). В 635 году вождь болгар Кубрат создал здесь государство Великую Болгарию со столицей в Фанагории.

Ворошилов Владимир Иванович. Топонимы Российского Черноморья (история и этнография в географических названиях). - Майкоп: ООО "Качество", 2005. - стр. 54-59



Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано25.01.08 21:32



Хайде да си кажа кое как е. Четейки различните източници и различните автори, които ги коментират забелязах, че никой от тях не може да каже нещо по-определено за племената, а всичко стига дотам - "едно от племената влезли в състава на Стара Велика България". След това забелязах, че някой имена на племена много си приличат и се зачудих дали това не е едно племе, но с вариации в изписването. Убедих се когато видях развититето на името кутригури през годините в различните извори - кутригури, куртаргари, котрагири и котраги - лесно е да се разбере, че става въпрос за едно и също племе. Разбира се, доста по-сложно е с уногундури, но ако се съпоставят източниците и там се вижда, че става въпрос за едно и също - особено като се има предвид и абсолютно никакват видима връзка между уногундури и в-н-нт-ри. Естествено, че реших да проверя дали това е възможно и се свързах със Саур и той каза, че е напълно възможно и обясни защо и как. Пазя си кореспонденцията с него, но понеже не съм езиковед не съм го и цитирал дословно, защото ще изглежда смешно - да обяснявам нещо, от което не разбирам. За мен бяха важни бяха изводите (те подкрепяха моята теза) а те са - че името на едно племе достига по най-различни пътища до автора на този или онзи извор и се променят много. Това, което ме насочи най-вече, че името "българи" се използва за първи път в края на 5 в., а не както се опитват да ни убедят - в 354 г. Оттам нататък нещата вече станаха по-лесни и ми оставаше само някакво доказателство и го намерих в Прокопий, който незнайно как бях пропуснал да прочета. Тъй че теорията я нагласявам според фактите, а не според това как ми се ще да бъде. И в крайна сметка престана да ми пука дали сме дошли от Луната или от гората

. По едно време наистина ми се искаше да се получи така, че сме по-стари и от пирамидите, ама нъц - не стана. Така че не се опитвам да манипулирам и да изкривявам фактите - така ги виждам и наистина саур много ми помогна над тия неща, но той, разбира се, обича да седи по-встрани и не ми се искаше да го намесвам, но не мога да кажа, че всичко което твърдя като теория асъм достигнал сам до него или сам съм си го измислил.
За Оногурия и СВ България единственото, което искам да кажа е, че става въпрос за едни и същи хора и за една и съща територия. Нито твърдя, че едно от тия три имена е истинското, нито твърдя, че има приемственост от страна на самите българи, нито твърдя нещо за значението на самото име българи - неща, които не ги пише или дори не се подразбират как да ги твърдя?



Тема Re: Кои народи...нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 21:44



Тогава смятам, че е крайно време да помолиш saur да изрови нещо от времето на император Ираклий, как е бил наричан народа който е изпратил младия Кубрат за заложник в Костантинопол...



Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 21:48



оригиналното название е Оног на държавата



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 25.01.08 22:56.



Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 21:48



Това е една от многобройните теории и то не от най-популярните.
Доста по-достоверни са интерпретациите, при които "АР" се извежда от иранските и тюркските езици.



Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 21:55



Тези, които са писали въпросните сведения, са го направили много по-късно, при това ползвайки информация от втора и трета ръка.


Единствените извори, на които може да се вярва по отношение на имената на българските племена, са сирийските и арменските.



Тема Re: Кои народи...нови [re: _magotin_]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 21:56



В отговор на:

по-достоверни са интерпретациите, при които "АР" се извежда от иранските и тюркските езици.



Я дай малко превод от ирански, разпали любопитството ми.




Тема Re: Кои народи...нови [re: _magotin_]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 21:57



смяташ ли, че оногундурите и хайландурите са различни имена на едно и също племе?

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 25.01.08 22:03.



Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 22:06



Превод на кое?



Тема познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: _magotin_]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 22:08



В отговор на:

Единствените извори, на които може да се вярва по отношение на имената на българските племена, са сирийските и арменските.




След като така самонадеяно ми даваш като пример сирийски и арменски източници, искам да те попитам, познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особеностите им?



Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 22:08



Възможно е, но това е висш ономастичен пилотаж. ХЛНДР, НГНДР, би могло, разбира се, зависи кой го произнася. Знаеш ли какво забравят постоянно нашите мили съфорумци и изследователите въобще - че няма гаранция по въпроса кои от тези имена са самонаименования, и кои - дадени от други народи. Справка - бурджани - персийското име на българите.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 22:09



Доверявам се на специалистите по въпроса.





Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.01.08 22:22



Не бягай по тъча с разни тъпички контравъпроси ! Остави я българската история настрана ! Просто не можеш да я знаеш !



Не си ми отговорил на въпрос на който като "правоверен"трябва да знаеш отговора -КАК Е ВЪЗМОЖНО МОХАМЕД ДА Е УМРЯЛ В МЕКА,А ДА СЕ ВЪЗВИСИ НА НЕБЕТО....... ОТ ЙЕРУСАЛИМ ?

Как е станал номера ? Къде е описан ? Как е описан ? От кой е описан ?

Ами,че това е важен исторически въпрос ?

Най-малко ,защото ако ми обясниш тейзи нещица ,има вероятност и аз да споделя справедливото в този случай възмущение на муслюманите за това,че евреите искат да разрушат Златната джамия в Йерусалим ?



Тема Re: Кои народи...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 22:24



На бе, влачи малко пехлеви
1 kar [k@l] pl. ka1ra1n: (other) people.
2 mardom [ANS8WTA < A @ns8wt@; mltwm | M mrdwhm, N mardum] man, mankind, people.
3 payram [p@tlm] the commonalty, people.
4 Tur [twl | N Tu1r] one of a people inimical to Era1n, Turanian.

Макар че на твое място аз бих се поинтересувал повече от източноиранските езици, както и от т.нар. авестийски език.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: Cтapинap]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 22:25



Предполагам, без да съм изявен специалист по исляма, че Мохамед първо се е възвисил, а след това се е върнал, за да умре в Мека?



Нека и аз да задам своя бонус въпрос - ако мястото, известно като "скалата", откъдето дошел Габриел да грабне пророка, е в центъра на днешната велика светиня, кой е нейният архитектурен първообраз и каква е уникалната и черта, считана за първо проявление на този стил?

Редактирано от _magotin_ на 25.01.08 22:27.



Тема що не вземеш да ми преведеш ей това изреченийценови [re: _magotin_]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано25.01.08 22:37



В отговор на:

На бе, влачи малко пехлеви
1 kar [k@l] pl. ka1ra1n: (other) people....




След като даде толкова "убедителни" становища, вместо да ми цитираш пeхлeвийския речник що не вземеш да ми преведеш като начало ей това изреченийце:

Nivaedhayemi hankarayemi dathusho ahurahe mazda raevato hvarenanguhato mazishtaheca vahishtaheca sraeshtaheca xraozhdishtaheca xrathwishtaheca hukereptemaheca ashat apanotemaheca hudhamano vouru-rafnangho yo no dadha yo tatasha yo tuthruye yo mainyush spentotemo.



Тема Re: Кои народи...нови [re: _magotin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.01.08 22:43



Ето според тебе така ли изглеждаме и така ли говориме като тия хора от клипа?
В него има една от думите, които си написал



Кефи се иранолюбецо!

Nihil agengo, homines male agere discunt.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 25.01.08 22:44.



Тема Re: Не бягай по тъча с разни тъпички контравъпросинови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.01.08 22:51



Не бягай по тъча с разни тъпички контравъпроси ! Остави я българската история настрана ! Просто не можеш да я знаеш !



Не си ми отговорил на въпрос на който като "правоверен"трябва да знаеш отговора -КАК Е ВЪЗМОЖНО МОХАМЕД ДА Е УМРЯЛ В МЕКА,А ДА СЕ ВЪЗВИСИ НА НЕБЕТО....... ОТ ЙЕРУСАЛИМ ?

Как е станал номера ? Къде е описан ? Как е описан ? От кой е описан ?

Ами,че това е важен исторически въпрос ?

Най-малко ,защото ако обясниш тейзи нещица ,има вероятност аз и други клубари да споделим справедливото в този случай възмущение на муслюманите за това,че евреите искат да разрушат Златната джамия в Йерусалим ?



Тема Re: Кои народи...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 23:00



ирански е замаскирано арийски



поне кат използваш дадено понятиеразбери к'ъв му е смисъла.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Кои народи...нови [re: _magotin_]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано25.01.08 23:02



Ако е прав Голийски, защото само в неговата книга съм чел за това, то хайландурите и оногундурите са едно и също племе, също има вариант и халандри. Той доста убедително обяснява, че името вхндур трябва да се чете влндур всъщност и разни такива други неща и като четох каквото пише за него явно трябва да разбира от арменски и т.н., но той е единствения, който се е спрял на тези извори обстойно - следователно ще чакам и други мнения преди да приема тази негова теза. Който има достъп до тия източници, който той е ползвал (интернет вариантите на английски на някои от тях и аз ги имам) и смята, че разбира от тия неща да си казва мнението - мен ме интересува. Иначе личното ми мнение е, че _magotin_ е прав за горното дето го казва. Затова и отворих оная тема за извора хуни-халдеи за да прочета мнения. Нямам намерение да твърдя, че това дето се казва там е така, просто един по-нов за мен извор, който изисква коментари.



Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.01.08 23:05



Верно! А швецки замаскирано полски ли е?

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Кои народи...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 23:09



а маймунски

замаскирано турски ли е?

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 25.01.08 23:10.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: _magotin_]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано25.01.08 23:10



И ЗАЩО МУ ПОМАГАШ ?

Ами че това ми беше шунтиращия въпрос !

Как Архангел Джебраил грабнал пророка от Каабето.....пък същия се възвисил на небето от.......Йерусалим ......от там където е Златната джамия ?

Всъщност какво ли му помагаш ? Така и така дьонмето не може да даде смислен отговор.



Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.01.08 23:19



То ташак е замаскирано мадук, Р-то е отКуР

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Кои народи...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 23:23



великата планина



MARDUK KURIOS ама нямам намерение да ти обяснявам значението му!

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Редактирано от мapдyk на 25.01.08 23:25.



Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.01.08 23:26



Идеално! Скрий се!

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Кои народи...нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 23:29



бегай да яздиш овца



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема по нашенски тур..........нови [re: _magotin_]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано25.01.08 23:45



а при скандинавците урус





Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: що не вземеш да ми преведеш ей това изреченийнови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 23:52



Що пък да ти го превеждам? Да не съм преводач?


Пък, да предположим, че мога да го преведа, защо да го правя?



Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 23:56



Не се хаби, няма смисъл. Щом искат да се сравняват с днешните иранци, нека се забавляват.





Тема Re: Кои народи...нови [re: _magotin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано25.01.08 23:58



Ти ни сравянаваш, говорейки за иранци.

Или прабългарите са станали тюрки за тебе?

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Кои народи...нови [re: мapдyk]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано25.01.08 23:59



Известна още и като планината-майка или просто МАДАР.





Тема Re: Кои народи...нови [re: БoянГeнoв]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано26.01.08 00:06



Голийски го четох, макар че с доста усилия. Според мен знае арменски човекът и добре се е справил с арменските извори. За неговите интерпретации обаче съм склонен да се съмнявам по някои въпроси, по други съм склонен да се съглася. За ванандурите=българи съм леко скептичен, защото Пепи е пропуснал нещо много важно, а именно какво означава ВАНАНАД в някои езици, разпространени в Кавказ.
Има отлични попадения в работата му, например идеята, че всъщност българите от ІІІ век нататък активно участват в политическите събития в региона на Кавказ, но "скрити" зад други народи или общностни имена. Млади руски учени пишат точно това, от съвсем друга перспектива - тази на аланите.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: Cтapинap]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано26.01.08 00:10



Не се сърди де, не можах да се въздържа. Ето, в замяна му поставям друг въпрос, с понижена трудност.

ВЪПРОС: Кой вдъхновява ПРОРОКА по съдържанието на много от пасажите на Корана:
А/ Джейбриел
Б/ лично Аллах
В/ Християнски монаси-гностици

Редактирано от _magotin_ на 26.01.08 00:13.



Тема А/ Джейбриел Б/ лично Аллах...нови [re: _magotin_]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано26.01.08 13:02



В отговор на:

ВЪПРОС: Кой вдъхновява ПРОРОКА по съдържанието на много от пасажите на Корана:
А/ Джейбриел
Б/ лично Аллах
В/ Християнски монаси-гностици







Тема Re: А/ Джейбриел Б/ лично Аллах...нови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано26.01.08 20:44



Хех, че той ислямът си е историческа религия.


А куполът на скалата - исторически монумент.
На какво обаче може да бъде оприличен и с какво е първи, оставям ти сам да откриеш.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (минаващ)
Публикувано26.01.08 20:55



Най-малко ,защото ако ми обясниш тейзи нещица ,има вероятност и аз да споделя справедливото в този случай възмущение на муслюманите за това,че евреите искат да разрушат Златната джамия в Йерусалим ?
Значи, ако не получиш обяснения за "тейзи нещица", разруваването на Златната джамия за теб би било приемливо?

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано26.01.08 21:07



"Значи, ако не получиш обяснения за "тейзи нещица", разруваването на Златната джамия за теб би било приемливо?"

Има и трети вариант ! Защо не се сещаш за него !

Просто да не ме интересува

А би ли ми казала върху какво е изградена Зл.джамия ? И защо ?

ПС-не ,че не зная и не, че няма да направиш бърза интернет-справка при евентуално хиатусче .Питам за да стане ясно и на други за какво си бъбрим.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (минаващ)
Публикувано26.01.08 21:12



Аз се сещам и за четвърти. Нарича се религиозна нетолерантност и се изразява с това, че ако някой поиска да разруши един български храм примерно, ще двигнете вой до бога, но ако става дума за една джамия, няма никакъв проблем.
Така че извиниме, но разрушаването на нещо с голяма историческа стойност никога не би трябвало да е в графата "не ме интересува". Подобно мислене не отива на хора, които имат поне малко исторически интерес.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано26.01.08 21:49



Бъркаш ! Вариантите са три -"за" " против" "не ме интересува" ! Каквото и да пишеш !

Лично ти какво направи когато талибаните започнаха да рушат с гранатомети афганистанския будистки храм от VІ век ? Тук в клуба ! Или другаде ?

Извини ме, но твоята работа прилича на тоста предложен от един български театрален генерал /Гетман/ -наздраве за четвъртия ъгъл на триъгълника !





Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано26.01.08 22:03



Прав си! Вариантите не са четири. Не са и три.
Няма човек, който да обича историята и да е безразличен или да е за разрушаване на исторически ценности, независимо дали са сгради, бижута или просто спомени. Ако има, то неговото е "любов" към кълването на дати и имена, без да се разбира тяхната истинска същност - хората и нещата, които са ги направили.
И ще ти кажа какво направих след земетресението разрушило Бам. Дарих четири цифрена сума за възстановяването на малкото, което е останало.
А ти? Или си мислиш, че ако си пуснал постинг във виртиуален клуб, това е "правене" на нещо



Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: Кои народи...нови [re: _magotin_]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано26.01.08 22:35



Общо взето е по-интересен от останалите от Тангра Танакра, защото не се съгласява с най-рапространената там П.Д. теория съвсем, а и вади извори, които другите никога не са ползвали. Какво значи Вананд в тия кавказки езици? Четох какво значи Ванант в персийския, въпреки че за мен няма голямо значение. Предпочитам да оставя езиците като последна опора за разбирането на историята (е, не съвсем де).
Имам чуството, че областта е наречена Вананд не по вожда, а по племето т.е. арменския вариант на името на племето. Звучи ми същото като това, че кутригурите и утигурите били наречени по вождовете си Кутригур и Утигур, и че агатирсите, гелоните и скитите бил наречени така по братята Агатюрсос, Гелонос и Скютес. Мисля си, че ако тия хора бяха носили оригинално названието българи, то щеше да се отрази в названието на областта пък тя - Вананд.
Съвсем сигурен съм, че и българите и други народи участват активно в събитията - арменските и грузинските източници май са доста показателни. Но съм почти сигурен, че за връзка алани=българи не може да става.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано26.01.08 23:02



Уважаема,на мен отдавна ми е добре известен навика Ви да предпоставяте истинския въпрос с друг с по-голяма потенциална възможност......... да си измисляте тези, които мигом приписвате на опонента и тутакси задъхано-компетентно да ги громите.

Очевидно това Ви е попречило да забележите ,че моят интерес към въпроса е строго исторически а не емоционално-алабалистически.



Но кой въпрос ще питате Вие ? Ами този който .......не сте забелязали !

Аз питах ,пък и питам Вас- как е възможно Мохамед да е възнесен на небето от Архангел Джебраил от Мека......и същевременно да поеме небесния си път от Йерусалим,току от мястото където в чест на второто --или второ-първото ? събитие е посторена и Златната джамия ?

И уточнявам в съответния постинг , че въпросът ми е строго исторически-по смисъл,къде,кога и как е отразено събитието -второ/първото възнесение на Мохамед-,в историческите извори ?

Вие това не сте забелязали,но сте съзряли мнимата възможност да изместите въпроса на плоскоста на любимата ви алабалистика,в която опонентите Ви уви,са все едни типове,дето освен,че нямат исторически знания, но са и някакви УЖАСНИ и умствено непълноценни ретрогради ,за които буквално няма място в началото на ХХІ век.

"И ще ти кажа какво направих след земетресението разрушило Бам" ...... Ами ,че вие сте чудовищно невежа В СЛУЧАЯ?

Цял свят знае ,че през 2001 г.талибаните взривиха стаутите на Буда В БАМИАН...сал вие твърдите ,че.....че това било от ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ .....и че храма се казвал.....БАМ

Пък за паричната ви помощ......няма да коментирам !


"СТАРИТЕ БЪЛГАРИ СА ДРЕВЕН ИНДОЕВРОПЕЙСКИ НАРОД ОТ АЗИАТСКИ ПРОИЗХОД -отвърнал Вълка на Червената шапчица......и се изкашлял, защото току що го пипнал грипния вирус Соломон"



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано26.01.08 23:13



И ще ти кажа какво направих след земетресението разрушило Бам" ...... Ами ,че вие сте чудовищно невежа В СЛУЧАЯ?

Цял свят знае ,че през 2001 г.талибаните взривиха стаутите на Буда В БАМИАН...сал вие твърдите ,че.....че това било от ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ .....и че храма се казвал.....БАМ


Човек тъкмо помислил, че си надживял егото си и хоп, пак цопнеш някой екстремент


По каква неведома логика реши, че ти говоря за статуите на Буда в Бамиан? Да съм го казала? Казах, прочети го отново добре, че съм направила нещо конкретно след " земетресението разрушило Бам". За домашно си провери кога и къде е било, след като явно не знаеш, иначе няма да пишеш глупости и да бъркаш Бам с Бамиан. Баси, това вече е забавно, ТИ ми говориш за невежество, а не знаеш за Бам :))))))
И в този ред, съветвам да се обърнеш към собствения си съвет - не ми приписвай думи, които не съм казала

За да приключим - въпросът беше подигравателен с една религия, което породи и моята реакция. След като не си в състояние да говориш за нея обективно, диалог няма да има.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.01.08 23:17



Ти пък си намерила с кого да спориш!!? Не деградирай! Ти си по-умна от него. Намери си достоен противник.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (член)
Публикувано26.01.08 23:19



Ми не става...едните като него са много ниско, другите като теб твърде високо...


Пустий късмет, няма златна среда и т'ва си е

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано26.01.08 23:22



"някой екстремент"..... "Баси" Този клозетен жаргон кога го усвоихте и усъвършенствувахте ?

От току що гледаното предаване на Слави Т ?

Не ! Явно ще е още като средношколка .......щом пишете "екстремент"



"СТАРИТЕ БЪЛГАРИ СА ДРЕВЕН ИНДОЕВРОПЕЙСКИ НАРОД ОТ АЗИАТСКИ ПРОИЗХОД -отвърнал Вълка на Червената шапчица......и се изкашлял, защото току що го пипнал грипния вирус Соломон"



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.01.08 23:27



Аз нямах предвид себе си, но щом ти казваш...



Тема Извинявай,нови [re: Cтapинap]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.01.08 23:28



ама кое не му е верното на това:
СТАРИТЕ БЪЛГАРИ СА ДРЕВЕН ИНДОЕВРОПЕЙСКИ НАРОД ОТ АЗИАТСКИ ПРОИЗХОД

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 26.01.08 23:29.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано26.01.08 23:32



Говори ми, говори ми още как не правиш разлика между Бам и Бамиан


Кой е Слави Т?

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (член)
Публикувано26.01.08 23:34



Нали не си решил да се мазниш?



Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: Извинявай,нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано26.01.08 23:37



Всичко му е верно ! Ти си против истината ? Не си ?


Щом е тъй ,що не наля малко акъл в разстроената главица на временната ти "съюзничка" та най-после ПОНЕ да започне да прави разлика между взривения от талибаните през 2001 г.будиски храм в БАМИАН -АФГАНИСТАН/за който писах/ и разрушената през 2003 г.от земетресение глинена крепост В БАМ -ИРАН / за която тя писа /

Обясни й, и по възможност не в метльов стил,че може Бамиан и Бам да са близко звучащи топоними, но едното място е в Афганистан,другото -в Иран.





Тема Евтино, Стари, много евтино :)))нови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано26.01.08 23:43



Аз никога не съм бъркала двете, грешката е в твоята глава


Я да си припомним пак кой не е разбрал


"И ще ти кажа какво направих след земетресението разрушило Бам"

Ами ,че вие сте чудовищно невежа В СЛУЧАЯ?
Цял свят знае ,че през 2001 г.талибаните взривиха стаутите на Буда В БАМИАН...сал вие твърдите ,че.....че това било от ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ .....и че храма се казвал.....БАМ


Така че, Стари, може двете да са близки по звучене, но далеч не са едно и също :) ОПитай повече да не ги смесваш

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано26.01.08 23:53



Ти сериозно ли мислиш,че НЕ МОЖЕ да се разбере кой от двама ни се е уплел като пате в кълчища ?

ми ето цитирам "

Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особе [re: mellisa] Автор Cтapинap (пристрастен) Публикувано 26.01.08 21:49


"Лично ти какво направи когато талибаните започнаха да рушат с гранатомети АФГАНИСТАНСКИЯ будистки храм от VІ век ? Тук в клуба ! Или другаде ? "

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особе [re: mellisa] Автор mellisa (член) Публикувано 26.01.08 22:03

"И ще ти кажа какво направих след земетресението разрушило БАМ. Дарих четири цифрена сума за възстановяването на малкото, което е останало. "



Още разликата във времето между постингите показва,че пишеш глупости любезна

В 21:49 ч.аз те питам за будиския храм в Бамиан-Афганистан

В 22:03 ч. ти дрънкаш някакви си твои измислици за Бам-Иран



Ами че това са две различни събития уважаема ? И аз те питам за първото от 2001 г.а не за второто от 2003 г. ?

Хайде докато се опитваш разбереш,аз да лягам да си почивам Лека нощ





Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.01.08 23:54



Аз такива работи не правя. То е твой lifestyle спрямо модераторите отдавна.



Тема Re: Извинявай,нови [re: Cтapинap]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано26.01.08 23:56



И двамата сте много зле. За история не говорите, спамите и се карате за това кой е крив, че не знаете много за Бам и Бамиан (ако така се пише), а общото между вас е БАТМАН.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 00:01



Напротив, аз мисля, че е пределно ясно кой не прави разликата


Не аз съм смесила явно двете, а ти

Цял свят знае ,че през 2001 г.талибаните взривиха стаутите на Буда В БАМИАН...сал вие твърдите ,че.....че това било от ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ .....и че храма се казвал.....БАМ


Схвана ли Аз ти дадох пример за това какво съм направила след земетресението в Бам, защото признавам, след Бамиан не направих нищо
А ти беше този, който показа, че не знае какво е Бам и какво е станало там (и на рима го докарах)

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: Извинявай мнооогонови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.01.08 00:02



За история се "говори" с хора които я знаят и разбират !



А нито ти,нито К/л/озетка сте в тази категория ?!

Тъжно но факт ! За това и се ...

Лека нощ и на теб

"СТАРИТЕ БЪЛГАРИ СА ДРЕВЕН ИНДОЕВРОПЕЙСКИ НАРОД ОТ АЗИАТСКИ ПРОИЗХОД -отвърнал Вълка на Червената шапчица......и се изкашлял, защото току що го пипнал грипния вирус Соломон"



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 00:03



Така е, стар навик ми е да заставам зад модераторите


Като се замислиш, за мен е по добре аз да съм зад тях, от колкото те зад мен

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: Извинявай мнооогонови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 00:05



Поредният, който не умее да признава, че греши.


Жалка картинка....

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано27.01.08 00:05



римата можеш да я продължиш с Ван Дам



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано27.01.08 00:06



Знаех си, че това ще кажеш.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и онови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 00:08



Или тиририрам



Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.01.08 00:11



Е,бъди възпитано момиче ! Аз вече ти пожелах лека нощ ,а ти ....продължаваш с демонстрации на тотално объркване ?



"защото признавам, след Бамиан не направих нищо" -ами аз нъл туй те питах ?

Но на питането ми ти НЕ ПРИЗНА ,че нищо не си направила за БАМИАН ,а ми почна да си съчиняваш /извинявай ,но хич не вярвам на такива като теб/ ......какво си направила за БАМ !

Ти какво целиш -да стана и аз като колегата Аспарухий от словестните ти врътки ?

Още веднъж- лека нощ /моята наистина ще е лека /


"СТАРИТЕ БЪЛГАРИ СА ДРЕВЕН ИНДОЕВРОПЕЙСКИ НАРОД ОТ АЗИАТСКИ ПРОИЗХОД -отвърнал Вълка на Червената шапчица......и се изкашлял, защото току що го пипнал грипния вирус Соломон"



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 00:15



А ти реши да покажеш, че не различаваш двете ли?


Хитро, ша знаеш
А ти, като си възпитано момче, защо продължаваш да ми отговаряш? Дали не е от страх да нямаш последната дума, що ли?
Дали ми вярваш или не далеч не ме интересува, ама тогава, що питаш? :)))
Аз не го правя за да се знае или някой да ми вярва. Правя го, защото аз считам, че е редно.

Я пак да си припомним:
Цял свят знае ,че през 2001 г.талибаните взривиха стаутите на Буда В БАМИАН...сал вие твърдите ,че.....че това било от ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ .....и че храма се казвал.....БАМ
Мммм...красота Старинар не различава Бам от Бамиан

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано27.01.08 00:41



Абе само ти ли не разбра, че тя ти отговори, че след разрушаването на будистките статуи нищо не е направила (Интересно какво би трябвало да направи, между другото?) За сметка на това пък след земетресението в Иран е помогнала с каквото е могла. А пък аз и тогава пак нищо не направих. А ти?

Всъщност защо би трябвало да е важно да е направила нещо след разрушаването на статуите?

Редактирано от avatarx на 27.01.08 00:43.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: avatarx]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано27.01.08 10:14



Аз пък не мога да разбера защо някой трябва въобще да се дърви, че бил направил повече от някой друг - ако имах и аз четирицифрена сума можеше и да я дам, а можеше и да не я дам - не е единственото, което заслужава пари, а по-важното е, че дали си дал или не си не те прави повече от останалите - а тук май точно се опитва да покаже мелиса - с две думи можеше да си затраеш, въпреки че и Старинаря не го разбирам защо въобще води тоя спор и той защо се пали. Не ме разбирайте погрешно - не искам да посочвам кой прав, кой крив, ама все си мислех, че времената на Мизиеца са поотминали.
п.с. мисля че някой от модераторите можеше да се намеси. Има си начини.
п.п.с. а сега по темата/темите?



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: БoянГeнoв]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 13:15



Да покажа? Ако не си забелязал, бях попитана, дадох конкретен отговор. Не мога да разбера на какво основание, ако ти зададат въпрос и ти отговориш изведнъж стана дървене. Или може би не забелязя кой започна този спор и към кого трябва да насочиш упрека? Забавно е как, ако се беше оказало, че не съм направила нищо, щях да изляза "лоша", "лоша" обаче ставам и понеже съм направила нещо. Тук е моментът може би да спомена за това ваше мислене като типична българска черта, нали?
Не се правя на повече от останалите - нямам нужда, знам коя съм и колко струвам достатъчно добре за да не си играя още на "оценявам се през очите на другите" :) Ако някой се е почувствал по-малко от мен, това е НЕГОВ, не мой проблем.
А Старинаря се пали, защото се бутна сам в грешка и не знае как да се измъкне от нея. И вярвай ми, всеки греши - не това е важното - а да умееш да си го признаеш. А той не умее.
Не уважавам хора, които не могат да се изправят, да кажат "да, сбърках" и да продължат. Това само показва, че им липсва истинско мъжество и увереност в себе си.

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.01.08 17:47



Пиши ,пиши,още пиши,много пиши !

Кой знае ? Може пък най -накрая окончателно да се самоубедиш ,че имаш всички основания да бъркаш афганистанския будистки храм в Бамиан, с........ кирпичената крепост Бам в Иран .




"СТАРИТЕ БЪЛГАРИ СА ДРЕВЕН ИНДОЕВРОПЕЙСКИ НАРОД ОТ АЗИАТСКИ ПРОИЗХОД -отвърнал Вълка на Червената шапчица......и се изкашлял, защото току що го пипнал грипния вирус Соломон"



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано27.01.08 18:15



Мелиса, не ми се иска и аз да продължавам, тоя офтопик дето сте го заформили, да не говорим, че и метлата взе отношение - питаха те за едно нещо, а ти отговори за друго, коете не са те питали - значи е показване и моля те дай да не спорим - извинявай че се хванах с нещо, което ти си направила, а не Старинаря, но ако сега го направя - тая тема направо ще си заплаче за заключване. Прощавайте и двамата - просто исках да се спре с тоя безмислен спор - не помага на никой, а да не говорим, че предразполага и за следващи.



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 18:23



Ммм...:))
Я да проверим пак кой греши



Цял свят знае ,че през 2001 г.талибаните взривиха стаутите на Буда В БАМИАН...сал вие твърдите ,че.....че това било от ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ .....и че храма се казвал.....БАМ

Иначе давай, но се съмнявам някога да успееш да се убедиш, че не си го сбъркал
Но ако си умен, в което почвам да се съмнявам, никога повече няма да сбъркаш двете, нали?
А най-забавното е, че се получи прекрасен пример за това как който нож вади, от нож загива

Знаеш ли кое е най-големият ти проблем? Проблемът ти е, че никога не си успял да станеш професионален историк и че единственият начин да лекуваш този си комплекс е да не допускаш никога да грешиш и винаги да си "прав" в един виртуален клуб Затова и са километричните постинги, затова и неспособността да признаеш чисто човешките възможности за грешка от време на време - защото на всяка цена и над всичко трябва да те мислят за всичкознаещ; ако някой дори за момент се усъмни, че ти не си този знаещ, малкото момче в теб ще бъде дълбоко нещастно от това, че вече може и да не го мислят за велик
Никога няма да разбереш, че оплитайки се все повече и повече за да скриеш една "слабост" породена от грешка, ти именно така показваш истинска такава.
Забавен случай си, да знаеш Ще продължа да те наблюдавам

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: БoянГeнoв]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 18:32



Ми нали и аз това казвам :))) Недей да спориш с мен за МОИТЕ мотиви, знам ги малко по-добре от теб все пак


Старинаря избра пример като всеки друг, за този конкретно не съм направила нищо, отговорих му с такъв, в който съм направила. Защото неговата цел на почти реторичния въпрос беше да си призная, че не правя нищо. Дам, ама не, аз правя нещо и както не изпитвам нужда да парадирам с това, не виждам и защо трябва да не го споменавам, когато ме попитат.
Аз лично с интерес ще чуя той какво е направил за Бамиан, за Бам или за което и каквото и да е (ето, разширявам въпроса в случай, че Старинаря е направил нещо за мексиканските пирамиди или великата китайска стена примерно ;))

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.01.08 19:55



"Знаеш ли кое е най-големият ти проблем? Проблемът ти е, че никога не си успял да станеш професионален историк и че единственият начин да лекуваш този си комплекс е да не допускаш никога да грешиш и винаги да си "прав" в един виртуален клуб"

Както винаги далеч от истината....колкото афганистанския Бамиан е далеч И РАЗЛИЧЕН като исторически паметник от иранския Бам



Именно защото съм любител -старинар съм в този клуб от 2001 г.

А ти "професионален историк" ли си ? Ако е така обясни ми, що е това понятие "професионален историк"? И какво правиш тук именно като "професионална историчка ".......ако се считаш за такава ?

Поради "проблем" с професионалната реализация ? Достигнал до равнище "личен комплекс"?
/забележка това са две различни и неравностойни понятия в психологията и не бива да ги отъждествяваш както в по-горната ти мисъл/


"СТАРИТЕ БЪЛГАРИ СА ДРЕВЕН ИНДОЕВРОПЕЙСКИ НАРОД ОТ АЗИАТСКИ ПРОИЗХОД -отвърнал Вълка на Червената шапчица......и се изкашлял, защото току що го пипнал грипния вирус Соломон"



Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 20:20



Не можеш да спреш, коте? ;)
Понеже сгреши не си способен да допуснеш да нямаш последната дума и си като дрогиран от нуждата да отговаряш на всяка моя реплика

?

Я да видим, дали си започнал да схващаш къде грешиш, като казваш това:
Цял свят знае ,че през 2001 г.талибаните взривиха стаутите на Буда В БАМИАН...сал вие твърдите ,че.....че това било от ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ .....и че храма се казвал.....БАМ

А ти защо реши, че съм тук като професионален историк От това няма смисъл, ще е като да хвърлям бисери на прасенцата Малки, сладки комплексирани прасенца, които не могат да постигнат никакъв успех извън една виртуална реалност и които в истинския живот никой не слуша и никой за нищо не взема ;) Затова последен пристан им е "признанието" на други виртуални събеседници, към което са пристрастени и зависими. Ти имаш болезнена нужда да си винаги прав, затова и не си в състояние да спреш и да признаеш, че си сгрешил. Егото ще ти играе винаги този мръсен номер, ако не вземеш мерки.
А аз съм тук за да се забавлявам и наблюдавам такива като теб и вярвай ми, понякога е адски забавно...като сега например Хората понякога са толкова лесни и предвидими...

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: mellisa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано27.01.08 21:20



От вчера за всеки който има съответното желание да проследи полемиката ни в тази тема ,ти саморъчно даде поредица от доказателства за хаоса в главицата ти, относно два различни исторически паметника.А също и за :-

....за присъствието ти предимно със спам в клуба и нагона ти да провокираш само спам

.....за вродения ти инстинкт бързо да прибягваш до клозетен жаргон


.....за инфантилния ти нагон да лъжеш /дала" четирицифрена сума" за Бам /

......За уви,трудно удовлетворимото желание да се представиш в някаква благоприятна светлина.....дори в собствените си очи

Тази вечер продължаваш клоунадата си ,с поредните доказателства за УЖАСНАТА си неинтелигентност.

Пиши,пиши,още пиши,мнооого пиши ......Аз просто няма да ти отговарям.


"СТАРИТЕ БЪЛГАРИ СА ДРЕВЕН ИНДОЕВРОПЕЙСКИ НАРОД ОТ АЗИАТСКИ ПРОИЗХОД -отвърнал Вълка на Червената шапчица......и се изкашлял, защото току що го пипнал грипния вирус Соломон



Тема Re: Кои народи...нови [re: БoянГeнoв]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано27.01.08 21:27



"връзка алани=българи "

Връзка е едно, равенство - друго.
Впрочем предлагам ти да размислиш над следните две дефиниции, ползвани за определения в интересуващия ни период:

прабългари - трупополагания в правоъгълна яма, ориентирани главно С-Ю, със "салтовска" керамика, антропологичен тип - брахикранен европеиден, средноазиатски.

алани - трупополагания в катакомбни гробове, ориентирани главно С-Ю, със "салтовска" керамика, антропологичен тип - брахикранен европеиден, средноазиатски.





Тема Re: познаваш ли сирийската и арменската азбуки и особенови [re: Cтapинap]  
Автор mellisa (член)
Публикувано27.01.08 21:34



Няма да ми отговаряш? Ама никак ли? Или няма да ми отговаряш само мъничко и пак ще ми пожелаваш 3 пъти лека нощ до почти време да ми кажеш добро утро


Я да си припомним кой беше объркал въпросните паметници пак
Цял свят знае ,че през 2001 г.талибаните взривиха стаутите на Буда В БАМИАН...сал вие твърдите ,че.....че това било от ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ .....и че храма се казвал.....БАМ
За спама, съгласна съм, нали от вчера повтарям, че твоята тема за Аспатух си е чист такъв. Някак е смешно точно ти, дето примерът ти е на първа страница още топъл, да викаш да умряло Но за да видиш собствените си трески в очите, се иска нещо, дето не го умееш - мислене
Мммм...това за Бам ме забавлява. Хем питаш, хем като получиш отговор, не вярваш Някак не отива на имиджа, който градиш подобно поведение, пухчо. Или ми демонстрираш, че негативизмът и това да отричаме всичко хубаво без да знаем нищо по въпроса е типично българска черта? Недей, аз съм напълно наясно с това
А гледам в клоунадата доста активно ми помагаш Мисля споменах, че не си в състояние да спреш, нали?
Имиджът, имиджът...лоша работа е това егото и желанието да си прав

Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!

Тема Re: Мелиса и Старинарнови [re: mellisa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано27.01.08 21:36



Заради вас, рискуваме да затворя цялата тема.



Тема Re: Мелиса и Старинарнови [re: koмитa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.01.08 21:51



И аз си мисля да направя същото. Който е настроен за драпане - да си изяснява отнощенията на лични бележки.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: Кои народи...нови [re: _magotin_]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано07.02.08 23:00



Да, знам за това, препрочетох го пак наскоро. Обаче за какъв период говорим? Давам ти за пример моята теория - българи са наречени бившите Атилови хуни. Още преди нападението срещу готите изворите казват, че хуните победили аланите и едните разгонили, а другите присъединили. ОК, това е в края на 4-ти в. сега взимаш предвид завладяването на всички територии, които хуните завладяват, взимаш предвид периода от около 200-300 години до началото на 7-и в. размесването между различните типове предвид многоженството, привличането към един народ на хора от различни други народи, което си е известна практика - е то в крайна сметка се получава, че остава единствено самоопределението т.е. ако българите са били "етиопи" т.е. мургави то с течението са станали други. Ето, например в момента - ти брахикранен тип ли си или аз? вярно, минали са 1300 години обаче размесването си е станало, но ти пак се определяш като българин. Турците, гледам, че и те успяха и за сравнително кратко време да си сменят типа, а и унгарците (ако въобще някой вярва, че те са били дръпнати, като тюрките) та за мен тия неща са общо взето ориентировъчни за нещо, но само дотам. Не вярвам и, че големите територии, които българите са владеели са били населени все с етнически българи. Чел съм ги повечето от тия изследвания обаче нареждайки ги в общия пъзел, не играят най-съществената роля. Ето една Партия, за пример - Трог Помпей говори, че войската на партите е съставен от малък елемент етнически парти, а останалите са роби или хора от друг произход, който партите от малки обучават на техния начин на живот т.е. на бой

. Логично е да се предположи, че за начина на живот на степните народи ще се търси човешки материал от различни източници - тия хора и българите и аланите най вече се изхранвали от грабежи, няма какво да се лъжем и не могат да си позволят при едно нещастно стечение на обстоятелствата т.е. да търпят серия поражения и да вземат да изчезнат. Всъщност, малко се отвлякох, антропологичния тип от един период не мисля, че може да е доказателство и за антропологичния тип 200-300 и 600 години преди това имайки предвид всичките събития случили се от началото на н.е. до към 7-8 в.
Спомням се, че Добрев беше чертал едни карти, в който всичко от Украйна до Хиндукуш се наричало Сарматия. Дори и така да се е наричало е пълен абсурд да се мисли, че етнически всички са били сармати т.е. от тия изследвания за еднаквия тип с различни погребения какви изводи си правим?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.