Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:42 27.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Джагфар Тарихинови [re: dedo_minu]  
Автор deLake (sir)
Публикувано10.05.07 14:46



Становището на съветско-руската историческа наука е че е фалшификат.

Това вече е най-сериозният аргумент че Джагфар Тарих е истински сборник от стари български ръкописи!

Нека да си спомним становището им за формирането на македонската нация!
Ами казват, че Битолския надпис, в който цар Иван Владислав се пише българин е истински. Това да не би да е най-сериозния аргумент, че надписа е фалшификат (както твърдят македонските историчари) ?

Казват, че е фалшификат, защото е менте, та дрънка. И след като е безнадеждно да доказват, че е истинска история, признават че е фалшификат. Но ментето си се издава и все ще се намерят такива, да се вържат, че историята е истинска. Нещо като случката с каката и Баташкото клане - всички знаем, че е имало клане; конферентите го усукаха, че не отричали клането, а доказателствата, че е имало такова ... но конференцията се финансира и провежда - все някой ще се върже, че не е имало клане. Ясно е, че е безнадеждно дасе опитат научно да докажат, че не е имало клане. Лъжите не е възможно да се докажат, но се финасира пробутването на разни ментета, с надеждата, че повторени 100 пъти, ще минат за истина. Това е номера!



____________________________




Тема Условнонови [re: deLake]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 15:06



Това за изворите изглежда малко условно, то се казва в началото, че базата явно са някакви домашни източници, изглежда, като препис на препис;
По милостта на Всевишния и по волята на сеид Джагфар, аз, неговият бахши Иман, нанизах върху единната нишка на това посвествование манистата на нашите български исторически сказания - “Гази-Барадж тарихъ”, написана по думите на царя и емира Гази-Барадж от неговия тебир Гази-Баба Худжа, “Бу-Юрган китабъ” на сеид Мохамедяр, “Шейх-Гали китабъ” на мула Иш-Мохамед…, а също и словата и документите от архива на… сеид Джагфар, за да се запази споменът за деянията на нашия велик народ на българите… Не ще бъда съдник на описаното, защото аз самият не съм го видял, а само Всевишният знае, дали е било така или не

По-скоро е един бърбот, отколкото фалшификат. Може и да не са истинни много неща в него, и аз незнам, но не прилича на фалшификат.

___



Тема Re: Няколко цитата, да демонстрирам, че е ментенови [re: Last Roman]  
Автор мapдyk (Аз)
Публикувано10.05.07 17:08



точно това и аз казвам, че основата е шумерска



Mvlti svnt vocati, pavci vero electi

Тема Re: По много причининови [re: БoянГeнoв]  
Автор Jordan_13 (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 19:58



Точно така е. Не ние преминаваме през тюрките, а тюрките преминават през нас, за да получат своето духовно просветление. Много народи минаха през нас, жалко за някои...



Тема Re: Условнонови [re: ElanMorin_]  
Автор deLake (sir)
Публикувано10.05.07 20:51



Това за изворите изглежда малко условно, то се казва в началото, че базата явно са някакви домашни източници, изглежда, като препис на препис;

1. Такива домашни извори, дори фрагментарно не са запазени. Освен това вече дадох пример, с предложената ми за коментар история на Спиридон - по време на твърдяното съставяне на ментето не се е цитирало толкова точно, колкото в Историята ан Джагфар.
2. Не споменава действителни извори, които всъщност ползва. Не е трудно да се установят по съдържанието на текста. Ама ако се престарае и си каже цялата литература, ще трябва да се позове и на някои изследвания от 19в. (или поне на бележките към някое издание на някой извор).

__________________________




Тема Re: Условнонови [re: deLake]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 21:21



На мен ми е странно, че някой преднамерен фалшификат, ще започва с разкази за преди 33 хиляди години.

___



Тема Re: По много причининови [re: Jordan_13]  
Автор ElanMorin_ (ентусиаст)
Публикувано10.05.07 21:22



Викаш българското заведение минава на самообслужване, а:)

___



Тема Re: Няколко цитата, да демонстрирам, че е ментенови [re: mihailo]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано10.05.07 23:17



ешевлиев:
"
Буквалният превод на ичиргу боил е „вътрешен боил”, което беше дало повод на чешкия византолог Ф. Дворник и на унгарския тюрколог Ю. Немет да приемат, че той е бил един от „вътрешните боили”, които споменава императорът-писател Константин Багренородни. В съчинението си „За церимониите” той съобщава, че когато идвали от България пратеници при византийския император логотетът, един от най-висшите сановници им задавал следните въпроси: „Как е духовният внук на нашия свещен император, поставеният от бога архонт на България? Как е поставената от бога архонтиса? Как са канар тикинът (т. е. престолонаследникът) и булият таркан (т. е. вторият син) и останалите му чеда? Как са шестимата велики боили? Как са и останалите вътрешни и външни боили? Как е целият народ?”



Тема Re: Условнонови [re: ElanMorin_]  
Автор deLake (sir)
Публикувано11.05.07 08:56



На мен ми е странно, че някой преднамерен фалшификат, ще започва с разкази за преди 33 хиляди години.
Кое точно те смущава. Фалшификатите свързани с историята много често се отнасят за събития поне с 1-2 века назад. Все пак и едно менте по нещичко трябва да наподобява истинските извори - поне тези от издадените на руски, които е ползвал.

________________________




Тема Re: Джагфар Тарихинови [re: deLake]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано12.05.07 23:39



Има и друга причина за обявяването на Джагфар от руснаците за фалшифисат и тя е пак политическа - заради другите българи. Шмаше цяла една страница в телеграф, ако не се лъжа, преди година, година и нещо за тая работа. Целия проблем е, че се надига някакво движение в татарстан на хора, която казват, че са българи, потомци на волжките и т.н. Дори водача на мюсюслманите в Русия смятал себе си за българин. При тия условия е ясно, че те ще гледат да обявят, че е фалшификат. Аз лично също смятам, че е така, но моите пречене са съвсем различни, разбира се

.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.