Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:27 09.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема "гръцка" митология върху "прабългарска" кана  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.05.07 17:01



Да си припомним мита за Ганимед, който мит някои наричат "гръцки"

Ганимед в "древногръцката" митология е прекрасен младеж, син на троянския цар Трос и нимфата Калироя. Заради своята необикновена крастота, докато пасял стадата на баща си по склоновете на Ида, той бил похитен от Зевс (под образа на орел или чрез изпратен от него орел) /най вероятно ХОР, ОРЕЛ/ на Олимп, където поел задълженията на виночерпец на боговете. Ганимед бил поставен на небето във вид на съзвездието Водолей.




Находка от гр.Будва, Черна гора
[image]http://www.heritage.cg.yu/spomenici/nekropola2.htm[/image]




изображение на Ганимед/Воделей от 1817 година



Ще блесне ли Истината за българите с идването на ерата на Ганимед/Водолей !?



Тема находката от гр.Будва, Черна горанови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.05.07 17:05







Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.05.07 17:08



какво по-нормално - върху кана за вино - изображение на Ганимед - Виночерпеца



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ziezi]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано14.05.07 17:24



Ziezi, според мене това не може да е Ганимед. Ганимед е бил отвлечен и назначен за виночерпец на боговете. Трудно ми е малко да повярвам, че когато Зевс го удрял на пирове го е правил в облика на орел. Пък този и клонка държи - и с нея ли ще го храни?
Това по-скоро е героят от онази приказка, когото орел извел на горния свят. Сещаш ли се - като свършили провизиите го хранил със собственото си месо.





Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Морковоядец)
Публикувано14.05.07 17:38



Ганимед е бил отвлечен и назначен за виночерпец на боговете.

На гравюрата ясно де вижда, че младежът поднася питие пред човката на орела.

Трудно ми е малко да повярвам, че когато Зевс го удрял на пирове го е правил в облика на орел.

Не е важно в какво вярваш ти, а в какво са вярвали хората, които са разправяли тази история и са я изобразявали на гравюри или като скулптури.

Пък този и клонка държи - и с нея ли ще го храни?

Клонка или "вечният огън", сиреч безсмъртието, което получил Ганимед? Хермес, богът на тракийските царе, отива при бащата на момчето, за да го утеши, че синът му е безсмъртен и заема служба, която е привилегия.

Това по-скоро е героят от онази приказка, когото орел извел на горния свят. Сещаш ли се - като свършили провизиите го хранил със собственото си месо.

Това е друга приказка.

---
Каротинът за света е благо,
морков хрупам и ми е драго.

Редактирано от Йoaн Mизийckи на 14.05.07 17:44.



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ziezi]  
Автор Йoaн Mизийckи (Морковоядец)
Публикувано14.05.07 17:41



Ще блесне ли Истината за българите с идването на ерата на Ганимед/Водолей !?

Ще блесне Истината за всичко, а това включва и българите, които сме нищожна, макар и важна по своему част от всичкото. Водата е символ на живота - когато Ганьо почне да изсипва водите си над нас, едни ще се събудим и съживим, а тези, които не могат да понасят Истината, ще се издавят.

---
Каротинът за света е благо,
морков хрупам и ми е драго.


Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано14.05.07 18:43



Предлагам на Йоан Мизийски да му бъде наложен вечен бан и да бъде пратен да яде моркови някъде на друго място. Това е ли клуб "История" или не е?
Това, че е прозрял някои работи с духовните си очи, а не е прозрял, че историята е нещо друго, не е проблем на историята.

На гравюрата ясно се виждало, че младежът поднася питие. Ама в митологията не е казано, че Зевс толкова го е приспичило, че не е чакал да стигнат до Олимп. Освен това сигурно само на тебе не ти е ясно, че тези съдове представляват някаква цялост и следователно принадлежат към един митологичен цикъл. Не и "гръцкия", обаче. Ами хайде, давай!
В същото съкровище има още една гравюра:




Сега очаквам да продължи да бляска истината. Какво виждаме на картинката?
Това е Ганимед, след като Зевс го забременил? Не, не е. Това очевидно е жена.
Изглежда ми бременна. Зевс е решил да развъжда виночерпци? Отвлякъл е жена за Ганимед? И за да не си губи времето Ганимед, Зевс е свършил цялата работа? И що тогава "гръцката" митология мълчи по въпроса?



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Морковоядец)
Публикувано14.05.07 19:02



Значи щом имаме поредица от картини, на една от която имаме жена, а не виночерпец, това отхвърля възможността на първата картинка да е изобразен Ганимед? С такава логика ще стигнеш далеко - до под крушата!

Първата гравюра спокойно може да си изобразява Ганимед, а втората например Хера. Жената е бременна (примерно с Арес), носи диадема, каквато е носила Хера, а двете "клонки" символизират любовта и ревността, които са й били присъщи.

И тук не е нужно изобщо да търсим пълни и дословни паралели с "гръцката" митология, защото тази митология е предгръцка. Името Хера от мнозина се счита за пеласгийско, от което пък произлиза и нашето "хора".

Предлагам на Йоан Мизийски да му бъде наложен вечен бан и да бъде пратен да яде моркови някъде на друго място.

Йоан Мизийски тъче на няколко стана. Ако бъда прогонен от тук, от това ще изгуби само клубът, както стана с прокуждането на Саур.

---
Каротинът за света е благо,
морков хрупам и ми е драго.

Редактирано от Йoaн Mизийckи на 14.05.07 19:02.



Тема Тц...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Шишapkи (sundevil :D)
Публикувано14.05.07 19:26



Отхвърля се.
Как са крушите?





Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано14.05.07 19:34



Отговори ми на следните въпроси:

Кога и къде в гръцката и която и да е друга митология някой е споменавал, че Хера е отвличана от орел?
Кога е произведена тази кана и къде?
Къде са другите произведения на тази художествена школа, на която са изобразени същите персонажи (или други - от "гръцката" митология)?
Кога и къде в гръцката (или която и да е друга митология) има изображение (от какъвто и да е вид) от типа "Зевс отвлича Ганимед и хвърчи, а Ганимед го пои"?
Коя е преобладаващата религия в Гърция по времето, по което е създадена каната?
Къде са били пеласгите по това време?



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Морковоядец)
Публикувано14.05.07 19:49



Кога и къде в гръцката и която и да е друга митология някой е споменавал, че Хера е отвличана от орел?

Аз да съм казвал, че Хера е отвлечена, за да ти го търся?
Освен това в предния си постинг недвусмислено казах, че и каната, и митологията не са гръцки, за да дирим пълни аналогии.

Кога е произведена тази кана и къде?

В миналото на планетата Земя.

Къде са другите произведения на тази художествена школа, на която са изобразени същите персонажи (или други - от "гръцката" митология)?

В земята, в музеите и в частни колекции.

Кога и къде в гръцката (или която и да е друга митология) има изображение (от какъвто и да е вид) от типа "Зевс отвлича Ганимед и хвърчи, а Ганимед го пои"?

Зевс отвлича Ганимед и хвърчи (Zeus abducting Ganymede):



Ганимед пои орела, дадено още в първия пост на Зиези:



Коя е преобладаващата религия в Гърция по времето, по което е създадена каната?

Ако ми обясниш защо питаш, ще ти кажа.

Къде са били пеласгите по това време?

Според официалната наука са "измрели" и "изчезнали", а според такива като мен, които четат старите автори, една част са погърчени, а друга по това време вече са считани за македонци и/или траки.

Редактирано от Йoaн Mизийckи на 14.05.07 19:50.



Тема Зевс/орелът отвлича Ганимеднови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор Йoaн Mизийckи (Морковоядец)
Публикувано14.05.07 19:52



Още картинки от първото място, където можеше да прочетеш нещо, преди да ми задаваш тъпи въпроси:



---


---


Редактирано от Йoaн Mизийckи на 14.05.07 19:53.



Тема Re: дрън-дрън!нови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано14.05.07 20:39



Хайде сега ги разгледай пак всичките си примери! Зевс отвлича Ганимед. Ганимед се дърпа. Ганимед пои орела ча-а-ак след 1800 година.
Ти ми каза, че жената можела да бъде например Хера.

С други думи, когато някой казва, че жената е това:





Което на свой ред е много възможно да е развитие във времето на това:


аз не трябва да му вярвам, а трябва да вярвам на разсъжденията ти, че можело да е Хера, бременна с Арес.

И ако обичаш, преди да продължиш да пишеш глупости и недомислици, не ми слагай СЪВРЕМЕННИ илюстрации на стар мит.
Като ще ми даваш примери, поне се постарай да бъдат от съответната епоха.

Ето такива например:




Доста се е различавала представата на гърците от предствата на Рембранд от иконографска гледна точка, май! Че и от фактологична. Това, пухкавото, може най-много да му разлива чашките на Зевс. За виночерпец не става!

Резултат: не можеш да намериш НИТО ЕДНО изображение от вида, за който твърдиш, че съществувал. Или Зевс хвърчи, а Ганимед се дърпа - или Ганимед черпи, но и двамата не хвърчат!
Който може да си прави изводи - да си ги прави...



Тема Re: дрън-дрън!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Морковоядец)
Публикувано14.05.07 20:55



Съгласен съм с първата част на постинга ти.

Във втората продължаваш с алогизмите.

---
Каротинът за света е благо,
морков хрупам и ми е драго.


Тема Re: дрън-дрън!нови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано14.05.07 20:57



Май те върнаха в първи клас

.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!

Тема Re: дрън-дрън!нови [re: koмитa]  
Автор Йoaн Mизийckи (Морковоядец)
Публикувано14.05.07 21:06



Май те върнаха в първи клас

Рано ми е още за първи клас.

---
Каротинът за света е благо,
морков хрупам и ми е драго.


Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ziezi]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано14.05.07 21:20



В изкривената "древногръцка" митология...



___



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: инцидeнтeн]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано14.05.07 21:31



Това за пеласгите е малко .... въпрос:), щото ако не си чел поне Херодот, как ще влизаш в спорове за древни гърци, тракийци и пеласги:)

___



Тема Този медалион не изглажда ли автохоннонови [re: Ziezi]  
Автор deLake (sir)
Публикувано14.05.07 21:41



Това е медалион от каната от Малкия св. Никола (Наг Сент Миклош):



А това от е от Летница:


_______________________


Редактирано от deLake на 14.05.07 21:47.



Тема Re: Този медалион не изглажда ли автохоннонови [re: deLake]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.05.07 21:49



благодаря!

автохтонството ще пребъде



Тема Пак удар в празното, пак смях!:)нови [re: Ziezi]  
Автор Rusticus ()
Публикувано14.05.07 21:58



Пак удар в празното, пак смях!:)

Чети Zizy, чети, ама не четеш!:))
Ето ти един "joker", какво растение е на "прабългарската" кана и какво пие "птицата":



"Ще блесне ли Истината за българите...?":))))



Тема Срамота.нови [re: Ziezi]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано14.05.07 23:09



Ей, изперкал. Ганимед-педала защо реши, че е българин? Толкова ли ти е акъла?

Червен картон


Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ziezi]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано14.05.07 23:20



Още доказателства, че "гръцката митология" е създадена в началото на 19 век - на базата на приказки и легенди от цял свят... Нещо като днешните филми на древна тематика...



Тема Re: дрън-дрън!нови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 00:06



Аз? Продължавам с алогизмите? И това ми го казва човекът, сложил за потвърждение на тезата си за "гръцката" митология и иконография рекламата на "Budweiser"? Онази, на която Зевс хвърчи, а Ганимед предварително си е приготвил съответната надлежно етикирана и запечатана бутилка?
Явно много се е развила логиката в последно време!





Тема Re: дрън-дрън!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Морковоядец)
Публикувано15.05.07 00:11



За последен път ти казвам, че митологията не е гръцка, така че няма как да ти предложа доказателства от древногръцкото изкуство. Алогизмите ти идват от това, че а) хем признаваш, че не е гръцка, б) хем искаш да ти пускам доказателства, рисувани от гърци.
Ако ти наричаш искането си логично, нека аз съм нелогичен!

---
Каротинът за света е благо,
морков хрупам и ми е драго.


Тема Re: Нови попълнениянови [re: deLake]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 00:32



на клона на автохтонните. Ако и това не го счупи този клон - да знаете, че единствен начин ще е да се чупят глави!

Автохтонни египтяни - имат си грифон!



Автохтонни македонци - също си имат!


Автохтонни римляни - че без тях накъде!


Автохтонни Фатимиди - и те!


Императорската фамилия Романови - тука вече и аз се оцъклих при вида на тяхното автохтонство!


Да не пропусна и автохтонната Викторианска епоха!


До тука бях изключително повърхностен - признавам си. Ако се бях напънал и имах повечко време сигурно щях да изровя грифон и при маите и ацтеките. Но и това, смятам, е достатъчно. И тъй, при това положение - някой да си няма грифон? Да се обади да му кажа къде да търси.

А лично тебе те смятам за по-сериозен човек. Другите медальони няма да ги коментираш, нали?

И изобщо, благодарение на голяма част от писанията в този форум започвам да усещам крайно отвращение към темата за автохтонството. Друг път щем се занимава с българите и "прабългарите". Ясно обаче казвам, че всеки, който се опита да ги повлече по тая пътека, ще трябва да снабди с аргументи и факти, които не са извлечени от рекламната кампания на "Будвайзер".



Тема Re: Нови попълнениянови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 00:38



И как точно с този постинг доказваш, че българите не са автохтони, че нещо ми убягна. Аз си мисля, че сам осъзнаваш безсилието си и затова те избива на трошене на глави. Българите сме преобладаващо автохтони и никакви разходки до маите, ацтеките и техните грифони не могат да променят този факт.

---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.


Тема Re: дрън-дрън!нови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 00:38



Точно така - митологията не е гръцка. Това не е Ганимед. Не ща да ми пускаш доказателства от гръцки художници. Но не ща да ми пускаш и такива от ново време. Ясно казах, че искам доказателства ОТ СЪОТВЕТНАТА ЕПОХА!



Тема Re: дрън-дрън!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 00:46



Не ща да ми пускаш доказателства от гръцки художници.

Сега пък не искал.
Да те цитирам две мнения назад:

Като ще ми даваш примери, поне се постарай да бъдат от съответната епоха.
Ето такива например:





Но сега, след като ти дойде логиката, има смисъл да ти кажа и по въпроса с Ганимед.
На гравюрата може да е Ганимед, може и да не е. По-вероятното е да не е, но доколкото могат да се посочат основания да се счита, че е той, Зиези даде няколко, а аз го подкрепих с моя интерпретация. Това не значи, че съм 100 процента сигурен или че ми дреме кой знае какво е изобразено. Нито има отношение към нещата, които ме вълнуват в момента, а още по-малко има отношение към автохтонството, което така те дразни.

Дори да се намерят 200-процентови докази, че е изобразен Ганимед, това пак няма отношение към автохтонството, а ще е крива логика, но айде да не подхващам пак тая тема, че си чувствителен.

---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.


Тема Re: изблестя направо!нови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 00:49



Значи съзвездието ВОДОлей е кръстено на ВИНОчерпеца Ганимед?



Тема Re: Нови попълнениянови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 00:56



Избива ме на трошене на глави не защото съм безсилен, а защото си давам ясна сметка колко хора ще застанат с мене да ги трошат. Съединението, както е известно, прави силата.
Ти, като твърдиш, че българите СТЕ преобладаващо автохтонни, можеш ли да ми кажеш от името на колко точно българи говориш?
И изобщо даваш ли си сметка, че ЕДИНИЯ ТИ ИНАТ ще разцепи клуба? Тука направо ще си останете ти и ЗИЗИ-то. А, щях да забравя - Шишарки.
Започвам да се питам дали така няма да е по-добре?



Тема Re: изблестя направо!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 01:00



Значи съзвездието ВОДОлей е кръстено на ВИНОчерпеца Ганимед?

И кои пътища на логиката те доведоха до този дълбокомислен въпрос?

---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.


Тема Re: Нови попълнениянови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 01:14



Избива ме на трошене на глави не защото съм безсилен, а защото си давам ясна сметка колко хора ще застанат с мене да ги трошат.

Аха... стадният инстинкт, който уби меншевиките Бруно, Галилей, Коперник и Хус, защото вярваха, че земята е сфероид, че се върти около слънцето и от небето могат да падат камъни - нещо, което за стадото е било безумно и смешно твърдение. И понеже стадото е безмозъчно, но силно, е трошило глави и хвърляло съчки в кладата.

можеш ли да ми кажеш от името на колко точно българи говориш?

Говоря от свое име.

И изобщо даваш ли си сметка, че ЕДИНИЯ ТИ ИНАТ ще разцепи клуба?

С блеене, съскане, надвикване и закани няма да ме откажеш от убежденията, които имам и ще защитавам до последния си дъх. През целия си живот ще работя за рушенето на догмите в духовен план и в частност историята на моя народ.

Нямаш никаква власт над вярата ми и това те докарва до безсилие.
Но си го изкарваш не на когото трябва - да не очакваш да ти се извинявам, че сме автохтони?

---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.


Тема Re: Айде без такива!нови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 02:15



Не стаден инстинкт е убил Бруно, Галилей и Коперник , а вярата. И по-точно най-гнусния вид на това нещо - "догмата". А изброените от тебе "вярващи" са всъщност мъченици на НАУКАТА, които не са ВЯРВАЛИ, а са ДОКАЗВАЛИ! Пък, чудно защо ли, "вярващите" не щели изобщо да ги чуят. Съвсем типично за вярващите!
Ако говориш от свое име за вярата си - значи не говориш където трябва!
Нямам никаква власт над вярата ти и, честно казано, не ми пука за нея!
Има си "Религия и мистика".
А в историята има едни неща, наречени факти. Никакво "блеене, съскане, надвикване и закани" не може да промени някакъв факт.
Не очаквам да МИ се извиняваш, че СТЕ автохтонни. Очаквам да уточниш ти един или няколко души сте? Кога паднахте от Марс? Що твърдите, че сте българи? Познавате ли някои такива?
Излез навън, иди в първото средностатистическо заведение, намери някое вечерящо средностатистическо семейство и го питай тое му изглежда по-близко и познато:
Дали историята за Ганимед, който бил отвлечен от Зевс? Или коя да е друга тракийска история, която се сетиш? Която на всичкото отгоре (по необходимост) ще бъде разказана със съответния гръцки привкус (изключително заради тракийския гений, който не само не се сетил да изобрети някаква писменост, но и не му стигнал да заеме от пишещите на поразия гърци до него).
Или онова, което са отговорили пратениците на княз Борис-Михаил на църковния събор през 870 г. в Константинопол:
"НИЕ ЗАВОЮВАХМЕ ОТЕЧЕСТВОТО СИ С ОРЪЖИЕ В РЪКА и там намерихме гръцки, а не римски свещеници."
Сигурно не са знаели какви ги говорят? Или ги било срам да признаят, че са автохтонни? Що не са изтъкнали изконното си право върху тези земи, които са населили веднага след като са слезли от Ноевия ковчег? Който също бил български. И т.н.
Аман от фанатици!



Тема Re: Айде без такива!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 02:30



"НИЕ ЗАВОЮВАХМЕ ОТЕЧЕСТВОТО СИ С ОРЪЖИЕ В РЪКА и там намерихме гръцки, а не римски свещеници."

Много правилно са казали нашите и точно това доказва, че са автохтони, но виждам, че няма смисъл да ти обяснявам защо е така. Само от тоя цитат рухват поне три от крупните лъжи на шльоцерианците.

Кога паднахте от Марс?

След като черното слънце унищожи планетата Фаетон, измени осите на останалите планети и създаде хаоса в Слънчевата система.

Очаквам да уточниш ти един или няколко души сте?

Очаквам да ми зададеш въпроса правилно и тогава ще ти отговоря.

Що твърдите, че сте българи?

Щото още не си ми забранил да бъда такъв понеже не отговарям на представите ти за българин.

Аман от фанатици!

Ами покай се тогава.

Не очаквам да МИ се извиняваш, че СТЕ автохтонни.

И аз не очаквам да ми се извинявате, когато един ден ви просветлее в колко тъмни води газите с двайсетте си шльоцериански теории.

Галилей беше казал: "И все пак тя се върти!"
Твоят цар казва: "И все пак българите сме автохтони."

---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.

Редактирано от Йoaн Mизийckи на 15.05.07 02:34.



Тема Re: В началенови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 02:36



В началото беше словото. От първото писание. Където пише черно на бяло:

"Ганимед в "древногръцката" митология е прекрасен младеж, син на троянския цар Трос и нимфата Калироя. Заради своята необикновена крастота, докато пасял стадата на баща си по склоновете на Ида, той бил похитен от Зевс (под образа на орел или чрез изпратен от него орел) /най вероятно ХОР, ОРЕЛ/ на Олимп, където поел задълженията на виночерпец на боговете. Ганимед бил поставен на небето във вид на съзвездието Водолей."

Това не е моята логика. Това е логиката на някой друг. На по-човешки език изглежда така: ако някоя автомобилна фирма постави на логото си Пегас, значи Пегас е бил с двигател (бензин, дизел - все тая!) и затова е летял като кола по шосето и над него.

Или я докарваме до въпроса за яйцето и кокошката. Кое все пак е било първото?

Друг любим въпрос на вярващите: Колко ангела могат да се съберат на върха на една игла?

Не че има някаква връзка с темата, ама гръцката митология не е ... И изобщо не е изключено цялата история за Ганимед да е предназначена да обясни присъствието на Разливача на небето. Изобщо не става дума за каквато и да е вяра и убеждения.



Тема Re: Защо това да може?нови [re: Ziezi]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 02:42



След всичко изписано до тук искам някой да ми обясни защо ВОЛК все още има бан, а морковоядец няма?





Тема Re: В началенови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 02:42



И изобщо не е изключено цялата история за Ганимед да е предназначена да обясни присъствието на Разливача на небето.

Айде-е-е, уйде коньо у бобот.

Твойте нАучни философски съждения ми изкъртиха главата. Толкова проницателност и нАучност не бех срещал досега. Мерси, че ме просветли за наивната същност на легендите. Ще посветя цялото лято в анализи на това прозрение, което обръща представите ми света и вселената, а по този начин и за автохтонството.
Много леб има у тебе. Ще станеш велик учен.

---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.


Тема Re: В началенови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 02:45



Понятието "етиологичен мит" нито съм го измислил аз, нито е от вчера!



Тема Re: Защо това да може?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 02:45



Защото комита ми е братовчед и ме толерира. Още ли не си разбрал за пъкления план на автохтонците да превземем галактиката, барабар с Аквариуса и измисления мит за него?



И след като се изповядах, сега ти ми кажи защо трябва да получа бан.
Загивам от любопитство за аргументацията, която ще роди премъдрият ти ум.

---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.


Тема Re: В началенови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 02:46



нито съм го измислил аз, нито е от вчера!

Е, да, друг си го е измислил преди тебе, а ти само си го научил.



---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.


Тема Добре, ще мина и безнови [re: инцидeнтeн]  
Автор Йoaн Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано15.05.07 03:15



аргументация.
Самоналагам си бан и отивам да се самобичувам с моркови, докато изпадна в каротинов шок и цял-целеничък пожълтея, за да задоволя някои шльоцериански очаквания.

След месец ще намина и ако сте по-щастливи без мен, дори няма да се обадя, за да ви напомня за себе си.

сБОГом!

---
Чудни приказки говоря,
чудни работи ще сторя.

Редактирано от Йoaн Mизийckи на 15.05.07 03:16.



Тема Re: Добре, ще мина и безнови [re: Йoaн Mизийckи]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 03:55



Ти ли? Ти ще се върнеш най-много след седмица. Щото аз смятам да пусна тема, която подкрепя автохтонците (е, само донякъде).


Не яж моркови. Много зле ти се отразяват. Прави като траките - до обяд лов на глигани, след обяд - печене и плюскане. За четене и писане просто време не остава.
Що си мислиш, че ще се отървеш с някакъв самоналожен бан и твърдението, че Комитата ти е братовчед? Няма се отървеш толкова леко!



Ей тоя виждаш ли го. Съвсем неавтохтонен мой предшественик. Наследил съм много от него. И двама автохтонци има на картинката (един - доста частично присъства, ама сигурно си го е търсил!).
Или това, или копието с байрачето изправено и някой ще трупа бирички за радост на целия форум. Въпрос на избор!



Тема Говорех за сцената, а не че има грифоннови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано15.05.07 09:10



Говорехме за изобразените сцени, а не че просто има орел, грифон, бик или някакво друго животно. От това, което си сложил, единствено изображението на македонците има същия сюжет. Това не променя нищо, защото македонците или македоните са поделение на тракийското племе едони. Вече бях пуснал тема със съпоставка на монети на македонски царе и такива на тракийски и както се видя - символиката си е същата. Вкл. прочутата звезда я има на монетите и на другите тракийски царе, а не само на македонските.

А на египетската Хор е с толкова събрани криле, че ако човек не се заоглежда де са се дянали, може въобще да не види, че е крилат.

Та става дума за сцената грифон нападащ елен.

___________________________




Тема Re: Добре, ще мина и безнови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано15.05.07 09:25



Такъв конник и глава без тяло има на апликация от Летница, ама нея не можах да намеря в нета. А и жабчето нещо ме изплюва и не успях да я кача от моя компютър. Довечера пак ще опитам.

_________________




Тема Re: находката от гр.Будва, Черна горанови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано15.05.07 10:22



Ако този Ганимед от гр. Будва държи в ръката си чаша, споровете са напълно излишни.
За съжаление изображението е неясно, и чашата, която виждам в ръката на Ганимед не е много сигурна. Някой може ли да добие по-ясна картинка от съкровището от гр. Будва, Черна Гора?



Единственото изображение на Ганимед открито на територията на България - в Девня, също не е никак ясно...





Тема Летницанови [re: deLake]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано15.05.07 10:27







Тема тоя другар що не е баниран ощенови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано15.05.07 10:35







Тема Re: тоя другар що не е баниран ощенови [re: Ziezi]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано15.05.07 10:46



Нещо като компенсация. Самият той нееднократно е обиждан.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Пак удар в празното, пак смях!:)нови [re: Rusticus]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано15.05.07 15:16



Истината за автохтонността на Българите никога няма да бъде сменена, докато хора като нас са живи. А ти иранецо, върви си и си изповядай зороастризма, където намериш за добре, не и в България.



Тема Re: Срамота.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано15.05.07 15:24



Вероятно заради фригийската шапка, с която е изобразен. Нещо, което досега въобще не споменахте в "дискусията". А може би Емил Живков, нарочно не я посочи, за да се досетите



Тема Re: Срамота.нови [re: Jordan_13]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано15.05.07 15:40



фригийската шапка е ясна, Ганимед е троянче, наше момче



Тема Re: Пак удар в празното, пак смях!:)нови [re: Jordan_13]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 17:17



Кога и къде точно съм казвал, че съм зороастриец?



Тема Re: Срамота.нови [re: Ziezi]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 17:20



Ама разбира се! Всички знаем какво се е случило и с "вашата" Троя. Дори и след като "вашия" тракийски цар Резос отишъл да им помага. Следователно, и грам съмнение не трябва да имаме в тракийския военен гений.





Тема Re: Нови попълнениянови [re: инцидeнтeн]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано15.05.07 19:29



Ако се бях напънал и имах повечко време сигурно щях да изровя грифон и при маите и ацтеките.
Ами напъни се.

___



Тема Re: Защо това да може?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор TlNlT (член)
Публикувано15.05.07 19:31



Гледай да НЕ пукнеш от мъка!





Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: Jordan_13]  
Автор mihailo ()
Публикувано15.05.07 20:11



В отговор на:

Истината за автохтонността на Българите никога няма да бъде сменена, докато хора като нас са живи.



Да не пишеш случайно от клавиатурата на зиези?

Първо седни и и систематизирай кашата от несвързани твърдения, защото погледнати от страни са доста наивни.
За да ви повярва някой, дайте си автохтонните материали на специалисти историци, който да допълнят съмнително зеещите празнини и да преподредят нескопосано и безразборно разхвърляните имена на чужди владетели за да бъдат приети от те читателя, като истински българи.

Трябва да се помисли, и как да се премахне прабългарската (хунобългарската) част от нашата история, защото е в крещящо противоречие с автохтонната теория.

Мисля, че има човек във форума, който знае как да го направи. Стига да има нужното свободно време.

Редактирано от mihailo на 15.05.07 20:13.



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: mihailo]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано15.05.07 20:15



Абе не знам за автохтонството, но теб те хванах да лъжеш за Стоян Чомаков

.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!

Тема Re: Нови попълнениянови [re: ElanMorin_]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 21:03



Заповядай!





Тема Re: Летницанови [re: Ziezi]  
Автор deLake (sir)
Публикувано15.05.07 21:26



Да, това е. Отново сходен сюжет - конник с копие и отсечена глава. Предполагам, че все ще може да се изрови отнякъде конник и глава без тяло. Но особеното е, че двете съкровища повтарят еднакви сюжети, тъй да се каже сюжети-комплект.

___________________________




Тема Re: Срамота.нови [re: Jordan_13]  
Автор deLake (sir)
Публикувано15.05.07 21:36



Вероятно заради фригийската шапка, с която е изобразен.

Фригите са малоазийски клон на бригите. Но подобни шапки се срещат на изображения на траки и в Европа.

___________________________




Тема Re: Летницанови [re: deLake]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано15.05.07 21:37



Отсечената тиква е на Орфей. Нали знаете мита!

Червен картон


Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: koмитa]  
Автор mihailo ()
Публикувано15.05.07 21:48



В отговор на:

Абе не знам за автохтонството, но теб те хванах да лъжеш за Стоян Чомаков






Сухите съждения на съвременните автори са само тяхна лична гледна точка.
Променяли са се и ще се променят през годините според конюнктюратa.


Относно лъжите, били те волни или неволни, Тортурач е прав. Правите си изводи на базата на измислени от вас факти, водени от омразата си към Русия.

А между другото писанията на Илия Тодев ги чета с доста резерви и то само от любопитство.

Редактирано от mihailo на 15.05.07 21:51.



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: mihailo]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 21:49



Истината за автохтонността е следната: "автохтонците" са толкова заети да гонят инакомислещите от форума, че за мислене време не им остава. Освен това при тях нещата избиват на религия. Вярата им пречи да проявят елементарна самокритичност, затова понякога (като се запенят!) и сами не осъзнават какви точно глупости пишат. И въпреки обещанията на някои да мрат, не го правят. Обаче спамят интензивно.
Точно тука, в тази тема, на два пъти съм им пускал жокери. Аз съм човек непредубеден и ако някакъв факт работи за тях - ами, факт е!

Ама те бяха толкова заети да ме опровергават и гонят, че даже не се сетиха да видят какво точно пиша.
Тук съм и тук оставам! Ще ги бия винаги, на техен терен, ако продължават да не мислят. А темата е много интересна и можеше да се развие ... в друга тема.



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: mihailo]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано15.05.07 21:57



Не говоря за авторовите съждения

, а за признанията за делата на Чомаков от неговите най-големи врагове, но и съвременници-Гаврил Кръстевич, Иларион Макариополски и много други. Ти се опита да наклеветиш Чомаков, само защото е русофоб, разчитайки че друг няма да има извора. Излъга просто. Как да ти имам вяра за другите ти думи?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!

Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: инцидeнтeн]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано15.05.07 21:59



Теб пък кой те те гонил бе друже?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: инцидeнтeн]  
Автор mihailo ()
Публикувано15.05.07 22:03



В отговор на:

Истината за автохтонността е следната: "автохтонците" са толкова заети да гонят инакомислещите от форума, че за мислене време не им остава.



Аз не бих се съгласил с това съждение. Мисля, че Волк е от умерените автохтонци, тук чужди няма. Дори е любимец на един от модераторите, но това е друга тема. Мисля, че малко преувеличаваш нещата, никой никого не иска да гони.
Какво от това, че е баннат, и Йоан е бил баннат, и Зиези и другите пишещи не са се разминали с по някое профилактично банче, но това не пречи да си останат българи - автохтонци.



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: koмитa]  
Автор mihailo ()
Публикувано15.05.07 22:09



В отговор на:

Ти се опита да наклеветиш Чомаков, само защото е русофоб, разчитайки че друг няма да има извора.




Аз русофобите не ги харесвам и никога не съм одобрявал това, българин да плюе Русия.
И ако моето лично мнение е прозвучало като клевета в нежните русофобски уши, извинявам се на всички русофоби.





Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: mihailo]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 22:17



Ами аз съм, изглежда, от чуждите. Ако 15 века присъствие по тези земи ми дават статут на автохтонец - такъв съм. Още повече, че:

"пратениците на княз Борис-Михаил на църковния събор през 870 г. в Константинопол:

"НИЕ ЗАВОЮВАХМЕ ОТЕЧЕСТВОТО СИ С ОРЪЖИЕ В РЪКА и там намерихме гръцки, а не римски свещеници."

Докато някой твърди друго, а не ми извади извор, в който да пише:

"... и там намерихме тракийски жреци с името на Залмоксис на устата, които ни покръстиха в тяхната вяра... "

ще продължа да съм от другите.





Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: инцидeнтeн]  
Автор mihailo ()
Публикувано15.05.07 22:24



В отговор на:

Докато някой твърди друго, а не ми извади извор, в който да пише:

"... и там намерихме тракийски жреци с името на Залмоксис на устата, които ни покръстиха в тяхната вяра...




Чакай, чакай, автохтонството до колкото разбирам не означава че трябва да пренебрегнем българското си потекло за сметка на модерното сега заради разкопките тракийско.



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: mihailo]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано15.05.07 22:49



Разгеле. Някой се сети.


Покрай цялата пушилка, която се вдигна, аз тъй и не разбрах кои са автохтонците и за какво се борят.
Напълно съм сериозен.
Може ли някой сега да ми обясни тихо, мирно и кротко коя точно е тезата, която защитават автохтонците и т. н.



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: mihailo]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано15.05.07 23:05



Стоян Чомаков е преди всичко БЪЛГАРИН, па чак тогава какъвто и да било фоб или фил. Ама вий русофилите, първо Русия ви е в устата, пък чак тогава българия.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: инцидeнтeн]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 02:51



А ти значи критикуваш без да знаеш какво точно





Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: tonza]  
Автор Шakaл (вълшебен)
Публикувано16.05.07 04:00



тука тва отдавна е традиция





Тема Re:Истината за истинатанови [re: tonza]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 05:21



Абе което знам, го знам. Знам кой е Ганимед. Знам и че това там не беше Ганимед. Знам доста за гръцката митология. И за "гръцката" също. Тука, ако не забелязваш, ставаше дума за точно определена теза.


Напълно неиздържана, ще отбележа. Почнах да си изпускам нервите от момента (долу-горе) когато се появиха писания от рода на "автохтонството ще пребъде". Още не ми е ясно това аргумент ли беше, що ли?
Не ми става ясно и що непрекъснато ми го завират в очите това: http://www.krotov.info/history/00/posnov/00_posn.html. Коментара няма да го коментирам.
Веднага щом ми остане малко свободно време обаче, ще за занимая обстойно с това:
"Истината за автохтонността на Българите никога няма да бъде сменена, докато хора като нас са живи. А ти иранецо, върви си и си изповядай зороастризма, където намериш за добре, не и в България."



Тема Re:Истината за истинатанови [re: инцидeнтeн]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано16.05.07 11:18



На Каната е изобразена персийската богиня на плодородието Ардвисура Анахита.....По горе „инцидентен” беше поставил няколко картинки – първите две са персийски. Така че това не е Ганимед.



Тема Re: Летницанови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор deLake (sir)
Публикувано16.05.07 11:20



Я го разкажи, та да видим какво прави този конник. Пък и Орфей си е тракиец, независимо че Холмарк го изкараха негър. Но масовия американец едва ли може да различи кое е снимката на Джордж Вашингтон и коя на Извънземното, ако ги публикуват без надпис под тях.



________________________




Тема Re: Срамота.нови [re: deLake]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 12:08



Е, с това не ми казваш нещо ново. Никъде досега не съм срещнал обаче, откъде идва Идеята за направата на фриги/бриги шапката и самия шлем.



Тема Re:Истината за истинатанови [re: инцидeнтeн]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 13:52



Пробвай се. Аз затова съм тука. Да смачкам фасона на ираноподобните, тюркоподобните и другите такива мърсители на Българската истина. А вие сте си долни евреи и комунисти. Пробвай се и ще получиш каквото ти се полага.

Автохтонството е историческата Истина, а не израз на това какво искаш и какво точно си въобразяваш за Българската древност и какво искаш да наложиш на другите да вярват.
Вашата власт вече 62 години е, но свършва.

По този начин публикувана темата на Зиези слага една много тънка идея, а тази идея не е това кой е изобразен и дали е изразен ираноподобен човекоподобен елемент!

Моля изчифутените ираноподобни да не пращат темата в тази посока!

Тънката идея на тази тема е да покаже, че общността на боговете на Олимп е едно нищо повече от отражение на характеристиките и стойностите на древната Българска общност, която в същността си е общност на човеци-богове, Божи народ, Господен народ.
Нещо, което вие, ираноподобните мърсители никога няма да приемете, но и вашата Анахита, сура или там каква беше не е нищо повече от Българска заемка на идеята за висшата духовна сила на Ден Грее. Още повече, че на тиквата й стои най-висшия Български символ - осмолъчката. А иранците не са никак по-древен народ от нас, напротив.



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: инцидeнтeн]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано16.05.07 14:21



Аз не съм активен участник в дискусиите тук но мога да ти кажа собственото си виждане за автохтонните си възгледи:
1. Българският етнос е формиран тук
2. Няма никакви доказателства че етнонима е донесен от тюркоезични и ираноезични за сметка на това има такива че е възприет от местно население като до един определен период не е бил название на етнос а по скоро е бил някаква идея- например идеята за богопомазаност на тракийската но и на скито-сарматската аристокрация. След това е възприет като народностно название на голяма маса хора сред които има и ираноезични, има и тюркоезични и в това няма нищо ненормално да има и такива, но те не са някакви носители на етнонима. Вероятно идеята се е превърнала в народностно самосъзнание някъде примерно в 4-5 век но може и да е преди това. Във всеки случай в 5 век това вече е факт. За по-рано от 4-ти трябват доказателства. Теза- етнонима е от траки евентуално даки, гети и т.н.
3.Основен компонент на формиралия се български народ след възприемането на идеята е старото местно население на балканите+ вече достатъчно близките до него скито-сармати. Тезата за ролята на старото местно население се потвърждава и от генетика и от антропология и от етнография- народни обичаи и прочие.
4. На най-високо културно ниво към момента на образуване на етнос е старото местно население. И степните номади-иранци и тюрките и западните и източни славяни са на много по-ниско и доколкото говорим за етнос като културна категория то да се обявява ролята на тюрки и иранци за някаква съществена не ми звучи сериозно.
5. Относно езика- за езика на траките ако прочетем примерно Дуриданов- езика на траките по известни към 150 думи- към 70% съвпадение със стари и даже съвременни думи от балтийските езици- т.е. спада преди новата ера към една обширна зона където се говорят още недиференцирали се така да ги наречем балто-славянски езици. Езика в крайната южна зона се е променил най късно а в крайната северна (прибалтика) даже и сега се е запазил последна останка от въпросния архаичен език на балто-славянската общност.
След това- да кажем 1-5 век и по-късно западният и източен славянски се обособяват и отделят от балто-славянският, балтийските и те търпят изменения. Изменения търпят и старите балкански езици от същата стара общност не без влияние и на западни и източни славяни след 6 век но то едва ли е толкова основно. Т.е. българският= еволюция на старите местни езици+ в известна степен влияние и на източни и западни славяни. Но същият процес е протекъл и навсякъде другаде в източна Европа.
Все пак е показателно че и до днес според литовски учен е парадоксално че българският е най-близо до балтийските езици като фонетика ( а дали не беше и като граматика- не помня)- обяснението мисля ясно на кои се дължи- на запазилите до много късно архаичният балто-славянски език траки.

На фона на всичко това- търсене на изключителна някаква роля на преселници от Азия и подценяването на местният (населявалите Източните Балкани, днешните Румъния и Молдова, части от Украйна) ми изглежда нелепо.

Особено пък нелепо ми звучат тези в стил Петър Добрев - някакви хора от Бактрия се преселват на огромни маси до Украйна и после до Балканите- после милион иранци нахлуват в България. Много повече са от славяните, по културни са и накрая вършат най-странната и екстравагантна постъпка в историята на човечеството си- забравят иранския си и възприемат езика на малобройното и по-ниско културно славянско население- звучи като абсолютен виц но точно това се твърди. Да не говорим че митичните бактрийци вършат според него и по-екстравагантни и свръхестествени неща- милионите успяват някак си да си самоотстранят антропологичните типове, гените ... е няма що.



Тема Re:Истината за истинатанови [re: инцидeнтeн]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 14:44



Преди известно време беше пожелал на Мизийски - БАН. Аз съм на мнение, че ти, понеже си Инцидентен, т.е. инцидентно минаваш оттука да плюеш или си просто провокатор, който създава Инциденти, предлагам на Модератора Комита, тебе да направим академик, да ти сложим Бан (Българска академия на науките). И без това се изживяваш като такъв.

И така, да си дойдем на въпроса за иранската циганка, за която ти твърдиш, че е онова чудо на каната. А защо пък да не е Хеба? Твърде просто е, ирански циганино!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Хеба (на гръцки: Ἥβη) в древногръцката митология е богинята на младостта. Дъщеря е на Зевс и Хера. Сестра е на Арес и Илития. На Олимп, по време на пировете на боговете, Хеба изпълнявала ролята на виночерпка: наливала амброзия и нектар (впоследствие тази длъжност преминала към Ганимед). След обожествяването на Херкулес, Хеба му била дадена за жена от Хера, като награда за подвизите му и като знак за помирение от страна на Хера, която го преследвала през целия му живот. Свещенното дърво на Хеба бил кипариса. Всеки роб, стъпил в храм на Хеба, получавал свобода. В древноримската митология на Хеба съответства Ювента. Астероидът "6 Хеба" в кръстен на нея.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------


И така, понеже искаш да пръднеш срещу автохтонството, без да се наакаш, ето ти и доказателство, на моето твърдение, че общността на боговете на Олимп, не е нищо повече от отражение или поне елинското отражение на древната Българска общност - "Всеки роб, стъпил в храм на Хеба, получавал свобода." Звучи познато нали? И така - става дума там за общност от богове, които са безсмъртни хора. За да се поддържа безсмъртието на планетата обаче, в триизмерността на материята е нужно да се пие Шам (или Кам). Това е първоначалното , т.е. българското название на питието на безсмъртието. Оттук е и Шам-Бала.
Повече не се опитвай да ми пробутваш ирански цигании!



Тема Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: deLake]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 15:07



Austin Layard - The Monuments of Nineveh






Няма да пиша нищо. То е очевидно!



Тема Отивам да му ударя по една молитва...нови [re: Jordan_13]  
Автор Rusticus ()
Публикувано16.05.07 18:49



Отивам да му ударя по една молитва в Плиска, Мадара, Преслав:)))
Ти къде ще го направиш?:)))



Дискусията е за два мотива от старогръцката и иранската(сасанидска) културна традиция, ама на повечето не им пука за темата, явно е от жегата !:))
(При иранците може и да е от хаомата:)))

Кои са тия "хора като нас", дето не са им ясни доста неща ли?
Съгласен съм с това мнение.:)))



Тема Топло, топло:)))нови [re: nikibars]  
Автор Rusticus ()
Публикувано16.05.07 19:03



Топло, топло:)))

Самотно е някак мнението, нали?:))



Тема Re: Отивам да му ударя по една молитва...нови [re: Rusticus]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 19:11



Зиези, когато постави темата, съвсем ясно е откроил за какво става въпрос. За рисунък върху кана за вино, от така наречената "старогръцка" традиция, която принципно не съществува като оригинал, т.е. не е самородна, както и иранската. И фундамента на 2-те е стъпил върху сериозни кражби и заемки от Българската духовно-културна идея. Това още веднъж го казвам,за да предупредя, Иван Танев Иванов, Голийски, Хофарт, Добрев и другите им сподвижници от туй гнездо на стършели, че това, което се опитват да наложат като Българска истина няма да мине. Ама никак. Аман от комунизъм облечен в различни дрехи.

Ще се моля в едно от най-старите наши поселища - Родопите.



Тема Китайски дракончета:)))нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Rusticus ()
Публикувано16.05.07 19:20



Китайски дракончета:)))

Същият този "мустак" - "предшественик" с байряка го има и във версията с гравирани върху костена пластинка от седлото му китайски дракончета, нищо че е малко "ирано", ама с леко дръпнати очи.
(Това четиво не е за слабонервни, авто.. и т.н.):)))



Тема "Адам" и "Ева":)))нови [re: Jordan_13]  
Автор Rusticus ()
Публикувано16.05.07 19:30



По тая логика няма нищо в "оригинал", те и хората са просто едни копия на "Адам" и "Ева":)))
Т.е. дискусията е напълно лишена от смисъл.:)))
Това за кражбите от някакаква "идея" е повече от смешно.
Родопите са едно приятно место за проветряване.



Тема Re: дрънкало ниеднонови [re: Jordan_13]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 19:37



Оценявам целия ти патос! Ама доказателства нещо не виждам.
И за тебе важи същия въпрос - ти от името на колко точно хора говориш?
Общността на боговете от Олимп си е точно това, което е. Общност на боговете от Олимп. Сега ако почнеш да ми разправяш как гърците са ги откраднали от "автохтонните" ще те обвиня в кражба на чужда култура и история и окото ми няма да мигне.
И понеже си тъпо копеле, ще ти кажа, че онази "сура" присъства трайно в съвременния български фолклор - "сур елена златороги" и "сура ламя". Ти обаче, както и повечето българи, не знаете какво точно означава "сура". Ами иди питай някой по-умен от тебе. След което се върни да ми разправяш как българите го дали на иранците, пък после го забравили.
Така че аз към тънките ви идеи искам дебели доказателства. Ама това е нещо, което кратуната ти очевидно не може да побере. И що ли подозирам, че ако ти обърше човек пяната от устата - и ще ти лъсне жълтото по човката.





Тема Re:Истината за истинатанови [re: Jordan_13]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 19:40



Иранската циганка на каната всъщност е тракийска циганка. И щем го докажем фактично - ама не и докато диванета някакви продължават да ми говорят с този език.



Тема Re: Отивам да му ударя по една молитва...нови [re: Jordan_13]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 19:43



Зиези, когато постави темата, съвсем ясно е откроил за какво става въпрос. За рисунък върху кана за вино, от така наречената "старогръцка" традиция, която принципно не съществува като оригинал, т.е. не е самородна, както и иранската.

Първо, това изобщо не е нито гръцка, нито старогръцка работа, че да е традиция. Но номинирам това изречение за "най-тъпото изречение на годината".



Тема Re: Китайски дракончета:)))нови [re: Rusticus]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 19:44



Ако го имаш - давай го!



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 19:47



Какво точно значи "на най-високо куртурно ниво" ?



Тема Нямам го сканиран:((нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Rusticus ()
Публикувано16.05.07 19:50



Нямам го сканиран, има го в публикации - потърси за находките от Шиловка (близо до Самара, Русия)



Тема И това ако е "най-високо културно ниво "нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор Rusticus ()
Публикувано16.05.07 20:03



И това ако е "най-високо културно ниво " - стоиш като овца в храстите, докато други, "по прости", правят история?:)))



Тема Комитанови [re: Jordan_13]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 20:09



Вземи да обръщаш малко внимание на писания като това на 13годишният. Щото много очебиен взе да става протектурата ти. Вместо да предупреждаваш за религиозни вмески в клуб История, обърни внимание на езика.
За подобен пост, като този на йордан13 се слага автоматично временен бан. Ако не разбираш нещо, вземи наистина си подай оставката.

___



Тема Re:Истината за истинатанови [re: Jordan_13]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 20:14



Аз пък на никой не съм пожелавал бан, приятелю, но по всички неписани и писани правила го заслужаваш.
Така обиждайки другите, демонстрираш безпомощност, липса на аргументи.

___



Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: dedo_minu]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 20:28



Няма какво да се каже срещу това, така че не очаквам разпалена дискусия :)

___



Тема Re: Отивам да му ударя по една молитва...нови [re: Jordan_13]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 20:30



Предлагам... да млъкнеш.

___



Тема Re: Летницанови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 20:33



А?

___



Тема Re: Комитанови [re: ElanMorin_]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано16.05.07 20:34



Що комита бре? Нали за това има и втори модератор? Ако аз съм пристрастен, той покрива нещата и банва.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Нови попълнениянови [re: инцидeнтeн]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 20:35



Не се приема, това са крилати дракони, или иначе казано пернати змии.

___



Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: dedo_minu]  
Автор deLake (sir)
Публикувано16.05.07 20:42



Наред с някои , да ги наречем външни различия, като перата на главата, коланчето на кръста и позата (в ниневийската грифона е изправен, а в другите две е свит) има и едно доста съществено различие - в сцените за които ставаше дума грифона НАПАДА елена. Това е сцената грифон напада елен. Говоря за определен сюжет, изобразен по определен начин. В случая просто имаме изобразени няколко животни едно до друго - мила анималистична картинка - грифон, крилат бик и елен. На това изображение, грифона и да напада някого, по-скоро ще е бика. Но по-скоро става дума за кротко стоящи животни. На долния ред се вижда и копитцето на 4-то животно.

___________________________




Тема Re: Нови попълнениянови [re: ElanMorin_]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 20:46



Вярно е, че това е Кетцалкоатъл. Ама я се абстрахирай от това, което знаеш. Има ли нещото глава на орел? Има. Има ли лъвска грива? Има. Аз от хора, които лъв не са виждали (все пак там лъвове не живеят)- по-добро не очаквам. Има ли там отстрани едни неща, които приличат на крила? Змийско тяло някъде да виждаш?
И хайде сега си представи, че никога не бяхме чували за Кетцалкоатъл. Човек щеше да го обяви това за грифон, без да му мигне окото.
Всъщност, давам си сметка, че "гривата" не е грива.


Ние всъщност виждаме не с очите, а с мозъка си (въпреки че това не е тема за клуб история) - и това понякога пречи.



Тема Re: "Адам" и "Ева":)))нови [re: Rusticus]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 21:12



Има един оригинал за народност оставен на планетата и това е Българския народ. Всичко друго са смешки, защото невежеството ти е голямо, момче.
Понеже ми намирисваш на христиенин или някакъв друг "енин", мога само да ти кажа, че онова место в Библията, в което Бог се 2-ри път се обръща към своите Помощници й им казва: "не е добро за човека да бъде сам, да му сътворим помощник", тези Негови помощници са се зовяли Балагури. Така че, ние добре знаем Адам и Ева чий оригинал са. Жалкото е, че ти си хилаво копие на този оригинал.



Тема Re: Нови попълнениянови [re: инцидeнтeн]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано16.05.07 21:13



Ами, ако нямаше цялостни изображения на това нещо, дето тука му присъства главата... ама си има, някой ако иска да го разглежда като грифон, но това не е грифон.
Митологично тълкуванието на грифон е господар, класическият грифон е мутант:) м/у краля на животните на земята-лъвът и на небето-орелът :)

___



Тема Re: хващай пътя!нови [re: Jordan_13]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 22:13



Пък на мене човека ми намирисва на българин. Което за тебе не може да се каже.
Моля дамите да не четат следващите редове!

През оная ми работа е ти в какво вярваш. Ако аз ти бях проблем, щеше да е малък проблем. Голям проблем е обаче, че и на науката ИСТОРИЯ и е през оная работа. Ако някой ти е казвал, че ИСТОРИЯТА не е точна наука - много те е вързал. В нея, както и математиката, за вярно се приема това, което може да се докаже.
Така че пътя - и по него! Основи си клуб - кеф ти МЕТАИСТОРИЯ, кеф ти ТРАНСЦЕДЕНТАЛНА ИСТОРИЯ.


Побързай!
Щото Гайд не спи! Ако все така продължаваш - все ще си втори.



Тема Ето ви ощенови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано16.05.07 22:31





има още доста за Орфей.

Любимата ми част е тази:

In Larisa I heard another story, how that on Olympus is a city Libethra, where the mountain faces, Macedonia, not far from which city is the tomb of Orpheus. The Libethrians, it is said, received out of Thrace an oracle from Dionysus, stating that when the sun should see the bones of Orpheus, then the city of Libethra would be destroyed by a boar. The citizens paid little regard to the oracle, thinking that no other beast was big or mighty enough to take their city, while a boar was bold rather than powerful.

Червен картон

Тема Re: И това ако е "най-високо културно ниво "нови [re: Rusticus]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано16.05.07 23:16



В отговор на:

И това ако е "най-високо културно ниво " - стоиш като овца в храстите, докато други, "по прости", правят история?:)))



И какво остава от цялото "правене на история"???



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: инцидeнтeн]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано16.05.07 23:18



От скити, тюрки, източни и западни славяни и траки според теб кой е на най-високо културно ниво както и ти сам да го разбираш???



Тема Re: И това ако е "най-високо културно ниво "нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 23:51



Ми държава остава. Ей, още си я има!





Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано16.05.07 23:54



Аз как ги разбирам нещата, мисля, че е ясно вече. Интересува ме другите как ги разбират и какви доказателства ще приведат.
От изброените от тебе народи смятам, че на най-високо ниво трябва да се поставят славяните - по понятни причини.
Българите що си ги пропуснал?





Тема Re: И това ако е "най-високо културно ниво "нови [re: инцидeнтeн]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано17.05.07 01:01



Коя държава- нашата- така като гледам от над хилядолетие нито сме номади нито имаме каквото и да е останало от преселници из Азия???
Какво има от хипотетичните "прабългари"- строежи? култура? традиции? народни обичаи? език?



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: инцидeнтeн]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано17.05.07 01:04



В отговор на:

Аз как ги разбирам нещата, мисля, че е ясно вече. Интересува ме другите как ги разбират и какви доказателства ще приведат.
От изброените от тебе народи смятам, че на най-високо ниво трябва да се поставят славяните - по понятни причини.



Зависи кои славяни имаш предвид- може и да се окаже че съм съгласен.
А българите ги пропуснах защото считам че да се говори за българи в етнически смисъл може чак след формирането на етноса ни а то става тук.



Тема Re: дрънкало ниеднонови [re: инцидeнтeн]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 01:15



Повече от ясно е, че ираноидните цигани не могат да измислят думата "сур" - чисто Българска си е. Ираноидите нищо не могат да измислят. И присъства в нашия фолклор, щото си е чисто Българска. А не присвоена. Присвояването е работа на един друг народ - евреите. Българинът по характер е творчески народ, а ираноподобните още еволюират към Единобожие. Самия Ахмадинеджат го признава в речите си. Аз пак ти казвам - пробвай се;))) Предпочитам да имам жълто около човката, отколкото кръв от избити зъби сцепена устна. А и унижение е да гледаш света с подуто око.



Тема Re: хващай пътя!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 01:18



Разбира се, само тъпите комунисти бъркат историята с математиката или за тях по-скоро всичко е математика, дори и историята.



Тема Re: Комитанови [re: ElanMorin_]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 01:26



Ако правиш разлика между Духовност и Религия. Разбирането за Историята като математика - корен от 4 - 1 е равно на 1, си е чиста проба вулгарен комунизъм.
Проблемът е, че в древността Историята се е създавала от Духовността, а не от просто от вярванията, и не както днес - от парите на евреите. Има разлика.
Иначе като толкова много искаш да ме баннат, с това няма да ме спреш, напротив, ще ме обслужиш, защото ще ме превърнеш в мъченик и по този начин ще помогнеш на истината за Автохтонността на Българите.



Тема Re: Отивам да му ударя по една молитва...нови [re: ElanMorin_]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 01:31



Предложението се обсъди. Отговорът е "не". Хубавото на интернета е, че и вие можете да говорите. Ако аз говоря много, вие имате възможността да ме надговорите... Опитът за забрана не говори добре за вас.
Обаче с липсата на аргументация по поставеното от Зиези, вие пратихте темата "по дяволите".



Тема Re:нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано17.05.07 01:44



Ами самата идея за държавност според тебе не говори ли за достатъчно високо културно ниво. И защо тя се появява точно с Българите, а не по-рано. Траките, дееба, векове са имали да узреят за идеята. Ама не са!
Знаеш ли, от известно време започнах да се чувствам некомфортно в собствената си държава. Преди - ясно. Изтъквал се славянски елемент, за да излезем родни братя на Русия (поне така ми го обясняват). И с "прабългарите" никой не са занимавал, щото били 20-30 000 души. И се разтворили в "огромното славянско море". Добре де, ама тая с комунизма свърши. Бре, викам си, сега най-после ще разбера кои аджеба са били тия "прабългари". И всичко ще си дойде на мястото, защото на мене внушението, че съм българин, ми е направено в най-ранно детство. На семейно-битово ниво. "Ние сме българи" и точка.
Ама не би! Влизам тука и гледам, че всъщност най-важен елемент бил тракийския. И от що? Щото в последно време били намерени много тракийски съкровища. И цял народ се втурнал да изследва тракийската култура. А познай какво става? "Прабългарите" пак са изтикани някъде назад. И аз пак няма да разбера кои са тия "прабългари". Усещам, че започвам някакси да се изнервям, защото когато тракийската мода отмине, сигурно ще се появи някой друг важен елемент в етногенезиса на българите. Тебе това не те ли притеснява?



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано17.05.07 01:49



Тия славяни кои са?

"Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки.
Когато се кръстиха, бяха принудени [да пишат] славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: Богъ или животъ, или дзьло, или црькы, или YAIANНIЕ, или широта, или iадь, или ждоу или ЮNOСТЬ, или iaзыкъ и други тям подобни. И така беше много години... "
"...Обаче ако запиташ славянските азбукарчета, като речеш: "Кой ви е създал азбуката или превел книгите?", всички знаят и в отговор ще рекат: "Св. Константин Философ, наречен Кирил, той ни създаде азбуката и преведе книгите и брат му Методий." И ако попиташ в кое време, то всички знаят и ще рекат, че през времето на гръцкия цар Михаил и на Бориса българския княз, и на Растица моравския княз, и на Коцел блатенския княз, в годината 63633 от създаването на света..."
"Така, братя, бог е дал разум на славяните, комуто слава и чест, и власт, и поколение сега и винаги в безкрайните векове, амин."

Да коментирам ли?



Тема Re: Комита бре!нови [re: Jordan_13]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано17.05.07 01:55



Ти да не си омагьосал тоя форум или да си го напръскал с феромони някакви - такива, дето привличат религиозните фанатици?
Не можеш ли да му вържеш един фишек и да го изпратиш някъде да се гръмне в знак на протест?



А съвсем сериозно смятам, че трябва да го предупредиш да внимава какви ги говори!
Личните му нападки ще ги преживея някак, но това, че е готов да нарича други народи "ираноидни цигани" не мисля, че трябва да му се разминава!



Тема Re: дрънкало ниеднонови [re: Jordan_13]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано17.05.07 02:00



Тъй, установихме, че имаш жълто по човката. За историята интерес никакъв не представляваш. Но за психиатрията?
Чакай да установим и нещо друго. Съдейки по изявленията ти, също така ти и от България не си излизал. Излез, бе диване! Иди до Иран! Знаеш ли какви хубави хора живеят там. Хем и кръгозора ти ще се разшири малко, хем ще установиш, че навсякъде по света хората са едни и същи и за никаква "богоизбраност" на българите и дума не може и да става.





Тема Re: хващай пътя!нови [re: Jordan_13]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано17.05.07 02:26



Не, и тука не позна. Нито съм комунист, нито съм тъп. А всичко в света е математика. Математиката дори може да изчисли кога двете ти мозъчни клетки най-после ще се стиковат. Не че си заслужава.


Иди да четеш, бре! И не пиши повече, отколкото си прочел! Така и да се излагаш няма.



Тема Re:нови [re: инцидeнтeн]  
Автор БaшMaйcтopa (член)
Публикувано17.05.07 02:43



В отговор на:

Ами самата идея за държавност според тебе не говори ли за достатъчно високо културно ниво. И защо тя се появява точно с Българите, а не по-рано. Траките, дееба, векове са имали да узреят за идеята. Ама не са!



Траките нямали идея за държавност??? А Одриската държава какво е? Е държава на териториален принцип а не на полисен и е възникнала до 6 век преди Христа. И е просъществувала доста дълго. А като територия си е доста сериозна. Може и да е вярно че причината за оформянето й е и под влияние на персите като катализатори на процеса но е факт и означава държавни традиции. Ако щеш говорим и за взаимствани ценните неща и от Римската традиция.
А казваш появява се с българите- е какви са българите тогава според теб е въпроса. Защото според някои са източни иранци- за какви сериозни държавотворни традиции на източните иранци говорим- колко държави имат примерно днес- една в жалък вид.
А на хуните каква им е държавната традиция- в образуване на държава която издържа малко след смъртта на създателя си- или тюркските държавни формирования с живот двама-трима владетели и държавата там дето е ордата сиреч спорно дали е държава. И при тюрките държавотворната традиция излиза че е персийска и под влияние на исляма.
А колко крепости в Украйна и Русия са собствено строени от тюрки или иранци?
В отговор на:

Ама не би! Влизам тука и гледам, че всъщност най-важен елемент бил тракийския. И от що? Щото в последно време били намерени много тракийски съкровища. И цял народ се втурнал да изследва тракийската култура.



Въобще не става дума за това кой какво е намирал. Става дума за очевидната липса на логика в подценяването на стария местен елемент. А след като неговия собствен език е (пак те насочвам към Дуриданов) от балто-славянската група тогава защо да не става въпрос за "славянско море" не чак толкова в смисъл на нашествия а на еволюция на езика на местното население и на взаимодействия с дошлите сродни по много показатели- например език, това че са уседнали славяни.
В отговор на:

И аз пак няма да разбера кои са тия "прабългари"



Ами няма да разбереш никога очевидно защото не допускаш че етноса все някога е формиран и това е логично да е станало в близка околност и тук.
Мен лично тези купища неясни теории за преселниците "прабългари" ме насочват към извода че такива просто не са съществували.
В това число никой не ми е доказал че някакви подобни преселници са носителите на етнонима.
Е да- тук са се преселили и скити и тюрки даже ама да им се придава главна роля е меко казано странно. Още повече поне скитите отдавна вече вероятно са се "славянизирали" по език.
Някой ще каже военните победи и мощ на тези от изтока- в крайна сметка не ти ли изглеждат просто като една наета войска а реално печелившия не са те а тези с уседналия живот които налагат и него и езика и културата и вероятно и етноним. Ми те нашите владетели използват и куманска войска- и даже тя в определени моменти и решителна роля играе но какво от това когато куманите не са носител а приемник на бит и култура.



Тема Re: Така де, ама от друга страна...нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано17.05.07 03:30



Одриската държава. Ми да ти кажа, кратко е просъществувала. Онова, което мене лично ме интересува, е защо повече никога не се е възобновила. И защо заедно с нея и одрисите са изчезнали. Нещо им е липсвало на тия траки. Уж били най-многобройни, пък изчезнали.
А по-въпроса за културата, как ти се вижда? Къде са тия образци на "най-високата култура"?



Тема Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: deLake]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 08:54



Ето още един грифон, даже два ...



В Бундахиш от Авеста (въпреки мазалото сторено от Зороастър) където са запазени идеи от АШУР се пояснява че става дума за разбишкването на небето, а не за разни добитъци....



Тема Re: Комитанови [re: koмитa]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 10:37



Хехе, мръсни комунисти, долни ираноиди, гнусни чифути, извънземни, вагабонти, мръсници, българофоби... грозна работа, а и съм сигурен, че ако ти ги беше казал на теб, а не примерно на инцидентен, щеше да фръкне на момента.

___



Тема Re: хващай пътя!нови [re: Jordan_13]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано17.05.07 10:38



Пращам те да си починеш малко, че нещо си се превъзбудил.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: dedo_minu]  
Автор deLake (sir)
Публикувано17.05.07 11:04



Ето още един грифон, даже два ...


Пак повтарям, че изображения на грифони има бол. При двете съкровища става дума за сходство в сюжета. Напр. има много митове и приказки как някой е убил дракон Но иконографията на св. Георги е точно определена. Затова не изкарваме иконите на св. Георги за оброчна плочка на Херос. Нищо че и на двете има конник. Или пък бебето Херкулес като души змии не го бъркаме със мита как Тристан (любимия на Изолда) убива дракон.

Сцената е един грифон върху гърба на елен. И при двете изображения е подчертано, че грифона е летяща, а не вървяща твар.

________________________________




Тема Re: Ето ви ощенови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор deLake (sir)
Публикувано17.05.07 11:13



Вярно, че Орфей е бил разфасован, ама тази работа я свършили вакханките (или като вариант, няколко незадоволени жени, които били на този хал, защото мъжете им се забавлявали с Орфей). Тъй че изобразената сценка няма нищо общо с мита. Там въобще няма конник с копие.

___________________




Тема Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: deLake]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 11:33



Първо, изображенията на грифон от Ниневия от стените на двореца са най-стари, доста преди други подражателни и производни грифони. По Месопотамия може и да се намери дори и нещо по-старо...
Има една култова статия на Симо Парпола, че цялата европейска цивилизация и култура се основава на месопотамската.

Второ, кой ще има патента за грифона, ако не асирийските царе от нашия Именник както и благародниците от същото потекло - т.е Наги Сент Миклош. При Българските изображения не става дума за подражание или някакви несъществени разлики, които се опитваш да изтъкнеш, а става дума за поддържане на една и съща древна традиция. Разликата във времето между грифона от Ниневия и неговия български наследник е около 18 века. А идеята за нападението на гррифона върху рогатото добиче е същата небесна идея.

Колкото до трайните митове при различни народи заимствани от например от Шумер - то цялата работа с орела и човека-цар-бог понесен от орела е върху основата на мита за ЕТАНА. При индусите е Вишну и Гаруда, при асировавилонците е бог Ашур върху орела - същия като при Ахура Мазда при персите....



Тема "Баламури"нови [re: Jordan_13]  
Автор Rusticus ()
Публикувано17.05.07 11:45



Форум "Религия" е на друго место,
явно само за "Баламури" това не е така, ама защото не са се проветрили.:)))
Само те са "пълноценно" копие на оригинала - голямата, вълнуваща простотия.



Тема Е как какво???нови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор Rusticus ()
Публикувано17.05.07 12:07



Е как какво???
Самата история и нейните резултати и последствия, до голяма степен определящи настоящето и бъдещето.
"Пресен пример" :комунярите никога не бяха над 10% от "автохтонците"(некомуняри), ама им "разказаха играта за десетилетия напред!!!:(((
Да не би да бяха "културни"??:))



Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: dedo_minu]  
Автор Valin (могъщ войвода)
Публикувано17.05.07 14:55



Има една култова статия на Симо Парпола, че цялата европейска цивилизация и култура се основава на месопотамската.

Затова е много важно да си намерим месопотамските корени.

---
"Някои тънкости на живота са невидими дори за чистите и добродетелните." - Рамаяна


Тема Re: А това как ще го коментира някой?нови [re: deLake]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано17.05.07 16:19





Придружено е от следния коментар:

"16/1 Ibiza no. 61 (Barcelona 9287). BH; on a silver hoop C. Walks holding out a severed, bearded, human head; shoulders an axe and has a shield with lion-head boss at his back; waves below, a branch in front. I"



Тема Re:Истината за автохтонносттанови [re: инцидeнтeн]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 16:25



Тия славяни кои са?

Българи



Тема Re:нови [re: инцидeнтeн]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 16:40



Влизам тука и гледам, че всъщност най-важен елемент бил тракийския

Пак бъркаш нещо.



Тема Re: Така де, ама от друга страна...нови [re: инцидeнтeн]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано17.05.07 16:44



Уж били най-многобройни, пък изчезнали
Не са изчезнали. Просто си нямали държава.



Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: dedo_minu]  
Автор deLake (sir)
Публикувано17.05.07 21:56



Дори грифона да е асирийска традиция преминала у траки, а после и у прабългари, това не решава въпроса с изобразената сцена.

Сред двете съкровища има две изображения със съвсем сходна иконография - един летящ грифон напада от въздуха елен. Това предполага, че може би е изобразен общ мит. Общия мит пък означава приемственост - независимост дали се дължи на наследяване на тракийската култура от прабългарите или пък защото прабългарите са траки.

_____________________________




Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: deLake]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано17.05.07 22:32



Ама дали само между тези двете съкровища? И само една ли е общата сцена - това е въпросът?





Тема 2500 годишно персийско златонови [re: Jordan_13]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано18.05.07 14:27



Преди да погледнеш на линка по-долу - преброй до 10. Успокой топката и после виж дали наистина персите нямат нищо общо с траките ... поне ако се съди по златото.... Кой по стар - няма значение ...





Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ziezi]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано18.05.07 15:01



Избирателен подход, подбраност, пресяване - това ни трябва на нас, а не да събираш дет що има куцо и сакато да го правиш българско

Ей го Ганимедчо - може и чистак наше момче да е, ама с тея му "странни" наклонности, предлагам да им го оставим на гърците, че туку имиджа на големия мъжествен българин се изпарил като Ганимед дигнат от Зевса


Cupitor Impossibilium

Тема Re: 2500 годишно персийско златонови [re: dedo_minu]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано18.05.07 15:07



Част от това злато да не е случайно скитскo?

Редактирано от tonza на 18.05.07 15:14.



Тема 2500 годишно персийско златонови [re: tonza]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано18.05.07 15:46



Подозирам че част от него е по-скоро асиро-вавилонско.
А въпросът ти за скитското по-скоро би трябвало да навява мисълта за месопотамския ген на скитите ...



Тема Re: друга находканови [re: Ziezi]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано18.05.07 18:08



На тази снимка всичко се вида доста по-ясно. Явно е бил търсен този сюжет.





И, както изглежда, Ганимед не пои Зевс. Гушкат се двамата - затова са се взели.



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: mellisa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано18.05.07 19:02



според легендата - твойте люде, педофилите гърчави, са отвлякли българчето

детето не е виновно



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ziezi]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано18.05.07 19:07



Айде, от мен да мине, ще се направя, че ти вярвам, че то се е дърпало




Cupitor Impossibilium

Тема Re: 2500 годишно персийско златонови [re: dedo_minu]  
Автор deLake (sir)
Публикувано18.05.07 20:37



Успокой топката и после виж дали наистина персите нямат нищо общо с траките ... поне ако се съди по златото....

Струва ми се, че короните в края са от по-късно време, а не от 2500г.

Персия изиграва голяма роля за историята на Тракия. Походите на царете Дарий и Ксеркс спомагат да се преодолее сепаратизмът сред тракийските племена - най-вече в районите най-засегнати от походите. След похода на Ксеркс се появяват силните царства на одрисите, македоните и витините. Гетите макар и сериозно да пострадали при похода на Дарий, останали далеч от обсега на Ксеркс ... и когато се сетили да се окрупнят, макар и силно и войствено племе, били подчинени от други трак. племена - одрисите и македоните.

Човек като види колко турска стока има из пазарите в днешна България, все трябва да очаква след няколко века контакти между траки и перси да имат и нещо общо.

__________________________




Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: deLake]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано18.05.07 21:35



Сценката е доста идентична, все пак е няколко века по-стара. Да не очакваш да я видиш под индиго. Интересно дали на сценката от Ниневия е изобразена антилопа, в миналото са се срещали и в Азия. Ако е така, това двоен коз, защото какво по близко до антилопа животно в Тракия от елен. Ако не е антилопа а може би коза или нещо подобно, пак е силен аргумент затова, защото е пресъздадено животно, което се среща в съответната зема.
Логично е заемката да е директна а не индиректна или пък случайно съвпадение, защото освен че тя изразява конкретно нещо, го прави и с еднакви изразни средства.
Наистина от това, което се намира в интернет има сериозна прилика в изкуството.
Тук някой се беше изсмял на източните вярвания, специално зороастризма, но тези вярвания са много близки с тракийските. В момента чета томовете Теология на Блаватска.

Прочетох ти аргументите и не мисля, че са силни, по такъва начин и аз мога да отрека всичко.
На първо четене се вижда, че културните изразни средства и религиозните вярвания м/у перси и траки е силно.

___



Тема Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: ElanMorin_]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано18.05.07 22:33



Няма пряка връзка с грифона но виж палмите на първия постинг с грифона. Тези палми като се почне от Вълчедръм (ако не ме лъже паметта), та се стигне до повечето тракийски и гръцки изображения - все тези асирийски палми са навред.... и по Рогозен и къде ли не..



Тема Re: 2500 годишно персийско златонови [re: deLake]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано18.05.07 22:36



За короните май си прав - и на мен ми се стори че са от доста по нова епоха



Тема Re: 2500 годишно персийско златонови [re: dedo_minu]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано19.05.07 13:10



Achaemenid Persian, about 4th century BC
From Mazanderan, northern Iran


Sasanian, about 7th century AD
A senmurw, a miraculous dog-headed bird


Рогозенско съкровище



Редактирано от ElanMorin_ на 19.05.07 13:15.



Тема Re: 2500 годишно персийско златонови [re: ElanMorin_]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано19.05.07 13:45



Мисля, че един от персонажите, хвърчащи по орли вече го установихме. И всеки, който тръгне да разглежда това, трябва да се съобразява с факта, че (поне от иконографска гледна точка) това е Анахита.
А това кой е?



И тези човеко-животинки при нея?



Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: ElanMorin_]  
Автор deLake (sir)
Публикувано19.05.07 22:55



Прочетох ти аргументите и не мисля, че са силни, по такъва начин и аз мога да отрека всичко.


Не става дума за отричане. Сведения за религията на Египет и Персия черпим и от гръцки извори. Мита може да е бил разпространен в Мала Азия и Тракия. Тъй че може и мита да е общ, макар и в различни версии (Както "Градил Илия килия" има версии - "и са ти сини очите" респ. "и ти играят очите" със съответните последици до края

).

Говорех за сюжет, в който грифон от въздуха напада елен. И тъй като и на двете съкровищя е възпроизведен, предполагам, че е възможно да е общ мит.

Да не очакваш да я видиш под индиго.

Просто използвах дадения пример за да покажа, колко големи са сходствата между изображенията на двете съкровища, в сравнение с други изображения.

__________________________




Тема Re: А това как ще го коментира някой?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано20.05.07 00:13



Персей с главата на Медуза (не е ясно за брадата - може да е змия, изпълзяла от устата на главата)





Тема Re: А това как ще го коментира някой?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано20.05.07 00:33



Да, точно за главата питах. Не ми прилича много на Медуза. Изглежда ми като нормална човешка глава. Е, отрязана! Въпросът ми по скоро е за това, защо му е тази глава? Какво смята да прави с нея?



Тема Re: А това как ще го коментира някой?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано20.05.07 11:24



Интересни са шлема и особено двойната брадва.

_______________________




Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (непознат )
Публикувано22.05.07 02:38



Като гледам това ми прилича на нагласяване на резултата. Каруцата се поставя пред коня. По - правилно би било, да се използва дедуктивният метод и да се търсят паралели на всички възможни места, без изключване априори, освен на териториален признак (например Южна Америка). След като се намери най - близкото подобие, трябва да се потърси обяснение, но отново не с каруцата пред коня, а да се търси систематичност, ако има такава. Т.е. ако у даден народ открием пълно подобие на тази кана, да се търсят и други паралели с този народ, за да се види дали е случайно или не, да се търсят извори и т.н. и т.н.

Редактирано от Ray of Light на 22.05.07 02:39.



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ray of Light]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано22.05.07 08:58



Ти си нов, нали? (не ми отговаряй, това беше реторичен въпрос

)
Правилните методи не са сред най-използваните тук, предпочитаме да караме на "вярвай ми" Ще свикнеш, вярвай ми


Cupitor Impossibilium

Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ray of Light]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано22.05.07 12:47



Трябва да има много фактори за да се каже нещо категорично. Изобщо, от моя гледна точка, неоспорими доказателсва и история не са мн. съвместими. Поне на практика е така, на теория би трябвало да е обратното.
Примерно, трябват ни много истинни факти, а всъщност има малко факти и тяхната истиннност не е гарантирана.
Изобщо за логически постулат трябва да имаш истинно твърдение, за дедуктивният метод е нужен някакъв неоспорим общ принцип или закон, както и достоверен частен факт.
Затова избягвам да твърдя нещо категорично, просто гледам да е по-вероятното. Но, това наистина е все пак субективна лична преценка, няма начин.

Та, според мен наличието на повторението на такова изображение, говори може би за общ мит, но не мога да кажа, каква е била съдбата. Но, ако по-старото изображение е от Ниневия, ако има по късни от Елада или Тракия и още-по късни от Унгария, следва че пътят на мита е от Изток на Запада:)

___



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: ElanMorin_]  
Автор Ray of Light (непознат )
Публикувано22.05.07 17:41



Трябва да потърсим мнението на специалисти, но на няколко от различни школи, защото историята е точна наука, но я пишат предимно хора, които смятат, че трябва да е хуманитарна такава. Колкото повече количествени методи имаме, толкова по - добре.

Иначе за моето мнение с информацията, с която разполагам, мога да кажа, че това изображение е по - скоро от персийския културен ареал, ако мога така да се изразя

. Самата Персия е възприела много от Асирия и Вавилон, когато ги е покорила.



Тема Re: дрън-дрън!нови [re: инцидeнтeн]  
Автор TlNlT (член)
Публикувано30.06.07 21:24



Според мен, тази дама с трите пръста и крилата е мелез!



Тема Re: дрън-дрън!нови [re: TlNlT]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано01.07.07 04:29



Мелез или не - това пак си е Анахита. Същото нещо, дето фърчи по орлите и дато Маразов му вика "Персийската Артемида". Ми сега?


Няма ли да извадят най-сетне нещо тракийско?



А познайте това какво е?

Редактирано от инцидeнтeн на 01.07.07 04:31.



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: mellisa]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано03.07.07 22:54



+Дуня, внимавай!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.