Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:28 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Смех...нови [re: servus1]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано25.08.07 21:48



Екатерина (име) от Уикипедия, свободната енциклопедия

Екатерина или Катерина е женско име от гръцки произход и означава "чистота". Името се среща в почти всички европейски страни и страните от Латинска Америка. Умалителната му форма варира в различните дръжави - Катя, Кати, Кейт.



Тема Re: Смех...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор servus1 (непознат )
Публикувано25.08.07 22:23



Ами то и М+ария се среща по целия Свят в какви ли не форми:) И Уикипедия и аз мога да си я отворя, но мо ме вълнува какво са имали впредвид тези, които за първи път са дали това име. ОК ето една шантава тема КтА/Ерина, МАриа/я, МАрина /мисля МА беше богинята на майка в Шумер/. Е ако КАт/е/а/рина е разновидност на това име, то би следвало катарите да са последователи на древна, ужасно древна вяра/познание/. Е ако изходя от това, то май сам си отговорих дали Катарина произлиза от катари или те от това име. И за да бъдя по-последователен/казах, че съм лаик/ КА/МА/ТЕрина (оттам може би и матерна, майчина), МАрина, МАрия. Има ли логика?



Тема Re: Смех...нови [re: servus1]  
Автор servus1 (непознат )
Публикувано25.08.07 22:39



Линвистите ще кажат ка не може да е ма. Е ОК де ама преди години се запознах с човек от Монтанския край - той на сладоледа викаше "помръзляк", а на щъркела "лелек". След 2000 години ако станат 100 катаклизми и 1 000 войни кой ще ти направи паралел? нерде сладолед, нерде помръзляк и нерде щрък, щъркел, и нерде лелек и ако има и сума ти и загубени езици? Аз като се замисля сега католицизма, исляма и юдаизма винаги са били против знанието и забележете РИСУВАНЕТО. Сещам се за иконоборството и "какво са изпатили от българите" тогава. Не не съм за никоя теза кой от къде е. Просто се опитвам да правя паралели. От малък не вярвам на догми ко да прая:) Учителката по математика ми писа 2, че не използвам теоремата, но аз си стигнах до крайния резултат и по мой си начин:)
Иначе на някой лингвист мога да му кажа да изведе ктар, катър, катер, катетър, катаракс/ ай туй е болест па те катарите болни:)/. и т.н. Я ето катаракс= катар +акс/вещица/, демек е катарска вещица:) Бе те и такива може да са били, ама надали са горели на клада за инакомислие:) а и за лингвистите катар много прилича на татар нее мислите ли?:)
п.п :това беше шеговито:) Поздрави!



Тема Re: Смех...нови [re: servus1]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано25.08.07 22:39



+ МАР, МАРЕ; МОРЕ, МОРИА. Мария=Водната, едно отъ имената на АЗИТА(ИЗИДА)! Друго нейно име - СОФИА!?



Редактирано от XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ на 25.08.07 22:41.



Тема Re: Смех...нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор servus1 (непознат )
Публикувано25.08.07 23:07



А МАРА - МА+РА? Две главни божества от "различни" култури? То това си е по "старогръцкому" Гея+Зевс:)



Тема Re: Смех...нови [re: servus1]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано26.08.07 15:25



Божественият Нил се е отъждествявал с Изида.
Едно от древноегипетските му имена е Марияна,
откъдето и името е взаимствано за християнска Изида с
името Мария.



Тема Re: Смех...нови [re: Vencci*]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано26.08.07 16:13



Приложения :

















На тази икона Мария е символ на чистата изворна вода.
Същият символ е имала и божията майка Изида :




ОН е старото наименование на Мемфис,
където култът към Бог Хор и слънчевото
възкресение е най-добре запазено по времето
на Римската Империя.

В град Он е въведен в тайнствата на Древен Египет
и наш Сашко. Там той е обявен за освободител и притежател
на двойната корона.








Изида е наричана още и Черната Вдовица.
Всъщност като такава е представяна и Богородичка :





[image]http://www.sestry.ru/church/content/jpg/01[/image]






Тема Re: Смех...нови [re: Vencci*]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано26.08.07 16:55



Изида :





















Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.