Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:57 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 14:03



"Аз питах съвсем конкретно правени ли са изследвания кое точно идва от Медите, или поне кой елемент може много или малко да се нарече взаимстван от медите. "

Изследвания са правени. Справка - в библиотеката. Вече ти казах, че в Гугъла са качени хиляди книги, има няколкостотин заглавия за Ахеменидски Иран.
А иначе аз ти посочих и съвсем конкретен пример за приемственост, даже го придружих и с две снимки, ама кой да гледа.

"Това не разбрах защо го казваш? "

Казвам го, за да посоча, че връзките на Балканите с Двуречието датират от доста преди погребенията от Дуванли. Това за едновременното възникване все още е само теория, която не се е възприела като основна от водещите изследователи. Дифузията засега си остава доминиращото мнение, особено що се отнася до интензивното земеделие, без което металообработването би било невъзможно.

За ритоните - виж добре керамичните предахеменидски ритони, които съм извадил от страницата на музея в Техеран.

Редактирано от _magotin_ на 28.03.07 14:05.



Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 14:21



Изследвания са правени. Справка - в библиотеката. Вече ти казах, че в Гугъла са качени хиляди книги, има няколкостотин заглавия за Ахеменидски Иран.
Нали си даваш сметка, че всяко второ мнение, което пускаш е препрадка към някаква библиотека някъде си? Разбирам да потвърдиш твои думи препращайки към дадено произведение и автор, на който си се базирал, но ти просто явно не си в състояние да отговориш на повече от няколко въпроса и то по тема, която сам пускаш. Ми тогава каква дискусия искаш да правиш?

Казвам го, за да посоча, че връзките на Балканите с Двуречието датират от доста преди погребенията от Дуванли
Ми хубаво, ама това кой и къде го е оспорил?

Това за едновременното възникване все още е само теория, която не се е възприела като основна от водещите изследователи.
Не. Грешиш. От последните 10 години съвременните изследователи на периода защитават идеята, че възникването на металообработката е било едновременно независимо едно от друго поне на 3 места в Евразия. Дифузионната теория все повече се отхвърля, най-вече за метала.
За земеделието нещата стоят малко по-различно, но идеята, че двете са задължително неразривно свързани също е стара.

За ритоните - виж добре керамичните предахеменидски ритони, които съм извадил от страницата на музея в Техеран.
Да и? Какво точно се предполага да видя и как те противоречат на думите ми за минойски и микенски ритони, които в последствие изчезват като форма от Балканите, преди да се върнат отново от Близкия изток?


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: БoянГeнoв]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 15:41



Лично аз не бих говорила за голямо влияние на персийците върху имената и езика. Тяхното политическо присъствие на Балканите е сравнително ограничено времево за да може да се мисли сериозно за реално лингвистично взаимстване. Ако има сходство в общи думи (всъщност колко тракийски думи знаем реално?), то това би трябвало да се търси или в общ произход на двата езика, или в заемане на конкретен речников фонд, характерен за епохата (пример с английските заемки в нашия език, когато говорим за информатика и компютри).
Влиянието със сигурност е било културно - културата е една от малкото цивилизационни форми, които се предават бързо и много успешно, без да се налага някакво налагане или дори реална връзка между две страни. Вероятно е имало и политическо влияние в смисъл на създаване идеята за централизирано държавно образование, но тук не знам до колко можем да говорим само за персийска следа.
Имало е икономическо влияние - говоря за монетосеченето, което се появява сравнително рано по нашите земи и не е задължително да идва от Гърция, може да се предположи, че е взаимствано директно от Лидия и Персия.


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 16:11



Заядливка. Нито съм длъжен, нито ще препращам.
Това за последните десет години си го изсмука от пръстите. Дай трима автори, водещи учени, които защитават тази теза и те признавам за разбирач.

Точно както искаш аз да ти цитирам произведения, които описват връзките между Ахеменидите и предхождащите ги меди.

В темата каквото исках да кажа и покажа го направих. Твоят принос дотук е несъществено малък, ако не броим илюстрацията на гъркинята с амфората, която при това не е особено кадърна.
А да намекваш за връзка на Микенските ритони с Ахеменидските, при условие, че тази традиция си върви от Халколита в Двуречието, е просто несериозно.


Редактирано от _magotin_ на 28.03.07 16:12.



Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 17:38



Маготин, ако си решил да си мериш, хм, задника с някой, се обърни към ДжейЛо.


Какво си длъжен и какво не да правиш си е твоя работа да определиш. Ама гледай все пак да не се получават разговори в стил:
-Ахаменидските амфори в България са повлияни от Персийското изкуство.
-А от какво е повлияно то?
-Не знам, виж в библиотеката. Или в гугъл. Или на луната.
-Добре, а каква е датировката на предметите?
-Не знам, що ме питаш, това бегло е по темата ми, картинките ми са хубави, искаш ли ягодки, големи български учени говорят за това, виж в библиотеката.
-Ок, а в кои публикации да търся, библиотеката дори в България е голяма.
-Бе де да знам, виж в библиотеката кои книги да търсиш в библиотеката. А ако случайно ме питаш колко ръце имам, не мога да ти кажа, в библиотеката има книги по човешка анатомия, там си пише, не съм длъжен да ти отговарям, имам шампанско в ягодките....

Някак си намирам за нормално, като пуснеш тема, да си способен да отговориш поне на един два въпроса пряко свързани с нея, не те питам за температурата или влажността на въздуха в деня на сътворението...
Така че в темата, горе долу нещо каза, ама така и не го коментира. Тогава каква му е ползата? Звучиш като партиен секретар от края на някоя петилетка през 70те, на който някога ръкопляскахме, а сега само се чудим какво аджеба иска да ни каже. И въобще, извърташ, мяучиш, сучиш, сякаш си член на "Баби пенсионерки срещу ломбагото"...
И понеже явно не знаеш какво повече да кажеш, се мяташ на националността на авторката на статията - ми браво, да посрещнем с овации новият член на гъркофобската глутница вълци-хомосексуалисти от троянския балкан.
Само за справка - тя си е написала, че илюстрацията не е нейна, а е взаимствана от друг автор. Ама кой да гледа, нали?

Ритоните, които ми показа са с 500 години по-късни от тези в Крит и Микена. До тук не си ме убедил в нищо, без да говорим, че така и не разбрах в какво искаш да ме убедиш точшно с тези ритони.

И понеже ме попита, а аз съм упорита (ама поне съм и глупава), ще ти кажа точно за какво ти говоря и кой друг го говори

KRISTIANSEN, K. 2005. The rise of Bronze age society: travels, transmissions and transformations. Cambridge: Cambridge Univ. Press.
Idem, Centre and Periphery in the Ancient World, 1987
SHERRATT, A. 2004. Economy and society in prehistoric Europe : changing perspectives. Edinburgh: Univ. Press.
PARE, C.F.E. ed. 2000. Metals make the world go round: the supply and circulation of metals in Bronze age Europe. Oxford: Oxbow Books.

Към тях прибави и имена като A.Gallay, M.-N. Lahouze, M.larsen, Kohl, Rowlands и т.н. Както се казва, книгите им са в библиотеката, намери ги и ги прочети


И малко нагледен материал.






Cupitor Impossibilium

Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 18:23



Драга, темата е за връзките на траките с Персия, а не за приемствеността между културата на Ахеменидски Иран и тази на медите.
Имам на разположение огромни библиографии, но ровенето в тях и намирането на конкретните заглавия, особено несвързани с поставената тема, не ми е приоритет.

И тъй като много добре знаеш, че ако ги няма в Гугъл цитираните от теб изследвания, няма как да ги разгледам, по-добре не се хаби да ги цитираш, тъй като НБК почти няма западна литература, особено издавана след 1989г.

Редактирано от _magotin_ на 28.03.07 18:25.



Тема Re: Имам няколко въпросанови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано28.03.07 18:47



Да бе, ясно, разбрахме, не се хаби повече


То с поставената тема не са свързани и първите публикаци на амфората-ритон, нито датировката й, нито контекста на персийска инвазия, нито връзката на съкровището с това от Борово или Рогозен, въобще почвам да се чудя дали самата тема е свързана с темата?

Сега, ще ме извиниш, ама как да ти цитирам нещо от преди 1989, когато говорим за промяна на научното мислене от последните 10-15 години?
Не знам кое е и кое не е в гугъл - аз съм старомодна, карам с целулозен носител в книжарници и библиотеки - не вярвам да си ги забравил, ти ме прати там


Cupitor Impossibilium

Тема Re: ВРЪЗКИТЕ НА ТРАКИТЕ С ПЕРСИЯнови [re: _magotin_]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано29.03.07 11:22



Дуванли



Дуванли ===> детайл




Вавилон (Пергамон Берлин)




Вавилон ===> детайл




Дуванли ============= Вавилон



Тема Re: ВРЪЗКИТЕ НА ТРАКИТЕ С ПЕРСИЯнови [re: dedo_minu]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано29.03.07 13:39



Eвала Дедо, машала Миньо!
Сега ако открием и снимка на изображението на лъвокозела от стената на Вавилон...





Тема Бе пак ли ядосах някого?нови [re: _magotin_]  
Автор dedo_minu (ентусиаст)
Публикувано29.03.07 16:24



Не мога да угодя на всички... жалко..

Не ми се рови по паничките на траките за да намеря нещо подобно. Ама за де не се ядосваш толкова - Ето ти един Персеполис за успокоение:




В такива случаи давам и тая картинка на един Фоменко:



Айде със здраве и не ме хвали толкова




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.