Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:17 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Още по-луда...нови [re: ElanMorin_]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано19.05.07 21:07





Взето от тук:




Тема Re: Естествено от Ниневия тръгванови [re: ElanMorin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.05.07 21:11



Добре си се сетил да направиш паралел между хаомата и Peganum Harmala /зърнеш/ - Растението е широко разпространено по Средиземноморието, в Близкия Изток до Пакистан и Индия. Съдържа алкалоида хармалин:


Използват се най-вече семената му. В малки количества употребата им води до МАО-инхибиция /потиска се ензимът моноаминооксидаза, който отговаря за разграждането на допамина, серотонина и норадреналина/. Бе с други думи - натрупаните излишъци на тези моноамини водят до антидепресивен ефект. В по-високи дози действа като психозомиметик /т. е. появяват се зрителни халюцинации/. Растението може и да се пуши, което води до антидепресивен и лек марихуаноподобен ефект.


Facta, non verba!


Тема Re: Не е луда :)нови [re: mellisa]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.05.07 21:20



Мдам - свастиката е доста разпространен символ при различни народи като стилистичен похват:







Facta, non verba!


Тема Re: Естествено от Ниневия тръгванови [re: инцидeнтeн]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано19.05.07 21:21



Ние както винаги сме проспали събитията.
В случая сме спали през целия 16 век.
И съвсем логично последни чуваме за новината ...



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

[



Тема Re: Не е луда :)нови [re: mellisa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано19.05.07 21:35



Зависи, тя е общочовешки символ, макар че аз не поддържам тезата за "клонката", понеже малко вероятно ми се вижда така да възникват самостоятелно и паралелно символите. Но както и да е, искам да кажа, че свастики има навсякъде, но все пак те си имат своите особенности.
Тази, която пуснах се среща и при сармати и скити.
Тракийската сватика по правило е квадратна. Много древна свастика има при символите Винка, тя е квадратна. Каквато е и хиндуистката свастика.

___



Тема Re: Естествено от Ниневия тръгванови [re: Last Roman]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано19.05.07 21:37



Нямам заслуга :) Така беше определена и там, само че картинката е с латинското име.

___



Тема Re: Не е луда :)нови [re: ElanMorin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано19.05.07 21:47



Разбира се :) Много малко вероятно е всеки народ сам да се сети да изпише кръст или да затвори кръг :) Няма начин лудо да не са преписвали едни от други


Идентична на тези, които пусна аз съм виждала в скални рисунки в северна Африка от преди 10 000 години, и при келтите в среден латенски период, а например при елините има и по-кръгли, и чисто геометрични. Свастика има даже на руски банкноти в началото на миналия век...
Има много неща, за които можем да наблюдаваме изумителна прилика и да ги окачествим като "луда работа". Конкретно за свастиката обаче трябва да се внимава


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Не е луда :)нови [re: mellisa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано19.05.07 22:46



Ами тя местната е от 8к години. Но защо да са преписвали, в крайна сметка човешкият род е възникнал в едно или най-много няколко огнища, така, че какъв е пролема свастиката да е прадревен общ символ, развит различно след това.
Факт е, че е сред най-древните символи, наред с чертичката :)

___



Тема Re: Не е луда :)нови [re: ElanMorin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано19.05.07 23:17



Но защо да са преписвали, в крайна сметка човешкият род е възникнал в едно или най-много няколко огнища, така, че какъв е пролема свастиката да е прадревен общ символ, развит различно след това.
Както казва нашият уважаван модератор, не те разбрах, но и да съм те разбрала, не съм съгласна с теб :) Но това вече е прекалено сложна тема, при това категорично няма категоричен отговор, така че категорично не искам да я продължавам.



Факт е, че е сред най-древните символи, наред с чертичката :)
Определено, а да не забравяме и точката (за запетаята не знам, тя определено е по-късно, арабско явление)


Cupitor Impossibilium


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.