Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:05 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема интересно за антична Сердиканови  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано04.08.07 22:10



провокиран от една друга тема, днес поразгледах отново плана на римската крепост Сердика, и за пореден път си зададох въпроса - защо този несиметричен план



както виждате, северозападният ъгъл на крепостните стени не отговаря на очевидно замисления правоъгълен план

каква може да е причината

тя може и да е напълно прозаична - просто така са решили, така са направили крепостта

да , това може наистина да е някаква си приумица

да обвиняваме релефа не можем, защото на това място няма рязко изменение земната повърхност - възвишения и т.н.

аз предлагам една друга причина - наличието на огромен тракийски строеж, вероятно храм, който се е превърнал в римска кариера за строителен материал, и който просто е оставен извън стените, за да не загрозява римския град, докато се добиват каменните блокове, които по принцип са се добивали от римляните по време на цялото строителство на Сердика

сиреч, на това място е имало огромно струпване на каменни квадри, които са оставени извън градските стени на римска Сердика

разбира се, хипотетичният храм е бил в рамките на тракийския град, но когато римляните го разрушават, а след това възстановяват стените, на това място правят "чупка" и оставят "кариерата за строителни материали" извън очертанията на римския град

мястото на хипотетичната сграда - ХРАМ - е там, където е знакът за посока север - кръгчето с N, горния десен ъгъл на картинката

предполагам се досещате какво има днес точно на това място !!!

случайност ?

стрелката сочи параклисът Света Петка Самарджийска, който , както се оказва, е построен в абсолютния геометричен център на Сердика, и в олтара на който вероятно е бил погребан Левски

случайност ?

Редактирано от Ziezi на 04.08.07 22:21.



Тема Re: интересно за антична Сердиканови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано04.08.07 22:45



Ziezi,
вълнува ме следният въпрос :

Възможно ли е тези църкви първоначално в старата Сердика да са били
жилищни сгради, които след известно време да са били преустроявани в храмове ?

Дали ти,
като строителен инженер имаш сродни наблюдения ?

Привет !



Тема Re: интересно за антична Сердиканови [re: Vencci*]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано04.08.07 22:53



ами аз не знам да има църкви в римска Сердика

може и да има, но аз не знам

Св.Георги не е била църква, по-късно е станала

но пък очевидно не е била и жилищна сграда

абе , Венци, само ние ли сме натоя форум - тримата емиловци, единият от които с хиляда псевдонима





Тема Re: интересно за антична Сердиканови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано04.08.07 23:04



абе , Венци, само ние ли сме натоя форум - тримата емиловци, единият от които с хиляда псевдонима

Да.



И модератори сме :
Единият от нас е Комита, а другият Романа.


Идеята ми е на базата на спомената в Н.З.
т.н. "Домашна Църква". Това частично ме навежда
на идеята, че жилищна сграда, в която са живяли
е била едновременно и храм. Действието е от времето
на Римската Империя. От там идва и това взаимстване,
че въпросните храмове в центъра на дн. София са били
по всяка вероятност жилищни сгради, преди изцяло да бъдат
обновени в храмове.

Но това е само едно мое предположение, което исках да го
споделя с теб като специалист в тази област.



Тема Re: интересно за антична Сердиканови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано04.08.07 23:09



И второ,

На мястото, където днес е площадът около "Ал Невски" също
би могло да е имало стара постройка с величествени за времето
си размери. Едва ли е случайно разположението на "СВ. Синод"
непосредствено до дн. площад.

Не знам дали е изследвано това място.
А също при строежа на Ал.Невски дали е открито
нещо при изграждането на основите му ?



Тема Re: интересно за антична Сердиканови [re: Vencci*]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано04.08.07 23:13



целият площад от Св.София до сградата на Народното Събрание е била некропол /гробище/ по време на римска Сердика

под Св.София има десетки римски гробници, такива бяха открити и около Народното Събрание



Тема Re: интересно за антична Сердиканови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано04.08.07 23:37



Да. За гробищата знам.
Но дали под тях има други културни пластове от по-древни времена ?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Под Св. София има катакомби и др. подземни помещения.
И за тях няма много явна информация.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Намерих тази снимка от :






Като изключим безумният коментар, че това е "Медуза-Горгона"
и другите писаници, налице имаме мозайка, така характерна за
ариянските храмове.



А също и тази мозайка, наречена „ПАНОНСКИ ВОЛУТИ"




Волути ?
Или иде реч за панонските Болги ( Volci ) .
На тази мозайка прави впечатление "глаголическата орнаментика"
и като украса.



Тема Re: интересно за антична Сердика [re: Ziezi]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано05.08.07 08:50



Ziezi, от предишни твои писания знам че лично си присъствал на разкопки в София. Това, което ми прави впечатление относно римските постройки и в София и в Пловдив е, че е необходимо да се правят разкопки за да се разкрият. Впечатлява ме размера на обектите които се разкриват при едни такива разкопки. Това което ми се струва е че както в София така и в Пловдив римските сгради ако не и целите градове са съзнателно разрушавани и изцяло заривани с пръст.

Какво е твоето мнение? Наблюдава ли се различие на пръстта, покриваща древните римски обекти, от пластовете, които са под тези обекти. Ако има такава разлика това би било много интересен факт.



Тема Re: интересно за антична Сердиканови [re: Dremen]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано05.08.07 14:22



не ми се струва реално някой целенасочено да тръгне да зарива градове с пръст

храмове са заривани с пръст, но цели градове - не мисля

при случая с храмовете имаме доза суеверие у някои агресори които завладяват нови земи, и не се забелязва желание да се разрушават храмове - само ги покриват с пръст

но да се покрива с пръст цял град, това е безмислено

разрушеният град си изчезва сам много бързо, тъй като се превръща в кариера за строителни материали - и тогава и сега те са стрували пари, и един разрушен град се е превръщал в златна мина за доставчиците на материали в империята

споделял съм тук обачеидин случай, който няма прецедент в европейската, а вероятно и в световната археология

това е град Воден, който е унищожен по много странен начин - градските врати и другите отвори в крепостната стена са били засипани с пръст, и след това в града са вкарани варовиковите води на стичащите се от високото плато над града водопади - така градът се е превърнал в котел пълен с вода - само за хилядолетие над руините на града се утаил дебел пласт варовик

ако това е било целенасочено унищожавене на град Воден, трябва да признаем изобретателността на гърците - още няколко века, и на никого нямаше да му дойде на умада търси останки от град под скални масиви





Тема Re: интересно за антична Сердиканови [re: Ziezi]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано05.08.07 14:48



Във връзка с темата попаднах на интересна картинка:
Някакъв проект да се постави светлинна завеса която да очертава стените на Сердика:


Много лесно може да се види какви храмове има днес в двата края на чупката от тази картинка и какъв храм има днес извън стените.
Странно защо ли точно там е синагогата?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.