Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:06 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Моля за просветлениенови [re: Valin]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано24.07.07 13:51



- че хуните са имали писменост, с която да пишат тези книги?


Имали са.
И за тази писменост се знае както в Унгария, така и сред наследниците
на старогалските народи.
За нея в България мълчат като тупани и непрекъснато я отричат,
дори и като "тракийска".

Писал по проблема в самостоятелна тема.


Привет !



Тема Re: Моля за просветлениенови [re: Vencci*]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано24.07.07 14:00



маджарското писмо е е производно на старато тюркско руническо писмо.Тук не става дума за това, май.

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi


Тема Re: Моля за просветлениенови [re: avatarx]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано24.07.07 14:03



заради силно изявено шаманско присъствие ги определят за тангристи.Поклонници са на Слънцето, но култът е явно по-различен от Зороастризма.



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: Моля за просветлениенови [re: мapдyk]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано24.07.07 14:20



маджарското писмо е е производно на старато тюркско руническо писмо.Тук не става дума за това, май.


Точно за него става реч.
Ако си против твърдението , то аз
как да се обръщав кам теб освен със : Другарю Мapдyk


Нещо, което не си (!?)
Предполагам ............

Привет !





Тема Re: Моля за просветлениенови [re: мapдyk]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано24.07.07 16:09



Ей на, хрониста от източноиранския град Балх, Ел-Балхи (El-Balhi), роден около 850 г. твърди, че: “ Интересно е, че всички народи имат свое название на Създателя. Арабите го наричат Аллах (Allah) в ед. число, а другите богове наричат Иллах (Illah); персийците го наричат Хормузд (Hormuz), Изед (Ized), Яздан (Yazdan). В Заратуштра той се нарича Хормуз (Hormuz), но аз също така чух названията Ход – ехт (Khod- Eht) и Ход – Борехт (Khod-Boreht), което просто означава Той Самият. Индийците и народът на Синд (дн. Пакистан) го наричат Шита Вабит (Shita Vabit) и Махадева (Mahadeva – велик бог). Тюркският народ го нарича Бир Тенгри (Bir Tengri), което означава “Бог Единственият”. Християните от Сирия го наричат Лаха Раба Куадусса (Laha Raba Kuadussa). Евреите го именуват в техния език Елохим Адонай (Elohim Adonai) или Яхия Ашер Яхия (Ehie Asher Ehie). Елохим значи “бог” на техния език. Аз чух българите да наричат Създателя с името Едфу (Edfu) и когато ги попитах как те наричат своя идол, те ми отговориха – Фа (Fa). Аз също попитах коптите какво е тяхното име на Създателя. Те отговориха Ахад Шанак (Ahad Shanak)”. [M. Tahir, Le livre de la creation de el-Balhi. Paris, 1899, v. IV, p. 56].

Опредлено вярванията на всеки народ са в основата на цялостното му културно, историческо и самоопредлящото му се изграждане. В този смисъл цялата празнословна дандания по повод древните българи (откъде идвали, как се казвали, какви били и т.н.) изобщо не е особенно вълнуваща. Неможе да се определи Тангра като български бог понеже тюрките имали бог Бир Тенгри или нещо подобно и на тази база да се гради мнение относно цялата протобългарска история. То всъщност може (а колко народ го прави) , обаче определено това нещо за мен е ненаучна фантастика меко казано.

Всъщност май не си ти човека на когото трябваше да го пусна това, ама ти ми беше под ръка




Avatarx

Редактирано от avatarx на 24.07.07 16:11.



Тема Re: Моля за просветлениенови [re: Vencci*]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано24.07.07 16:21



защо си толко сигурен, че не става дума за тохарското писмо?







ето ти други интересни линкове:







Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Моля за просветлениенови [re: Vencci*]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано24.07.07 17:11





Според Омелян Прицак българският вариант на руните бил малко по-различен и тъй като пра-пра-дедите на мекеретата са се погрижили почти да не са се запазили текстове - то не е възможно да се провери ......

Тия руни ги правих преди десетина години за лично ползване и даже най-първия вариант беше на шрифт с 255 байта.... ('кирилицата' е на руни). Не са добри по интервал и по форма, и няма Я и Ю. До някъде отговарят на вижданията на ПД по въпроса. Самo чe IYI според тоя шрифт се чете не като турското ИУИ а като ИШИ .... Зиези беше на същото мнение за IYI....

Ако ви харесва - инсталирайте и пишете с руни на български ...



Тема Re: Моля за просветлениенови [re: dedo_minu]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано24.07.07 18:46



ако IYI е буквосъчетание, то може да е наистина нещо като ИШИ, ИЖИ или ИЧИ

в кирилицата тази буква Y се нарича ИЖИца

от друга страна много прилича на Читал и набуквата Ч, следователно можем да я тълкуваме и като Ч

Редактирано от Ziezi на 24.07.07 18:47.



Тема Re: Моля за просветлениенови [re: avatarx]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано24.07.07 22:18



В отговор на:

Аз чух българите да наричат Създателя с името Едфу (Edfu)



Знам, че по принцип при разчитането на арабски текстове са възможни доста вариации. Тук съгласните "д" и "ф" ме подсетиха, че това "Едфу" може да има общо с "деус", "дева" или нещо такова. Само че не знам арабски и не знам дали е възможно "дева" да бъде предадено на арабски като "едфу".



Тема Re: Моля за просветлениенови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано27.07.07 17:40



Аз пък си мислех за египетския град Едфу тъкмо сега. Както и да е, най-забавната теория за произхода на българите е протюркската. В смисъл , че без да я отричам (но и без да я приемам) използването на доказателства от типа: Понеже българите са тюрки техен бог е бил Тенгри (Тангра набързо го кръщаваме разбира се), а понеже на Тенгри се кланяли тюркските народи следователно българите са тюрки. На доказателства от този тип най-вече вярват в МАНУ



Avatarx


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.