Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:22 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема възможно ли е мадарският конник да е фалшификат!нови  
Автор 1sisi (непознат)
Публикувано30.04.07 23:26



защото аз не вярвам много на българските историографи. те са преминали през период на писане история по начин, че да се формира национално самосъзнание. аз се съмнявам, че не винаги са поставяли науката на първо място. та за мен съществува такъв риск. в науката опитите се повтарят от втори независим екип. ами щом като и историята е наука, дали е правена втора, международна, и независима експертиза за автентичността на Мадарския конник, така че той да се датира окончателно и неоспоримо?

на мен ми е много странно, че стотици години никой не е забелязал този орнамент в скалата и изведнъж някой го забелязва преди 130 години. тази местност не е била напълно необитама. цитирам от Уикипедия:

"Селото Мадара съществува в картите на турските военни и описанията на възрожденски пътешественици като сателитно селище, населено най-вече от жени с "леко поведение"

какво ще кажете?



Тема Re: възможно ли е мадарският конник да е фалшификат!нови [re: 1sisi]  
Автор rane ()
Публикувано01.05.07 00:13



В близост до Мадара, е град Каспичан.Когато искаш да кажеш, на някой,че
не е ясна идеята му , се казва "Баба ти, от Каспичан!"- може би е свързано, с неясния генетичен материал, оставен от баба му в него:)



Тема Re: възможно ли е мадарският конник да е фалшификанови [re: rane]  
Автор 1sisi (новак)
Публикувано01.05.07 01:22



паметникът май наистина е оригинален, все пак не е открит от българи, а от някакъв изследовател: Феликс Каниц. а пък за другото - интересно е наистина, можем да кажем, че дори при маймуните съществува поведение на промискуитет срещу облаги, обаче при хората същото се превръща в професия, която се разделя от инстинкта, и може би е пример за напълно абстрактен контрол над инстикта. (макар че, все пак допотопният човек сигурно е изпитвал емоционална привързаност към парите -- златните монети например -- а не ги е разглеждал толкова абстрактно).



Тема Re: възможно ли е мадарският конник да е фалшификанови [re: 1sisi]  
Автор thorn (непознат )
Публикувано01.05.07 21:24



Просто ти се кефя - раждаш нелепа теория без даже и да си чувал за "някакъв изследовател" Феликс Каниц

. Льольо!



Тема Re: възможно ли е мадарският конник да е фалшификат!нови [re: 1sisi]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано02.05.07 07:13



Не е фалшификат, а е примитивно изчукан руски улан от времето на руските кампании на Балканския полуостров през началото на 19 век. Надписите са или останали от разрушените Мадарски скални манастири или

.



Тема Re: възможно ли е мадарският конник да е фалшификанови [re: д-pOxБoли]  
Автор ElanMorin_ (непознат )
Публикувано02.05.07 11:04



Разсъжденията ти в другате тема, дето я беше прокламирал преди време са леко нелепи :)
Тая скала просто ерозира за години.
Просто няма причина да идват някакви и да ни строят тракийски паметници по каново/ханово време.
Пък и аз си мисля, че за такъв тип скала могат сравнително добре да датират годината на производство :)

___

Редактирано от ElanMorin_ на 02.05.07 11:11.



Тема Re: възможно ли е мадарският конник да е фалшификанови [re: 1sisi]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано02.05.07 11:18



Малии-й-й-й... "вождът" Крум и "вождът" Омуртаг

. Архонт не се ли превеждаше като владетел. Все пак българите не са били 500-1000 души, че титлата да е просто "вожд".

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Re: възможно ли е мадарският конник да е фалшификат!нови [re: 1sisi]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано02.05.07 15:29



Ъммм...имам само един въпрос - Вие с д-р Охболи да не сте роднини?!



Тема Re: възможно ли е мадарският конник да е фалшификат!нови [re: д-pOxБoли]  
Автор thorn (непознат )
Публикувано02.05.07 17:05



Всъщност пръв за него споменава не Каниц, а един арменски пътешественик през 18 век.



Тема Скалата ли ерозира...нови [re: ElanMorin_]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано02.05.07 23:07



...или мозъкът на патриотистите?

Защо не ерозират Траяновата колона или Константиновата арка 2000 години в центъра на Рим, макар да са от най-прост варовик, наречен мрамор? Да не говорим за мокрите статуи от де Треви които са от също от столетия...

Ще питам по друг начин - защо за 80 години Мадарският улан ерозира повече, отколкото преди това за уж 800-2400 години? Или замърсяването на въздуха на мадарското плато през последните 80 години е по-жестоко от центъра на Вечния град?

Сега за нелепите идеи - моите може да са ЛЕКО нелепи, но "класическите" често са ТЕЖКО нелепи... Но тук не сме да съдим идеите, а да обсъждаме фактите






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.