Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:13 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Няма сериозна история!нови  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано02.01.08 23:34



Тъй като някой излющи мнението ми, сигурно воден от родния принцип, че рибата се чисти откъм опашката, съм се ядосал.


Затова държа да си го напиша и цяла тема да си направя.
Няма никаква сериозна история!
Мога да го докажа, разбира се. Ама искам да знам какво смятат радетелите на дългите, засукани теми, от които ползата е къса и микроскопична.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.01.08 23:36



Докажи го.


Този някой си има име, между другото.

Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор мykaтpaлиc (херменевт)
Публикувано02.01.08 23:37



да, няма. ти извън интернет история едва ли си чел?

'Чрез плакатни стихотворения не се стига нито до барикадите, нито до Парнас'


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Last Roman]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано02.01.08 23:54



Не беше се подписал.
Верно ли трябва да го доказвам?
Ами добре. Няма "История" на каквото и да е, която да не може да се събере на 20-30 листа. Защото толкова са едните голи факти. Всичко друго, което от тези 20-30 листа прави най-малко три тома, е пълнеж.
При това е пълнеж, който силно е повлиян от личността на автора.
"История на християнството", примерно, изглежда по един начин, писана от католик, по друг начин - от православен... Съответно атеистите или примерно при друга религия на автора ... ?
Освен това официалната история винаги проституира със силните на деня, благодарение на което прабългарите ту са тюрки, ту не са.
Основното си обучение по история човек получава в училище. А по въпроса за учебниците много неща могат да се кажат....
И единственото нещо, което му остава на човек, е да ги прочете всичките, или колкото там успее да намери, и да си избриколажи собствена версия, съобразно знанията, опита, вкуса и възможностите си.
Тази версия ще търпи промени и развитие само ако същото се случва и с човека.
Така че за каква сериозна история изобщо можем да говорим?

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано03.01.08 00:19



Разбирам те ,но не съм съгласен ! Сериозна история-предполагам имаш предвид ,българска-,може да се напише. При това според желанието ти -повече фактология и по-малко свободни съчинителства и без проституиране пред политиците.

Естествено субективния момент е неизбежен,но най-важното условие за това е налице -развитието изобщо на историческата наука....което и ще продължи ! Стига да не се случи някой милитери-апокалипсис.

За съжаление и в това отношение-както и в икономиката- ще закъснеем с няколко десетки години.

Още по е за съжаление ,че причината е една и съща-мафията...в този случай историческата мафия.



Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Cтapинap]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано03.01.08 10:38



В отговор на:

Сериозна история-предполагам имаш предвид ,българска-,може да се напише.



Според мен не може. Съгласен съм с инцидентния.



Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор katiysha ()
Публикувано03.01.08 12:36



Освен това официалната история винаги проституира със силните на деня, благодарение на което прабългарите ту са тюрки, ту не са.

Мхм, и аз това имах предвид като казах, че историята служи на човека, че тя е пречупена през призмата на различни хора.Факти има, някога някъде нещо е станало, но за много неща ние можем само да предполагаме, защото не сме били там, а и сведения категорични липсват.Или ако има извори, отново всеки автор е писал различно.Затова има толкова спорове в историята и всеки излага гледната си точка.

Ad multos anos!


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: katiysha]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано03.01.08 12:43



За това и има различни извори ,и отдавна разработена ,И ДОКАЗАНА методология за проверка на равнището на достоверността им .

За това и има ,въведения преди още около 1 век интердисциплинарен метод при който освен историческите сведения към изследване на всеки проблем се използват постижения и натрупвания на твърде широк спектър от други науки и помощни исторически дисциплини.

И накрая -крайно време е да се разбере ,че не може и не трябва да се поставя знак на равенство между т.н."българска историческа наука" и историческата наука изобщо.

Едното е едно,другото-съвсем друго !





Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Cтapинap]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано03.01.08 12:57



А аз мисля, че трябва да се поставя знак на равенство между т.н."българска историческа наука" и историческата наука изобщо.

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Cтapинap]  
Автор katiysha ()
Публикувано03.01.08 13:03



За това и има ,въведения преди още около 1 век интердисциплинарен метод при който освен историческите сведения към изследване на всеки проблем се използват постижения и натрупвания на твърде широк спектър от други науки и помощни исторически дисциплини.

Съгласна съм.Има много неща, които си влияят взаимно.Винаги всичко е свързано.



И накрая -крайно време е да се разбере ,че не може и не трябва да се поставя знак на равенство между т.н."българска историческа наука" и историческата наука изобщо.

Да, и аз не го правя. В случая говорих за българската история. Но има още много....."истории", в които субективността играе роля. Мисля, че и темата на инцидентния беше за това.

Ad multos anos!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.