Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:38 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Рангове и одежди...нови  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано27.11.07 23:49



Търся информация за костюмите на византийските сановници. Всякаква.
Особено ме интересуват шапките и короните.

Bien recueilli, débouté de chacun.


Тема Re: Рангове и одежди... [re: инцидeнтeн]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.11.07 23:53



Хвърли едно око тук:



Facta, non verba!


Тема Re: Рангове и одежди...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано28.11.07 00:13



Виж на www.miriobiblion.narod.ru ,където ще търсиш Клиторологион/дано не греша,че съм на друга вълна/Обаче излиза трудно ?

Виж и на http://patrologia.ct.aegean.gr/PG_Migne/,където ще търсиш К.Порфирогенет /изписан на латински/ и произведението му /допущам грешки/ De Aulae Byzantinae. Обаче е на гръцки



За всеки случай прегледай и руските преводи на гръцки извори в www.vostlit.info


Само за това се сещам до тук(
Питай директно и колегата Delake-има и извори има и линкове.



Тема Re: Рангове и одежди...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор thorn (минаващ)
Публикувано28.11.07 11:41



Конкретизирай се



Тема Re: Рангове и одежди...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано28.11.07 12:26



Във Византия облеклото било строго свързано с ранга. В Синтагмата на Матей Властар и в Клиторология на Псевдо-Кодин има описание какво трябва да е облеклото и шапката на всеки според ранга му. Лошото е, че на български им има само началото. На руски го има руския превод на Синтагмата - което ще рече, че е в проза и не са се задълбочавали как е трябало да бъдат облечени виз. сановници.
Матей ги дава по-накратко: деспота е с корона с 4 дъги, севастократора е с 1 ако не е имп. син, другите са със шапки - сини, зелени, червени. Челната четворка (автократора-василевс, деспота, севастократора и кесаря) имат по облеклото орли, което "прогласявало" че ранговете им имат имп. характер.

Частичния превод на двете го има в книжката на Павлов и Тютюнджиев с извори за бълг. история от 14в.
Отделни описания разбира се има и на други места - напр. Рамон описва описва облеклото на кесаря в отличие от това на императора и височината на троновете им - т.е. че този на кесаря е бил малко по-нисък от императориския. Това-онова има в съчиненията на Константин Порфирогент, Клиторология на Филотей....

Може да се погледне и тази тема, която е свързана с Преславското съкровище - там се сравняват накитите както с изобрагжения на бълг. владетели с корони, така и с короните на виз. императори:



__________________________




Тема Re: Рангове и одежди...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано28.11.07 15:06



Конкретизирам се.


В църквата на манастира "Св. Димитър" ("Марков манастир") има една интересна фреска, която е определена като "Христос цар, Богородица царица и небесното войнство". За жалост изображението, с което разполагам, е калпаво и още не съм измислил какво да направя с него, за да мога да го покажа. Но на този стенопис "небесното войнство" е изобразено с костюми и шапки, които според мене са копия на костюмите на двора (византийския - и съответно балканските, които са му подражавали).
Затова търся информация, която да ми позволи да свържа изображение с място в ранговата таблица.
А и изобщо темата ми е интересна. Затова казвам, че търся всякаква информация. Малко извън темата ще се радвам да чуя коментари на хора компетентни и за костюмите на тази миниатюра:



Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Рангове и одежди...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано28.11.07 15:57



Затова търся информация, която да ми позволи да свържа изображение с място в ранговата таблица.
А и изобщо темата ми е интересна. Затова казвам, че търся всякаква информация. Малко извън темата ще се радвам да чуя коментари на хора компетентни и за костюмите на тази миниатюра:


Ами за една от фреските се счита, че на нея е изобразен крал Марко като библейски цар (май в ролята на Давид, но с чертите на крал Марко). Не е ктиторския портрет, на който крал Марко е с черен сакос както твърдеше Божо в един документален филм. Фреската е библейска, Марко пак е в символизиращия тайнството на властта черен сакос, но е на трон.
Иначе може да се даде линк към мястото където е качена другата фреска или ако я няма още качена да се сложи в някой от фотофорумите или местата за качване на фото или воъбще файлове.

А миниатюрата е от типика на бълдъзката на цар Смилец. За съжаление от него имам само още една черно-бяла на един внук на цар Иван Асен ІІІ. Пробвах се да си изпрося от Линколн колидж поне цветна снимка на миниатюрата с царствения внук, ама ме изрязаха. Иначе ми е голям мерак да прегледам миниатюрите от този типик. В него е споменат и племенника на ктиторката цар Йоан - сина на Смилец, но не знам дали има и негово изображение. По-интересното е, че дори ктиторката не споменава името на сестра си и както на другите места я сочи само като бълг. царица.
Този на миниатюрата е Теодор Синадин - като родство май се е падал нещо като чичо на цар Иван Александър. Изобразен е със съпругата си.

___________________________




Тема Re: Рангове и одежди...нови [re: deLake]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано28.11.07 16:17



Нда-а-а, всички искаме да прегледаме миниатюрите от този типик.


Доколкото знам, "Смилецовица" не се споменава по име, а като "височайшата господарка на българите".
Знам кой е Теодор Синадин. Въпросът ми по-скоро е може ли това, с което се е нагиздил, да е официален костюм на протостратор?

Bien recueilli, débouté de chacun.

Тема Re: Рангове и одежди...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано28.11.07 21:23



Нда-а-а, всички искаме да прегледаме миниатюрите от този типик.
Доколкото знам, "Смилецовица" не се споменава по име, а като "височайшата господарка на българите".
Знам кой е Теодор Синадин.


Просто използвах повода да си изплача болката. И Линколн колидж не са сложили на сайта си дигитално копие на типика.



Но млъкни сърце. Ами щом иде реч за професионалното развитие на Синадин във фазата на протостратор, в Синтагмата се казва, че втората петица, сред които е и протостратора носят червени шапки позратени само в горния си край.

_____________________




Тема Re: Рангове и одежди...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано29.11.07 01:36



А, и още нещо да питам. Някой да разполага с родословното дърво на рода Дука? Ама не ми давайте линкове по нета - тях и аз си ги намирам.


Питам за доброто старо време, когато хубавите неща ги пишеха на книги...

Bien recueilli, débouté de chacun.


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.