Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:03 13.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Грешни исторически преводи или преиначаваненови [re: Xaнko]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано01.06.07 16:00



Да ама банирания не е езиковед. Докато не ми го каже езиковед (ама не wanabe езиковеди- студенти от НБУ а примерно саур) нямам намерение да приемам че е гърцизъм по логиката "абе има го в гръцкия"



Тема Re: А другата сламканови [re: Ray of Light]  
Автор lvn (ентусиаст)
Публикувано01.06.07 16:45



има 3 етимологии на думата славяни, които аз знам:
Словени от слово
Славяни от слава
Склавинии - склави, (роби). Не съм наясно, коя е най - вярна.


Има поне още толкова:)
Обаче, аз ви казвам, да се сетите за Херодотовите сколоти, които сами така се определяли, и после за скитите, де-що намерят от Румъния до Урал го наричат скитска култура...
Ако изобщо това префасонирано славяни е било етноним, то е било етноним на даден етнос, и по-късно го ПАНират:) по незнайни причини.

п.п. М/у другото, версиите за слава и слово са идентични. Незнам що ги разделят...

___

Редактирано от lvn на 01.06.07 16:47.



Тема Re: А другата сламканови [re: lvn]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано01.06.07 20:28



Там е работата че на словенци имаме съответната противоположнист - немци. Къде е противоположността на славяни.

А склавините са си склавини. Те не са славяни.



Тема Re: Грешни исторически преводи или преиначаваненови [re: Ray of Light]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано01.06.07 20:33



Това е магията! Ин и Ян на държавническо ниво!

Louis Armstrong - Go down Moses


Тема Re: Грешни исторически преводи или преиначаваненови [re: ElanMorin_]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано01.06.07 20:35



Аз също мисля, че не са етнос. Или че са, само че на езиково ниво.
Иначе трупоизгарянето го правят в Индия досега. Но това не е етно-атрибутив.

Louis Armstrong - Go down Moses


Тема Re: А другата сламканови [re: Dremen]  
Автор lvn (ентусиаст)
Публикувано01.06.07 21:44



Там е работата че на словенци имаме съответната противоположнист - немци. Къде е противоположността на славяни.

А склавините са си склавини. Те не са славяни.


Хич не е ясно, дали е така, Йорданес нарича тези до Дунава склавени, които живеят в мочурища и гори. Обаче е ясно, че латинските, гръцките и арабските имена са много по-общи, нещо като сегащното славяни, само че на друг принцип а и дори не може да се каже, че има единен принцип. Пак според зависи.
А това за тия дето се разбираме и ония дето не разбираме на мен ми изглежда доста слабо.

Иначе нямам изворите, но като по-общо за славяните, тук пише какви извори има, ако някой може да ги предостави, ще е добре:)))


Първите исторически сведения в полулегендарна форма се срещат в произведенията на древногръцките автори Йоан Скилица,, Софокъл, Херодот, Хизоид и други. Те съобщават за племената и народите, населяващи териториите на север от Черно море. Най-ранните писмени сведения за славяните от І и ІІ век са дело на римските автори Клавдий Птоломей, Корнелий Мипот, Плиний Стари и Тацит. Те споменават славяните под събирателното име венеди, като ги определят за източни съседи на германците. Сведения за славяните се откриват в картотеката на Римските пътища, известна с наименованието "Talyla pentingeriana" и Юстиниянови кодекс. За периода ІV-VІ век информация дава готският историк Йорданес в своето произведение "Гетика". Данни за историята на славяните се съдържат в съчинението на Приск и Псевдо Цезарий - "Диалози". Славянските заселвания и нападения на Балканския полуостров се отразяват в произведенията на византийските автори: Йоан Зонара, Йоан Малала, Менандър, Прокопий Кесарийски /"За войните, за стоежите", "Тайна история"/ и други. Сведения за славяните дават хронистите Мерцалиян Комес, Михайл Сирийски, Теофан Изповедник /"Хронография"/ и Теофилакт Симоката. Славянските нападения на Солун са описани в цикъла "Чудесата на свети Димитър". За техния бит, военно дело и материална култура данни се съдържат в "Стратегикон" на Псевдо Маврикий.

___



Тема Re: А другата сламканови [re: lvn]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано01.06.07 23:49



А това за тия дето се разбираме и ония дето не разбираме на мен ми изглежда доста слабо.

А бе слабо ама съществуващ факт, докато славяни в историческите извори няма.



Тема Re: А другата сламканови [re: Dremen]  
Автор lvn (ентусиаст)
Публикувано02.06.07 09:24



Ама я ги свържи и ги локализирай?

___




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.