Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:33 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема ВРЪЗКИТЕ НА ТРАКИТЕ С ПЕРСИЯ  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 13:51



Съкровището от Дуванли, Пловдивска област е открито в пет могили от общо 29 от големия ритуален комплекс. Някои от откритите тук предмети от VІ - V век преди Христа намират своите паралели в произведенията на Омир. В 10-та песен на „Илиада":

Та ако желаете да се вмъкнете в троянския стан, там встрани са скоро дошлите траки, разположени най-накрая от всички; между тях е цар Рез, син на Ейоней. Аз видях неговите коне, най-хубави и най-едри, по-бели от сняг, бързобеги като вихър. Колесницата му е хубаво украсена със злато и сребро. Той дойде с оръжия, златни, огромни, дивни да ги видиш; не прилича на смъртни мъже да ги носят, а на безсмъртни богове."

Амфората от Кукува могила на одриския царски некропол край Дуванли е изработена от сребро с позлата. Тя има височина от 27 сантиметра, тегло 1344 грама и е датирана към VІ век преди Христа. Шията на амфората е отделена от сферичното тяло с пояс от овали, а на дъното й е разположена 27 листна розетка. Дръжките на амфората са оформени като чудовища с обърнати назад лъвски глави. Те имат заострени уши и големи извити рога, които при едно от чудовището са отчупени. Раменете им са стилизирани като осморка, а опашки завършват с ветрилообразно наредени космести кичури. Предните крака са триизмерни, мускулите им са стилизирани като лотосов цвят, а на ребрата е предадена форма на леко извита многолистна палмета. Задните крака на чудовищата са стъпили върху висок тамбур. На една от дръжките е поставен чучур за изливане на течността.

Та стигайки до причината да пусна тази тема, тя е именно следната - да представя на изследователите на траките от форума някои интересни паралели на въпросната амфора от Кукува могила. Паралелите са от стълбището в Персеполис.

АРМЕНЕЦ:


ЛИДИЕЦ:


Разбира се има и тракиец.



Явно погребаният в Кукова могила е бил снабден по един или друг начин с въпросната церемониална амфора и особено я е ценял, щом я е взел със себе си в отвъдното. Интересно дали е вдигал наздравица с нея в Персеполис, или просто я е изтъргувал...




Тема Re: ВРЪЗКИТЕ НА ТРАКИТЕ С ПЕРСИЯнови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.03.07 16:07



Видях тази събота тракийските съкровища, но не мога да си спомня имаше ли сребърна амфора от Дуванли...



Така или иначе, не разбрах как успя да намериш паралел между описани коне и оръжия през 13ти век и сребърна амфора с орианталско влияние, изработена поне 6 века по късно...?


Cupitor Impossibilium

Тема Re: ВРЪЗКИТЕ НА ТРАКИТЕ С ПЕРСИЯнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 16:11



Aмфората от Дуванли е точно датирана от VІ век. Цитатът от Омир е за цвят.





Тема Малко е дребничко, изв.нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.03.07 16:27






Cupitor Impossibilium

Тема А амфората да не би да е тази?нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.03.07 16:34





П.С. Обърни внимание на подчертаното в червено


Cupitor Impossibilium

Тема Re: А амфората да не би да е тази?нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 16:38



Тази е. Ранен 5ти век, ама по-скро късен 6ти.





Тема Според авторката на статията,нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано27.03.07 16:51



по-скоро е самото начало на 5ти век, но не изключва да е самият край на 6ти.
/Няма ли керамика с амфората?/
Нейната теория е много интересна - според нея посудата от ахаменидски тип е най-вероятно произведена в Персия или ателиета извън Тракия, но повечето надписани обекта са по-скоро местно производство (тук се споменават и типичните епиграфиски особености за региона).
/Не мога да разбера защо изключва възможността просто да са гравирани и надписвани на място, а произведени в Персия, но може още да не съм стигнала до тази част

/


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 17:12



Със сигурност предметът принадлежи към т.нар. "официално изкуство" на Ахеменидски Иран. Ателието вероятно е или гръцко или дворцово ахеменидско. От ахеменидско ателие произхожда и ритонът с протоме на бик от Боровското съкровище, датиран 5-4 век, според мен последните две десетилетия на 5 век.



Въпросът с надписите е много интересен. Без да претендирам за тежката дума по въпроса считам, че са вторични и се свързват с идеята за събиране на данъци под формата на предмети на лукса.



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: _magotin_]  
Автор .Karata. (минаващ)
Публикувано27.03.07 17:45



Ето един много точен паралел на амфората-ритон от Кукова могила:



"Ахеменидска. Сребро. Тегло: 451.08 гр., Височина: 22.76 cm
Според устни сведения е открита в района на Черно море
Дата: втората/третата четвърт на 5 век преди Христа.





Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: .Karata.]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 17:52



Изключитела прилика. Но ако е датирана чак до третата четвърт на 5ти век, амфората ритон трудно може да се качи до 6ти...


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: mellisa]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано27.03.07 17:58



Мен ми е интересно друго - колко голямо влияние са изпитали траките от присъствието на персийците тук? Дали приликата на някои владетелски тракийски имена и подобни персийски и партски също не може да се обясни с това, че Тракия е била подчинена на персите? Или може би просто е имало сходство в езика или определени думи?



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: .Karata.]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:00



Изключително интересно. Твърде добре запазана, контекст на намирането? Черно море е разтегливо понятие. Козлите веднага ме насочват към Кавказ, тази иконография е позната от други предмети.
Датировката - не виждам проблем, вижте животните
а/ на съдовете от Персеполис
б/ на Дуванли
с/ на този паралел

Украсата на тялото също е определяща за датирането. В Персеполските изображения на изобр. 1 няма украса и се допуска най-ранен, изходен тип, докато на изобр. 2 двата съда имат единствено канелюри, но нямат палмети, каквито има при съдовете от Дуванли и този на снимката...

Няма никакъв проблем една традиция за изработването на такива съдове да продължи примерно 100-150 години, има случаи с продължителност 3-4 века, например така наречените царски блюда с ловни сцени от Сасанидски Иран са еднотипни за цялото съществуване на тази държава.



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.03.07 18:13



Тракия просто е била транзитна територия за походите на персите, но това е спомогнало за консолидирането на племената в държавни обединения, каквото се явява Одриското царство. Едва ли можем да говорим за трайно персийско влияние.

Facta, non verba!



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 18:13



Не съм съгласна. За датировката говоря. Всъщност ти така и не показа на какви аргументи амфората се датира от теб в 6ти век? Съвсем сериозно питам има ли намерена керамика, монети или друг по прецизен датиращ материал?
Ако следваме твоята собствена логика, че на персеполските изображения няма украса и следователно са най-ранни, то би трябвало да следва, че Дуванли е най-късният от трите типа, бидейки най-декориран.
Всъщност я някой да ги пусне трите снимки заедно, че ми се събраха очите да отварям ту едната ту другата снимка




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:22



"Всъщност ти така и не показа на какви аргументи амфората се датира от теб в 6ти век?"

Амфората не се датира от мен, а от изследвачите у нас, писали статии по въпроса. Имам бегъл спомен, че най-ранната статия за амфората от Дуванли е писана от Филов, а неговите датировки се отличават с необикновена прецизност.
За да има обективен преглед на съпътстващия материал, трябва да се види първичната публикация, където вероятно са дадени всички предмети от комплекса, все пак в Дуванли са провеждани разкопки, има контекст, не като при случая от колекцията "Ортис", чиято датировка според мен е най-неясна, поради липса на контекст. Най-сигурна е датировката на съдовете от стълбището в Персеполис, след това на Дуванли.

На какви аргументи се базират различните датировки, за които ти споменаваш, някаква гъркиня ми се видя авторка на рисунката?



ПП Виж размера на съдовете, той често определя и наситеността на декорацията. Най-големия съд /1 от Персеполис/ е доста по-голям, докато Дуванли и Ортис са нещо от рода на 27 и 22 см., точно както съдовете в ръцете на фигурата с №2 от Персеполис /два броя/.

Друг датиращ фактор е изобразяването на животните, тези в Дуванли са доста по подробно разработени в детайла от козлите на Ортис, което е възможно да определя и по-ранна дата. Видът на животните също е важен.



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:23



Май не си прочел ситния текст на г-жа Мелиса...


Нито пък си видял подробно поста с надписите, който съм сложил...



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: _magotin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.03.07 18:30



Мелиса, доколкото знам е все още госпожица...


Днес съм без очила, но ще взема лупа да да разгледам тез картинки.

Facta, non verba!


Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:33



Иде реч за данъчната "политика" на Ахеменидски Иран, припозната после от някои други държави.

Хайде, да дам и "жокер" - двете най-големи находища в света на ритони са:

1/ Одриското царство

2/ държавата на Партите и по-специално прочутият дворец в Стара Ниса.





Тема Сега видях снимките с надписинови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 18:34



Ако това, което си показал е част от Боровското съкровище, е изключено да е от 5ти век, още по-малко 420




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Сега видях снимките с надписинови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:35



Кое е изключено да е 5ти век?



Тема Re: Сега видях снимките с надписинови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 18:37



Това, което си показал на снимките




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Сега видях снимките с надписинови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:38



Това на снимките е визуален коментар на въпроса за надписите.
От 5-4 век се датира ритонът с протоме на бик. Не вярваш ли?





Тема Re: Сега видях снимките с надписинови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 18:40



Да попитам така - сребърните купи на снимката част от съкровището от Борово с ритона с бик ли са?
5-4 ти век е почти толкова разтегливо понятие, колкото и Черно море




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Сега видях снимките с надписинови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:45



Въпрос 1 - а ти как мислиш?

Въпрос 2 - Отново контра-въпрос

чувала ли си, че в съкровището на Кубрат от Перешчепина, датиращо се след 650г., има Сасанидска чиния с изображение на Шапур ІІ ловуващ овни, изработена, каква изненада, не по-късно от 379г., тоест някакви си триста години преди смъртта на Кубрат?

Редактирано от _magotin_ на 27.03.07 18:46.



Тема Re: Сега видях снимките с надписинови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 18:52



Мисля се разбрахме, че предпочитам да мисля след като ми се даде достатъчно информация. Иначе ще е най-добре да хвърлям боб или да стана автохтонец


Култът или поне почитта към старите предмети не е от вчера, даже в преславското съкровище има пример за това (за сведение, страницата на музея). Погледни какво прави Рим с голяма част от гръцкото изкуство - пренасят се цели пана и картини, статуи изминават хиляди км. Късен Константинопол е адин голям антикварен магазин.
Но в случая не става дума за това, а че надписът не може да е по-ранен от 403, което ни дава сигурен терминус пост куем.


Cupitor Impossibilium

Тема ПАРАЛЕЛИ НА СЪДОВЕ ОТ ДУВАНЛИ И БОРОВОнови [re: _magotin_]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 19:37



1. Животното от Дуванли, това, което прилича на козел, обаче не е козел, има точни паралели:



2. Ритонът с протоме на бик от Борово също има точни паралели:






Тема Имам няколко въпросанови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 21:30





1. Говорим за персийско влияние, но до колко може да се мисли за медийско влияние върху персийското изкуство? Онези козлета са доста интересни, напомнят медийски земи...
2. Ако направим една обикновена сметка, виждаме, че стълбището в Ападана е строено по времето на Д.1, което ни отпраща най-рано към 520. Предполагам, че все пак се е изискало и малко време то да бъде построено, а и е интересно да се види дали това силно влияние започва преди или след реалната политическа анексия на Тракия. Но, да сложим примерно известен период от време, освен това забележи, в сцените на него няма ритони, което означава, че те още не са били съвсем или на мода, или просто не са се били появили. Т.е., тук имаме още една острочка за да може в крайна сметка модата на ритона да се появи и да повлияе обектите от Дуванли. Както ид а го гледам, пак се качваме в началото на 5ти век.


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 09:25



1.Никое изкуство не се появява ей така, изведнъж. Ахеменидското също, то се разгръща върху вече доста плодородната "почва" на Двуречието. Очевидните му връзки са както с изкуството на Eламитите, но основно с богатата култура на Медите, които се считат за основателите на Иран.

2.Кое силно влияние визираш? От Двуречието към Тракия ли? Счита се, че интензивното земеделие и металообработването навлизат в Европа от Двуречието през Тракия, културните връзки съществуват от най-дълбока древност, могат да се идентифицират конкретно още от времето на Халколита А.К.А. медно-каменната епоха /за България - начало около 5хил. пр.Хр./. Политическото влияние е друга история, която задължително преминава през участието на големи тракийски групи в събития в Мала Азия, с цитат от най-известното от които започнах темата.



3.Сигурна ли си, че в сцените няма ритони? При всички случаи, при разкопките на двореца в Ектабана такива са открити, например този
.
Формата му е от ранната - тоест ранен тип - по близо до оригиналната форма, имитираща рог за пиене. Макар че аз лично харесвам и другата теория за произхода - тази, свързваща формата и украсата на ритоните с архитектурата.

Колкото до въпроса конкретно за амфората от Дуванли, не напразно ти обърнах внимание на животното - този "биколъв" се среща на тържествената украса от глазирани плочки във Вавилон, векове преди погребението от Дуванли. Ти сещаш ли се за друг паметник от тракийски контекст с това животно?
Да не говорим, че появата на този тип съдове на релефите в Персеполис означава, че те са вече утвърдени като тип и функция, тоест няма как една-две години преди поставянето на релефите те да са се появили, тъй като царският церемониал е бил, и си остава във всички монархии, изключително консервативен.


Редактирано от _magotin_ на 28.03.07 09:30.



Тема РАННИ КЕРАМИЧНИ РИТОНИнови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 09:49





Редактирано от _magotin_ на 28.03.07 09:50.



Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 12:58



1.Никое изкуство не се появява ей така, изведнъж. Ахеменидското също, то се разгръща върху вече доста плодородната "почва" на Двуречието. Очевидните му връзки са както с изкуството на Eламитите, но основно с богатата култура на Медите, които се считат за основателите на Иран.

Това са най общо казано общи приказки. Разбира се, че съществува синкретизъм. Разбира се, че изкуството не се появява екс нило. Разбира се, че ахаменидското ще е съчетало в себе си елементи от всички онези култури, които е наследило по онези земи.
Аз питах съвсем конкретно правени ли са изследвания кое точно идва от Медите, или поне кой елемент може много или малко да се нарече взаимстван от медите.

Счита се, че интензивното земеделие и металообработването навлизат в Европа от Двуречието през Тракия, културните връзки съществуват от най-дълбока древност, могат да се идентифицират конкретно още от времето на Халколита А.К.А. медно-каменната епоха /за България - начало около 5хил. пр.Хр./. Политическото влияние е друга история, която задължително преминава през участието на големи тракийски групи в събития в Мала Азия, с цитат от най-известното от които започнах темата.

Това не разбрах защо го казваш? Днес се счита, че металообработването е възникнало по почти едно и също време в Двуречието и на Балканите (при нас) без да има директна връзка между двете огнища. Между другото, металообработването се появява много рано и на Иберийския полуостров, което кара специалистите там също да говорят за самостоятелен център на възникване.
Така или иначе продължавам да не разбирам защо се качихме чак до Неолитика, когато говорим конкретно за 6-5-4ти век?


Сигурна ли си, че в сцените няма ритони?
Да



Ритонът като съдова форма не е ново откритие и съществува още от времето на Минойската цивилизация. Най-виден пример е един страхотен черен ритон с глава на бик от Кносос. По-късно ритони са използвани в Микенската цивилизация, преди формата да бъде "забравена" в Европа и да се преоткрие именно под влиянието на персийско-ахаменидското изкуство.

Ти сещаш ли се за друг паметник от тракийски контекст с това животно?
Не съм в състояние да ти отговоря, познавам слабо тракийската археология.


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 14:03



"Аз питах съвсем конкретно правени ли са изследвания кое точно идва от Медите, или поне кой елемент може много или малко да се нарече взаимстван от медите. "

Изследвания са правени. Справка - в библиотеката. Вече ти казах, че в Гугъла са качени хиляди книги, има няколкостотин заглавия за Ахеменидски Иран.
А иначе аз ти посочих и съвсем конкретен пример за приемственост, даже го придружих и с две снимки, ама кой да гледа.

"Това не разбрах защо го казваш? "

Казвам го, за да посоча, че връзките на Балканите с Двуречието датират от доста преди погребенията от Дуванли. Това за едновременното възникване все още е само теория, която не се е възприела като основна от водещите изследователи. Дифузията засега си остава доминиращото мнение, особено що се отнася до интензивното земеделие, без което металообработването би било невъзможно.

За ритоните - виж добре керамичните предахеменидски ритони, които съм извадил от страницата на музея в Техеран.

Редактирано от _magotin_ на 28.03.07 14:05.



Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 14:21



Изследвания са правени. Справка - в библиотеката. Вече ти казах, че в Гугъла са качени хиляди книги, има няколкостотин заглавия за Ахеменидски Иран.
Нали си даваш сметка, че всяко второ мнение, което пускаш е препрадка към някаква библиотека някъде си? Разбирам да потвърдиш твои думи препращайки към дадено произведение и автор, на който си се базирал, но ти просто явно не си в състояние да отговориш на повече от няколко въпроса и то по тема, която сам пускаш. Ми тогава каква дискусия искаш да правиш?

Казвам го, за да посоча, че връзките на Балканите с Двуречието датират от доста преди погребенията от Дуванли
Ми хубаво, ама това кой и къде го е оспорил?

Това за едновременното възникване все още е само теория, която не се е възприела като основна от водещите изследователи.
Не. Грешиш. От последните 10 години съвременните изследователи на периода защитават идеята, че възникването на металообработката е било едновременно независимо едно от друго поне на 3 места в Евразия. Дифузионната теория все повече се отхвърля, най-вече за метала.
За земеделието нещата стоят малко по-различно, но идеята, че двете са задължително неразривно свързани също е стара.

За ритоните - виж добре керамичните предахеменидски ритони, които съм извадил от страницата на музея в Техеран.
Да и? Какво точно се предполага да видя и как те противоречат на думите ми за минойски и микенски ритони, които в последствие изчезват като форма от Балканите, преди да се върнат отново от Близкия изток?


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: БoянГeнoв]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 15:41



Лично аз не бих говорила за голямо влияние на персийците върху имената и езика. Тяхното политическо присъствие на Балканите е сравнително ограничено времево за да може да се мисли сериозно за реално лингвистично взаимстване. Ако има сходство в общи думи (всъщност колко тракийски думи знаем реално?), то това би трябвало да се търси или в общ произход на двата езика, или в заемане на конкретен речников фонд, характерен за епохата (пример с английските заемки в нашия език, когато говорим за информатика и компютри).
Влиянието със сигурност е било културно - културата е една от малкото цивилизационни форми, които се предават бързо и много успешно, без да се налага някакво налагане или дори реална връзка между две страни. Вероятно е имало и политическо влияние в смисъл на създаване идеята за централизирано държавно образование, но тук не знам до колко можем да говорим само за персийска следа.
Имало е икономическо влияние - говоря за монетосеченето, което се появява сравнително рано по нашите земи и не е задължително да идва от Гърция, може да се предположи, че е взаимствано директно от Лидия и Персия.


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 16:11



Заядливка. Нито съм длъжен, нито ще препращам.
Това за последните десет години си го изсмука от пръстите. Дай трима автори, водещи учени, които защитават тази теза и те признавам за разбирач.

Точно както искаш аз да ти цитирам произведения, които описват връзките между Ахеменидите и предхождащите ги меди.

В темата каквото исках да кажа и покажа го направих. Твоят принос дотук е несъществено малък, ако не броим илюстрацията на гъркинята с амфората, която при това не е особено кадърна.
А да намекваш за връзка на Микенските ритони с Ахеменидските, при условие, че тази традиция си върви от Халколита в Двуречието, е просто несериозно.


Редактирано от _magotin_ на 28.03.07 16:12.



Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 17:38



Маготин, ако си решил да си мериш, хм, задника с някой, се обърни към ДжейЛо.


Какво си длъжен и какво не да правиш си е твоя работа да определиш. Ама гледай все пак да не се получават разговори в стил:
-Ахаменидските амфори в България са повлияни от Персийското изкуство.
-А от какво е повлияно то?
-Не знам, виж в библиотеката. Или в гугъл. Или на луната.
-Добре, а каква е датировката на предметите?
-Не знам, що ме питаш, това бегло е по темата ми, картинките ми са хубави, искаш ли ягодки, големи български учени говорят за това, виж в библиотеката.
-Ок, а в кои публикации да търся, библиотеката дори в България е голяма.
-Бе де да знам, виж в библиотеката кои книги да търсиш в библиотеката. А ако случайно ме питаш колко ръце имам, не мога да ти кажа, в библиотеката има книги по човешка анатомия, там си пише, не съм длъжен да ти отговарям, имам шампанско в ягодките....

Някак си намирам за нормално, като пуснеш тема, да си способен да отговориш поне на един два въпроса пряко свързани с нея, не те питам за температурата или влажността на въздуха в деня на сътворението...
Така че в темата, горе долу нещо каза, ама така и не го коментира. Тогава каква му е ползата? Звучиш като партиен секретар от края на някоя петилетка през 70те, на който някога ръкопляскахме, а сега само се чудим какво аджеба иска да ни каже. И въобще, извърташ, мяучиш, сучиш, сякаш си член на "Баби пенсионерки срещу ломбагото"...
И понеже явно не знаеш какво повече да кажеш, се мяташ на националността на авторката на статията - ми браво, да посрещнем с овации новият член на гъркофобската глутница вълци-хомосексуалисти от троянския балкан.
Само за справка - тя си е написала, че илюстрацията не е нейна, а е взаимствана от друг автор. Ама кой да гледа, нали?

Ритоните, които ми показа са с 500 години по-късни от тези в Крит и Микена. До тук не си ме убедил в нищо, без да говорим, че така и не разбрах в какво искаш да ме убедиш точшно с тези ритони.

И понеже ме попита, а аз съм упорита (ама поне съм и глупава), ще ти кажа точно за какво ти говоря и кой друг го говори

KRISTIANSEN, K. 2005. The rise of Bronze age society: travels, transmissions and transformations. Cambridge: Cambridge Univ. Press.
Idem, Centre and Periphery in the Ancient World, 1987
SHERRATT, A. 2004. Economy and society in prehistoric Europe : changing perspectives. Edinburgh: Univ. Press.
PARE, C.F.E. ed. 2000. Metals make the world go round: the supply and circulation of metals in Bronze age Europe. Oxford: Oxbow Books.

Към тях прибави и имена като A.Gallay, M.-N. Lahouze, M.larsen, Kohl, Rowlands и т.н. Както се казва, книгите им са в библиотеката, намери ги и ги прочети


И малко нагледен материал.






Cupitor Impossibilium

Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 18:23



Драга, темата е за връзките на траките с Персия, а не за приемствеността между културата на Ахеменидски Иран и тази на медите.
Имам на разположение огромни библиографии, но ровенето в тях и намирането на конкретните заглавия, особено несвързани с поставената тема, не ми е приоритет.

И тъй като много добре знаеш, че ако ги няма в Гугъл цитираните от теб изследвания, няма как да ги разгледам, по-добре не се хаби да ги цитираш, тъй като НБК почти няма западна литература, особено издавана след 1989г.

Редактирано от _magotin_ на 28.03.07 18:25.



Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 18:47



Да бе, ясно, разбрахме, не се хаби повече


То с поставената тема не са свързани и първите публикаци на амфората-ритон, нито датировката й, нито контекста на персийска инвазия, нито връзката на съкровището с това от Борово или Рогозен, въобще почвам да се чудя дали самата тема е свързана с темата?

Сега, ще ме извиниш, ама как да ти цитирам нещо от преди 1989, когато говорим за промяна на научното мислене от последните 10-15 години?
Не знам кое е и кое не е в гугъл - аз съм старомодна, карам с целулозен носител в книжарници и библиотеки - не вярвам да си ги забравил, ти ме прати там


Cupitor Impossibilium

Тема Re: ВРЪЗКИТЕ НА ТРАКИТЕ С ПЕРСИЯнови [re: _magotin_]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано29.03.07 11:22



Дуванли



Дуванли ===> детайл




Вавилон (Пергамон Берлин)




Вавилон ===> детайл




Дуванли ============= Вавилон



Тема Re: ВРЪЗКИТЕ НА ТРАКИТЕ С ПЕРСИЯнови [re: dedo_minu]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано29.03.07 13:39



Eвала Дедо, машала Миньо!
Сега ако открием и снимка на изображението на лъвокозела от стената на Вавилон...





Тема Бе пак ли ядосах някого?нови [re: _magotin_]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано29.03.07 16:24



Не мога да угодя на всички... жалко..

Не ми се рови по паничките на траките за да намеря нещо подобно. Ама за де не се ядосваш толкова - Ето ти един Персеполис за успокоение:




В такива случаи давам и тая картинка на един Фоменко:



Айде със здраве и не ме хвали толкова



Тема Re: Бе пак ли ядосах някого?нови [re: dedo_minu]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано29.03.07 17:44



Ни най-малко, наистина се радвам на фотото. Това другото, ахеменидското, съм го виждал, но въпросът беше не за тракийските панички, на които имам удоволствието да притежавам най-пълния издаван каталог, този за изложбата във Франкфурт, а ставаше въпрос за лъва с рогата, този от дръжките на амфората от Дуванли и от ритона, който показах. Имам бляд спомен че съм го виждал на една стена с плочки и упорито се опитвам да намеря снимка, но не откривам, за съжаление. Една стена със сини плочки...





Тема Re: Бе пак ли ядосах някого?нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано29.03.07 18:01



Ако плочките са сини е портата на Ищар.
За мушкушуто ли говориш?


Cupitor Impossibilium

Тема Суза, дворецът на Дарий?нови [re: _magotin_]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано29.03.07 19:46







Тема Re: Суза, дворецът на Дарий?нови [re: dedo_minu]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано30.03.07 12:52



Браво, дедо Миньо, бях позабравил, че става дума за Суза.


Точно този звяр имах предвид. Същият, като от дръжките на амфората от Дуванли. Нещо ми се струва, че става дума за официалното изкуство на Ахеменидите...


Синя теракота от Суза- за феновете на синьото:



Редактирано от _magotin_ на 30.03.07 12:56.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.