Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:20 24.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Старогръцкият език от индоевр. ?  
Автор @_PROFESORA_@ (Професор)
Публикувано11.12.07 12:22



Старогръцкият език от индоевропейското езиково семейство ли е?
Имат ли нещо общо според вас?





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: @_PROFESORA_@]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано11.12.07 12:24



Да, така казват специалистите!

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.12.07 12:25



кои специалисти?



Facta, non verba!


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано11.12.07 12:29



лингвисти специалисти. Питай в Езикознание, не ги знам поименно.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: @_PROFESORA_@]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано11.12.07 12:31



Клуб Лингвистика е над нас


Тук най много да чуеш, че индоевропейски и индоевропейци няма



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано11.12.07 12:33



Според Моммзен има "индогерманци".



Facta, non verba!


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано11.12.07 12:37



Момзен е прав, индоевропейци няма, както казаха по-горе.
Но не ми се обяснява защо е така!

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано11.12.07 12:44



За мен е логично като нмай - големия народ на балканите, и засвидетелстван от рунически надписи с тези езикови особености, българите да са причината за общата балканска езикова група.

100 символа не стигат!


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cлънчacaл (FDI )
Публикувано11.12.07 13:05



Аз знам защо не ти се обяснява - всички знаем що не ти се обяснява.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Cлънчacaл]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано11.12.07 13:11



Защото трудно схващате и ме изнервяте.
Просто приемете, че Момзен е прав и не питайте много много.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Cлънчacaл (FDI )
Публикувано11.12.07 13:18



точно теб сме тръгнали да питаме, шъ знайш





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано11.12.07 13:29



Ама не е прав Момзен... за какво е прав?





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: avatarx]  
Автор Roxy (rascal)
Публикувано11.12.07 13:39



сигурно е седнал, всъщност. и седнал е писал книгите си. то сигурно 99% от учените във всички области са писали седнали... и к'во следва - никой не е прав!



Тема Понеже темата е езикованови [re: Roxy]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано11.12.07 13:44



ще си позволя да ти разясня нещо, което трябва да знаеш, за да не демонстрираш толкова лош вкус на чувството си за хумор.
Опозиция на 'прав' е 'крив', а на 'седнал' - 'стоящ'.
Опозициите са смислови, да не тръгнеш да се правиш на умна.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Понеже темата е езикованови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано12.12.07 22:01



думи с противоположно значение се наричат антоними, а не опозиция





Тема Re: Понеже темата е езикованови [re: д-pOxБoли]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.12.07 22:21



метлата е виден опозиционер, а ти сега предлагаш на антоним да го прекръстим.



Facta, non verba!


Тема Re: Понеже темата е езикованови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано12.12.07 23:06



Аз с д-рОхБоли не споря. Той знае.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 12.12.07 23:06.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: @_PROFESORA_@]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (минаващ)
Публикувано12.12.07 23:36



тъй като гърците са дошли на балканите от юг през 2. хилядолетието преди Христа и корените вероятно са им хамито-семитски, би трябвало и езикът да им е чужд за нас.

според мен той се е доближил в последствие до индоевропейските езици поради влиянието, което българския език е оказал върху него



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: @_PROFESORA_@]  
Автор _PROFESORA_@ (Професор)
Публикувано13.12.07 14:53



Колеги слушам и не вярвам на ушите си.
Може ли такова нещо.





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: @_PROFESORA_@]  
Автор Shurale (алп)
Публикувано13.12.07 15:15



Значи . гръцкия език е доста различен от всички други (индо)европейски езици! Логично е да търсим прините за това. Единия път за уникалността му може да се търсим в древен (местен произход) но тва се отхвърля понеже не отговаря на късното появяване на елините(ахейците)на Балканите. То ест тук не може да бъде приложена формулата за Кавказ, Пиренеите или Памир-Хундукуш където се срещат таквива особени стари запазени местни езици.
Там разни глупости за високата "местна"култура на пиратите и търговците ги отминавам със смях!!!
Остава да търсим сходните на гръцкия език други европейски езици. Кои са те и къде са разпространени?!! Ще кажат лингвистите. Остава недоумение идващо от официалната теория която им търси произхода в Карпатите? Там няма сходни на гръцкия езици, нали? но има и други проблеми касаещи тази теория..
Има нещо важно!!
На гръцки ДА звучи като "НЕ"!! НЕ е "ОХИ"!!
Тва трябва да е знак не толкова за различен произход колкото до анти-европеидност(балканизъм)





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: _PROFESORA_@]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано13.12.07 15:24



Вучков, проздравления!
Преди гледаше и не вярваше на ушите си.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Shurale]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 18:01



Аз го отдавам на наличието на неиндоевропейски говорящо население(Минойци,Микенци и Пеласги) заварено от Гърците(Ахейци дошли от Индоевропескоговорящия север)-да не говорим,че дори и тази последна вълна според гръцката митология е съставена от 5 племена като само 3 от тях идват от Европа. Така че за мене това е обяснението-дори е похвално че Индоевропейския е успял да се наложи въобще,като имаме напредвид,че заварените са били на доста по-високо културно равнище-особено тези на островите(крит и др.)




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:05



Аз го отдавам на наличието на неиндоевропейски говорящо население(Минойци,Микенци и Пеласги) заварено от Гърците(Ахейци дошли от Индоевропескоговорящия север)-

Това хубаво, но микенците говорят гръцки :) За линейно писмо Б да си чувал?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 18:08



Но Минойците не нали? като цяло това са наименования на култури а не на етноси...голяма е вероятността Микенците да са разрушили Минойската цивилизация без да променят коренно етноческия облик на Крит...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Shun (непознат )
Публикувано13.12.07 18:16



Но затова пък има и "Линейно" А и Ц а и топоними като Аттика и Коринт.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:19



Робуваш на стари клишета. Идеята за външното разрушаване на цивилизациите (минойската от микенската, микенската от идващите ахейци и т.н.) вече е изоставена и ако от нея се запазва нещо, то е по-скоро влиянието, което вече осъществилият се разпад е имал над бързото настаняване и проникване на новата култура. Защо е изчезнала минойската е още трудно да се даде конкретен отговор, впрочем, аз съм на мнение, че той няма да е едностранен, а както винаги в живота, който веднъж изминал наричаме история, винаги има съвкупност от няколко фактора. Но е грешка, и то голяма, да се търси това изчезване във външни влияния. Цивилизацията е еродирала отвътре - било то заради продължителни гладни години или социални конфликти, било икономическите свързани с продажбата на калий.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано13.12.07 18:30



В отговор на:

Това хубаво, но микенците говорят гръцки :)



Това за микенците сигурно ли е?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано13.12.07 18:32



В отговор на:

Микенците да са разрушили Минойската цивилизация без да променят коренно етноческия облик на Крит...



Изчезването на минойската не беше ли във връзка с катаклизма предизвикан от вулкана Тера?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: т-pekc]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:40



Да. Още в средата на миналия век е разчетено линейното писмо Б и се оказва, че това е архаичен гръцки език. Затова и ахейците, считани за появили се на Балканите през 2рото хилядолетие и които са в основата на микенската култура, се считат етнически свързани с дорийците, които навлизат в самия край на същото хилядолетие и които също говорят гръцки.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано13.12.07 18:46



E тогава в Атина съм попаднал на много странен екскурзовод (дали е бил екскурзовод само или нещо повече не знам) който твърдеше че него ако питали не били гърци- попаднал съм на местен любител на екзотична теория





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: т-pekc]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:49



Кои не са гърци? Атиняните, гърците, микенците, минойците...?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 18:52



-Отклоняваш се от темата...Говорим доколко наличието на заварено от Ахейците неиндоевропейски говорящо население е оказало влияние върху формирането на Гръцкия език,който макар и да е ИЕ е все пак доста специфичен и неспадащ към никоя от големите групи ИЕ езици...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: т-pekc]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:53



Не пряко. Потъването на Санторин е било поне 60 години преди първите сериозни признаци на срив на минойската цивилизация. От тук теориите покриват различен диапазон от идеи. Според някои автори това е довело до глад, който е бил причината за всички следващи вътрешни трусове, завършили с идването на микенците и изчезването на минойците. Според други е имало релогиозни катаклизми, следствие на невижданото до сега явление. В това число и човешки жертвоприношения на деца.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:57



Не много, предвид това, че дошлите после дорийци, които не са били под евентуалното влияние на неиндоевропейски говорещото местно население на балканите, са говорили диалект на същия език. Т.е., ако е имало лингвистична симбиоза, тя е била много малка, след като езикът е останал същия.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано13.12.07 19:08



Общо взето за всичко преди дорийците развиваше подобни теории и явно смяташе дорийците за свръхчовеци



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: т-pekc]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 19:18



Да не мислиш, че само в България има странни виждания за историята? Целите Балкани, за да останем в тези географски ширини, се "тресат" като бръмчащ кошер с какви ли не причудливости. Познавам достатъчно и гърци, и турци, и сърби, виж, македонци почти не, но пък техните теории си ги знаем и без да познаваме македонци да ни ги кажат - и те уверявам, че някои от най-стряскащите изцепки тук бледнеят пред тези на съседите. Конан изкара Парис, Хектор, Елена българи, и турците са се сетили, те обаче барабар и с Омир ги искат :) Връщаме се в ерата на националистическите, шовинистки теории, а историята винаги е била много удобна основа за тяхното развитие.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 19:25



-За Елена не съм споменавал ама виж Омир да. За да те улесня ще ти го формулирам така: Като махнеш чистите Ахейци всичко останало на Балканите,Сев. причерноморие и Мала Азия е наше наследство...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 19:26



А ахейците защо ги махаме?
И кои са мръсните ахейци?





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 19:31



-Не съм казал мръсни..Ами нали те са гърците затова ги махаме...Споменах и ахил защото той не е Ахеец а мирмидон от Тесалия...Не съм казал Нестор и Агамемнон...прави разлика!Не клеймвам(това е дума от речника на българите в англия) всички от Омировия епос...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 19:32



А защо ахейците да са гърци?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 19:34



-Ами ако те не са кой тогава е, бе дете






Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 19:37



Аз питам просто кое те кара да ги определяш като такива. Не обсъждаме дали са или не са.





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 19:42



-Много задълбаваш..не ги определям аз като такива,-Защо, някакво алтернативно мнение ли имаш по въпроса?




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 19:49



В момента обсъждаме твоето. Защо да задълбавам, не знаеш ли причините ти да мислиш така :)
Ето, примерно, според теб ахейците са гърци, понеже говорят гръцки ли?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 19:52



-Просто не разбирам докъде искаш да я докараш

...
да също и за това че говорят гръцки... Според теб ахейците какво са?




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 19:54



Искам да ми кажеш, че според теб са гърци, защото говорят гръцки и тогава да те питам защо дорийците, йонийците, аркадийците и сие елинийци да не са също?





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 19:58



-Да и те също са гърци...Ама тесалийците и Епирците да кажем не са...Макар и по настоящем и там да се говори гръцки и да са с такова самосъзнание...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 20:01



Ами тогава, след като и те са гърци, как може да се претендира, че са наши северното черноморие (т.е. Крим), където има йонийци, Мала Азия, където също има йонийци, Магна Италия, където са колониите на ахейци, йонийци и дорийци...Разбираш ли :) След като изключваш ахейците като гърци, всички останали, които са гърци по същите критерии също трябва да бъдат изклюени. Ама ако изключим и тях, претенциите, които имаш в горния пост, стават на пепел.





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: т-pekc]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 20:07



За Елините като окончателно (доколкото разбира се може да бъде окончателно нещо такова) оформена етническа група може да се говори едва след края на Античните тъмни векове, т.е., периодът между Троянската война (HRIIICb) и зараждането на полисите, 8ми век пр.Хр.
В началото на Неолитика, които се заражда някъде на територията на южна Турция и северен Ирак, без да пропускаме и част от Сирия, големи групи от народи поемaт на запад, и това е известно като неолитната колонизация. Следи от тяхното преминаване, а също и заселване в Елада има, като първите се датират към 4 500 пр.хр. Разбира се, подчертавам че това не е процес, които се е осъществил за една година или столетие, вероятно е продължил хилядолетие. Дали това са същите хора, които ще бъдат наречени по-късно пеласги и окачествени като коренно местно население не знам, възможно е да е имало още по-старо население, свързано с директната еволюция на първите Хомо Сапиенс Сапиенс. Но в езика на гърците има остатъци от това предгръцко население в имената, завършващи на -nthos (e.g. Corinthos, Коринт) или -ssos (e.g. narkyssos "нарцис").
Две хилядолетия по-късно Ахеиците пристигат в Елада и заварват там местно население, което, както видяхме по-горе не е чак толкова местно. От този меланж ще се родят микенската цивилизация, а също и много от градовете на древна Гърция - Спарта, Атина, Тива, Коринт, се появяват именно през 2то хил. пр.Хр.
Какво точно става в средата и към края на това хилядолетие не е сигурно, но това, което се знае е, че нови завоеватели пристигат на Балканите. Те говорят език, кото вече е бил донесен и е познат, извод - вероятно са сродни етнически групи с общ произход (индоевропейски?) и прародина, и отново настъпва смесване. На Ахеици с Дориици. За да се получи, при излизането от тъмните векове, една нова народност - Елините.
За двете основни понятия, Гърция и Елада, нито едното не е по-автентично от другото, става въпрос за различни названия на едно и също цяло. Гърците са наричали себе си елини и този термин е засвидетелстван от Херодот и Хезиод нататък. Ако погледнете който и да е латински автор, то ще срещнете наименованието Граеки за всички онези, обитаващи от най-западните до най-източните територии и от Епир до островите и Крит. Две наименования за едно и също, едното дадено от самото население, другото от влезлите в контакт с него. В това едва ли има нещо чак толкова чудно - нито немците наричат себе си немци, нито циганите цигани, нито мък маврите маври.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 20:14



-Истинската Гърция е тази в очертанията на новосъздадената им държава(1828 ли беше?)+островите всичко останало не е ..




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 20:19



Дали не смесваш малко държава, етнос, народ? И модерните времена с Античността?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 20:35



Не не ги смесвам...А в Магна Греция са били м/у 12 и 25% от цялото население, подобна е картината и на Малоазиатския бряг... а из останалите колонии-полиси по Средиземно море и Понта също не са били болшинство...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 21:06



Гъстотата на населението в крайбрежието на Мала Азия е била дори по голяма от тази в някои райони на същинска континентална Гърция. Няма причини да се мисли, че това не са гръцки земи - заселени са от гърци, в тях се говори гръцки, има същата форма на политическа структура...Това са просто земи, които са отвъд морето.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 21:11



-Според мен са преобладавали погърчени местни -колкото по-навътре в сушата толкова по-силно...Извън Пелопонес и 50-тина километра на север от Атика не можем да търсим гръцко болшинство...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано13.12.07 21:15



Херодот се съкръщава с удебелен шрифт на - Hdt.; последвано от номера на книгата с латински цифри - ІІІ; след което се посочва с арабски цифри намера на пасажа- 111, а при необходимост с латински букви и делението вътре в определения пасаж - b.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 21:16



Не. Същите, които са в Атина, са и в Мала Азия. Или отричаш изцяло гръцкото, или признаваш всичко. Понеже процесите, методите, според които определяш едните за гърци са перфектно съпоставими и върху останалите.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 21:18



Ще си го спомня, ако реша, че искам да кажа нещо повече от това, което вече съм дала като информация.





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано13.12.07 21:18



Идеята за външното разрушаване на цивилизациите (минойската от микенската, микенската от идващите ахейци и т.н.) вече е изоставена

Моля те, научи на това онзи потребител дето се ползва прякоp Last Roman.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 21:19



Казвам че етнически са били по-размити извън 'Стара Гърция'...сори за термина ама разбираш какво имам на предвид




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано13.12.07 21:19



Днес съм милостив и другите пропуски просто няма да ти ги посоча.
Това е минималното, което мога да направя за тебе.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 21:20



А аз ти казвам, че за брега на Мала Азия това не е било така.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 21:21



С удоволствие ще чакам да ми ги посочиш :) И да не забравиш, обещанието си е обещание





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 21:23



Било е!


И както в един друг случай ти казах-This conversation is over! -Поне относно този въпрос...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.12.07 21:25



че империите си падат отвътре, момче, както винаги съм твърдял. Ако намериш някое мое мнение, в което изказвам обратното, ще взема да те черпя какъвто алкохол си избереш.



Facta, non verba!


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 21:30



Сега ще почнем ли да тропаме с крака за да се разберем?
След като е било, нямаш проблем да го докажеш. Но за целта трябва да си дадеш сметка за това как се оформя едно общество, как се оформя един етнос и до колко тези влияния се наблюдават в земите, за които говорим.
Гръцкото гражданство е юридическа институция, която е много стриктно определена. То се прибодива, с малки промени за няколко години само, с доказано гражданство и на майката, и на бащата. Всеки, който е вземел за съпруг(а) негрък, не е можел да го предаде на своите деца. Невъзможно е при високата концентрация на гръцко население, разбирай граждани, да е имало смесвания, следствие на които то, гражданството, би се изгубило или в добрия случай гърците намалели.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Last Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано13.12.07 21:43



Никой не говори за империи, а за цивилизации, а ти определено твърдиш, че тия трите нямат нищо общо, ами едната разтурила рахата на другата.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Last Roman]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано13.12.07 21:45



> че империите си падат отвътре, момче, както винаги съм твърдял.

Ацтеките?

- escape velocity of growth -


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: faliak]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 21:48



-Тях глупавия мит за Кетсакоатл ги прецаква...При Инките ситуацията е идентична...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано13.12.07 21:50



Е и, като че ако бяха в разцвета си щеше да има някаква разлика.

- escape velocity of growth -


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: faliak]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.12.07 21:52



С лек външен стимул. Ама много лек.


Метла - за цивилизациите важи същото.
Днес ме мързи да се впускам в полемики, имам си повод да не се занимавам толкова с дирски проблеми.
Аре лека.

Facta, non verba!


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: faliak]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 22:00



Това е различно. Мисля, че по-горе се имаше предвид равностойни технологично врагове, или поне такива, които наистина да нямат несъпоставими различия. Европейците, които идват със своя барут, не са на дори малко сходно ниво с америндианците. Все едно да сравняваш гръцки хоплит с въоръжен американски тюлен днес.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: faliak]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 22:01



Те са си били в разцвета...просто този мит и най вече отъждествяването на испанците със завръщащото се божество,което според легендите е идвало за справедливо възмездие и пророчеството,че му е писано да успее ги прецакват...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 22:07



Ама експедициите на Кортес и писаро са били прекалено многобройни за да постигнат това ,което са постигнали ако не беше неочаквания им съюзник в лицето на мита за Кетсакоатл и интересно-сходната история и у Инките...Иначе и конете невиждани до тогава в Америка са си изиграли ролята ...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 22:12



Ама експедициите на Кортес и писаро са били прекалено многобройни за да постигнат това ,което са постигнали

Не е ли малко...хм...объркано като твърдение :) Може би си мислил за малобройни?

Фатализмът на америндианските народи играе разбира се важна роля, но технологичния превес на малобтройбите евроейци не е можел да бъде преодолян. С него вървят и суеверията, които се зараждат при появата на странните хора, предмети, животни...Но дори да е била в апогея си, ацтекската цивилизация е нямала шанс. Все едно да пратиш танкове посред дантелените войни.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано13.12.07 22:12



Болестите, пренесени от европейците са изиграли значителна роля. Бих казал, че всички културни и организационни механизми, съществували в тези цивилизации са блокирали при сблъсъка с европейците. Не бих изолирал отделно предание като причина за краха. Даже смея да мисля, че това предание е възникнало по-късно, за да може останалото население да оцелее по някакъв начин, вместо да продължава безцелна борба.

- escape velocity of growth -


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано13.12.07 22:17



Не е точно така - отровните стрели пречупват и въоръжен с мускет испанец /особено ако последните са били 100 човека от кол и въже събрани/.
Достатъчно е да си спомним използването на кучета с прикрепена мина на гърба срещу немските танкове през втората световна война.



Facta, non verba!


Тема Западни ИЕ езицинови [re: @_PROFESORA_@]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано13.12.07 22:32





Със син цвят са отбелязани западните ИЕ езици (кентумни езици), а с червен цвят източните ИЕ - сатемни езици.
Германските, келтските, италическите (от които произлиза латинският), гръцкият и евентуално някои мъртви езици са от западния клон на ИЕ езиково семейство..... Старогръцкият спрямо латинският преди около 2500г. са били толкова близки по между си, горе-долу колкото сега са близки балтийските и славянските (например литовски и полски), без разбира се вече (през 1 хил пр.н.е.) да са били взаиморазбираеми. Лингвистичните предци на гърците, идват откъм северозапад....



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано14.12.07 09:49



Не е ли малко...хм...объркано като твърдение :) Може би си мислил за малобройни?

Фатализмът на америндианските народи играе разбира се важна роля, но технологичния превес на малобтройбите евроейци не е можел да бъде преодолян. С него вървят и суеверията, които се зараждат при появата на странните хора, предмети, животни...Но дори да е била в апогея си, ацтекската цивилизация е нямала шанс. Все едно да пратиш танкове посред дантелените войни.


-Да грешка при писането 'малобройни' имах предвид...

-А отпора който векове по-късно зулусите дават на английските колониални войски,че и победите им/на диваци на праисторическо ниво над войски с по-добро въоръжение от турците и русите в 'Освободителната война', са добро потвърждение на думите ми...Прецакал ги е фатализма на митологията им и това е...Имея предвид високото развитие на тези цивилизации(Ц и Ю Америка),силната им държавна централизация в ръцете на монарсите им, както и високата гъстота на населението, подобни испански експедиции щяха да пожънат военния успех на Магелан на Филипините...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано14.12.07 15:29



Ето това е емпирично потвърждение, че си зодия Дева



100 символа не стигат!

Редактирано от Ray of Light на 14.12.07 15:30.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Ray of Light]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.12.07 15:32



Уууу, - удар под кръста.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано14.12.07 15:34



-А аз я мислех за скорпион...сега си отдъхнах






Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.12.07 15:37



Недей така бе, Скорпион-ите са по-умни все пак.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Ray of Light]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.12.07 15:42



Вие по важна тема от моята зодия нямате ли си?
Не съм дева!
Не знам колко пъти още трябва да го повтарям.


Аман





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.12.07 15:47



Събрала се групичката на гарджетата без никакви исторически познания и сте паднали толкова ниско, че сте се хванали за зодията. Ray of Light искаше съвсем друго да каже, ама от де акъл да го разберете





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.12.07 15:58



А какво си?
Освен че си исторически неподготвена.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано14.12.07 16:01



Абе всички сме гърци и това си е. Гайдите, сиренето, ръченицата, всичко е гръцко! Луната - гръцка колония!



100 символа не стигат!

Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Ray of Light]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.12.07 16:02



тя не е никаква дева.



Vivere est militare!


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Ray of Light]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.12.07 16:04



Нали знаеш, че иронията не е исторически аргумент? :)))
За луната, гайдите, сиренето, ръченицата нищо не съм казала.
Ако можеш да дадеш конкретни исторически доказателства, че малоазиатския бряг не е бил населен с гърци, моля.





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано14.12.07 16:06



МЕжду другото най - много хора с гениален коефициент на интелигентност са Овни и Деви. Девата ИЗОБЩО не е глупава зодия - тя е зодия на АНАЛИЗА. Аз и не мисля, че Мелиса е глупава - това, че не вижда света като мен, не означава че е сляпа



100 символа не стигат!

Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано14.12.07 16:08



Не, не съм казал затам, но си признай за Александър Македонски колко грък е бил



100 символа не стигат!

Тема Браво :)))нови [re: Ray of Light]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.12.07 16:10



Туку що изчетка и двамата модератори


Е, аз съм от третата група с гениален коефициент
Ако искаш да го знаеш, има си бележки. Стига сме спамили тази тема, има си достатъчно други за спам.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Ray of Light]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.12.07 16:11



Много.
Но е прекалено дълго за тази тема.
И е прекалено сложно, защото най-малкото идентичността не е само етническа, тя е и самоопределение, и културна...
Ако ще дъвчем пак Алекс, той си заслужава темата.
Или пък не, ще си говорим всеки каквото мисли, а тук вече всичко е отдавна казано





Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано14.12.07 16:13



Той се е определял като грък, но македонците са били определени от гърците като не-гърци. Въпрос - защо не е бил допуснат да участва на олимпийски игри?

100 символа не стигат!


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Ray of Light]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано14.12.07 16:15



В отговор на:

МЕжду другото най - много хора с гениален коефициент на интелигентност са Овни и Деви. Девата ИЗОБЩО не е глупава зодия - тя е зодия на АНАЛИЗА.



Мерси за мнението ти за нас девите



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Ray of Light]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано14.12.07 16:16



абе вие по цял ден друга работа нямате ли си, освен да спамите и да се заяждате?



Vivere est militare!


Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Ray of Light]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.12.07 16:18



Не е вярно. Били са определяни като не-елини през 4ти век, когато за Демостен е било въпрос на политическа пропаганда да ги изкара такива :)
Според първите писмени сведения, македоните са част от елинските племана населили територията на днешна Гърция. Хезиод говори за Македон, легендарен предтец на македоните, който дава и името си на племето. Според него Зевс има двама сина от жена, наречена Туя, Македон и Магнес, роднини с Еленос (от който етникът елини) и синовете му Дорос (от там дорийци), Ксутос и Еолос (еолийци). Колкото и на шега да се вземе подобно божествено начало, роднинската връзка не е за пренебрегване и явно има някакъв остатък от спомена в родовата памет.
А Херодот /Херодот, Ист., 1, 65 и 8, 43/ и Тукидид също казват, че част от елинските племена са били наречени македони и че македоните са част от дорийската етническа група.
Дори и да забравим, че от страна на майка си Александър е грък (което прави вече 50 процента от неговия генетично-етнически ДНК-материал, толкова обичан тук като довод) и гледаме само от страна на баща му (чиято майка също е гъркиня, впрочем), то Александър пак принадлежи етнически към гръцкия етнос.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.