Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:25 08.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: 2500 годишно персийско златонови [re: dedo_minu]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано19.05.07 13:10



Achaemenid Persian, about 4th century BC
From Mazanderan, northern Iran


Sasanian, about 7th century AD
A senmurw, a miraculous dog-headed bird


Рогозенско съкровище



Редактирано от ElanMorin_ на 19.05.07 13:15.



Тема Re: 2500 годишно персийско златонови [re: ElanMorin_]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано19.05.07 13:45



Мисля, че един от персонажите, хвърчащи по орли вече го установихме. И всеки, който тръгне да разглежда това, трябва да се съобразява с факта, че (поне от иконографска гледна точка) това е Анахита.
А това кой е?



И тези човеко-животинки при нея?



Тема Re: Наги СентМиклош и Ниневия - грифоннови [re: ElanMorin_]  
Автор deLake (sir)
Публикувано19.05.07 22:55



Прочетох ти аргументите и не мисля, че са силни, по такъва начин и аз мога да отрека всичко.


Не става дума за отричане. Сведения за религията на Египет и Персия черпим и от гръцки извори. Мита може да е бил разпространен в Мала Азия и Тракия. Тъй че може и мита да е общ, макар и в различни версии (Както "Градил Илия килия" има версии - "и са ти сини очите" респ. "и ти играят очите" със съответните последици до края

).

Говорех за сюжет, в който грифон от въздуха напада елен. И тъй като и на двете съкровищя е възпроизведен, предполагам, че е възможно да е общ мит.

Да не очакваш да я видиш под индиго.

Просто използвах дадения пример за да покажа, колко големи са сходствата между изображенията на двете съкровища, в сравнение с други изображения.

__________________________




Тема Re: А това как ще го коментира някой?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано20.05.07 00:13



Персей с главата на Медуза (не е ясно за брадата - може да е змия, изпълзяла от устата на главата)





Тема Re: А това как ще го коментира някой?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано20.05.07 00:33



Да, точно за главата питах. Не ми прилича много на Медуза. Изглежда ми като нормална човешка глава. Е, отрязана! Въпросът ми по скоро е за това, защо му е тази глава? Какво смята да прави с нея?



Тема Re: А това как ще го коментира някой?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано20.05.07 11:24



Интересни са шлема и особено двойната брадва.

_______________________




Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: mellisa]  
Автор Ray of Light (непознат )
Публикувано22.05.07 02:38



Като гледам това ми прилича на нагласяване на резултата. Каруцата се поставя пред коня. По - правилно би било, да се използва дедуктивният метод и да се търсят паралели на всички възможни места, без изключване априори, освен на териториален признак (например Южна Америка). След като се намери най - близкото подобие, трябва да се потърси обяснение, но отново не с каруцата пред коня, а да се търси систематичност, ако има такава. Т.е. ако у даден народ открием пълно подобие на тази кана, да се търсят и други паралели с този народ, за да се види дали е случайно или не, да се търсят извори и т.н. и т.н.

Редактирано от Ray of Light на 22.05.07 02:39.



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ray of Light]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано22.05.07 08:58



Ти си нов, нали? (не ми отговаряй, това беше реторичен въпрос

)
Правилните методи не са сред най-използваните тук, предпочитаме да караме на "вярвай ми" Ще свикнеш, вярвай ми


Cupitor Impossibilium

Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: Ray of Light]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано22.05.07 12:47



Трябва да има много фактори за да се каже нещо категорично. Изобщо, от моя гледна точка, неоспорими доказателсва и история не са мн. съвместими. Поне на практика е така, на теория би трябвало да е обратното.
Примерно, трябват ни много истинни факти, а всъщност има малко факти и тяхната истиннност не е гарантирана.
Изобщо за логически постулат трябва да имаш истинно твърдение, за дедуктивният метод е нужен някакъв неоспорим общ принцип или закон, както и достоверен частен факт.
Затова избягвам да твърдя нещо категорично, просто гледам да е по-вероятното. Но, това наистина е все пак субективна лична преценка, няма начин.

Та, според мен наличието на повторението на такова изображение, говори може би за общ мит, но не мога да кажа, каква е била съдбата. Но, ако по-старото изображение е от Ниневия, ако има по късни от Елада или Тракия и още-по късни от Унгария, следва че пътят на мита е от Изток на Запада:)

___



Тема Re: "гръцка" митология върху "прабългарска" кананови [re: ElanMorin_]  
Автор Ray of Light (непознат )
Публикувано22.05.07 17:41



Трябва да потърсим мнението на специалисти, но на няколко от различни школи, защото историята е точна наука, но я пишат предимно хора, които смятат, че трябва да е хуманитарна такава. Колкото повече количествени методи имаме, толкова по - добре.

Иначе за моето мнение с информацията, с която разполагам, мога да кажа, че това изображение е по - скоро от персийския културен ареал, ако мога така да се изразя

. Самата Персия е възприела много от Асирия и Вавилон, когато ги е покорила.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.