Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:45 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема малко фолклор - специално за комита  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано06.12.07 20:34







Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано06.12.07 20:46



мамата на византийците





Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано07.12.07 10:48



Благодаря

.

Ако това са потомци на изгонени гърци от Северна Тракия, в т.ч. Пловдив, Асеновград, Бургас, Поморие и т.н., то само иде да сочи какъв е истинският етнически произход на тракийските гърци. Но за съжаление мисля че сме свидетели просто на една кражба. Горе-долу, все едно гледам как японски самодейци играят нашенско хоро, личи как танците са набързо разучавани.

Редактирано от koмитa на 07.12.07 10:53.



Тема дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано08.12.07 09:36







Тема Re: дали е кражба?нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано08.12.07 11:32



А кво е?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор dilmar ()
Публикувано08.12.07 17:40



абсолютна



Тема Следствие на три загубени войни ...нови [re: dilmar]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано08.12.07 18:54



А Българската песен и на китайски да я пропеят - пак ще си остане българска.
И музиката и тактовете и стъпките ....

Де да додат генетиците че да направят едно криминално разследване доколко тия прекрасни изпълнители на български хора и на български песни са чисти гърци..... Българският ген в тия хора ме кара да си мисля че не е съвсем 100% кражба или ако е кражба то е кражба на самосъзнанието българско... и въпреки това са запазили (под друг - чужд език и с чужд паспорт) българското...

Слушайки тази прекрасна българска песен на чужд език като че разбирам думите на поета Теодор Траянов за тоя чужд език, който ние днес говорим, но си оставаме българи!

У моя плач безумен
всевластна орис сложи
слова и вопли тъмни
на робски, чужд език!





Тема Re: дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 21:43



Тракийски фолкор, какво е.
Защо да е кражба?



Тема Re: Следствие на три загубени войни ...нови [re: dedo_minu]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 21:44



Тази песен е от Тополовградско. И ако бяхме спечелили трите войни, нямаше ли да я има?



Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 21:55



Грешиш. Тракийските гърци друг фолклор нямат. Фолкора на тракийци, независимо дали са гръцкоезични или славяноезични (българоезични) е еднакъв или много сходен. Същото е и с фолклора на Епир (гръцкоезични, албаноезични, влахоезични), Тесалия (гръцкоезични, влахоезични), Македония (славяно-българоезични, гръцкоезични, влахоезични) и т.н. Спецификата във фолклора е по региони, а не по етноси (домашен език) между християните в повечето области.





Тема Re: Следствие на три загубени войни ...нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 22:25



Ма тъй кажи бе сладур. Кариотите са толкова гърци, колкото аз съм Стиви Уондър.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: дали е кражба?нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 22:27



Защото това че няколко села, от етнически българи, в течение на няколко десетилетия са си сменили езика, от български, на гръцки, но са запазили фолклора си, а после им е щукнало да се изселят в Грачиландия, не прави техния автентичен български фолклор гръцки!!!

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 22:29



Глупости. Може да ти се иска, но не е така. То от гъркоман като теб, какво може да се очаква.

*Под гъркоман, да не се разбира човек, който се гърчее, като национално самосъзнание, а да се разбира човек, възприел гръцката историческа, етнографска и етноложка гледна точка, за единствена и само тя правилна като методология на оценка!!!

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 22:37



Пак грешиш. Гръцкият език в Тракия е по-стар по-раншен от славянобългарския. Фолклорът по черноморските селища на Тракия също е тракийски и никакъв друг, чукни в тубата например Nea Anchialos и виж. Няколко села може и да са си сменили езика, но тракийските елиноезични не са няколко си села, а са били стотици хиляди (предимно в южните части). Що се какае до кариотите (песента е от там), виж какви села са били Малък Манастир и Голям Манастир, например в любимата ти статистика от цариградския Куриер Д Ориент.

Редактирано от gioni на 09.12.07 23:10.



Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: koмитa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано09.12.07 22:39



Ти значи си българоман.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 22:39



Зарови си главата тогава в пясъка и си робувай на митологемите.



Тема Re: Следствие на три загубени войни ...нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 22:46



Много четеш Даскалов и историите за Пею дето се викал Пеюди и Доню - Донюди. Нищо друго не знаеш за кариотите. Например незнаеш, че в българската историография под кариоти (дали случайно!) се слагат в един кюп множество села от Тополовградско и Елховско + 1 около Ямбол, без да се държи сметка в кое село са гръцкоезични, в кое само патриаршисти-българоезични, в кое смесено. И като почнат да се дават примери се дават само за гъркоманите, другите се пропускат тактично.



Тема Re: дали е кражба?нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 22:47



Гръцкият език в Тракия е по-стар по-раншен от славянобългарския.

Тва катаревуса или димотикито?



Смешен си друже, в гъркоманските си напъни. Тракийските гърци, са толкова гърци, колкото и лангерите в Асеновград. Престани със смешните си напъни. И ти сам знаеш истината, за произхода на тракийските гърци. Не виждам що се пънеш.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!

Тема Re: Следствие на три загубени войни ...нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 22:49



Не, чел съм доста книжки. И съм забелязал, че човека боравещ с ограничен кръг информация си ТИ. Просто аз нямам времето и нервите да се ровя из книгите и да се подплатявам с цитати. Но съм схванал методологията ти и това ми е достатъчно, за да знам, че не си прав.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 22:50



Стенимахо е бил 95% гръцкоезичен. Няма българска статистика, която да твърди друго.



Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 22:51



Робуващия на митологеми си ти. Още по-жалкото е че робуваш на евтини, гръкомански митологеми от 19в.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: дали е кражба?нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 22:53



Ти бил ли си в Станимахо, говорил ли си с местните краеведи? Говорил ли си с местните историци? Проучвал ли си въпроса на място?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 22:57



Разбира се, на моето мнение са.



Тема Re: дали е кражба?нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 22:58



Грънци са на твойто мнение...вярвай си, щом те влече!

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 23:01



Даже ми казаха шепнешком, че Асеновата крепост всъщност е византийска.



Тема Повторно, че не разбрахнови [re: koмитa]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано09.12.07 23:02



Под гъркоман, да не се разбира човек, който се гърчее, като национално самосъзнание, а да се разбира човек, възприел гръцката историческа, етнографска и етноложка гледна точка

Какъв е човек, за когото хан Аспарух > Есперерих княз?

---
<<о>>-:-<<<+>>>-:-<<о>>

Редактирано от Йoaн Mизийckи на 09.12.07 23:03.



Тема предлагамнови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано09.12.07 23:05



Ти и маготин да седнете и да преведете тракийските песни на осетински или таджикистански, така ще изглеждат най-автентично





Тема Re: дали е кражба?нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 23:07



Ма не византийска, направо древните спартанци са я основали...

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: предлагамнови [re: gioni]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано09.12.07 23:07



Както гърците превеждат тракийските песни на гръцки?



---
<<о>>-:-<<<+>>>-:-<<о>>

Тема Re: предлагамнови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 23:07



Няма що да ги превеждам. Те са си на точно такъв език, на какъвто са си измислени-български.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Повторно, че не разбрахнови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.12.07 23:08



Човек, който е над тези неща, които не касаят съществото на спора!

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Следствие на три загубени войни ...нови [re: dedo_minu]  
Автор dilmar ()
Публикувано10.12.07 05:44



не само това, ето едно преживяване от пролетта и лятото на тази година - за 24 чай с приятели отидохме в Ставрос, малко градче в залива на Кавала, и там домакина на хотелчето беше бай Яни, преселил се от Драмско, та бай Яни говореше един стар родопски говор, и бай Яни беше грък а знаеше българския от баба си от Драмско

та щеше да е много смешно ако не се отнасяше за нас българите



Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано10.12.07 05:52



а как си обясняваш как са се пръкнали българите в тракия като повечето периоди тази територия е била под византийско управление, после и турско

тъй като едната ми рода е от асеновградско да ти кажа че селата наоколо станимака за заселени от българи и бъкел не вдеват от гръцки нищо че на чичовците се вика калеко



Тема Следствие на три загубени войни ...нови [re: gioni]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано10.12.07 10:24



"Тази песен е от Тополовградско. И ако бяхме спечелили трите войни, нямаше ли да я има?"

Ако бяхме спечелили и трите войни може би пак щеше да я има не защото песните и танците не са български а защото в нашата история освен злополучния татов опит през 80те да смени имената на помаци и турци май друг случай няма на насилствено побългаряванв на бивши българи ...

Не знаех че е от Тополовградско


Това само значи че процесите на погърчване на българско население са отпочнали много по рано ...



Тема предлагамнови [re: gioni]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано10.12.07 10:40



По същия начин като гръцките крадци на фолклор, крадци от Румъния и от Източна Сърбия твърдят че същите български хора и песни са румънски и сръбски. Да не говорим за макетата .....

Ха разберете се с другите крадци кой ще предяви претенциите за баш крадеца - гърци, сърби, ромъни ули макета? Става дума за един и същи фолклор - българския.....

И асирийските хора ли са гръцки? - дето са поне1300 г преди да се завъди първия грък по Земята? Крадци са гърците и туй то!



Тема малко фолклор - специално за комитанови [re: gioni]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано10.12.07 11:03



"Спецификата във фолклора е по региони, а не по етноси (домашен език) между християните в повечето области. "

Много удобно за гърчолята:
1. Насилствено погърчените българи вследствие на войните дето са сега гръкоезични много добре пасват на тая теза ... защото по тая логика фолклорът (български) им е по регион а не по етнос ... Пито-платено - няма българи по гръцко!

2. По централен Анадол и сега се играят български хора ама от мюсулмани - също виж и на картата къде е в Мала Азия Българската планина (Булгардаг)....



Тема ВЪПРОСнови [re: dedo_minu]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано10.12.07 11:41



" Спецификата във фолклора е по региони"

Въпрос
Тъй като във ВСИЧКИ райони на България хоро се играе (не става дума за днешните рап-чалга региони) то може ли да се каже същото за всички райони на Гърция?
Ако има райони в Гърция дето няма хора - тогава май няма за какво да се спори



Същият въпрос важи за Румъния и за Сърбославия. За макетата не важи защото са си наши...

Ако се абстрахираме (за момент) от националната принадлежност на разглеждания фолклор:

Тогава източникът и епицентърът на разпространението на фолклора ще да е БЪЛГАРИЯ.



Тема Re: ВЪПРОСнови [re: dedo_minu]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано10.12.07 21:47



"Хоро" е гръцка дума. Няма район на Балканите където да не се играе хоро. В Сърбия и Хърватско вместо хоро се нарича КОЛО (славянска калка на хоро) .



Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: dilmar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано10.12.07 22:15



Всъщност при най-великите български владетели поне С. Тракия е в България.
За Асеновградско незнам родата ти но моя произход частично е от там и знам всичко за района.
Аз пък съм бил в Ню Йорк и там индианци няма.
...............................
Повечето Станимашки села са били български и екзархистки.
Гръцкоезични е имало само в Стенимахо (Асеновград), състоящ се от три махали (квартали) - Стенимахо, Чипнихор и Амбелинос (последните две бивши села до 17в.)
Гръцкоезични са били още - Воден(Водина) и Куклен (Куклена), двете села видно от наименованията първоначално са били славяноезични, но има данни че са запустели и са заселени в последствие от други хора. Същевременно има данни за запустели села с имена Василикия, Палеохор, Петричос и др. Християнското население на горните селища е изселено 99% в Гърция през 1906 и 1923-4 г. Село Трилофон в Берско е 100% от Кукленци, воденци се заселват главно в Гуменица.
Имало е и 7 българоезични (по домашен език) патриаршистки села от които голяма част или изцяло населението се изселва в Гърция:
- Белащица
- Ново село (Неохори), дн. Цар Калоян
- Бачково (Визо, с махалата Периволи)
- Арнауткьой (Арванитохория), дн. Горнослав и Долнослав
- Ахланли, дн. Браниполе
- Лясково и
- Паная (Панагия), дн. Руен.
Тези села подчертавам са били гъркомански и ако някой е знае гръцки е било или от училище или от контакти или смесен брак с Станимака, Воден или Куклен.
Всички тези села са се наричали лангерски. Има лангерски диалект на гръцкия език, говорен до преди век в Стенимахо (Асеновград), Куклен и Воден. Лангери обаче са били наричани и гъркоманите от гореизброените 7 села.

Днешното население в тези села не е старото от преди век население там. Така че няма нищо ненормално в твърдението ти, приемам го.
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от gioni на 10.12.07 22:19.</EM></FONT></P>

Редактирано от gioni на 10.12.07 22:32.



Тема Re: предлагамнови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано10.12.07 22:31



Някакви доказателства или си фантазираш?



Тема Ставрос?нови [re: dilmar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано10.12.07 22:38



Такова градче няма. Може би имаш предвид Ставруполи, Ксантийско. Това е бившето Еникьой (Ново село , Кръстополе) българско село, сега заселено с понтийски бежанци. В Драмско пък е имало само 3 гръцки села (макар и много големи). Останалите са били турци, помаци, българи, власи.... Част от българите и власите са били гъркомани и са останали в Гърция.



Тема Re: предлагамнови [re: gioni]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано10.12.07 22:40



Не всички гърци са крадци, но всички крадци са гърци - докажи противното.



---
<<о>>-:-<<<+>>>-:-<<о>>

Тема Re: дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано13.12.07 21:45







Тема Re: дали е кражба?нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано13.12.07 22:41



Мислиш ли че реално Самуил е контролирал нещо северно от Дунав? Иначе сведенията за български владения в Босна, също са доста противоречиви. Сърджан Пириватрич е склонен да повярва на това, че за кратко контролираме сегашните Черна Гора, Босна и Херцеговина, но гледа под лупа изворите, които наистина са доста противоречиви. Ти как мислиш?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: дали е кражба?нови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано13.12.07 22:47



За север от Дунав не вярвам. За другото може би за кратко - да.
Харесва ли ти картата? Ако си представиш, че зависи от тебе, но трябва бързо за пет минути да избереш дали това да бъде България или това което е в момента.... какво избираш?



Тема Re: дали е кражба?нови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано13.12.07 23:02



Цъ. Повече ми харесва България на цар Иван Асен ІІ. Тука нещо Беломорието ми бяга.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема към Комитанови [re: gioni]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано13.12.07 23:12



Пропусна шанса. Имаше 2 минути. Добрия дух избяга.

Тя и цяла Тракия ти се губеше, но имаше широк излаз на Адриатика и Йонийско море, почти цяла Тесалия, Епир, части от Централна Елада, Влашко, Молдова, Бесарабия, петрола на Трансилвания, Сърбия, Косово, Черна гора, Албания, част от Босна, от Далмация,от Украйна, и почти цяла Македония. За море - Одеса, Констанца, Варна, Превеза, Вльора, Драч......



Редактирано от gioni на 13.12.07 23:13.



Тема Re: към Комитанови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано13.12.07 23:18



Да ама добрия дух, след като избяга от теб, дойде при мен и сега ще изпълнява моите желания. Каза ми също така, че не толкова стиснат и Тракия му се откъсвала от сърцето и я връщал на Майка България, като освен това ме запита, какво съм смятал, за окръгляне на територията, спрямо така показаната карта, в посока Таврия и Крим!

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: към Комитанови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано13.12.07 23:23



Да да, разбрах. Бесарабски българи, таврически българи... Добрия дух забрави да ти каже обаче , че Тракия (и то само северна) е за сметка на всичко това, което изгуби от горната карта. Верно, направи своя избор. Изпадна, докато се блъскаше да вземеш Константинопол....



Тема Re: към Комитанови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано13.12.07 23:27



Виж ся, моя добър дух се казва Кръстю, а не Ставраки

.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!

Тема Re: към Комитанови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано13.12.07 23:30



А моята баба се казваше Калиопа, а братовчедка ми се казва Калина.



Тема Re: към Комитанови [re: gioni]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 23:33



Пък мойта баба се казваше Екатерина.
Е и?



Вий двамата, ако не бяхте мъже, щах да се закълна, че се сваляте



Тема Re: към Мелисанови [re: mellisa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано13.12.07 23:35



Ти взе да ревнуваш нещо?



Редактирано от gioni на 13.12.07 23:35.



Тема Re: към Мелисанови [re: gioni]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано13.12.07 23:36



Много сте ми забавни и двамата :)))
Продължавайте, продължавайте





Тема Re: Ставрос?нови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано14.12.07 03:12



В залива на Аспровалта, на север от Атон, в ъгъла на залива

на няколко километра от родното място на Аристотел, древната Стагира



Тема Re: Ставрос?нови [re: gioni]  
Автор Kossoman ()
Публикувано14.12.07 11:38









Тема Re: Ставрос?нови [re: dilmar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано14.12.07 20:32



Да. Видях го на картата - между Аспровалта и Олимбиада. В Солунски окръг е. Не съм ходил в Аспровалта или наоколо в залива. Не съм го знаел.

Редактирано от gioni на 14.12.07 20:33.



Тема Re: Ставрос?нови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано14.12.07 20:39



олимпияда, била кръстена на майката на аристотел, иначе хората които коментирам са преселници от Драмските села, забравих точното име

като изключим че се броят за гърци, а знаят български от бабите си хората ни приемат естествено и определено приятелски, дори близки, за тях сме близки и по род, ама как се дразнят от макетата не е истина



Тема Re: малко фолклор - специално за комитанови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано14.12.07 20:46



на майка ми селото е било изцяло турско, турците се изселват след освободителната война, и се заселва селото изцяло с прешълци главно от Родопите, селото е Нови избор, близо до Златовръх, забравих в момента старото му турско име, сега пак е пълно с турци заселени от Родопските села





Тема Re: ВЪПРОСнови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано14.12.07 20:49



точно баш гърците, барабар с тези от кипър и крит не са така

и ако е някякво хоро то ритмите нямат пък нищо общо



Тема Re: Ставрос?нови [re: dilmar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано14.12.07 21:29



Те и българоезичните християнски села в Драмско не са били много -3-4 големи - Плевня, Просочен (Просоцани;смесено е с власи), Височен, Волак... имало е и множество други, но изключително малки с по няколко семейства, възникнали като чифлици. Хората в горните села са били смесено патриаршисти и екзархисти. Волак май цялото е било патриаршистко. От първите три села, голяма част от населението им се изселва в България или по света. Изключвам най- северозападния район около градчето Като Неврокопион (бълг. Зърнево и още 10-15 села), който навремето се е числял към Неврокопско. Там почти цялото население е било българско и екзархийско и е превишавало числено всички други българоезични в Драмско като цяло, но и те преобладаващо се изселват в България. Елинофони са били само в Драма и 3 също големи села около нея. Преди век в Драмско е преобладавало мюсюлманското население - турци и помаци, но през 1923-4 се изселват в Турция. Днес там преобладават потомци на гръцки бежанци от Турция.

Редактирано от gioni на 14.12.07 21:33.



Тема Re: ВЪПРОСнови [re: dilmar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано14.12.07 21:43



Но пък ритмите, мелодиите и носиите от Епир и Тесалия имат както нещо общо с областите на юг от тях, така и например с ритмите на българите от Костурско и другаде в Южна Македония, а последните пък също нямат нищо общо с ритмите, мелодиите и носиите от Тракия.

Редактирано от gioni на 14.12.07 21:49.



Тема Re: ВЪПРОСнови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано14.12.07 23:43



точно епир и тесалия не са баш елини

походът на седемте срещу тива



Тема Re: Ставрос?нови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано14.12.07 23:50



точно преселването на мазоазийски гърци променя етническата карта на този район, те и се различават от нас и от погърчените, по мургави са и кожата им е различна, това са баш гърци, а с другите да не си правим ДНК анализи че ще стане страшно

за гъркофилите



Тема Re: ВЪПРОСнови [re: dilmar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано15.12.07 19:06



Но пък фолклорът на Eпир и Тесалия от друга страна прилича и на островния и на континенталния на юг от тези региони. Как да ги дефинираме тогава "баш елините"? Торино и Милано не са баш латини и какво от това?



Тема Re: Ставрос?нови [re: dilmar]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано15.12.07 19:10



Всъщност малоазийските гърци не можеш да ги сложиш в един кюп. А и гърци бежанци от Турция, не винаги означава малоазийски гърци.

Точно в Драмско има и много тракийски.
Обаче направо ми става страшно да си правим ДНК анализи. На колко години си?



Тема Re: Ставрос?нови [re: gioni]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано15.12.07 19:29



Всъщност да не се окаже , че тракийските гърци имат най-малко славянска кръв? Нищо ,че са сравнително бели....





Тема ВЪПРОСнови [re: gioni]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано17.12.07 12:35



"Няма район на Балканите където да не се играе хоро"
Тук малко се поизсили ама хайде да не издребняваме....

"Хоро" е гръцка дума." - Не е



"шира" пък е асирийска дума и означава битка. Например хорото "Кулска шира"

Изображемние на хоро в пещера от Месопотамия от неолита...



В Месопотамия са се играли хора няколко хиляди години преди на белия свят да се появи първия грък или първия тракиец или трако-или, дак , или първия автохтонец...
А колкото до "хоро" - тази дума е с около 2 хиляди по старо от каквато и да е гръцка дума и произлиза от шумерското

УРУ - оре, вършее, тъпче, копае (хоро -> оро -> уру )
УР - град гражданин и т.н.
както и провикването при хорото - ИХУУУ, произлиза от шумерското ИХУ

Става дума за извора - Ето едно асирийско хоро:


Някои асирийски песни, ритмики и свирни са същи като българските, има някои наподобяващи балалайка и украински ритми, някои са като грузински, има и арабско и турско подобни ...

Никъде не пише че гърците са асирийци, но пише че българските царе са такива.....





Тема Re: ВЪПРОСнови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано18.12.07 07:02



те да си определят за какво става дума, важното за нас е първо ние да сме наясно със себе си





Тема Re: Ставрос?нови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано18.12.07 07:05



на колко години мислиш че съм





Тема Re: Ставрос?нови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано18.12.07 07:14



изобщо не съм привърженик на руското разбиране за славянството на българите

смятам че населението на българия, северна гърция, македония, западните покрайнини и източна сърбия като цяло, почти цяла румъния, северното причерноморие, и някои други обособени райони в съседство на тези земи, се населяват от хора с доста близки гени и недалечни културно етнографски белези, не еднакви но достатъчно близки



Тема Re: Ставрос?нови [re: gioni]  
Автор dilmar ()
Публикувано18.12.07 07:16



немалка част от т.н. тракийски "гърци" нямат капка "гръцка" кръв

също нямат и "славянска" а също са и дошляци




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.