Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:21 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: :)нови [re: ElanMorin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано24.05.07 18:42



Ами не
И защо не? Не вярвам да си бил там, когато са ги писали?

те са преписвани и префасонирани по-късно
Което не пречи на предположението, че може да са писани и както цитирах по-горе :)

един бог не може да седне да се пазари с някакви си там, и да им определя колко овни трябвало да бъдат заколени, на кой колко се полагало и т.н.:
Предполагам го казваш като тесен специалист в пазаренето с бог? Можеш ли да ми изкрънкаш следващия път един малък самолет? Или една малка яхта...:))

Тука или си говорим за фалшификации, или за измислици
А вместо изключваща, да нямаме включваща дизюнкция?



но по-лошото е, че съдържат и някаква пречупена истина
Ех, оплаквате се, когато нещо не е истинско, оплаквате се и когато е на мен ли ми се струва така или някак си това са доста противоречиви сигнали?

А какво да говорим за Новият Завет, който е слуга на римокатолиците, да допускаме, че е оригинал така ли?
Това хубаво, но когато Новият Завет е бил ошлифован, църквата още е била единна.

порови по тези теми, белким се усъмниш
Не знам дали не пропусна да забележиш, но аз изказвам съмнение от самото начало

Някой в София знае ли къде могат да се намерят червени марули, тези в супермаркетите изглеждат така, сякаш са връстници на Веда Словена.


Cupitor Impossibilium

Тема Re: :)нови [re: mellisa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 20:57



Ами направи си труда да прочетеш томовете Теология на Блаватска и ще разбереш. Пълно е с цитати и източници, така че сама можеш да си решиш на кого и в какво да вярваш.
Няма да навлизам в подробности, защото всяка страница е пълна с подробности. С множество факти и поглед върху световните "религии" на който би завидял всеки съвременен изследовател. Бих казал, че обширността и детайлността на томовете Теология на Блаватска нямат аналог.
Е, така де всъщност съмненията са, че са преправяни, но да ти кажа, клони към направо ново творчество. А те, че са писали словото на Иисус, да вероятно това е така. Но моля ти се погледни най-вече Евангелието на Юда, което за съжаление е повредено в много важни части. Но веднага ще ти се набият на очи големите разлики със включените в Библията. Евангелие на Тома, също има подобен дух, макар и в по-малко степен.
Това не е религия, това е светоглед и космогония. По нататък вземи Блаватска и чети, чете се лесно.
___

Редактирано от ElanMorin_ на 24.05.07 21:01.



Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: Ray of Light]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 21:09



Ако архивите на БАН бяха достояние на повече изследователи, макар и "неуки" може би щяхме да сме по-близо до истината.
Те разбира се, не могат да си споделят с простосмъртните...

Колкото до езика, кой ще ме убеди и как, че прабългарският език е мъртъв? Вярно, ще бъде висящо твърдение, но като осмислям познатите факти, и то масово достъпните, няма как езика да е изцяло подменен.
Лично смятам, че поне 30% от езика е бил запазен поне до преди век, и особено в диалектите, които са на изчезване. Но процента може да е и много по-висок.

Ако някой иска да излезе с аргумент против да го направи, и ще му отговоря конкретно.

___



Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: Valin]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 21:19



Иранизмите в нашия език съвсем правилно се наричат турцизми, защото са дошли с турско посредничество.

Доста недоказауемо твърдение. Със сигурност има думи с ирански произход, които ги има в българският но не и турският.

___



Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: ElanMorin_]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано24.05.07 21:21



Доста недоказауемо твърдение. Със сигурност има думи с ирански произход, които ги има в българският но не и турският.

Да, доста недоказуемо твърдение.
Поне една-две такива думи няма ли да ни изброиш?

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна


Тема Re: :)нови [re: ElanMorin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано24.05.07 21:40



Ами направи си труда да прочетеш томовете Теология на Блаватска и ще разбереш.
Някак си ми звучи познато...ах, да, сетих се, наскоро някой ми каза: "направи си труда да прочетеш Божието слово и ще повярваш" :)))

Е, така де всъщност съмненията са, че са преправяни, но да ти кажа, клони към направо ново творчество. А те, че са писали словото на Иисус, да вероятно това е така.
Значи Евангилията са фалшиви, но думите на Исус в тях са истински?

По нататък вземи Блаватска и чети, чете се лесно.
Разбира се, тя е неуспорим авторитет. Какво впрочем стана с потвърдените обвинения във фалшифициране на окултни феномени?


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: Valin]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 21:43



Вече забравих, за какво съм ти писал, то тая тема стана голяма каша. Много тъпо е подреден дир-а.

о въпроса с фолклора по-надолу в темата изнесох достатъчно факти.

По въпроса с това, че богомилство = арианство/гностическо християнство, виж трудовете на Видка Николова, Жан Блум (пускал съм цялата му книга във формат DjVu*), Греъм Хенкок и Робърт Бовал ("Талисман"), но най-вече Ото Ран, който цитира и извори, че катарите са сочени за потомци на арианите, бидейки самите те ариани. А катарството не е нищо друго, освен западен клон на богомилството - това, надявам се, не е нужно тепърва да го доказвам.
---
И в по-общ план ще добавя, че разглеждам този клуб само като място за насоки, а не като място, на което ще пиша епохални трудове. Всеки трябва да си чете материалите сам.
Ето ти това за катарите/богомилите/арианите:
* http://www.otizvora.com/uploads/katari.zip


Ами корена на гностиците е на изток, някъде измежду тамошните "секти" те всъщност имат по чисти схващания от развиващото се християнство. И бих казал по-истинни. По-опростено, и по-далеч от религия, което доказва, че е и по-вярно и близко до източника.
То е ясно, че катарите са последователи на богомилите, но пък те са и основоположници на алхимията. В тая светлина, богомилството също е учение с близкоизточни корени. Разликата с християснтвото е, че християнството е, като една манджа с грозде, отбирано оттук-оттам, и все пак основите на християнството също са близкоизточни. Това е един древен светоглед, на който модерното християнство е едно бледо отражение дотолкова, че на пръв поглед не се забелязва. Случайно ли е, че м/у египетските магове жреци и индийските брамини има толкова общи неща?

Христос почти открито се опълчва на догматите в юдаизма.А може да е било дори съвсем открито. Въобще ако се погледне по-навътре неговото учение отрича юдейският бог. Ама и те са много различни, каквото и да се каже, Яхве е антропоморфен и числото е множествено.

___



Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: Valin]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 21:54



Ами виж какво, на първо място дори един бегъл поглед над някой шумероакадски речник показва, че има думи в българският, които ги има и там.
Да, навярно някой, ще каже, че това може да се дължи на славяните, които предполагаемо идват от Изток.
Което обаче е кофти аргумент, тъй като тука ще приложим(без да го правим:)) подобните, които пак бегъл поглед може да покаже думи в българският/английският и шумероакадският.
Освен това, нека някой докаже това поголовно славянизиране на прабългарският.
Аз не виждам никаква сериозна причина поне част от думите, дори с аналог в турският да не са турцизми в българският, тъй като персите доста време са имали допирни точки с траките, ако щеш, А и не само с тях, като една огромна империя съм сигурен, че са имали общи дела или сблъцъци и със скити и със сармати и т.н.
Самите турци не са хомогенен народ, ама никак според моето мнение, даже не може да се каже, кои за бога, са истинските турци.

А конкретно на въпроса, си спомням думата ДИЛ. Която я има в народна песен Дилмано, Дилберо. И означава сърце в забравих кой ирански език.
Имената Диляна, Дилян са точно с този корен.

___



Тема Re: :)нови [re: mellisa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 22:02



А не е ли задължително да прочетеш нещо преди да вземеш становище?
Когато се запознаеш е нещо, тогава можеш да решиш, вярваш или не.
Аз не ти казвам, да вярваш, казвам ти да четеш. Ако не ти се чете, си вземи едно огледало и спори.

___

Редактирано от ElanMorin_ на 24.05.07 22:03.



Тема Re: :)нови [re: ElanMorin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано24.05.07 22:20



Още ли говорим за наука или минахме вече към вярата? Когато говорим за история ние не вярваме, а приемаме, допускаме, предполагаме...
Май ще се наложа да ти кажа същото, като на онзи с Божието слово - прочетох и не повярвах. Индуиският концепт за космическите цикли при еволюцията на вселената в Космогенезата е много интересен, ако ще правиш римейк на Армагедон, но от гледна точка на историята и физиката не струва. Виж, не знам какво ще кажат в клуб НЛО обаче, на тях може да им хареса. А пък Антропогенезата с нейната идея за колко бяха, 7 ли? (много оригинално, седем!) раси е толкова....остаряла, че не ми се говори.
А единствената причина да прочета Разбулената Изида беше, защото мислех, че ще има секс. Нямаше...




Cupitor Impossibilium


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.