Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:06 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Култовия комплекс е е тракийски.нови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.01.08 22:10



Хоризонтът с труповете от Юнаците не беше ли от каменномедната епоха?

Май едно село беше нападнало съседното.
Както и да е, вярно е, че хиатусът между халколит и бронз е зверски, колкото и да се мъчат да намерят преходни периоди.



Тема Re: Култовия комплекс е е тракийски.нови [re: easy]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано19.01.08 22:18



На мен ми се струва, че беше някакъв ранен бронз, но може да ме лъже паметта. Лещака се кълнеше, че става дума за нашественици от Север, които се разправили с местното население. Аз за други нашественици освен за траките не мога да се сетя, но варианти има.
Не съм праисторик, но според мен траките са дошли и са се смесили с местното население - къде с повече, къде с по-малко кютек.

Ти за скалните светилища какво мислиш? На Перперикон Овчара май накопа някаква халколитна керамика.



Тема Re: Култовия комплекс е е тракийски.нови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.01.08 22:23



Халколитна керамика намираше май и Боби Бориславов в Родопите (то май можеш директно него да питаш), в "Мегалитите в Тракия" също се споменаваше за къснохалколитни материали около долмени.
Според мен е повече от възможно едно свещено място да си остава такова и след евентуални етнически промени.
Има и други моменти - в Сливенско при обходи попаднахме на една селищна могила с халколитни материали и рондел от раннобронзовата епоха около нея. Сякаш я бяха оградили като някакво зло (?) място.


За Юнаците не претендирам, може и да е бронз. Идеята, че не са дошли бронзоваците да изколят халколитните.



Тема Re: Култовия комплекс е е тракийски.нови [re: easy]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано19.01.08 22:28



Ти видя ли статията на Попов в т.2 на енциклопедията "Ларус"? Там се опитва човекът да изясни съдбата на халколитното население и да разгледа различните хипотези за траките. Не е лош материалът, особено като се има предвид, че по принцип четивно по тези теми трудно се пише.
Бориславов сигурно е намерил халколитни материали, последно чувах, че някаква птичка, от онези ажурните, му измъкнали иманярите от обекта през зимата, а открил после една интересна рапира с паралели от юг, от островите.



Тема Re: Култовия комплекс е е тракийски.нови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.01.08 22:32



Не съм чел статията на Попов, от доста години не се занимавам с археология и съм се откъснал.

Ама иначе някои от гилдията пишат четивно и нелошо.
Браво на Бобеца, че продължава да копае. Страхувах се, че съвсем се е заровил в гнъсната политика.
Рапирата е някаква минойска, предполагам?



Тема Re: Култовия комплекс е е тракийски.нови [re: easy]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано19.01.08 22:36



Ахам, чух, че била в много добро състояние и скоро ще грейне реставрирана от на витрините на НИМ, а след това - на Смолянския музей.
Работи си човекът, и тази година копа май, а политиката наистина е гнъсничка и пречи на научните занимания, но нали знаеш, дала баба 5 лева да се хване на хорото и 50 лева - да се пусне...





Тема съдбата на халколитното населениенови [re: _magotin_]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано19.01.08 22:37



В отговор на:

Ти видя ли статията на Попов в т.2 на енциклопедията "Ларус"? Там се опитва човекът да изясни съдбата на халколитното население



Стига сте спамели с тоя халколит бре, темата беше за лъвовете и клуба е История а не Археология!

Редактирано от Acпapyx|Y| на 19.01.08 22:39.



Тема Re: съдбата на халколитното населениенови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.01.08 22:40



Кезе, чупката. Смърдиш.





Тема Re: Култовия комплекс е е тракийски.нови [re: _magotin_]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.01.08 22:41



Живот и здраве, през лятото задължително ще мина да я видя.


Поздрави на Бобеца.
И млъквам, че се разсмърдяха тука.



Тема Re: съдбата на халколитното населениенови [re: Acпapyx|Y|]  
Автор mellisa (новак)
Публикувано19.01.08 22:45



Знаеш начин да се говори за Халколитика без да се намесва археологията?
Браво! Станал си медиум!



Говорили си ламята и змеят. По едно време змеят казал:
- Да помълчим малко, че ми стана горещо!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.