Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:30 24.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: _PROFESORA_@]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано13.12.07 15:24



Вучков, проздравления!
Преди гледаше и не вярваше на ушите си.



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: Shurale]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 18:01



Аз го отдавам на наличието на неиндоевропейски говорящо население(Минойци,Микенци и Пеласги) заварено от Гърците(Ахейци дошли от Индоевропескоговорящия север)-да не говорим,че дори и тази последна вълна според гръцката митология е съставена от 5 племена като само 3 от тях идват от Европа. Така че за мене това е обяснението-дори е похвално че Индоевропейския е успял да се наложи въобще,като имаме напредвид,че заварените са били на доста по-високо културно равнище-особено тези на островите(крит и др.)




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:05



Аз го отдавам на наличието на неиндоевропейски говорящо население(Минойци,Микенци и Пеласги) заварено от Гърците(Ахейци дошли от Индоевропескоговорящия север)-

Това хубаво, но микенците говорят гръцки :) За линейно писмо Б да си чувал?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор KOHAH PA3PУШИTEЛЯ (на Шльоцерианци)
Публикувано13.12.07 18:08



Но Минойците не нали? като цяло това са наименования на култури а не на етноси...голяма е вероятността Микенците да са разрушили Минойската цивилизация без да променят коренно етноческия облик на Крит...




Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор Shun (непознат )
Публикувано13.12.07 18:16



Но затова пък има и "Линейно" А и Ц а и топоними като Аттика и Коринт.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:19



Робуваш на стари клишета. Идеята за външното разрушаване на цивилизациите (минойската от микенската, микенската от идващите ахейци и т.н.) вече е изоставена и ако от нея се запазва нещо, то е по-скоро влиянието, което вече осъществилият се разпад е имал над бързото настаняване и проникване на новата култура. Защо е изчезнала минойската е още трудно да се даде конкретен отговор, впрочем, аз съм на мнение, че той няма да е едностранен, а както винаги в живота, който веднъж изминал наричаме история, винаги има съвкупност от няколко фактора. Но е грешка, и то голяма, да се търси това изчезване във външни влияния. Цивилизацията е еродирала отвътре - било то заради продължителни гладни години или социални конфликти, било икономическите свързани с продажбата на калий.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано13.12.07 18:30



В отговор на:

Това хубаво, но микенците говорят гръцки :)



Това за микенците сигурно ли е?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: KOHAH PA3PУШИTEЛЯ]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано13.12.07 18:32



В отговор на:

Микенците да са разрушили Минойската цивилизация без да променят коренно етноческия облик на Крит...



Изчезването на минойската не беше ли във връзка с катаклизма предизвикан от вулкана Тера?



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: т-pekc]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 18:40



Да. Още в средата на миналия век е разчетено линейното писмо Б и се оказва, че това е архаичен гръцки език. Затова и ахейците, считани за появили се на Балканите през 2рото хилядолетие и които са в основата на микенската култура, се считат етнически свързани с дорийците, които навлизат в самия край на същото хилядолетие и които също говорят гръцки.



Тема Re: Старогръцкият език от индоевр. ?нови [re: mellisa]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано13.12.07 18:46



E тогава в Атина съм попаднал на много странен екскурзовод (дали е бил екскурзовод само или нещо повече не знам) който твърдеше че него ако питали не били гърци- попаднал съм на местен любител на екзотична теория






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.