Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:58 13.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Комита, че кои са тогава тракийските морскинови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Peshun (минаващ)
Публикувано04.05.07 12:18



>Къде са тракийските задморски колонии, като при финикийците и гърците?

kato se ima predvid ot kqde im idvat (i se zavrqshtat) dosta ot bozhestvata (Atina/Epona, Ares/Mars, Dionisius/Orfei) na gqrcite - mozhe da se predpolozhi che grqcki gradove-dqrzhavi v njakakqv etap sigurno sa bili morski kolonii na edrite zhivotnovqdi - trakiicite.

Za finikiicite ne se znae mnogo za tehnite bozhestva, no tehniat grad Tyre ima sqshtiat gradoustroistven plan kato Tyre-novo, i verojatno e krqsten na bogqt Tyr toest skitskiat variant na Mars/Ares/Marko.

At-ina primerno e nauchila gqrcite da opitomjavat kone, pokrovitelkata na konete i magaretata sqshtestvuva i pri keltite v Zapadna Evropa no se kazva Ibona, taka che e mnogo verojatno konjat za pqrvi pqt da e opitomen ot realna trakiika Ivana, s prajkor na grqcki At-ina.



Тема Re: Траките-конници и мореплавателинови [re: tonza]  
Автор _magotin_ (новак)
Публикувано04.05.07 13:05



Коя култура точно визираш? Прабългарската и антската култури имат множество смесени комплекси, и оттам се приема, че са си били близки прабългарите и антите. Посочил съм считам и паметниците, които се имат предвид, а като ми падне скенер, ще кача и картинки с предметите, за да онагледим нещата.



Тема Re: Така си и мислехнови [re: Rex_Mysorum]  
Автор _magotin_ (новак)
Публикувано04.05.07 13:08



Какво ли ще прави форума, ако го няма мастит комик като теб? Така си и мислех - никакви факти, а само празни приказки за някакви митични северни траки. С две думи - тотални измишльотини и евтин, треторазряден Ганчо Ценовизъм, неподкрепен с никакви доказателства. Зер Ганчо Ценов е бил учен, а ти - просто следовник.



Тема Re: Траките-конници и мореплавателинови [re: _magotin_]  
Автор _magotin_ (новак)
Публикувано04.05.07 13:12



И тъй като Рекс Тракорум Нордикус пропусна да ни открехне какво в представените илюстрации е тракийско, в кои тракийски комплекси откриваме зачатието на представените паметници на културата, следва да направим неизбежния извод, че видът тракорум нордикус не разполага с никакъв фактологичен материал, а просто фантазира. Жалко, защото в идеята за връзките между траки и степни иранци има много хляб. Явно обаче той не се пече във фурничката на уважавания от мен съфорумец.





Тема Re: Траките-конници и мореплавателинови [re: _magotin_]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано04.05.07 13:39



Явно обаче той не се пече във фурничката на уважавания от мен съфорумец.


Ми до колкото знам този хляб се пече във фурничката на уважаемия от теб съфорумец. Но тъй като ти се иска съфорумецът да бъде треторазряден ганчоценовист не си даваш зор да забележеш хляба.



Редактирано от tonza на 04.05.07 13:43.



Тема Re: Траките-конници и мореплавателинови [re: _magotin_]  
Автор tonza (ентусиаст)
Публикувано04.05.07 13:47



Имах предвид Пенковската култура и въпроса ми:
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=historical&Number=1947249383&page=1&view=collapsed&sb=5



Тема Остави ти брато кои и от къде са божествата. [re: Peshun]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано04.05.07 14:06



Аз за задморските градове колонии питам.

Как така според тебе Марсилия, Сиракуза, че и Херсон, Олбия дето са наблизичко са били тракийски, пък изведнъж станали гръцки? Де са се дянали траките, които са ги основали? Продали са ги на гърпците, или са се погърчили?



Тема Re: Траките-конници и мореплаватели [re: tonza]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано04.05.07 19:47



Вместо хляб се поднасят некакви трици, като например картинки от Летница, които мисля са пределно добре известни и от които никаква връзка на траките със степните иранци не следва сама по себе си. А дали траките са прихванали от партите тежката кавалерия от типа на катафрактариите, която се счита че се утвърждава някъде около 1 век пр.Хр. е интересен въпрос, върху който има мегдан за обсъждания. Обаче няма факти, няма материал, а аз като дебелоглав археолог се впечатлявам силно единствено от предмети, а не от имена или думи. Виж, ако излезе в тракийска гробница от същият този първи век да речем една хубава кавалерийска пика, каквито ги има по сарматските комплекси, една хубава плочеста броня, една конична каска - веднага се съгласявам с идеята.
И тук не мога да не спомена тъжната истина, че след І век сл.Хр. тракийската култура тотално се влива в римската провинциална култура и собствено тракийските културни явления едва мъждукат, за да се стигне дотам, че тракийският династ във вила Армира си живее в римска вила, с римска керамика, а вероятно с децата си говори на някакъв трако-латински, а по-вероятно, много по-вероятно на трако-гръцки.



Тема Re: Траките-конници и мореплаватели [re: tonza]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано04.05.07 19:57



Твоят въпрос:

"И аз не разбирам. Рашев пише:
За етническата принадлежност на носителите на пенковската култура са изказани различни становища. Почти всички съветски автори приемат, че тя е принадлежала на славяското племе анти [16]. По повод присъствието на керамика от пастирски тип и овални юртообразни жилища се допуска участието на алано-българско население [17].

И още:


По-особена гледна точка предлага М.И. Артамонов. Той обединява находищата с керамика от пастирски тип и накити от пастирски тип в самостоятелна пастирска култура, която според него е принадлежала на българите-кутригури, които византийските писмени източници от VI в. Поставят западно от р. Дон и северно от Черно море [18].


Толкова ли си приличат културите (българската и антската) че да има две абсолютно различни според съвременната историографич мнения?"

Първо, пастирската и пенковската култури са две различни култури. Антската пенковска култура има комплекси, в които наред с характерните за нея паметници се срещат и паметници от "пастирски вид". Става дума основно за неантска керамика и елементи на костюма. Това смесване е много интересно и говори за близки отношения между част от антите и българите, в случая ако е прав Артамонов, българите кутригури. Забележи, българите вървят редом с аланите, което важи с особена сила за Хадарския хаганат, в който българи и алани са доминиращото население. В много извори за Кавказ през VІ-VІІ-VІІІ век българи и алани се поставят под общ знаменател, което, наред с близката им археологическа култура, говори за етническа близост. Че дори и в лексиката има близост, както е установил още АБАЕВ, чиито прочут аргумент аз предложих на РЕКС ТРАКОРУМ за коментар, но уви, както обикновено, нищо не ми бе отговорено. А АБАЕВ е забелязал, че у наследниците на волжките българи и тези на аланите, респективно чувашите и осетинците, има общ лексикален пласт, който може да се породи само ако са близки сродници или са обитавали дълго едни и същи територии.



Тема Re: Комита, че кои са тогава тракийските морскинови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано04.05.07 20:58



Обяснението във филма беше, че са изтегляли корабите си на сушата и в онова време, не е имало нужда от пристанища, по сегашните разбирания.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.