Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:30 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Защото светкавично го заключихте...  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано12.06.07 13:56



Не ми се пускаше нова тема, но веднага съм готов да извадя народна песен, където българка е наречена възмургава.
Личното ми мнение е, че повечето народни песни, в които сега има "бяла българка" преди известно време на същото място е имало "бяла гъркиня". Промените, тъй да се каже, са направени по патриотични подбуди.
И изказвам дълбокото си съжаление, че християнството не е изчакало още стотина години. Така, както се случи, бяхме принудени да натирим вторите си жени, а младите тъй и не се уредиха с такива. И много, прекалено много славянки, тракийки и гъркини останаха непокрити. Ето ги сега последствията от недалновидната политика. Още сто години и щяхме да хомогенясаме, ама не!





Тема Re: Защото светкавично го заключихте...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Taлo (непознат )
Публикувано12.06.07 21:07



В една от предишните теми беше пуснат този цитат:
„…Жените им не са с покрити лица, както останалите жени на Изтока. Тия жени са нежни, почти еднакви с нашите французойки…/Из Пътеписа на А. Пуле, 1667 г./ “
Мисля, че това чудесно опонира на мнението ти за „възмургавите“ българки. Освен това доколкото ми е известно няма доказателства за това, че българки/тракийки/славянки са принадлежали на различни раси, за да има нужда да ги „хомогенясваме“. Лично моето мнение е, че българите никога не са били по-мургави отколкото са сега.



Тема Re: Защото светкавично го заключихте...нови [re: Taлo]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано12.06.07 21:35



Освен, че има мургави българки, но все по-често се срещат
и бели циганки.

Въпрос на избор е как ще ги наричаме ... ... ...

Привет !



Тема Re: Защото светкавично го заключихте...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано12.06.07 21:37



Каквото и да е, в миналото идеала за хубост е била бяла българка, и с такава са пълни народните песни. Стандартите се променят, например голяма уста се смятало за грозно, но сега се котира доста добре.
Сигурно една на петдесет жени са с ествествено по-тъмна кожа, повече независимо дали имат черни коси и очи, са със светла кожа.

п.п. Относно заключването, както сам се изложи човек, друг така не може да го направи, така че да бяхме оставили Волк да се самоизлага:)
___

Редактирано от lvn на 12.06.07 21:43.



Тема Re: Защото светкавично го заключихте...нови [re: lvn]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано13.06.07 01:00



Мър Трандафило черна чуряшко,
шу одиш боса по лятна роса?
Сам се събувам, тебе обувам.
- Дей гиди лудо, лудо и младо,
що тебе еня, еня за меня,
та се събуваш и ма обуваш?
- Мър щу да сторя, мър как да сторя,
че ми си мила, мила и драга,
като калина ляте в градина,
като ябълка зиме в пазуха.


Имаше още за "Тодорке черна черешо", но там май ставаше дума за черните и очи.



Тема универсализиранетонови [re: lvn]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано13.06.07 01:22



на стандартите налага дасе премни леко идеала за красота, принзвайки котирайки предимно загорели жени със големи уста и зъби се прави услуга на негроидните раси!
Няма как !!
А я погледни древногръцките и римските и асирийските и шумерсите образи д а ми намериш там някой с голема уста!!


Хиляди години ама хиляди д а не кажа милиони годни хората от бялата рьса са имали едни идеали които за 20-30 годни станаха на пух и прах !


[image]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/23/Gudea_of_Lagash_Girsu.jpg/309px-[/image]





а ето и една жаба-красавица:


Сам прецени с какви различия трябва дасе справи масовата манипулациона система:

Йоруба
олмеките!!
Така ,че всяко нещо си идва ня мястото е едни сив глобализиращ се свят. расоите са само ментално духовни понятия, нали така??
тъжна гледка



Тема контранови [re: tonza]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано13.06.07 01:26



Черньо Милкана думаше

Черньо Милкана думаше:
”Милкано моме, хубава
ай да са двама земиме.”
Милкана дума на Черня:
” Черньо ле, чер циганино,
кат тебе ако ги бях брала
до сега плет да съм изплела
около нашето двори,
пък тебе , Черньо, ще сложа
на малка порта долен праг,
когато в чарда изкарам,
полите ще си нарося,
като се назад повръщам,
през порти като ще мина,
полите ще си изтърсвам
в твойте мустаци големи.
За вода като отивам,
чехлите ще си накалям,
като през порти минавам,
чехлите ще си остъргвам
в твойте зъби големи.”
Черньо Милкана думаше:
” Милкано моме, хубава,
я не са , мари , просмивай.
Аз ща та тебе изварда
Кога в чарда изкарваш,
тебе мари, ази ще хвана,
очите ще ти извада,
на две клечки набия,
из село, мари, ще викам.”

Народна песен от с. Табан, Русенско



Тема циганите в етногенезанови [re: Vencci*]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано13.06.07 10:21



даа - историческата роля на циганите в етногенеза на нациите е съвсем недооценена. Всички някакси срамежливо го премълчават или дори отричат - колкото и да е очевидно. Даже за целта са измислили сравнително късното преселение на циганите. А те са присъствали още в египетската цивилизация (gypsies - egyptians), и в атинската (цигани - атингоес = недокоснати, девствени - като Партенона-Атина), и в римско-византийската (рома). Моето скромно мнение, че музикален и артистичен талант не съществуват без цигански ген. Също и в склонността към пътешествия и миграция...





Тема Re: циганите в етногенезанови [re: д-pOxБoли]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано13.06.07 13:04



Моето скромно мнение, че музикален и артистичен талант не съществуват без цигански ген. Също и в склонността към пътешествия и миграция..

моето скромно мнение е , че говориш глупости.



Тема Re: циганите в етногенезанови [re: Einherjer]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано13.06.07 15:53



Според древните Гърци Тракийците и Илирийците са имали музикален и артистичен талант. Тогава е нямало никакви цигани на Балкана. Иначе имаш право. Циганите са много музикални.



Тема Re: циганите в етногенезанови [re: tonza]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано13.06.07 22:17



В отговор на:

Тогава е нямало никакви цигани на Балкана



Защо си толкова сигурен? Няма ли според теб в картинката по-долу и от по-мургавия етнос:


????

Редактирано от д-pOxБoли на 13.06.07 22:18.



Тема Re: циганите в етногенезанови [re: д-pOxБoли]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано14.06.07 01:27



Ми точно това и казвам -- не е необходимо да бъдеш циганин за да си мургав





Тема Re: опонира друг път...нови [re: Taлo]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано14.06.07 04:30



Абе хора, аз не казвам, че българките са били черни арапки.
Сещате ли се за оная народна песен: "Не гледай, мама, мома на хорото, заман пременена, ситно оплетена, а най гледай, мама, мома на нивата, дали края бере, или постат държи"?
А сега познайте колко време е прекарвала българката на открито и дали е имала загар, или не?
И когато в някаква песен Славка е наречена "есмер българка", което според записвачите е "възмургава" дали не става дума за това, че момата е работна? Пак ви казвам, в по-старите записи става дума или за "бяла кадъна", или за "бяла гъркиня". Все за жени, които на нива не ходят и сигурно са били доста по-бели от нашите момичета. Ама нашите са били по-работни.


Аз също не твърдя, че българите са били по-мургави или по-бели, отколкото сега. Има изключения, разбира се. Ама дали човек е българин не зависи от цвета на кожата и формата на ушите му.
Аз мисля, че съм най-обикновен човек. Направило ми е впечатление, че от Франция до Русия (ако се облека като местните и си държа устата затворена) напълно се сливам с пейзажа. Много хора може и да не разберат, че съм чужденец. Същото важи и за повечето българи.
Цяла Европа - българин до българин.
Значи, не за някакви расови белези става дума, а за манталитет...



Тема песен от преди средата на 19в.нови [re: tonza]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано14.06.07 07:52



Ах, що му сторий на твойта майка /2/
(леле мори Стойно влаино,
леле мори бела гъркино+),

та те пратила уров да бериш /2/,
меж два друмте памук да прашиш.
Там поминае черни татаре,
ти посакая стамне със вода,
ти се измами, ойде му даде,
не ти фаная стомна со вода,
тук ти фанае белата ръка,
те префърлиа на бела кона,
те намазая катран и писа,
та те носиха от село село,
на твойто село от врата врата,
/от врата врата/, на майкина врата.
Тамо излезе Стойнина майка:
- Махай се оттука, черна циганко!
- Ах, майко, майко, стара ле майко,
аз не съм, майко, черна циганка,
туку съм, майко, Стойна влаина,
/Стойна влаина/, бела гъркина.





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.