Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:27 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Комитко ште те банне!нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано19.05.07 13:53



Защо?
До момента (слава Богу!) религията не се е намесвала. Онова, което се опитвам да направя (и благодаря за помощта и подкрепата на всички, които се включват и имат какво да кажат) е да проследя един художествен мотив (който е и митологичен - ама кой не е такъв?). Откъде тръгва един мотив, и как се развива, за да стигне до Наги-сент-Миклош, си е въпрос точно на историята.





Тема Re: Чия все пак е тази митология?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано19.05.07 13:56



Колеги, настоятелно ви моля, за да не разводняваме и разклоняваме темата, да давате и някаква минимална информация за изображенията, които пускате. Място и датировка поне, моля!





Тема Re: Комитко ште те банне!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано19.05.07 13:59



+ Комитко каза: Никакви Митологии и Вери и Религии - може би!?



Тема Re: Естествено от Ниневия тръгванови [re: Vencci*]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано19.05.07 14:01



хаома :)

___



Тема Re: Чия все пак е тази митология?нови [re: ElanMorin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано19.05.07 14:03



Ти си противоречиш. Говориш за синкретизъм, а казваш, че изобразяваното било, просто изображение на нещо чуждо. Самата идея на синкретизма, отхвърля подобно становише, независимо кое от двете значения влагаш в "синкретизъм".
След това, явно разглеждаш сикретизма като сборна формация от разнопосочни схващания. Но синкретизма, може да бъде и общото м/у подобни вярвания на различни общности


Каква сериозност, какво чудо :))) Няма съмнение, точно тук е идеалното място да си такъв :)
Синкретизмът е прекалено обширно понятие за да успея да го вкарам в рамките само на две значения и сторого конкретна дефиниция. Но дори и да исках, (а аз не искам :))), това ще е напълно безполезно упражнение - в случая не оспорвам основното съдържание на термина, а много частен случай, или може би една особена екстремност. Харесва ли ни или не, напълно чужди елементи са били изобразявани, без по никакъв начин да са били, поне в началото, от културния резерв на народа, който ги изписва. Дали ще го наречем мода или временно стилистично влияние, ми е безразлично. Достатъчно ми е, че го има като художествено явление. От тук и директното равенство между собствен мит и собствено изображение, каквото авторът пожела да сложи в самото начало, не е винаги вярно.



И изобщо изобразяването на напълно чужди елементи, е възможно тогава, когато тези чужди елементи са станали вече свои. Поради географското си положение, средиземноморието е било подложено на различни влияния, които по съдържание пък са подобни. До каква степен това е нещо новоналожено, ще можем да разберем, когато остановим генезиса на т. нар. древногръцка цивилизация. А това, още не е сторено. Но така, или иначе нямаш никакви доказателства, че се е изобразявало, заради самото изобразяване.

Не думай :)) Я ми примопни тогава колко свойствен на гърците е грифонът и къде, преди източното влияние на ориенталския стил се среща в тяхното изкуство? И не мисля, че има нужда аз да доказвам, че е изобразявано заради самото изобразяване, ти си този, които трябва да налее вода в мелницата на тезата, че грифонът е характерен елински елемент :) Чат ли си?




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Чия все пак е тази митология?нови [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано19.05.07 14:09



Дали грифонът е характерен атински елемент?
Да не би грифонът да е бил изобразяван, за да обозначи онези, за които е характерен елемент?



Тема Re: Чия все пак е тази митология?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано19.05.07 14:15



Може и да отговоря, ако успея да разбера какво точно питаш :)
Пробвай с повече думи и по-чиста мисъл?




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Чия все пак е тази митология?нови [re: mellisa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано19.05.07 14:38



Абе, какво искаш да кажеш с "характерен", факт е, че присъства в древногръцката митология. Обаче защо извърташ, аз не съм казвал, че не е с източен произход.Напротив, с източен е. Може да птицата на Абзу още, може и да произхожда от Индия. В класическият си вариант е индийски. В по-късни предания грифона пази съкровища, но оригиналният смисъл е, че пази знания, това са съкровищата. В него е вплетена символиката на орела, лъва и змията. Върховенство и мъдрост.
Няма защо да се повтаряме, ти казваш, че било синкретизъм, и да е това, никак не отговаря на идеята ти, че е художествено изобразяване на чужди вярвания. Те може да са били по оригинал чужди, но ти твърдиш нещо много по-различно.Колко смисъла, ще му вложиш на твоя синкретизъм, колкото и да опиташ, няма да е, това, което твърдиш.
И дай някакви конкретни примери.

___



Тема Re: Чия все пак е тази митология?нови [re: mellisa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано19.05.07 14:39



Жено, виждам, че ти е скучно!
Традиционно доброто ми отношение към прекрасния пол е поставено на изпитание. Защо просто не започнеш да красиш?
Може ли да прочетеш какво си написала:

Харесва ли ни или не, напълно чужди елементи са били изобразявани, без по никакъв начин да са били, поне в началото, от културния резерв на народа, който ги изписва.

После да помислиш известно време (разхождайки се из квартала) и да разбереш къде ти е грешката? Ако смяташ, че нямаш грешка, очаквам доказателства за туй ти твърдение!





Тема Re: Чия все пак е тази митология?нови [re: ElanMorin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано19.05.07 14:49



Колко хубаво е някой да знае по-добре от теб какво точно казваш :))
Ако останеш някой ден безработен може да те назнача за лична секретарка :) Или политически коректното изисква да кажа "секретар"? :)


Виж, ще го напиша простичко. Грифонът е източна фигура, която гърците опознават едва към 8ми век, след края на тъмните векове. Аз лично не познавам изображение преди това при тях, ще се радвам, ако ми покажеш, че греша. Имаше един изгубен поет, който към 7ми век беше сред първите, описал и писал за това "животно". Плиний после беше приписвал от него за описанието му в Е.И.
По това време и то се появява в изкуството на гърците. Вероятно влиза в митологията им по същото време, не отричам, че в последствие става и част от тяхната космогония. Но при първите си изображения той е бил "внос" от Изтока. Разбираш ли?


Cupitor Impossibilium


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.