Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:54 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Няма сериозна история!  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано02.01.08 23:34



Тъй като някой излющи мнението ми, сигурно воден от родния принцип, че рибата се чисти откъм опашката, съм се ядосал.


Затова държа да си го напиша и цяла тема да си направя.
Няма никаква сериозна история!
Мога да го докажа, разбира се. Ама искам да знам какво смятат радетелите на дългите, засукани теми, от които ползата е къса и микроскопична.

... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.01.08 23:36



Докажи го.


Този някой си има име, между другото.

Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор мykaтpaлиc (херменевт)
Публикувано02.01.08 23:37



да, няма. ти извън интернет история едва ли си чел?

'Чрез плакатни стихотворения не се стига нито до барикадите, нито до Парнас'


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Last Roman]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано02.01.08 23:54



Не беше се подписал.
Верно ли трябва да го доказвам?
Ами добре. Няма "История" на каквото и да е, която да не може да се събере на 20-30 листа. Защото толкова са едните голи факти. Всичко друго, което от тези 20-30 листа прави най-малко три тома, е пълнеж.
При това е пълнеж, който силно е повлиян от личността на автора.
"История на християнството", примерно, изглежда по един начин, писана от католик, по друг начин - от православен... Съответно атеистите или примерно при друга религия на автора ... ?
Освен това официалната история винаги проституира със силните на деня, благодарение на което прабългарите ту са тюрки, ту не са.
Основното си обучение по история човек получава в училище. А по въпроса за учебниците много неща могат да се кажат....
И единственото нещо, което му остава на човек, е да ги прочете всичките, или колкото там успее да намери, и да си избриколажи собствена версия, съобразно знанията, опита, вкуса и възможностите си.
Тази версия ще търпи промени и развитие само ако същото се случва и с човека.
Така че за каква сериозна история изобщо можем да говорим?

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано03.01.08 00:19



Разбирам те ,но не съм съгласен ! Сериозна история-предполагам имаш предвид ,българска-,може да се напише. При това според желанието ти -повече фактология и по-малко свободни съчинителства и без проституиране пред политиците.

Естествено субективния момент е неизбежен,но най-важното условие за това е налице -развитието изобщо на историческата наука....което и ще продължи ! Стига да не се случи някой милитери-апокалипсис.

За съжаление и в това отношение-както и в икономиката- ще закъснеем с няколко десетки години.

Още по е за съжаление ,че причината е една и съща-мафията...в този случай историческата мафия.



Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Cтapинap]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано03.01.08 10:38



В отговор на:

Сериозна история-предполагам имаш предвид ,българска-,може да се напише.



Според мен не може. Съгласен съм с инцидентния.



Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор katiysha ()
Публикувано03.01.08 12:36



Освен това официалната история винаги проституира със силните на деня, благодарение на което прабългарите ту са тюрки, ту не са.

Мхм, и аз това имах предвид като казах, че историята служи на човека, че тя е пречупена през призмата на различни хора.Факти има, някога някъде нещо е станало, но за много неща ние можем само да предполагаме, защото не сме били там, а и сведения категорични липсват.Или ако има извори, отново всеки автор е писал различно.Затова има толкова спорове в историята и всеки излага гледната си точка.

Ad multos anos!


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: katiysha]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано03.01.08 12:43



За това и има различни извори ,и отдавна разработена ,И ДОКАЗАНА методология за проверка на равнището на достоверността им .

За това и има ,въведения преди още около 1 век интердисциплинарен метод при който освен историческите сведения към изследване на всеки проблем се използват постижения и натрупвания на твърде широк спектър от други науки и помощни исторически дисциплини.

И накрая -крайно време е да се разбере ,че не може и не трябва да се поставя знак на равенство между т.н."българска историческа наука" и историческата наука изобщо.

Едното е едно,другото-съвсем друго !





Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Cтapинap]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано03.01.08 12:57



А аз мисля, че трябва да се поставя знак на равенство между т.н."българска историческа наука" и историческата наука изобщо.

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Cтapинap]  
Автор katiysha ()
Публикувано03.01.08 13:03



За това и има ,въведения преди още около 1 век интердисциплинарен метод при който освен историческите сведения към изследване на всеки проблем се използват постижения и натрупвания на твърде широк спектър от други науки и помощни исторически дисциплини.

Съгласна съм.Има много неща, които си влияят взаимно.Винаги всичко е свързано.



И накрая -крайно време е да се разбере ,че не може и не трябва да се поставя знак на равенство между т.н."българска историческа наука" и историческата наука изобщо.

Да, и аз не го правя. В случая говорих за българската история. Но има още много....."истории", в които субективността играе роля. Мисля, че и темата на инцидентния беше за това.

Ad multos anos!

Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: katiysha]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано03.01.08 13:04



Не съм съгласна. Субективността винаги може да се ограничава до степен да е почти обективност.
Но вие не може да разберете това



Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.

Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано03.01.08 13:10



Има сериозна история. И мога да го докажа, разбира се, но защо да го обяснявам на някой, който никога няма да се докосне до нея?

Все едно да обясняваш цветовете на дъгата на слепец по рождение

Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.

Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: mellisa]  
Автор katiysha ()
Публикувано03.01.08 13:31



Извинявай, не съм казала, че няма сериозна история, а че ние я правим несериозна. Ти сама го каза - историята се прави от хората

История (минало) има, но днес много от нас си играят с нея.

Ad multos anos!

Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: katiysha]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано03.01.08 13:33



Но аз също така винаги съм казвала, че има хора, които могат да бъдат обективни.
А това, че има прекалено много гнили ябълки не означава, че дървото ражда само такива



Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.

Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: mellisa]  
Автор katiysha ()
Публикувано03.01.08 13:45



Но аз също така винаги съм казвала, че има хора, които могат да бъдат обективни

Дано продължава да ги има. Дотогава ще има и сериозна история.

А това, че има прекалено много гнили ябълки не означава, че дървото ражда само такива

Права си, нали се разбра, че и аз не обичам обощенията.



Ad multos anos!

Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано03.01.08 13:48



Умрел съм им за помощите. Да не съм от социалните?
Вие впрочем имате проблем тримата.

Nihil agengo, homines male agere discunt.


Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано03.01.08 13:50



Тъй ли казват "кривите книги" на поп Станка ?





Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано03.01.08 13:50



Стига спами бе, аман от тебе!



Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: koмитa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано03.01.08 13:55



И без това държиш да не те притеснявам с мнението си, защото е признак на това, че си виновен пред българската история.

Nihil agengo, homines male agere discunt.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 03.01.08 14:29.



Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: Cтapинap]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано03.01.08 13:58



Да видим. Я например да "направим" историята с подпалването на Партийния дом. Това не е събитие от зората на праисторията. Вчера е било, дет' се вика. Кой запали Партийния дом (имена) и по какви подбуди?
Това се факт, участниците в тия събития сигурно са още живи.

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Re: Има сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (пристрастен)
Публикувано03.01.08 14:33



Извинявай ,но примера ти не е съобразен с едно мое често повтаряно уточнение-интересите ми достигат до края на Първата българска империя и само тук там прескачат до Втората и мааалко по-нагоре.



И смея да твърдя,че поне историята на І БИ между 668 -10....еди коя си година може да бъде възстановена едва ли не десетилетие по десетилетие ! А не 5 за 6 както е досега.....като се почне още от В.Златарски !

Нооо ! Не от един човек ! И не от "историци" като тези които написаха т.н."многотЪмна" академична история. И само след извършване на огромен обем от работа.......която просто не е свършена въпреки съществуващите от много десетилетия прекрасни възможности за това.

Второ- за палежа на ПД.Нищо по-лесно-запалиха го социалистите ,които дали са" кафяви" или "червени" са отдавна доказани майстори на подобни активни мероприятия.

Е,те още крият информация но шило в торба не стои.До ще време и ще лъсне на бял свят цялата истина.Както случай Г.Марков.......криха,гориха и какво-знае се кой е физическия му убиец и от кои ясли е зобил.



Тема Няма сериозна история!нови [re: Cтapинap]  
Автор Kossoman ()
Публикувано03.01.08 14:40



Кой запали Партийния дом (имена) и по какви подбуди?

Второ- за палежа на ПД.Нищо по-лесно-запалиха го социалистите ,които дали са" кафяви" или "червени" са отдавна доказани майстори на подобни активни мероприятия.

По-сполучливо потвърждение на заглавието на темата не може да има.





Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: mellisa]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано03.01.08 18:40



В отговор на:

Има сериозна история.



Моля те да ми цитираш произведение, което наричаш "сериозна история".



Тема Що?нови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано03.01.08 18:42



Мислиш да го прочетеш ли?



Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.

Тема Re: Що?нови [re: mellisa]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано03.01.08 18:55



Не, ще го ям.



Тема Re: Що?нови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор mellisa (херцогиня)
Публикувано03.01.08 18:57



Ми тогава защо да го хабя



Прабългарите принадлежат към тюрко-хунската група племена. Потвърждава се от организацията и езика.

Тема Няма сериозна история!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано04.01.08 13:08



Спомням си един момент от казармата - когато пречупиш нещо в себе си и не ти пука от всякакви идиотщини и тъпотии дето нито един един изявен кретен в цивилизацията не може да измисли.... От този момент (психически) ставаш истински войник....

Та така е май и с историята - откакто на човек престане да му пука от всякакви академични и неакадемични фантасмагории, политологии и простотии като че ли от този момент човек е готов за историк. Не готов да се хване като удавник за сламка за първата допаднала му хипотеза и да и стане роб. А готов да дири непрестанно истината - каквато и да е тя!



Тема Re: Няма сериозна история!нови [re: dedo_minu]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано04.01.08 20:50



Е, ти дотука си единствения, който ме кара да вярвам, че все пак има смисъл човек да се занимава с история.


Благодарско и берекетлия да ти е годината!

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.