Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:15 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Off ?с :)нови  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.11.07 14:47



Питането ми е малко странно, но вие тук сте всих печени и знаещи мъже, дано можете да ми помогнете


Намерих стара ютия, която изглежда се е отваряла и се е пълнела с въглища(?), чрез които се е получавала нужната топлина. Затваряла се е с едно малко петле.
На пръв поглед ми изглежда поне на век, но в крайна сметка не разбирам много от ютии. Погледнах кога се появява модерната такава, но и това не е гаранция, откритието не е стигнало много по-късно в България.
Въпросът ми е, някой може ли да ми каже до кога се използват такива ютии, съответно от кога може да е и евентуално какво по дяволите да я правя? (Благодаря, да я хвърля и на мен ми хрумна, искам по-малко разрушителни мнения). Имам предвид, това би ли заинтересувало музей, антиквариат или нещо там...?
Мерси

Но е хубав. В ъгълчето на устните.

Тема Re: Off ?с :)нови [re: mellisa]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано14.11.07 15:23



Да не си правила археологически разкопки в килера?


Щото аз подозирам, че ако се заема с подобно нещо, ще попадна на една древна пишеща машина... Май не е с турски акцент и едва ли би харесала на Остап Ибрахимович, но му е горе-долу връстница...
Идея си нямам какво да я правя, така че съм отложил разкопките за неопределено време.



Тема Re: Off ?с :)нови [re: mellisa]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано14.11.07 15:31



В Западна Европа със сигурност са се използвали масово през 14-15 в. За България някъде към 60-те г. на 19 в. навлизат. Аз също имам такава от пра-пра баба ми. Нещо на немски пише на нея, но е доста изтрито и след като я излъсках стана чудесна. Месинг, с красиви украси. Сега си я държа в един дървен шкаф на вилата, а преди това половинката ми я използваше да си затиска чертежите. Предполагам, че в някой антиквариат може да я харесат за 100 лева:)



Тема Re: Off ?с :) [re: easy]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.11.07 15:33



Нещо такова


Само че при мен килерът е тристаен апартамент, който от години семейството ми използва за склад...Има неща от поне четири поколения. И понеже ще взема само най-ценното чисто емоционално, няма какво да правя 10 кгмова ютия - за археологът в мен е прекалено нова, а жената в мен не глади...
Иначе имам и един акордеон, и стари военни снимки, и какво ли още не...

Но е хубав. В ъгълчето на устните.

Тема Re: Off ?с :)нови [re: Morrigan*]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.11.07 15:35



Моята е ето такава, само че много, много по-стара





Но надпис не мисля, че видях някъде... Ще погледна.

Но е хубав. В ъгълчето на устните.

Тема Re: Off ?с :)нови [re: mellisa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.11.07 15:49



Предлагам ти да се съберете с Мориган и да изгорите всичко антикварно у вас. Може и душите си. Не е никаква загуба за хората около вас.

Бог да простит попа Станка, кой ми даде книга, та се поучих.


Тема Re: Off ?с :)нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано14.11.07 16:21



Мухъл, върни се в сиренето, от което си изпълзял



Но е хубав. В ъгълчето на устните.

Тема Re: Off ?с :)нови [re: mellisa]  
Автор Avgusta Trajana (autoctonous)
Публикувано14.11.07 16:41



Ами защо не я използвате?имам предвид мъжа ти да глади с нея,след като явно той е удостоен с честта да се занимава с това във вашето семейство

...Далавера е ,че е на въглища а вие сигурно така и така ги употребявате за отопление в панелката ви.
Представям си идиличната картинка как Мелиса подвиква на мъжа си:"-Миличко,слез до мазата да напълниш една кофа с въглища защото ми е студено а и да ми изгладиш фустата защото утре съм на кафе у Ганка и искам да съм представителна..."

Редактирано от Avgusta Trajana на 14.11.07 16:50.



Тема Re: Off ?с :)нови [re: mellisa]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано14.11.07 16:44



Изглежда като моята, само дето моята е с по-извита дръжка и е от тъмно дърво. Има и повече оранаменти върху капачето за въглища. Надписът е по дългата страна, с тънки гравирани букви. Тъй като пра-пра баба ми явно е гладила усилено с нея чеиза си, надписа е доста поизтъркан:) Купена е около 1890 г.:) Връстници са с твоята като гледам.



Тема Re: Off ?с :)нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано14.11.07 16:47



Не ми е ясно от къде тази агресия и стремеж съм горене на хора, Зелке?! Проблеми в детството ли, какво ли?! Нито съм се обръщала към теб, нито съм те обиждала. Като нямаш какво да кажеш просто вземи и млъкни. Дира не е благотворителна организиция за спамъри.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.