Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:29 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Това е някаква даровита ....нови [re: 6Oth]  
Автор Vencci* (*)
Публикувано10.04.07 15:20



"Дали пък днешните човеци не са деграданти, спрямо предишните ?"

Деграданти или психопати ?
Въпрос на избор е как да ги
наричаме.






Тема Re: Това е някаква даровита ....нови [re: 6Oth]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано10.04.07 20:09



+ Отъ цела-та работа, сигурни единственно са намерени-те тшерепи!



Тема Re: Ботев е атеист.нови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано10.04.07 20:41



АТЕист...

АТЕ - бог баща на българите в праисторията и античността, и на част от българите в средновековието...

да, знам, че според гърците "атеист" /А-ТЕОС/ означава "безбожник"

но кво ми пука...



Тема Re: Богу мил ли е бил Ботев?нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Xaйka (за вълци)
Публикувано10.04.07 23:15



Вдъхни секиму, о, боже!
любов жива за свобода -
да се бори кой как може
с душманите на народа.


Благодарим за добрата отметка по българолюбие !



Тема И каквооще има да се популяризиранови [re: Rex_Mysorum]  
Автор Sysiphus (царист)
Публикувано11.04.07 00:04



на примитивния атеизъм, пък бил той и в чудесни рими?

Отче наш, който си на небесата;
да се свети името Ти; да дойде царството Ти,
да бъде волята Ти, както на небето, така и на земята.

Дай ни днес насъщния ни хляб,
и прости ни дълговете, както и ние прощаваме на нашите длъжници;
и не ни въвеждай в изкушение; но избави ни от лукавия;
защото Твое е царството,
и силата, и славата вовеки.
Амин.


Цяла една цивилизация се гради на "Отче Наш!"

Ботев талантливо обръща всичко с краката нагоре и не случайно сме на тоя анархистичен и социално безотговорен хал като нация, ако все още сме такава.

Идеята за Бога е идея за Универсалния закон, който господства над света - и живия и неживия. И че има абсолютен нравствен закон, без който няма цивилизовано общество (не прави на другите това, което не искаш да се прави на теб - прости ни дълговете, както и ние прощаваме на своите длъжници)

Казва се Отче НАШ, защото ако хората не споделят една ценностна система, един закон настъпва анархия и беззакония. Законът - всеобщия, Божия е над всичко за да има цивилизация.

Песнопоецът-хъш Ботев зачерква хилядолетия изстрадан философски опит и ни връща обравно в езическото дивачество: "О МОЙ боже!" - така се почва. Ботевото ЕГО е над всичко. ТО е бог! При това, за да няма съмнения, че Неговият Бог е най-най- ама най-най, добавя - Правий боже!
Не Бог определя кой е крив и прав, а човека долу, молещия се определя чий бог е ПРАВ и това на първо место е личния Ботев бог! За да е приемлив, той е разбира се защитника на "онеправданиете" но кой друг, ако не Ботев определя кой е крив и прав и кой онеправдан и неонеправдан?

Сега, когато всеки в едно общество като българското започне сам да си дефинира своя собствен бог, и той разбира се е най-правия има много време да се чака докато се разберат безбожниците чий бог е най-прав и най-най-най-народен. Обикновено без касапски изпълнения не се минава.
Естветено е такава система да дегенирира. Такава система не може да се лекува с ботевата молитва. Нали такива молитви с го докарали до въсторга: "Без Бог, без Цар, без Господар!"

Връщането към система на многобожие и личнобожие е пълно скъсване с цивилизацията - втурване към разгулното егоцентрично дивачество, ако и римите да са сладки на слух.

Я погледни т.н. политически лидери. Всеки си се моли на собствения си бог, във вътршното си джобче, който бог е единствено правия, защитника на онеправданите, така както всеки лидер си го разбира. Зер няма единен стандарт и критерий. Не Бог съди кое е криво и прави, а човечето богосъдник и богохулник съди чий бог е прав и чий крив. Е, ясно, че чуждия е крив, пък неговия е прав.

Т.н. от Ботев бог на Разума е глупотевина. Какви други богове освен бога на разума има? Кое е критерия, що е разумни и що не е рвзумно?

Ами то самота отхвърляне на единен нравствен закон на който се подчиняват хората независимо от социалното си състояние вече е глупост.
Това е нравствен релативизъм - всичко , което аз считам за добро е най-доброто и разумното!

Такава егоистична самоувереност е гарант за сигурно падение. Богохулство. Хъшлашка бабаитчина и нищо повече. При това безотговорна до краен предел. Е, облечена в популистки рими, което я прави още по-коварна и безотговорна.
Удивителна е хъшовската самоувереност на Ботев, че той е човекът, който може да дефинира що е право и криво, кой бог е прав и кой крив, и че Вселенския Бог е божество на глупците.
Това е тупична реакция на проивинциалния бунтар, който малко като попрочел революционна литература, понагълтал се с нови догми (тия на френската рвволюция) и айде-е-е-е неговото богче било най-правото богче.

То не случайно сме на тоя хал.
Зер всички по ботевски любим и мразим.
Най любим да мразим и най мразим да любим.
И от всички богове, нашето популистко богче е най-убавото!

Тъжна история.

Погледнете Сизиф!
Той никога не губи надежда!


Тема Най-трудната борба е с ...нови [re: Xaйka]  
Автор Sysiphus (царист)
Публикувано11.04.07 00:08



душманина въртре в нас самите.

Цялото хрситиянство е за това, как да е борим с врага въте в нас.

За той се казв в Отче Наш:

и не ни въвеждай в изкушение; но избави ни от лукавия;
защото Твое е царството,
и силата, и славата вовеки.
Амин.


Погледнете Сизиф!
Той никога не губи надежда!


Тема Re: И каквооще има да се популяризиранови [re: Sysiphus]  
Автор Rex_Mysorum (Йоан Мизийски)
Публикувано11.04.07 00:17



Излишно е да ти отговарям, защото на 80% от въпросите ти е отговорил самият Ботев в стихотворението си. Няма да коментирам и своеволните ти тълкувания на текста за егото на автора, както и за неговия атеизъм. Но ще коментирам, че е изключително плоско да обвиняваш едновременно Ботев и в атеизъм (безбожие) и в езичество (многобожие) - както се казва... изясни се!

Когато се спреш зад единна позиция, ще мога да ти кажа нещо повече. Докато спориш със себе си, не виждам смисъл да се намесвам. Между другото ти си първият, който вижда егоизъм в Ботев. На мен ми се струва леко шизофренично да виждаш егоизъм в революционер, който и пише, и се бори чуждото благо, но това си е твое право.



Тема Re: Най-трудната борба е с ...нови [re: Sysiphus]  
Автор Rex_Mysorum (Йоан Мизийски)
Публикувано11.04.07 00:26



Най-трудната борба е с душманина въртре в нас самите. Цялото хрситиянство е за това, как да е борим с врага въте в нас.

Недей да бъдеш толкова сигурен.
Съвременните християнски течения - особено католицизма и православието - са бая екзотерични и оневиняващи индивида. Като изключим протестантите, съвременните християни си се кланят на грешния бог, почитат едни странни книжки, заради което пък виждат проблемите навсякъде другаде, но не и в себе си, търсят ада под земята, а не в чистилището, в което живеем, и т.н.

За той се казв в Отче Наш:
и не ни въвеждай в изкушение; но избави ни от лукавия;
защото Твое е царството,
и силата, и славата вовеки.
Амин.


Тази молитва е единствената, която са признавали богомилите/катарите, защото е единствената, която се цитира в Новия завет. А богът, за чийто син се смята Христос, не е дяволът, на който е посредничил Моисей. Това са ти и двата бога, за които пише Ботев. Моисеевият лъжебог е въпросният, на който се кланят "православните скотове" и когото заместват папи и патриарси, а поетът се обръща към другият - Истинският бог - до който се достига с гносис, себепознание и самоотрицание (на егото

).



Тема Re: Богу мил ли е бил Ботев?нови [re: Rex_Mysorum]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано11.04.07 10:04



Принадлежността я определи ти като каза, че сигурно е бил богомил т.е. принадлежи към богомилите. А Ботев може и да е бил, може и да не е бил, но със сигурност се е интересувал от освобождението на България, а не от добрите черти на Османската империя. Не ти говоря за национализъм и патриотизъм - понятия, които са лишени от смисъл, а за това, че Ботев е дошъл да се бие заради мен и теб, а не заради Мустафа от Истанбул.
Няма смисъл да ме светкаш, че всеки народ си е различен и т.н. - ние това си го знаем, но не ни интересува - не ходя да псувам германците или сърбите - интересува ме благосъстоянието на моя народ и самия мен.
А по въпроса за това, какво съм направил - правя всичко възможно на всички нива за да заслужа това име. Дали ти си чул или не - няма как да знам, но някой ден може и да чуеш. Важното е да се работи по каузата.
п.с. в света, който сме създали и за който говорим държа на националното, но в истинския свят, обаче, това не ме интересува.



Тема Re: Това е някаква даровита ....нови [re: Sysiphus]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано11.04.07 10:05



Не мисля, че си прав - да вземем да му направим един разбор?


Това се отнасяше до Сизиф, но дир-а нещо смени мястото на мнението.

Редактирано от БoянГeнoв на 11.04.07 10:15.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.