Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:31 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор thorn (новак)
Публикувано10.10.07 13:43



В този цитат Кашгари изрежда тюркските племена и не споменава българите.

Защото търсеният текст е малко по-надолу на същата страница.



Представляют большой этногенетический интерес сообщения М.Кашгарлы и о булгарах. Булгары и сувары живут рядом с печенегами, расположенными рядом с Византией,— за­мечает он,— языки их тюркские, но с сокращенными окончаниями [ Кашгарлы М., 1992, т. I, 30]. Если М. Кашгарлы сравнивает эти языки с огузскими, то в булгарском и суварском окончания действительно усеченные: огуз. biliyorum, biliyoruz, а булг. bilem (белІм), bilebiz (белІбез). Далее он сообщает, что булгары, сувары, йемеки, кыфчаки звуки [д], [й] превращают в [з]: одни тюрки говорят адак ‘ноги’, другие — айак, а булгары, сувары, йемеки — азак [там же, 32]. Из этого сообщения становится ясно, что мнение современных языковедов о ротацизме (т.е. о превращении звука [з] в [р]) в древнем булгарском языке не соответствует действительности. Если бы булгарский язык характеризовался ротацизмом, то тюркское слово азак (айак) произносилось бы как арак (чув. ура ‘нога’).



Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: thorn]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано10.10.07 13:50



Защото търсеният текст е малко по-надолу на същата страница.

Видях го търсения текст, въпросът е, че не съвпада с другия цитат.



Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: thorn]  
Автор thorn (новак)
Публикувано10.10.07 14:25



Резюме на „автохтонските отговори

Да разбирам ли, че населението на Волжска България не е говорело на тюркски език до монголското завоевание, а всички по-ранни сведения са недостоверни. Под население имам предвид самите „булгари” или както там се е произнасяла всъщност тази гласна..

Булгарите са говорели на език, подобен на сегашния български – т.е. със славянска лексика, но аналитичен.



Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: thorn]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано10.10.07 14:43



В отговор на:

а всички по-ранни сведения са недостоверни.



Които са тези "всички по-ранни сведения", смешнико? Досега си цитирал едно-единствено (то други и няма), взето от татарски сайтове. Това е същото като да цитирам сведения, които съществуват само в "автохтонни" сайтове.

В отговор на:

Под население имам предвид самите „булгари”



Пуснах нова тема, включваща въпроса с "булгарите".



Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: thorn]  
Автор Valin (Чудотворец)
Публикувано10.10.07 15:19



Възразих за личните квалификации.

...като го нарече "пуделче"? Да ти имам възраженията.

---
-:-:-<<+>>-:-:-<<<+>>>-:-:-<<+>>-:-:-


Тема Re: Въпрос към иранофилитенови [re: gioni]  
Автор Valin (Чудотворец)
Публикувано10.10.07 15:27



Значи според тебе прабългарите са приели названия на месеци и други термини от по-културните от тях предци на чуваши?

1. Прабългари няма.

2. Говорим за определен отрязък от време - главно след 7 век.

3. Говорим за нищожната част от българите, която е била под аварско влияние. И да - тази част от българите под аварска власт е приела някои аварски терминологии.

4. Ти можеш ли да докажеш, че българите са ползвали тези термини преди аварската власт?

5. За предци на чуваши не съм говорил.

По-долното няма да го коментирам подробно. Само ще кажа, че отново си избираш нещо, което ти уйдисва, и се опитваш да ми го пробуташ като единствено възможно. Ама ще има да вземаш. С подборка на думи няма да ме омагьосаш, защото нищо от това, дето твърдиш, че е доказано, не е "доказано". Нито за за "чувашката писменост", нито за "доказано старата топонимия" в Татарстан. Има доволно много противни мнения, които на мен ми се струват доста добре защитени - особено за угро-финския характер на твоите "тюркски" R - езици.

---
-:-:-<<+>>-:-:-<<<+>>>-:-:-<<+>>-:-:-


Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Valin (Чудотворец)
Публикувано10.10.07 15:51



Които са тези "всички по-ранни сведения"

Аз се сещам за оня немски учен, който беше открил "ранно сведение", в което се казвало, че българите се кланяли на Тангра. На сто места ще намериш цитиране на учения, но не и цитиране на самото сведение, защото никой не го е виждал.

Колкото и да се опитвам да не търся аналогии в манипулациите, доста ми е трудно.



---
-:-:-<<+>>-:-:-<<<+>>>-:-:-<<+>>-:-:-

Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: Valin]  
Автор thorn (новак)
Публикувано10.10.07 16:27



Съвсем добронамерено питам - съгласен ли се/сте с резюмето?



Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: thorn]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано10.10.07 16:40



В отговор на:

Съвсем добронамерено питам - съгласен ли се/сте с резюмето?



Ти съгласен ли си с моето резюме относно твоята личност?



Тема Re: Въпрос към автохтонцитенови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор thorn (новак)
Публикувано10.10.07 17:12



Моята личност, нито пък твоята нямат значение в случая.

Аз ти приведох извор - Кашгари, вярно от ненадеждни сайтове. Ти не си го чел, но обяви цитата за фалшификат. Аз си запазвам правото да продължа да го търся от по-надеждни издания.


Пуснах писмото от Всеволод. То е споменато от Татищев. Самият той не е съвременник, но е общоизвестно, че е ползвал летописи, които по-негово време още са били налични, а не са стоигнали до нас. НАЙ-МАЛКОТО толкова релевантен е, колкото Спиридон от Габрово.

Не се позовавам на Джагфар тарихъ /колко странно - ако бях тюркофил щях да лягам и ставам с нея/

Не се позовавам на някакъв епос от преди монголското завоевание.


И к`во ми отговорихте - нищо - единият каза, че езика е възприет от някакви завоеватели, ама не каза от кои и не каза какъв е бил преди това, а другия рече, че цитатаът е фалшив по НЕГОВО мнение.




После автохтонските сайтове били смешни! Ами с аргументи на това ниво - такива са.

Редактирано от thorn на 10.10.07 20:21.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.