Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: _magotin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано03.12.07 12:00



Името на Тракия е Скутари в персийски текстове.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.

Редактирано от Koпpивeнa_мeтлa на 03.12.07 12:00.



Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Avgusta Trajana (autochthonous )
Публикувано03.12.07 14:42



Името на Тракия е Скутари в персийски текстове.

-Интересно това е също и един от вариантите на името на Албанския град Шкодра-'Скутари'

"Inter vero Thraciam vel Macedoniam et Mysiam modo Bulgari habitant qui ex Scythia sunt"


Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: Avgusta Trajana]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано03.12.07 18:36



Прелюбопитно.


Да се върнем на Пирке или Перке.
Само на мен ли ми напомня за Пиргия и цар Пир?



Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: _magotin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано03.12.07 23:14



Доколкото ми е известно това име на Тракия е директен цитат на Страбон, който казвал, че страната, която преди се казвала Перке, сега се казва Траке, заради някаква нимфа с такова име (нещо подобно, не съм чел Страбон).
Но какво общо има това с Пиргия и Пир. Едва ли някой приема напълно това известие без да го подложи на текст-критичен анализ, след който ще остане доста малко за вярване от баснята, която ни е предложил античният автор.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано04.12.07 00:51



Има много сериозен анализ правен, обаче аз искам по тази тема да се произнесат баш-разбирачите ЙМ, В, РМ и прочие, а те /той/ срамно мълчат.
И впрочем продължават срамно да мълчат къде се крият славоезичните надписи от Юстиниана Прима и въобще славоезичните надписи на древните траки, което ме кара да мисля, че между неговите /техните/ идеи и тези на един известен преподавател от минно-геоложкия институт има едно подчертано сходство. Но хайде засега да почакаме още малко, преди да преминем към въпроса има ли името на цар Пир и култът у Траките към камъните нещо общо с теонима Пирке/Перке.



Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: _magotin_]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано04.12.07 10:27



Абе открих доста тълкувания но точно с цар Пир нещо не открих- но хайде щом искаш да си приказваш с конкретни участници няма да коментирам какво открих (така или иначе не претендирам да разбирам много от траки въпреки че имам желание да разбера повече)



Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: _magotin_]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано04.12.07 23:26



Не е баш теоним,





Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: д-pOxБoли]  
Автор т-pekc (член)
Публикувано05.12.07 00:01



абе докторе- айде вземи прегледай веднъж поне книгата на Дуриданов- има я онлайн да видиш какво пише там за характера на езика на траките. Има там едни писания за множество аналози с балтийските езици (сега да не намеквам името на Диегилис къде се среща и в момента)- е та в тези езици си има съвсем конкретен смисъл траки и по Дуриданов си има съвсем конкретен смисъл- смели/ храбри - е сега това дето е обратен смисъла в гръцкия какво от това?



Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: т-pekc]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано05.12.07 00:17



И аз сакам, и щото тук се навърта големият им познавач Йонко Мизина, а.к.а. Вальо, а.к.а. царот на мизите, чакам да ме просветли, ама явно първо требе да се обявим високо за автохтонен тракиец, па едва след това следва посвещаване в орфейските мистерии.





Тема Re: ТЕОНИМЪТ НА ТРАКИЯнови [re: т-pekc]  
Автор _magotin_ (ентусиаст)
Публикувано05.12.07 00:19



Не знам за балтийските езици, обаче "НАМА/Е" е "име, наименование" на пахлави, тоест средноперсийски. От там и "Шахнаме".



Редактирано от _magotin_ на 05.12.07 00:20.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.