Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:46 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: koмитa]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано24.05.07 17:07



искам да те видя в диспут с Божо и Пешо

Можеш да заложиш каквато си сума искаш, че такъв диспут никога няма се състои. Хората си казват в прав текст, че "нямам никакво намерение да влизам в спор с неспециалисти". Цитатът е от обиденият Пешо, който се засегна, че неспециалистът Чавдар Маринов определи памирската му теория за смехотворна, защото се основава на "смехотворни етимологии".

преди това трябва да преминеш през комитската школа за самоконтрол на нервите

Нема нужда. До към 30-тата ми годишнина ще съм под силното влияние на Марс, сиреч писано ми е да съм диване. После ще улегна от само себе си. Всичко с времето си.

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна


Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: mellisa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 17:09



То не се знае, колко годишни са песните, например от Веда Словена имам едни извадки за символиката на вдигането на дясната ръка, която е доста древна.

Това за троицата е просто развитие, без цитат но тази идея е следната, от едно стана две, а от тези две се роди три.
Ама това твърде древна космогония, а не религия.

___



Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: ElanMorin_]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано24.05.07 17:09



Ислямът е толерантна религия само на книга, както и християснтвото е толеранта религия само на книга.

Ами аз какво разправям? Нито ислямът, нито християнството са приложени на практика. Това, което днес се нарича "християнство" или "ислям", е в тотално противоречие със съответните учения.

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна


Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: ElanMorin_]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано24.05.07 17:20



Добре, ще бъде, освен с вяра, подобни твърдения да се подкрепят и с малко факти.

По въпроса с фолклора по-надолу в темата изнесох достатъчно факти.

По въпроса с това, че богомилство = арианство/гностическо християнство, виж трудовете на Видка Николова, Жан Блум (пускал съм цялата му книга във формат DjVu*), Греъм Хенкок и Робърт Бовал ("Талисман"), но най-вече Ото Ран, който цитира и извори, че катарите са сочени за потомци на арианите, бидейки самите те ариани. А катарството не е нищо друго, освен западен клон на богомилството - това, надявам се, не е нужно тепърва да го доказвам.
---
И в по-общ план ще добавя, че разглеждам този клуб само като място за насоки, а не като място, на което ще пиша епохални трудове. Всеки трябва да си чете материалите сам.
Ето ти това за катарите/богомилите/арианите:
*



Когато си я прочетеш, мога да ти дам допълнителни насоки, но не очаквай, че ще я преписвам за хора, които ги мързи да четат. За последното нямам предвид тебе.

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна

Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: Valin]  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано24.05.07 17:28



Има голяма разлика между западните и източните ирански езици. Аз споменах и по - горе, че имаме иранизми, които ги НЯМА в турски и които не са от ФАРСИ. Относно иранските думи в славянските езици, предвид българското и преди това сарматско влияние е по - вероятно те да са ги взели от нас, тъй като са били на по - ранен стадий на развитие през 2-9 век. Като се има предвид че писмената традиция, която оформя езика им е дадена от нас, е доста вероятно те да са повлияните. Относно твърденията, че сляванските уж думи ги няма в етимологичните речници ще те помоля да ми дадеш подробна информация. Там където съм в момента, нямам достъп.

100 символа не стигат!


Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: mellisa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 17:32



Виж сега, на това му се вика грешен силогизъм. Само защото някой апостол е Огромни са съмненията, дори върву истинността на евангелията.
Честно казано, по-голяма вяра може да се има на новооткритото Евангелие на Юда, макар, че както изглежда и то е писано малко-по късно.

___



Тема :)нови [re: ElanMorin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано24.05.07 18:03



Огромни са съмненията, дори върву истинността на евангелията.

... Я да видим, значи Матей, Лука, Марк и Йоан били четирима веселяци, които се събрали някъде и решили да изиграят шега, като измислят една личност, уговарят се в общи линии за основните факти и после, давай, за останалото всеки е свободен, а след това ще се види кой е съчинил най-сполучливия разказ. И така, четиримата приятели се събират, разменят си
писанията и започват да се критикуват един друг: Матей е най-правдоподобен, но набляга прекалено много на историята с пророка. Марк се е справил доста добре, но е малко разхвърлян, Лука е най-елегантен, трябва да му се признае, Йоан прекалява с философията... Но, общо взето, книгите се харесват, тръгват от ръка на ръка и когато четиримата си дават сметка какво става, вече е късно. Павел вече е срещнал Иисус по пътя за Дамаск. Плиний започва своята анкета по заповед на разтревожения император, цял куп апокрифи твърдят, че и те знаят сума подробности... Петър се навива, изживява се насериозно, Йоан заплашва, че ще разкрие истината, Петър и Павел го залавят, оковават го на остров Патмос и горкичкият получава халюцинации: вижда скакалци на рамката на леглото, накарайте тези тръби да млъкнат, откъде иде тази кръв... И се пуска слух, че пие, че е от склерозата...
А ако наистина естанало по този начин?



Cupitor Impossibilium

Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: Ray of Light]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано24.05.07 18:04



Аз споменах и по - горе, че имаме иранизми, които ги НЯМА в турски и които не са от ФАРСИ.

За десети път аз пък ще ти спомена, че трябва да проверяваш ВСЯКО твърдение на Пешо Добрев, защото лъже като памирски циганин.
Независимо дали "балван" е общославянска ("праславянска") дума, тюркска или турцизъм, няма нищо общо с източните иранци.



Относно твърденията, че сляванските уж думи ги няма в етимологичните речници ще те помоля да ми дадеш подробна информация.

Такова нещо не съм казвал. Обясних ти, че Пешо твърди как някои "ирано-български" думи уж ги нямало в другите славянски езици, когато елементарна справка в речниците говори за точно обратното. И понеже ти ми даде пример с "балван", ти скенирах положението с тази дума.
Сега очаквам да разбера кога полският, белоруският, чешкият, старохърватският и прочие езици бяха източноирано-българобалванизирани.

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна

Тема Re: Хари Салман: Значението на българите за Европанови [re: Valin]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 18:14



Абе незнам, но преселения е имало постоянно, още шумерите са пришълци от Запад. Така, че след този период е имало миграционни бумове, а колкото до някакво Велико Преселение на Народите, мисля, че ранно такова е имало през 4 хил. преди НЕ.

Но специално прабългарите са носители на по-скоро източна култура, макар че както казах, културните влияния са пренасяни много по-рано.

Мартеницата е интересна, стига да има доказателсва, че е използвана през различни периоди, за да може да се намери някаква следа.

___



Тема Re: :)нови [re: mellisa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано24.05.07 18:19



Ами не, просто те са преписвани и префасонирани по-късно.
Както божието откровение при Мойсей явно е доста обработено. Много извинете, ама един бог не може да седне да се пазари с някакви си там, и да им определя колко овни трябвало да бъдат заколени, на кой колко се полагало и т.н.:) Тука или си говорим за фалшификации, или за измислици, но по-лошото е, че съдържат и някаква пречупена истина.
А какво да говорим за Новият Завет, който е слуга на римокатолиците, да допускаме, че е оригинал така ли? Ами напротив, порови по тези теми, белким се усъмниш.

___




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.