Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:14 16.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Божо се издъни тоталнонови  
Автор Cлoвeнckи вoлk (минаващ)
Публикувано06.01.08 18:05



Снощи си щракам по каналите и попадам съвсем случайно на БНТ и повторението на "Памет българска".Беше посветено на "Мита Батак" но после имаше зрителски въпроси и отговори на Божо.Та при все,че го уважавам за това,че реално се бори за българщината -разните паметници и книгата му за Македония направо се втрещих от следните умозаключения на Божо.
Българите са иранци и са говорили индоевропейски език който много приличал на така наречения "славянски" и доказателството било,че в днешния български нямало падежи


А само едно очо или по точно ушо да бе използвал Божо в която и да е православна църква и четения на попове щеше да разбере,че българския език си е имал мноого падежи и чудно защо Климент го нарекъл "словенску язику".
От друга страна не е известен ни един съвременен народ с доказан "ирански" произход който да говори поне съвсем минимално подобен на български език.
С две думи пълен крах по езиковия въпрос на така наречените "иранци".
Трябва да се допуснат другите 2 логични тези:
1.Прабългарите изобщо не са били толкова много и са говорели на друг изчезнал в момента тук език -има запазен надпис на него и звучи много "тюркски" за един неспециалист като мен.
2.Прабългарите са говорели от самото си появяване тук език подобен на сърби,хървати,чехи ,поляци,руснаци и украинци и т.н.
Тази теза ми се струва абсолютно несъстоятелна по ред причини.Какво мислите по "езиковия" въпрос за прабългарите?Надявам се на логични(за разлика от този на Божо) отговори
П.С.
Прабългарите изобщо не са били толкова много
Имам предвид в сегашната и "близката" територия на България -не като цяло .

Редактирано от Cлoвeнckи вoлk на 06.01.08 18:45.



Тема Re: Божо се издъни тоталнонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано06.01.08 18:25



Мисля, че предците на прабългарите са били разноетнични и са говорели на най-малко 3 различни езика:
- прототюркски, донесен от хуните от Азия, развил се в посследствие в европейска среда като отделен, обособен език от другите тюркски езици, запазил множество архаични прототюркски особености (говорен от прабългари, сабири, хазари, вероятно е имал и няколко диалекта), пряк наследник е чувашкия.
- ирански наречия - говорени от абсорбирани от хуните скити, сармати и т.н.
- угофински наречия.
Вероятно първия език е надделял над другите, до 5-6в. и прабългарите идват на Балканите като тюркоезични с множество лексикални заемки най-вече от абсорбираните степни ираноезични съставки.

Мисля, също че в Дунавска България този език изчезва окончателно през 11в., а до тогава носителите му са асимилирани от:
- печенеги (на границата мужду 10 и 11в.)
- унгарци - през 10в.
- малка част се разтваря в славяноезичното население от източните Балкани друга част са избити от:
- византийската армия (или в някои случаи бяга от унгарци и печенеги или е изселена дълбоко в пределите на империята и се асимилира)
- руско-варяжките дружини при похода на Светослав
- по време на унгарските набези (друга част е отвленчена или се инкорпорира в маджарите)
- печенегите около 1000г. (друга част се инкорпорира при тях)


Територия на доминация на прабългарския език 7-10(11)в., в рамките на Дунавска България:
-Бесарабия
- Добруджа
- Източно-влашката равнина
- частично и в други части на СЗ България, и може би умиращи езикови анклави в Трансилвания и Западна Македония

Редактирано от gioni на 06.01.08 18:46.



Тема Re: Божо се издъни тоталнонови [re: gioni]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (минаващ)
Публикувано06.01.08 18:34



Съгласен съм.Според мен е къде по вярно да е тюркски с ирански заемки отколкото ирански с тюркски заемки.



Тема Re: Божо се издъни тоталнонови [re: gioni]  
Автор Shurale (алп)
Публикувано06.01.08 18:51



Виж първо ще трябва да докажеш,че Ху-ну и Хуни са едни и съши и после да мислиш!!



Тема Re: Божо се издъни тоталнонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Shurale (алп)
Публикувано06.01.08 18:52



Според мен ти се появяваш периодично за да ръсиш панславянски и протурски вицове!



Тема Re: Божо се издъни тоталнонови [re: Shurale]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано06.01.08 19:01



Не е необходимо да са едни и същи. Достатъчно е само част от западните хуни от Азия да прехвърчат през Волга в Източна Европа и да влезнат като една от основните съставки на т.н. европейски хуни, а в последствие езикът им да стане интердиалект за повечето разноезични родове и племенни степни формации инкорпорирани в Европа от Атиловата империя. При това положение не можеш (не ти е необходимо) вечно двуезичие, а и степното население се е смесвало , което е катализирало езиковата тюркизация.



Тема панславянски и протурскинови [re: Shurale]  
Автор Acпapyx|Y| ()
Публикувано06.01.08 19:06



В отговор на:

за да ръсиш панславянски и протурски



И как така подуши да е хем панславянско хем протурско. Не са ли това абсолютно противоречиви понятия?



Тема Re: Божо се издъни тоталнонови [re: Shurale]  
Автор Cлoвeнckи вoлk (минаващ)
Публикувано06.01.08 19:10



Много грешиш - търся истината -а засега в българската история имат много голямо значение прабългари,словени,авари,печенеги,кумани и т.н.
П.С. Иначе знам както се опитаха да ми внушат било много престижно да си потомък на траки -сори -престижът не ме интересува.



Тема Re: Божо се издъни тоталнонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано06.01.08 19:24



Аз пък мисля, че траките имат съществено значение за българския етногенезис защото:
1. Мисля, че в много голяма степен словените по нашите земи са потомци на славянизирано късноантично население от тези и околни места.
2. Предполагам, че късноантичното население по нашите и околните земи в значителна степен е от тракийски произход.
3. Славяноезичното население от ЮИ Балкани стои в основата на съвременната българска народност.
4. И през средновековието славяноезичното население е продължило езиково да асимилира Власи, а в Тракия и елинофони (които пак са потомци на късноантично население от нашите и околни земи)

Редактирано от gioni на 06.01.08 19:29.



Тема Re: Божо се издъни тоталнонови [re: Cлoвeнckи вoлk]  
Автор Cтeпeн Пpинц (с примеси)
Публикувано06.01.08 19:50



Много сме, силни сме

.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.