Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:49 26.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Не знам.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.04.07 11:11



Живота на стария комита е спасен от юруци, от съседното на Панагюрище, вече несъществуващо село. Хората умирали от град, скитащи се по горите над горящото градче. Страх, не страх, стария комита отива саде с пушката си в юрушкото село, което не е взело участие в кланетата над българите, продава и си пушката. Юруците не само че не го предали на властта, но и му дали цели 2 чувала брашно. С тези 2 чувала брашно, стария комита, спасява себе си и семейството си от глад. И това благодарение на турци. И това също е част от домашните ни разкази коприво. И го знаем и не го крием.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Не знам.нови [re: koмитa]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано23.04.07 11:34



Ти,
на кого от снимката приличаш ?



Тема Re: Не знам.нови [re: Vencci*]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.04.07 12:28



На никой от снимчицата. Моят дядо още не е роден, когато е правена снимката.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Не знам.нови [re: koмитa]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано23.04.07 17:46



Това с юруците ми направи голямо впечатление.
Думите ти подтвърждават странни неща за онази епоха.

Пра пра дядо ми,
Марко Велев е бил учител в Тетевен,
но е Родом от Прилеп.

Женен за тетевенска учителка (българка, също от Македония) е бил убит
на мегдана в Тетевен през 1875 г.
Убит е меко казано.
Заклан е и дран жив, парче по парче.
Присъдата е : анти държавна (комитска) дейност.


Овдовялата му жена с малкото си дете (ок.годинка)
е приета от съседи - бедно, но честно турско семейство.
Те много са й помагали и е живяла при тях до Освобождението,
когато тя отново възстановява учителските си права и е
била в състояние сама да се грижи за себе си и за детето си.

Хвала на такива турци !
За човещината няма различия в народността или верата.

/лично мнение/

Привет !



Тема Re: Откъде са тези хора?нови [re: koмитa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано23.04.07 20:08



Комита, като си тръгнал да изследваш историята на рода си, и на женските лица в частност, потърси нещо за село Войника, Ямболско. То сега там млади хора едва ли и има, но може би някой с корени оттам ще се обади и ще покаже стария албум. И на мене ще ми е интересно дали физиономиите ще са същите - би трябвало.





Тема Христо Луков Шиндаровнови [re: koмитa]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано23.04.07 21:33



За пръв път чувам, че тоя имал нещо общо с Битоля. Шиндарови е Панагюрски род поне на 300г. и има стотици Шиндарови в Панагюрище, Пазарджик, Пловдив, София.... Сега има футболен съдия от Пазарджик, който се казва Христо Луков Шиндаров. Често го бият на терена...





Тема Re: Христо Луков Шиндаровнови [re: gioni]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.04.07 22:34



Айде да ми позволиш да си знам рода откъде ми е. Приемат фамилията Шиндарови след като стария комита идва към Панагюрище и я приемат заради професията му-дърводелец. Били са 5 братя и 1 сестра, като арнаути ли, турци ли изнасилват сестрата. Братята си отмъщават и избиват насилниците, а после бягат насам. Единия отива във Вакарел, другия/моя/ в Панагюрище, третия в Сливен, четвъртия в Шумен, петия не го знам. Понастоящем всички Шиндарови са около 70 човека и са в Панагюрище, Стара Загора, Пловдив. По София и Пазарджик са други Шиндарови, не са от нашите. Преди година и половина имахме родова среща, та се збрахме всичките, преброихме се и се знае кой къде е. Братчеда Христо верно го шамарят по терените, но за сметка на това пък е добър главен счетоводител. Съдийството му е хоби, мнго е честен и затова го гонят да го бият. Ако си се консултирал с бай ти гугъл, да знаеш че гугъла и много лъже. Ти откъде имаш информация, че рода е от 300г. в Панагюрище, за сефте чувам?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Откъде са тези хора?нови [re: инцидeнтeн]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано23.04.07 22:36



Какво имаш в предвид?

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Откъде са тези хора?нови [re: koмитa]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано24.04.07 01:07



Балчо Нейков - "Факийско предание", стр. 49.
... Баба Лава е била от с. Войник, от рода на Испир войвода...
В бележка под линия се казва:
"Селото Войник се е изселило. Едни части малки от тях се преселили към Котел, Жеравна, Сопот, а най-голямата част заправили Панагюрище, и това преселение е повдигнало злъчката на Пейчо войвода (Дели Пейчо)."
Сведението се потвърждава и от една приписка към средновековен препис на Манасиева хроника - сега в Румъния (и бог знае защо не си я искаме!) - тоя Испир войвода трябва да е бил забележителна личност.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.