Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:47 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: mellisa]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано27.03.07 17:58



Мен ми е интересно друго - колко голямо влияние са изпитали траките от присъствието на персийците тук? Дали приликата на някои владетелски тракийски имена и подобни персийски и партски също не може да се обясни с това, че Тракия е била подчинена на персите? Или може би просто е имало сходство в езика или определени думи?



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: .Karata.]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:00



Изключително интересно. Твърде добре запазана, контекст на намирането? Черно море е разтегливо понятие. Козлите веднага ме насочват към Кавказ, тази иконография е позната от други предмети.
Датировката - не виждам проблем, вижте животните
а/ на съдовете от Персеполис
б/ на Дуванли
с/ на този паралел

Украсата на тялото също е определяща за датирането. В Персеполските изображения на изобр. 1 няма украса и се допуска най-ранен, изходен тип, докато на изобр. 2 двата съда имат единствено канелюри, но нямат палмети, каквито има при съдовете от Дуванли и този на снимката...

Няма никакъв проблем една традиция за изработването на такива съдове да продължи примерно 100-150 години, има случаи с продължителност 3-4 века, например така наречените царски блюда с ловни сцени от Сасанидски Иран са еднотипни за цялото съществуване на тази държава.



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.03.07 18:13



Тракия просто е била транзитна територия за походите на персите, но това е спомогнало за консолидирането на племената в държавни обединения, каквото се явява Одриското царство. Едва ли можем да говорим за трайно персийско влияние.

Facta, non verba!



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 18:13



Не съм съгласна. За датировката говоря. Всъщност ти така и не показа на какви аргументи амфората се датира от теб в 6ти век? Съвсем сериозно питам има ли намерена керамика, монети или друг по прецизен датиращ материал?
Ако следваме твоята собствена логика, че на персеполските изображения няма украса и следователно са най-ранни, то би трябвало да следва, че Дуванли е най-късният от трите типа, бидейки най-декориран.
Всъщност я някой да ги пусне трите снимки заедно, че ми се събраха очите да отварям ту едната ту другата снимка




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:22



"Всъщност ти така и не показа на какви аргументи амфората се датира от теб в 6ти век?"

Амфората не се датира от мен, а от изследвачите у нас, писали статии по въпроса. Имам бегъл спомен, че най-ранната статия за амфората от Дуванли е писана от Филов, а неговите датировки се отличават с необикновена прецизност.
За да има обективен преглед на съпътстващия материал, трябва да се види първичната публикация, където вероятно са дадени всички предмети от комплекса, все пак в Дуванли са провеждани разкопки, има контекст, не като при случая от колекцията "Ортис", чиято датировка според мен е най-неясна, поради липса на контекст. Най-сигурна е датировката на съдовете от стълбището в Персеполис, след това на Дуванли.

На какви аргументи се базират различните датировки, за които ти споменаваш, някаква гъркиня ми се видя авторка на рисунката?



ПП Виж размера на съдовете, той често определя и наситеността на декорацията. Най-големия съд /1 от Персеполис/ е доста по-голям, докато Дуванли и Ортис са нещо от рода на 27 и 22 см., точно както съдовете в ръцете на фигурата с №2 от Персеполис /два броя/.

Друг датиращ фактор е изобразяването на животните, тези в Дуванли са доста по подробно разработени в детайла от козлите на Ортис, което е възможно да определя и по-ранна дата. Видът на животните също е важен.



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:23



Май не си прочел ситния текст на г-жа Мелиса...


Нито пък си видял подробно поста с надписите, който съм сложил...



Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: _magotin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.03.07 18:30



Мелиса, доколкото знам е все още госпожица...


Днес съм без очила, но ще взема лупа да да разгледам тез картинки.

Facta, non verba!


Тема Re: Според авторката на статията,нови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:33



Иде реч за данъчната "политика" на Ахеменидски Иран, припозната после от някои други държави.

Хайде, да дам и "жокер" - двете най-големи находища в света на ритони са:

1/ Одриското царство

2/ държавата на Партите и по-специално прочутият дворец в Стара Ниса.





Тема Сега видях снимките с надписинови [re: _magotin_]  
Автор mellisa (пакостлива ;))
Публикувано27.03.07 18:34



Ако това, което си показал е част от Боровското съкровище, е изключено да е от 5ти век, още по-малко 420




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Сега видях снимките с надписинови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 18:35



Кое е изключено да е 5ти век?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.