Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 08.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Флотът на Тервел  
Автор areнтOO6 (special)
Публикувано22.01.08 13:16



Тервел блокирал Константинопол по море. Интересува ме нещо повече за неговите кораби и флота, които не са били никак малко.

Бихме се до последния човек, а останалите продължихме боя.

Редактирано от areнтOO6 на 22.01.08 13:16.



Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: areнтOO6]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано22.01.08 15:18



Де го пише това?



Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: areнтOO6]  
Автор Шapлaтaнkaтa (sincerely yours)
Публикувано22.01.08 15:53



ако може да се допусне съществуването на някакъв флот през Първото Българско царство, то това е по времето на Омуртаг - поради едно сведение за потушаването на сепаратизма на славяните по средното течение на Дунав...

*Научи ме да живея тук - тъпа песен или махмурлук.Посмей се,искаш ли сега?Добър вечер, малко суета.*


Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: areнтOO6]  
Автор thorn (член)
Публикувано22.01.08 16:40



Измисляш алтернативна история?



Ок - тогава да ти дам данни за поне един от корабите - самолетоносача" Хан Кубрат" с 25 бойни орли на палубата.



Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: Шapлaтaнkaтa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано22.01.08 16:47



Без "ако" ! Омуртаг е имал речен флот ,защото освен експедицията от 827 г/Айнхард/ по негово време е построена българската крепост с пристанище на днешния румънски остров Пъкуюл луй Соаре.



Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: Cтapинap]  
Автор Шapлaтaнkaтa (sincerely yours)
Публикувано22.01.08 17:02



съгласна съм, не се сетих за островната крепост, защото знам малко за нея. да те питам по този повод - Дръстър не е ли имал също пристанище?

*Научи ме да живея тук - тъпа песен или махмурлук.Посмей се,искаш ли сега?Добър вечер, малко суета.*


Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: Шapлaтaнkaтa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано22.01.08 17:54



Трябва да е имал-като всеки друг важен за времето крайдунавски български град-Бялград,Видин.

Както изглежда обаче ,то не е било специално изградено като предварително предвиден по план елемент от крепоста подобно на ПЛС.

Очевидно е било някаква площадка на брега в подножието на високия северен бряг на реката,върху който е била изградена още в късноримско време крепостна стена.Предполага се,че в стената е имало врата за път водещ до пристанището.

За съжаление по въпроса за крепоста Дръстър имам крайно оскъдни материали от случаен произход.А и нямам сканер.



Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: areнтOO6]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано22.01.08 19:37



Каква флота при Тервел???? Това къде го прочете?



Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: Cтapинap]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано22.01.08 19:38



Флот...то доколко това е бил флот не се знае, защото е бил съставен от лодки еднодръвки...



Тема Re: Флотът на Тервелнови [re: agrimonia]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано22.01.08 19:52



Въх ! Ти ма съсипа ! Ми вярно ! Цяло пристанище....за еднодръвки !



Вече сериозно ! Госпожице или госпожо,дори и българския речния флот по Дунав да е бил от "еднодръвки",това не значи че говорим за нещо дребно,примитивно и на всеки случай -незначително.

Вероятно дезинтересираноста Ви по темата и нейното НЕПОЗНАВАНЕ от Ваша страна,не Ви е позволило да достигнете до знанието, например,че "еднодръвката"съвсем не е била лодчица за по няколко души-като например члуновете по Преспанското езеро за които пише Григорович през 1845 г.

Руската летопис ПВЛ пише за "еднодръвки"за 40 души ,което любопитно се потвърждава от сведенията за казашките "чайки"от 16-18 век,плаващи по Черно море до Босфора и отбивали се впрочем и до Созопол /за това има други данни/

Но да речем руснаци и гърци са си измисляли.Е,тогава остава сведението на Евлия Челеби който пише за "еднодръвки" пренасящи по море ДО 100/СТО/ПЪТНИКА

Тъй че моят съвет е-по леко...особено на завоите по неизвестен Ви път.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.