Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:33 13.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Чурек (Чуруково), 1912г.  
Автор xxlogre ()
Публикувано24.04.07 21:14



Здравейте! Дано някой не разбере превратно интересът ми, но покрай подетата кампания за поставяне под съмнение на клането в Батак, тук там се повдига и въпроса за български зверства срещу мирно турско и помашко население през периода на Балканските войни. Опитах се да издиря някаква информация за това в нета, но почти без успех. Попадна ми единствено името на село Чурек (Чуруково), което е било унищожено и жителите (вероятно) избити от българската войска през 1912г. Знае ли някой от уважаемите форумци нещо повече по въпроса за тези трагични и срамни събития, осветляването и осмислянето на които вярвам е задължително за неслучването им никога повече?



Тема Re: Чурек (Чуруково), 1912г.нови [re: xxlogre]  
Автор джинrиби (ентусиаст)
Публикувано24.04.07 21:16







Тема Re: Чурек (Чуруково), 1912г.нови [re: джинrиби]  
Автор xxlogre ()
Публикувано24.04.07 21:21



10х, джинrиби!



Тема Re:нови [re: джинrиби]  
Автор xxlogre ()
Публикувано24.04.07 21:49



джинrиби, извинявай, ама нещата в посочетото изследване изглеждат подозрително смекчени, направо бих казал невинни. Изобщо не се говори за намесата на войската и употребата на сила, за убийства пък да не говорим. Нима това е истината? Има ли нещо по въпроса в Карнегиевата анкета, някой чел ли я е?



Тема Re:нови [re: xxlogre]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано24.04.07 23:26



Купи си *Изгаснали огнища* на Владимир Арденски, там пише всичко. Село по село, махала по махала, име по име.Но ще останеш разочарован, няма да намериш кланета каквито си фантазираш.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Чурек (Чуруково), 1912г.нови [re: xxlogre]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано26.04.07 00:39



Не те знам кой си и какъв си, ама защо си мислиш, че в село Чукурово турци са живяли някога?
Не че ние (българите) не сме за тепане. И управниците ни най-вече. Отказахме се с лека ръка от еднокръвните си братя-помаците. И дочакахме плодовете на това си лекомислие. Изправи се един оттам и почна да гони българите от Родопите. Ясно ми е, че исторически е обусловена тая неприязън на българите към исляма, ама това население не ни е чуждо. Седим и гледаме как по улиците се развяват кришнари, и не се съмняваме,че са българи, ама като стане дума за Родопите - на другиго ги оставяме.
И ако тука влизат помаци - искам да им кажа следното: не ви мисли доброто оня, който дава пари за строежи на джамии и за изучаване на Корана. Но ако дойде някой, който иска да построи или финансира училище и да купи за децата ви компютри - тогава да знаете, че ви мисли доброто. Защото просветеният човек е свободен. И има бъдеще. И когато децата ви порастнат и спечелят - ако имат желание да построят джамия - хаир да е. Не мислете, че съм пристрастен - аз и строежа на църкви, дето е почнал - не одобрявам. Тия неща (храмовете) трябва да се правят от всички, за да се почитат от всички и пазят от всички - както е било някога, и който не може да извади пари да даде, да помогне с труд, но да се знае, че храмът е на всички. А че с българска кръв са всички родопчани - и християни, и мюсулмани - никога не съм се съмнявал!



Тема Re: Чурек (Чуруково), 1912г.нови [re: инцидeнтeн]  
Автор xxlogre ()
Публикувано26.04.07 09:47



Нито съм помак, нито турчин, българин съм. Не симпатизирам на ДПС, само съвсем мъничко на Атака. Но ме боли и ме е срам за това, което е станало при ликвидирането на помашката Тъмръшка република през 1912г. Не одобрявам също и това, че за тези събития се мълчи и почти не може да се открие информация. Смятам, че и за Батак и за Тъмръш трябва да се знае повече, не за да се търси мъст, а точно да се прости.



Тема Re: Чурек (Чуруково), 1912г.нови [re: xxlogre]  
Автор jari (войник)
Публикувано26.04.07 12:19



През 78-ма под Дермендере се води битка между турската войска и настъпващите руски части.Част от турците се изтеглят през землището на Томраш,Персенк и на татък.
Да се върнем малко на зад.
1876-та Адил и Смаил-братя на Ахмед ага събират башибозук на чифлика над Брестовица./длъжни са да го направят,като нахийски началници/Няма данни тези части да са участвали в разгрома на въстанието.По скоро-не/Помаците от средните Родопи традиционно са в добри отношения с християнското население през онези времена/
Но някои от тях участват в грабежи в Перущица,след разгрома.
Като доразяснение,не е излишно да подчертаем,че пък самия Ахмед ага по това време със своя башибозук препречва хората на Емин ага да не ямосат Станимашко и ман.Св Петка.
Та гузни от гореказаното,тъмрашлий се повличат от бягащата турска войска и се изпокриват по съседните Лясково,Михалково,Девин,Осиково и Петвар.
Тогава,Перущенски хайти се качват на свой ред в Томраш да грабят и частично опожаряват селото.
Подобна картина се повтаря и през 12-та година.Заварват в селото една бабичка,като някой серсем я застрелва.Този път селото е опожарено за винаги.
Тук трябва с дебела четра,обче да почертаем,че такива изстъпления не са одобрявани както от помашкото,така и от християнското население на планината!
Когато Ахмед от Барутина се завръща след клането в Батак,той е отхвърлен от всички свои съселяни.Дори когато умира,Ходжата отказва да го погребе.Християнин е този,който го полага в гроба.Син на заклан в Батак!
Друг пример-Башибозука грабил в Лилково,есента си връща ограбенорюто обратно.
Такова е отношението и на християнското население по към полупияните отрепки,които грабят мусулмански села при по-късните събития.
И любопитен пример.Чурен е смесено село.Тъмрашките помаци имат стара вражда с Чуренските,които пък,системно са били защитавани от християнските си съселяни.
Та толкова по въпроса.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.