Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:11 02.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Спартанови [re: д-pOxБoли]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.04.07 12:09



Имитатори много, но оригиналът е един - Древен Рим.


А Шарлеман и Отон II да си гледат работата...

Facta, non verba!


Тема Re: Спартанови [re: ThunderGoddess]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.04.07 12:57



почитат най-вече бог Арес
Всъщност не е вярно

Почитат всички богове, макар като повечето полиси да имат своите божества покровители. Спарта, която претендира за връзка с Хераклес чрез Хераклидите, които управляват, почита Зевс, Диоскурите, в Спарта има дори храм на Аполон. Арес по никакъв начин не е превилегирован.


находките са предимно щитове, шлемове, брони и всичко свързано с войната
Добър опит, но не точно В Спарта находките са същите като разпределение, както в останалите градове. Вярно е, че след един определен период изкуството е срещано в по-малко количество от колкото в Атина, но Атина сама по себе си е изключение сред полисите. Но дори Ликиург позволява в своите закони изкуството, статуите и декорацията за храма на Аполон.

Спартанците така и не възприели парите като платежно средство
Ети няколко спартански монети - бронз







Заради войната с Персия, гръцките полиси както никога дотогава и никога за в бъдеще, сключили военен съюз,
Всъщност далеч не всички Да кажем, онези, които са ни по известни на нас


Cupitor Impossibilium

Тема Ето това е "великата" Спартанови [re: mellisa]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано03.04.07 14:39



Една барака за археологически мучей с десетина недатирани примитива и малко римски мозайки:



Селска идилия. И още: ...

Сравни с някои други места!...



Тема Re: Ето това е "великата" Спартанови [re: д-pOxБoли]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.04.07 14:41



Прочети Тукидид

Началото. И ще разбереш, защо дори древните са си давали сметка, че един ден от Спарта няма да остане много, но това не я прави по малко велика.


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Спартанови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 15:20



Аз пък що си мисля, че тиванците били срещу Атина и Спарта по време на "Персийските войни"?





Тема Re: Спартанови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 15:23



Чувал съм, че Карл Велики бил ненадминат - не само в гледането на своята работа, но и в гледането на чуждата.





Тема Re: Ето това е "великата" Спартанови [re: mellisa]  
Автор cyg (<>)
Публикувано03.04.07 16:00



Прочети Тукидид
А ти прочете ли го, там за неграмотните спартански и атински военачалници? Тази книга съм я чел на хартия, като професионалистите, затова нямам линк към точния цитат...



Тема Re: Ето това е "великата" Спартанови [re: cyg]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.04.07 16:02



Цъ, професионалистите я четат в оригинал

Освен това си има строги и класически правила как точно се цитира античен извор - при добро желание, нямаш проблем

П.С. Не се заяждай (размахвам пръст аз)


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Ето това е "великата" Спартанови [re: mellisa]  
Автор cyg (<>)
Публикувано03.04.07 16:20



Цъ, професионалистите я четат в оригинал
Да, ама не, оригиналното издание отдавна е свършило.

Та за какъв оригинал говорим? Сериозно ли вярваш, че Тукидит на стари години, пийвайки се от божественото мелнишко вино е изхарчил цяло състояние да напише такъв огромен труд? При това за много ограничен брой четящи... Би ли могла да отговориш, сериозно, като професионалист, каква част от книгата му е достоверна? Четейки Тукидит, човек остава с впечатление, че спартанците са доста посредствени войници...

ПП Предпочитам да се заяждам с професионалисти, поне мога да науча нещо полезно.

Редактирано от cyg на 03.04.07 16:23.



Тема Re: Ето това е "великата" Спартанови [re: cyg]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано03.04.07 16:33



Да, ама не, оригиналното издание отдавна е свършило. Та за какъв оригинал говорим?
За оригинален език. Непреведен



Сериозно ли вярваш, че Тукидит на стари години, пийвайки се от божественото мелнишко вино е изхарчил цяло състояние да напише такъв огромен труд?
Божествено?
Тукидид е имал цяло състояние
Ако аз бях стар застаряващ грък, който знае, че го чакат само подземията на Хадес, бих направила точно това - в крайна сметка безсмъртността е или чрез дела, или с описание на дела
Освен това не съм справедлива, Тукидид не е бил стар.

При това за много ограничен брой четящи...
Защо ограничен? Била е достъпна за всички, които могат да си я позволят. А в онова време, това е било повече от достатъчно.

Би ли могла да отговориш, сериозно, като професионалист, каква част от книгата му е достоверна?
Съвсем честно мога да кажа, че ако трябва да дам имената на двама антични историци, доближаващи се максимално до обективността, това ще са Тукидид и Полибий.

Предпочитам да се заяждам с професионалисти, поне мога да науча нещо полезно
Хаха, мдам, а и имаме предимуществото да сме по-кратки от някои псевдо такива


Cupitor Impossibilium


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.