Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:58 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: пак манипулация .. тюркутинови [re: _magotin_]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано07.05.07 20:49



В България има трима археолози, двама от които познавам лично, не вярвам и да си третия. Изсилваш се. Овладей си нервите.





Тема Re: пак манипулация .. тюркутинови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано07.05.07 20:55



Да ти дам назаем една от обувките ми, та да тропнеш с токче по пода, барем си станал още по-прав


Това, че си историк с лопата не ти дава автоматично нито право, нито богоизбраност и достоверност в думите и делата.


Cupitor Impossibilium

Тема Re: констатациянови [re: Rex_Mysorum]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано08.05.07 02:21



В началото мислех да не ти отговарям изобщо, какво ти е в душата ти си знаеш. А някакво чувство за отговорност случайно да ти се намира? Че те четат и деца и т. н. Със сигурност глупостите, набивани в училищата на децата трябва да се избиват, ама не и с такъв език. Такъв език води до това:

Прабългарите съществуват още от времето на Ноевия ковчег.
Според някои сведения "българи" значело "ловци на самураи".
Родината на прабългарите била Памид.
Българите са конно-народна общност.
Юртите са наколни жилища.
Прабългарите не правели разлика между мъже и жени.
Бягането по бойното поле при прабългарите се наказва със смърт.
Прабългарска находка при село Малая показва богато снаряжение на един велик воин заедно с украсата на коня си, което подсказва, че прабългарите спали с конете си.
Българите са 100-120 хиляди души - мъже, жени, деца, старци, котки и кучета.

Един учен, Рециус, определя славяните към дългоглавата група, която по-късно се разпада на дългоглава немска група.
Славяните били ниски, червенобради, червенооки, червенокожи хора.
Първоначално живеят в землянки, а после в полуземлянки.
Землянките са най-често на един етаж.
Землянките на славяните били в размер от 1 до 4 кв м.
Домовете на славяните били слабо мебелирани.
Селищата им се разполагали край реки, езера и язовири.
Славяните дишали с шнорхел.
Срещу врага славяните се сражавали с конна пехотница.
Въпреки взетите предпазни мерки Византия не може да се отърве от похожденията на славяните.
Византия отгледала в полите си прабългарите, но те й се отплатили твърде зле.
Аспарух се заинтересова от славяните и преминава инкогнито Дунава.
Аспарух преминал Дунава и нахлува към Долна Азия.
Плиска - здраво укрепен аул; модерен град със съвременна канализация, водоснабдяване и др.

Поне половината от тази бъркотия е почерпана от мрежата. Похвално е желанието на някои ученици и кандидат-студенти да потърсят допълнителен материал. И хайде да намират и по нещо свястно тука. Тема "Тракия" не се пада на кандидатстудентски изпити, ама си представям какво ще стане ако се падне...

А лично на мене най ми хареса това за "конната пехотница". Един приятел твърди, че пехотинците са носили конете. На гръб.





Тема Re: Обезлюдяваненови [re: koмитa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано08.05.07 02:53



Ама е културна.
Бешевлиев:

"Сердика, днешната българска столица София, е била превзета от Крум за първи път през 809 г. Тя е била може би пак отвоювана от византийците и по-късно отново завладяна от българите. Град Дебелт е бил стара римска колония, основана от императора Веспасиан и населена с римски ветерани, днес развалини при село Якезли, Бургаско, преименувано сега на Дебелт. Този град е бил важен център и седалище на епископ. Той е бил превзет от Крум в 812 г. Градът Констанция, за който арабският писател Идриси пише, че бил голям и добре населен град и имал земеделски култури и многобройни обработени полета, се постави от В. Томашек близо до Харманли, а от В. Н. Златарски южно от с. Оваджик (дн. Поляново, Хасковско), а от Ив. Велков — в местността Асара при град Марица. Градът е бил завладян от българите навярно в 812 или 813 г. При град Версиникия, както вече споменахме по-горе, Крум нанесъл през 813 г. тежко поражение на византийците. Последният споменат град Адрианопол (дн. Одрин) е паднал в ръцете на Крум в 813 г.
На останалите крепости според надписа бог внушил страх и ромеите ги напуснали и избягали. Същото съобщава и хронистът Теофан. Той пише: „Българите, като узнали за размириците сред войските и че войниците се бунтуват поради страх от войната и от гарнизонната служба, завзели още по-голяма част от Тракия и Македония. Тогава християните (т. е. византийците), без някой да ги преследва, избягали и изоставили Анхиало и Бероя, а също и Никея и крепостта Проват и някои и други крепости, както и Филипопол и Филипи.” Накрая Теофан заключава: „Това било божие наказание, което изобличавало лудостта на Никифор и чрез което рухнали в един миг привидните му успехи, с които се хвалел.” Забележително е тук съвпадението между текста на надписа и разказа на Теофан. И според двата извора уплахата, която обзела жителите на добре укрепените селища, е станала по божия повеля. Това показва, че съставителят на гръцкия текст на надписа е бил християнин, може би монах, както и хронистът Теофан, които вярвали, че станалото е било божие наказание."

"След превземането на Одрин през 813 г. Крум преселил населението на града и околностите в т. нар. България отвъд Дунав (т.е. днешна Южна Бесарабия). Преселниците нарекли новите селища по името на старата си родина Македония, а себе си македонци. Обаче те не забравили родните си места и търсили само удобен случай да се завърнат отново там. Това им се удало едва през 837 г. Началникът на преселниците Кордил успял по някакъв хитър начин да отиде при тогавашния византийски император Теофил, който „го приел радостно и като разбрал какво иска, изпратил кораби да вземат македонците и да дойдат в столицата. Владетел на България бил Владимир (т. е. Маламир), внук на Крум и баща на Симеон. Преселниците решили да се преселят заедно с жените и децата си в Романия. Когато Михаил българинът (т. е. Персиан) излязъл на поход срещу Солун, те започнали да преминават реката с имуществото си.” Това известие на византийския хронист, наречен Продължител на Георги Монах, в което има голямо объркване на имената на българските владетели, се допълва от друго, в което се казва следното: „След няколко дена бил вдигнат немалък бунт от управителя на онази Славиния. Потоци от кръв потекли като река и цялата област била опожарена и помрачена {Житие на св. Гргорий Декаполит).” Вече първият издател на надписа Ф. Дворник свърза правилно горните две сведения със съдържанието на първата плоча. Но той прие погрешно, че българите поискали да се възползват от въстанието в Славиния, за да разпрострат властта си и върху тези славяни. Обаче това би значило не само нарушение на 30-годишния мирен договор, но и открито завладяване на византийска територия. Ето защо по-вероятно се явява следното тълкуване.

По същото време, когато управителят на Славиния се разбунтувал, византийският император Теофил бил зает с ожесточени борби с арабите в Мала Азия, които изисквали голямо напрежение и участието на цялата византийска войска. За да потуши бунта, императорът Теофил се обърнал като баща си Михаил II при въстанието на Тома Славянина за помощ към българския владетел. С повикването на български войски императорът целял може би същевременно да ги отвлече далеч от Северна България , за да улесни завръщането на македонците в родните им места. Българският владетел Персиан, неподозирайки нищо, се отзовал с готовност на молбата на императора, който му обещавал може би и някакви облаги. Персиан изпратил поради големината на въстанието силна войска под предводителството на двамата най-висши военачалници капхана и ичиргу боила. По този начин Северна България била хитро оголена от войски. Това личи ясно от намерението на преселниците ромеи да преминат Дунав и да си пробият път по сухо през Северна България и от обстоятелството, че комесът, т. е. местният български управител на Добруджа, който преминал отвъд Дунав с малобройната си войска, поискал помощ от намиращите се наблизо маджари, а не от централната българска власт. Не след много дошли и изпратените от императора кораби, на които преселниците се качили заедно с имота си и се завърнали в родните си места."

Става дума за доста по-късни събития. Обезлюдяване не значи, че са ги избили. Обезлюдена ли е била тази област след 813 г.? Върнали са се чак след едно поколение. Ами ако не бяха? И дали всички са се върнали?
Как тогава няма да имаме тракийска кръв?



Тема Re: констатациянови [re: инцидeнтeн]  
Автор Rex_Mysorum (Чудотворец)
Публикувано08.05.07 02:55



А някакво чувство за отговорност случайно да ти се намира? Че те четат и деца и т. н.

И да се надрискам от зор, не мога да стигна цветущия речник на днешните деца. Ти от кого, мислиш, съм научил изразите, които така те сащисват? И целуването отзад, и надрискването от зор, и поне малко томче с подбрани псувни съм ги възприел от ТРЕТОКЛАСНИЦИ! Даже от детските градини се научават псувни.
С такава наивна драматизация на една заслужено отправена реплика само ставаш смешен.

Със сигурност глупостите, набивани в училищата на децата трябва да се избиват, ама не и с такъв език.

Няма дете, което да ме е питало и да не е получило аргументиран отговор от мен. Имам претенциите да съм един от няколкото човека в този форум, от които може да се научи нещо ново или да се получи мнение от различна гледна точка. Като изключим Тортурач, който напуска сума ти томове с извори, аз съм може би вторият по ред в класацията, който е пускал най-много сведения за последните три години.
Пренабирал съм книги специално за пускането им тук в електронна форма, а съм превеждал и цели книги и обемни статии с намерението да се четат от децата, за които така си загрижен.
---
Аз съм на принципа: каквото повикало, такова се обадило.
С възпитаните се държа възпитано, а с тия, които отричат правото ми на съществуване и се правят на последна инстанция, па и лепят диагнози, общувам по съответния начин.
Така че не отстъпвам и на йота от репликата си - всеки, който твърди, че нямам място в този форум и пиша само глупости, може да ме цуне отзад! А сега ще добавя и че преди да ме нацелува трябва да си измие устата, която е смукала гръцки членове (за да не ползвам дума, която ще те притесни).

<o><O><o>
Където е текло пак ще тече!

Редактирано от Rex_Mysorum на 08.05.07 02:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.