Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:04 03.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: фaмyлyc]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано27.07.07 01:07



В отговор на:

нивото на цивилизованост, което е абсолютно субективно, - хайде сега.



Определи критерии за цивилизованост, ако можеш.



Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: Valin]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано27.07.07 01:10



В отговор на:

Никога не съм ги и идентифицирал.
"Обикновените" испанци, римляни, американци, българи или който да било) също не могат да бъдат слагани под общ знаменател.



Ти писа "Примитивните римляни помитат по-цивилизованите гърци и траки", което си е слагане под общ знаменател. Освен ако не си се майтапел.



Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано27.07.07 01:23



Майтапех се естествено. Исках да покажа колко субективни са такива определения.

---
Сталин: "Не може да съществува това, което не трябва да съществува."


Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: фaмyлyc]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано27.07.07 02:05



Моят отговорът е малко банален. Цивилизациите са пометени от варварите, защото няма от кого друг!



Според О. Шпенглер понятието "цивилизация" се е случвало само 7 пъти в цялата човешка история (седмата е западната) и нито една от "цивилизациите" не е контактувала с останалите 6, защото разминаванията са били не само в пространството, но и във времето. Т.е всички са били заобиколени от варвари и закономерно са могли да бъдат разрушени само от тях. Според А. Тойнби цивилизациите са били 26, но от изброените от него само в 2-3 случая е имало контакти между тях изобщо, за войни между "жизнеспособните" (защото той нарича някои от 26те - "мъртвородени") се сещам само между Византия и арабите.

Като цяло обаче не си спомням някоя цивилизация да е била унищожена от варвари преди сама да се е разпаднала. Случаите, когато голяма империя е рухвала обикновено представляват разгром на угаснала вече цивилизационно държава, разядена от външния и/или вътрешен "пролетариат". Например испанците в Америка заварват едни "героични княжества", които са далеч от организацията, военната сила и креативността на маите 600 години по-рано, въпреки че са им потомци. Същото се отнася и за похода на Александър Велики в Персия. Тойнби отбелязва, че той би бил подвиг 200 години по-рано, а не през 4ти век пр.Хр.



Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано27.07.07 08:40



Те са определени или поне предложени и широко приети от по-умни и учени от мене хора



Уседналост, земеделие, разделение на труда, градове, занаяти,развитие на технологиите и особено металургия ; социално устройство развиващо се в държавност, право, сложни социални дейности - религия и образование, писменост, изкуства.

Трудно и невъзможно е да се мери кой е "по-цивилизован", когато сравняваме общества на приблизително еднакъв етап - римляни и перси в 3-ти век, да речем. Но надявам се, няма да стигнеш до абсурди и да твърдиш, че не можеш да различиш степента на развитие, на цивилизованост между едно от стотиците папуаски племена (всичките от 9 000 години живеят в каменния век и оше са там) и Япония от 1999г да речем.

И излезе Давид и слугите му с него и воюваха с филистимци; и Давид се умори

Редактирано от фaмyлyc на 27.07.07 08:57.



Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: фaмyлyc]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано27.07.07 08:46



ПС Има постмосернисти - последно четох "Цивилизацията" от Фелипе Фернандес-Арместо - които излизат с твърдението, че няма разлика в "цивилизоваността" на едно племенно и н едни индустриално общество - всяко се приспособявало най-добре се приспособило към конкретната среда на развитие. Абсурдна теза, защото големите цивилизации са се простирали от тропика до субарктика и са се приспособявали" към много и разнообразни среди. Но дори и тая политкоректна теза да приемем, пак стигаме до извода за повече и по-малко цивилизовани общества, които в еднакви условия са достигнали суъвсем различни нива.

И излезе Давид и слугите му с него и воюваха с филистимци; и Давид се умори

Редактирано от фaмyлyc на 27.07.07 08:52.



Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: фaмyлyc]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано27.07.07 09:05



Каква е дефиницията за това кой е по - развит? На каква основа сравняваш различните народи? Каква е дефиницията за цивилизация?

П.С. Не може да се сравнява без база за сравнение



100 символа не стигат!

Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: croesus]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано27.07.07 10:31



Случаите, когато голяма империя е рухвала обикновено представляват разгром на угаснала вече цивилизационно държава, разядена от външния и/или вътрешен "пролетариат" - т.е за да са здрави и жизнеспособни, цивилизациите трябва да са млади... т.е. по-примитивни!

И излезе Давид и слугите му с него и воюваха с филистимци; и Давид се умори


Тема Re: Я ми кажете защо в историята примитивнитенови [re: Ray of Light]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано27.07.07 10:34



Ами по-горе на същия въпрос от Тортурач отговорих:





Не знам какво мога да допълня... освен че част от тия критерии засягат по-ранните стадии от развитието на цивилизациите

И излезе Давид и слугите му с него и воюваха с филистимци; и Давид се умори

Тема Re: Закономерно се случванови [re: фaмyлyc]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано27.07.07 10:45



Ама Иран, Индия и Китай още си ги има, а степните народи, продължават да тънат в мизерия.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.