Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:38 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: АМБУЛАНТНИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ???/Сп.Тема/нови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.01.08 17:57



Те класическите римските императори не обичали да шават много извън Италия, всъщност само Адриан е бил изтъкнат пътешественик, повечето му "колеги" са си седяли в Рим. Тук изключвам войнишките императори, които са си правили резиденции в градове, разположени в критични участъци на евентуално варварско нашествие /напр. Медиолан, Никомедия и пр./.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Още 1 пример за упадъка на бълг. науканови [re: _magotin_]  
Автор deLake (sir)
Публикувано06.01.08 21:15



Вече от доста време нашия "научен" "елит" се подбира не по знания, а по родство или близачество.

И резултатите са на лице - Божовци, Индиана-Чобановци, Китовци и прочее смешници ни поставят в положението дали да се смеем на глупостите, които ръсят при всяка медийна своя изява или да плачем до къде е пропаднала бълг. наука.

По логиката на тоя разказвач на вицове д-р на абсолютните глупости Чавдар Кирилов излиза, че и днес нямаме столица - защото освен София има правителствени резиденции в Бояна и Евксиноград. Да не говорим за времето на бай Тошо, който беше удостоил всяко второ бълг. селище или друго кътче с резиденция - Врана, Арбанаси, Перла (отделно къщи в близкия Созопол, дворците в Боровец (отделно къща в самия град Самоков) и пр., и пр.... Спомням си че като снеха статута на част от тях като резиденции списъкът беше поне на 2 страници от "Държавен вестник". Интересно ми е какво ще каже тогава тоя смешник за столицата ни по Тошо време.

Столицата на Карл Велики е Ааахен. Вярно, че е ходил и на други места - както са го правели държавните ръководители винаги.

Всички си имат на представа за мащабните градежи в Плиска. Е, като е била амбулантна столица, в кои други селища от този период има толкова и такива мащабни градежи.

Аман от титулувани смешници.

_______________________




Тема Re: АМБУЛАНТНИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ???/Сп.Тема/нови [re: _magotin_]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано06.01.08 21:26



Никой досега не е доказал, че Абоба е Плиска!



Тема Re: АМБУЛАНТНИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ???/Сп.Тема/нови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано06.01.08 21:29



Сигурно пита за чий му е трябвало на Омуртаг, при положение че си има "стар дом", в който да си резидира, да строи нов (на съвсем друго място), вместо да преустройва и разширява стария.
И аз питам.


Може да е свързано с разрушенията причинени от Никифор. Възниква дилемата дали да възстановява или направо да се изгради наново. Тъй или иначе бил изграден нов дворец в Плиска над руините на стария, но вече по-малък по размери. Май от това време е и т.нар. ранен аул в Преслав (там дето е намерен релефа на орела).

Според мен сходна е и причината за окончателното преместване на столицата в Преслав - но този път ръзрушенията на христ. храмове от Расате. По-лесно е било да се направи наново, отколкото да се чистят руини и да се гради.

_________________________




Тема Re: АМБУЛАНТНИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ???/Сп.Тема/нови [re: Last Roman]  
Автор deLake (sir)
Публикувано06.01.08 21:40



Те класическите римските императори не обичали да шават много извън Италия, всъщност само Адриан е бил изтъкнат пътешественик, повечето му "колеги" са си седяли в Рим.

Цезар бил в Галия, после се гушкал с Клеопатра в Египет, накрая отишъл в Рим и го убили.
Октавиан също ходил до Египет и до Балканите, макар и с голямо нежелание.
Тиберий се оттеглил на Капри.
Богушчето като станало император май повечето време си седяло в Рим да прави бели, като послъгвал, че е ходил тук или там.
Нерон ходил на турне в Елада да прави рецитали.


Веспасиан тъй да се каже станал император и после отишъл в Рим. А предо това проспал един от рециталите на Нерон в Гърция и загубил благоволението му.
Траян ходил срещу даките.....

__________________________




Тема Re: АМБУЛАНТНИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ??? (Off)нови [re: easy]  
Автор deLake (sir)
Публикувано06.01.08 21:42



Ахъм, няма да е зле да намерим спонсори за едни мащабни разкопки в Аахен например.

С научен ръководител Зиези.



_____________________




Тема Re: АМБУЛАНТНИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ???/Сп.Тема/нови [re: deLake]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано06.01.08 21:53



Няма археологически данни, които да потвърждават споменатите разрушения. Цялата реставрация на езичеството е представена доста манипулативно в изворите и дори има теория, че за да бъде очернен Расате са му приписали работи, които не е правил.





Тема Re: АМБУЛАНТНИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ???/Сп.Тема/нови [re: deLake]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.01.08 21:54



Цезар не го броиме, защото той е пожизнен диктатор, а не принцепс.
Тук обаче ставаше дума за постоянно пребиваване на императорите извън Италия и Рим по време на управлението им. През първите два века, когато метрополията господствала над провинцията, владетелите си седяли в Рим и управлявали оттам, като изключим епизодичните военни походи, които те понякога оглавявали лично. Тук можем да включим и екскурзията на Клавдий до Британия.
Когато на обаче власт дошли чисто провинциалните владетели, каквито са Северите например, Италия изгубила предимството си над провинцията.

Aut Caesar, aut nihil



Тема Re: АМБУЛАНТНИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ???/Сп.Тема/нови [re: Last Roman]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано06.01.08 22:00



Не става дума за това, не си ме разбрал. И двамата отидохте в друга посока.
А че създаването на единствен политически владетелски център е много късен приом на държавното управление. Имало е столици, да, но те не са били изклузивно резиденциите на владетелите. От Античността до почти наши дни е имало движение на властимащтите и дворовете.

Ако обичам нещо, то са само камъните и земята.


Тема 1 и 2ри коланен накитнови [re: Vencci *]  
Автор _magotin_ (боколобър)
Публикувано06.01.08 22:04



Преди малко бързах да изляза, ето сега повече за накитите:

"В "Шестоднев" Йоан Екзарх описва българските боляри със златни гривни и огърлици а арабският посланик Ибрахим Ибн Якуб разказва, че пратениците на цар Самуил при император Отон І носели колани с копчета от злато и сребро. Носенето на многоставни колани от българите през тази епоха е засвидетелствано и от Айнхард и епископ Лиудпранд. То се потвърждава и от археологическите находки. Според ранга на собственика си коланите се изработват от бронз, сребро или злато. Състоят се от звена с разнообразна форма и украса. Към тях често са прикрепяни допълнително висулки служещи за окачване на различни предмети или за украса. Предполага се, че коланите имат и сакрална функция а някой от висулките им представляват амулети. Като характерни елементи на украсата им могат да се посочат техниката на гранулиране (редове от метални зрънца) и техниката на клетъчния емайл. Сред най извесните находки са Първият и Втори коланни накити от Мадара, богато гранулирания ремъчен накрайник от село Ветрен, запазеният цял бронзовият коланен накит от Преслав."
Първи коланен накит - кр.на 7 ми век


Втори коланен накит - 8ми век

Редактирано от _magotin_ на 06.01.08 22:06.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.