Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:45 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема "Мирните" славяни сринаха Кастра Мартиснови  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано02.05.07 12:18



построена от Юстиниан именно за защита на империята от славянските нашествия.Ето и снимка но има далеч по-добри които обаче са от някакъв фото-форум и хората си имат права над тях -тази е от уикипедията -може да се види, че е от дялан камък и тухли -далеч по-красиво от Асеневата крепост (имаше снимки в тема на маготин).Та мисълта ми е романизираните траки ли забравиха как се строи от дялан камък та взеха да зидат от ръбести и необработени -досуш като зидарията на ония български кули показани по btv от волжка България?






Редактирано от Boлk на 02.05.07 12:27.



Тема Re: "Мирните" славяни сринаха Кастра Мартиснови [re: Boлk]  
Автор _magotin_ (новак)
Публикувано02.05.07 16:18



Колкото и странно да звучи, изборът на зидария обикновено зависи от материалните възможности. В периодите, когато империята има пари, се правят по-качествени зидарии и обратно. Особено характерен пример е т.нар. Тъмни векове на Византия - 7-9 век, когато масово се преминава от нов материал на сполии, тъй като хазната е празна, а за известно време даже изчезва паричното обръщение. Друг пример е постепенното изчезване на тухлата - един от методите за датиране е например честотата на тухлените пояси в т.нар. опус микстум - колкото повече, по-ранно се датира съответния строеж.
Българските канове впрочем са били доста богати, защото градежите в Плиска и Преслав са от най-скъпите - опус квадратум - които са напълно изоставени от Византия още след Юстиниан през 6 век.



Тема Re: "Мирните" славяни сринаха Кастра Мартиснови [re: _magotin_]  
Автор ElanMorin_ (непознат )
Публикувано02.05.07 16:48



"Колкото и странно да звучи, изборът на зидария обикновено зависи от материалните възможности."
Странно, ще е ако на някой му звучи странно:) мдааа. Пък и за таква снимка незнам какво да кажа, ся ако пуснем от Хисаря, няма да се различават особено.

___



Тема Re: "Мирните" славяни сринаха Кастра Мартиснови [re: ElanMorin_]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано02.05.07 16:55



То ако можеше кат си менкаш никовете да си смениш и светогледа щеше да е чудно-а иначе преоблякъл се Илия и те го пак с тия





Тема Re: "Мирните" славяни сринаха Кастра Мартиснови [re: Boлk]  
Автор ElanMorin_ (непознат )
Публикувано02.05.07 17:11



Тъй ли, и какви са ми другите никове, щото аз тука не съм влизал от месеци.
Ако вземеш да ми кажеш и какъв ми е светогледа...

___



Тема Re: "Мирните" славяни сринаха Кастра Мартиснови [re: Boлk]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано02.05.07 17:18



Още снимки (имат си авторски права и за това не ги пляскам диектно)


Ква зидария кво чудо - такова ниво май достига чак Кольо Фичето и то след повече от 10 века

Редактирано от Boлk на 02.05.07 17:22.



Тема Въпрос към Циецинови [re: Boлk]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано02.05.07 17:35



Кой построи Кастра Мартис -ако българския род трибали

кой български род я срина-да не би българския род вандали?



Тема Re: Въпрос към Циецинови [re: Boлk]  
Автор cyg (<>)
Публикувано03.05.07 10:06



Кой построи Кастра Мартис?
А къде са най-запазените средновековни крепости в България?


Както се вижда от снимките, крепостта изобщо не е срината много отдавна. Така че ако някакви славяни са сривали някога някаква Кастра Мартис, то след това крепостта е строена отново.

Редактирано от cyg на 03.05.07 10:11.



Тема Re: Въпрос към Циеци [re: cyg]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано03.05.07 10:21



Ето виждаш ли кво значи римско строителство?Срината е и не е строена повече -нека маготин ти обясни щото не прилича на мене неспециалиста да те убеждавам в противното





Тема Re: Въпрос към Циеци [re: cyg]  
Автор _magotin_ (новак)
Публикувано03.05.07 16:15



Много от крепостите са просто напуснати. За византийското Търново даже е датирано и напускането на гарнизона в началото на 7ми век. Това обяснява и пълната приемственост в укрепителните и дворцови комплекси между българското и ранновизантийското Търново.
Освен това до целенасочено разрушаване на крепости не мисля, че се е стигало, дори и на славяните не е било присъщо. Без поддръжка зидовете могат да издържат само ако са много масивни и добре изработени, при това и в подходяща месност, иначе падат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.