Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:49 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Спартанови [re: д-pOxБoли]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано03.04.07 17:16



д-рОхБоли, Древна Гърция се казва книжката и е на издателство 'Фют'.

olimpus.dir.bg



Тема Re: Спартанови [re: ThunderGoddess]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 17:20



А в книжката на издателство ФЮТ пише ли, че булката на спартанеца в първата брачна нощ идвала облечена в доспехи...





Тема Re: Спартанови [re: mellisa]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано03.04.07 17:25



Да съм казала всички полиси? просто военен съюз между полиси изобщо в древна гърция е странно нещо - ако толкова те интересува - да - най-силните полиси се обединяват - едва ли на някой му пука, че примерно някоя нищожна колониика решила да не се обедини.
Почитат Арес - да почитат го много повече отколкото другаде в Гърция. Арес е мразен бог от гърците, не го харесват и няма такъв култ към него. Ти къде видя да споменавам, че не почитат останалите олимпийци. Просто най-голям култ към Арес има в спарта.
Гледах филм по дискавъри и казаха това - затова си помислих, че историците, които са ги изровили трябва все пак да имат някаква представа какво точно са намерили и няма за какво да лъжат във въпросния филм


За монетите: Пише го в доста книги, не съм казала нищо без да съм сигурна, че е достоверно.

olimpus.dir.bg


Тема Re: Спартанови [re: д-pOxБoли]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано03.04.07 17:32



Прочети темата и ще видиш, че питаха защо има българкса музика в 300. Аз отговорих.

olimpus.dir.bg



Тема В оригинал никой не е чел Тукидитнови [re: mellisa]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано03.04.07 18:06



Ето най-оригинално парче от от 10 век (разбира се, и то не е оригинал, а само факсимиле):



Както обикновено, от времето на Свещената Римска Империя. Оригиналът, както обикновено, е намерен за малко, преведен е и после - "загубен"...




Тема Re: Спартанови [re: _magotin_]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано03.04.07 18:36



Не, съжалявам, ако съм те разочаровала. Но това не го пише само в книжката - гледам и филми.

olimpus.dir.bg



Тема Re: Спартанови [re: ThunderGoddess]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 18:40



Вервай ми, така е идвала. Знам го от сигурен източник. И за други техни перверзии съм чел, обаче и атиняните не са били стока, ако знаеш какви вазички с разни сценки съм виждал от Атина, направо ти се смръзва кръвчицата.





Тема Re: Спартанови [re: _magotin_]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано03.04.07 18:44



Знам, знам. Като ходих в Гърция и предлагаха разни календарчета, плакатчета и карти с сцени от такива Атински вазички ... аре да не коментирам как ги гледах в магазина



olimpus.dir.bg


Тема Ксенофонт има съчинение за Спартанови [re: 46]  
Автор deLake (sir)
Публикувано03.04.07 19:20



Казва се "Устройството на Спарта" или още "Конституцията на Спарта". То е посветене основно на тази държава. Отделно за устройството й е писал да речем Аристотел в "Политика". За историята и има доста в съчиненията на Херодот, Тукидит, Плутарх...
Спарта макар и да е нямала просперираща историография, все пак миналото й е описано от чужди автори. При това са писали с уважение за този полис.

Ето началото на съчинението на Ксенофонт (до там съм го превел, защото го намерих само на английски):

Ксенофонт

Устройството на Спарта

I.[1] Един ден аз разбрах, че Спарта, макар, че е една от най-слабо населените държави, очевидно е най-силният и най-знаменит град в Гърция; и аз се учудих как е било възможно това да се случи. Но когато разгледах институциите на спартанците, повече не си задавах този въпрос.
[2] Ликург, който им даде законите, на които те се подчиняват, и на които те дължат тяхното процъфтяване, аз наистина разглеждам с удивление; и мисля, че той достигна крайния предел на мъдростта на мъдрец. Защото това не бе подражание на другите държави, но изработване на система съвършено различна от това на болшинство други, това той направи неговата страна във висша степен процъфтяваща.


____________________________




Тема Re: Спартанови [re: 46]  
Автор rane ()
Публикувано03.04.07 20:19



много сте готини,благодаря Ви ,...а какво е история-политиката преди 50 години,записаното с знаци(букви),стари предмети и тяхното "натаманяване", според интересите на държава и специализацията на историците...Днешна Гърция е пример за "история", а това ли е било, ами всичко онова което не е записано и гробовете, който не са запазени,нима този живот не е истина, нима това не е било,нима това не история...Мисля си , че историята, както и много други науки,трябва да погледнат една в друга и да търсят отговорите си в по голямо пространство.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.