Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:30 14.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано23.03.07 22:24



ПРЕДГОВОР ЗА ВСЕКИ ,НО СПЕЦИАЛНО -ЗА МЕЛИСА

Колежке Мелиса

Нарочно извеждам в отделна тема, моят отговор на Вашето послание в темата на колегата д-р Ох Боли “Къде е станала битката при Термопилите”.

Главната причина за решението ми е , да предотвратя вероятноста някой ,който има интерес към битката, да не би да вземе на сериозно ,онази малка част от вашето послание в което правите някакъв опит да ме “разгромите” от личната си позиция на вещ и изтънък познавач на античноста.

Разбира се,тъй-като много по-голямата част от посланието Ви е посветена, на колкото предварително предубедени ,толкова и неумело съчинени нападки срещу мен ,ще отделя известно внимание и на тази част от пославието Ви.

Най-напред ще изразя съжалението си,че Вашият приятел ,не Ви е дал още един съвет, към този”да не се подавате на провокации".

Макар,че строго погледнато ,аз ТРЯБВА да недоумявам как пък ,не само моя последен постинг в темата на колегата,но оказва се ,и всичко друго, което пиша в клуба, Вие го приемате като провокация ЛИЧНО към вас ?

Нима наистина не сте забелязали ,че в моите теми или постинги е налице НУЛЕВ интерес към темите и постингите Ви,камо ли , да се стремя нарочно да Ви провокирам ?

Но това далеч не е поради боязливото ми и както си въобразявате ,и внушавате на другите ,нарочно мое избягване от респект към Вас , да вземам отношение към “много” интересуващите Ви исторически периоди.Цитирам. :

“Доста време се въздържах да изразявам мнението си за "крупното" (по брой написани редове в един постинг) творчество на Старинар, защото досега имаше здравия разум да придържа творенията си само към малко интересуващи ме исторически периоди”

Нищо подобно ! В случая наистина проявявам здрав разум ,но по съвсем други причини !

Всъщност те са само две ,ако изключим разбира се и добре представения факт от клубното Ви присъствие ,че повечето Ви изяви ,са посветени на малкоинтересуващи ме различни вътрешноклубни интриги, а останалата по-малка част-твърде семпли откъм идея и мисъл Ваши импровизации върху изобщо неинтересуваща ме тематика.

Както и да е ,но като е станало дума ще Ви осведомя,че ПЪРВАТА от споменатите по-горе причини е тази,че за мен Вие сте едно от лицата които поради чужди за мен смехотворни подбуди ,положиха доста усилия , да превърнат от август 2003 г.насам ,някогашния хубав и СВОБОДЕН форум “история “на ДИР-БГ в днешния затворен и твърде постен “клуб”, в който по правило не се водят И НЕ МОГАТ да се водят полезни дискусии !

В клуб в който ,щом се появи някоя наистина интересна тема-не, не моя ,но на други клубари-,веднага се включва поне един провокатор , който упорито я отвежда по маргинала,обичайно в руслото на лошо замаскирани или откровено лични нападки.

”Клуб”в който не е ясно,кой членува и как се избират модераторите,клуб в който има случаи на произволна цензура,сиреч няма нищо действително демократично като основа за клубния живот. “Клуб” който често става поле за изява на напълно съвременни политически /напоследък и религиозни/пристрастия ,както и изява на отделни психопатии.

При това стартирахте личната си амбиция .....да станете лидер във виртуален клуб

още в деня на регистрирането си и с първия си постинг/01 08 2003 г/.

Самата Вие добре си спомняте ,че този първи Ваш постинг бе едно Ваше сантиментално-лирично откровение - tova e temata na edna borba, moiata borba -, на тема “епична Ваша борба с цел....... да. промените учебници по история в някаква чужда държава

Наистана.... забавно ! И неподправено свидетелство ,че ,в най-невинния случай,поне към 2003 г. сте страдали от излишна самонадеяност.Има и хард-вариант “хипотеза” като обяснение ,ако отчетем факта,че се появихте в тогавашния свободен клуб “история” в синхрон с други ,също тъй-внезапно появили се персони ,които едва ли не от първия миг издигнаха идеята клуба да стане “затворен”,следователно КОНТРОЛИРАН.

Но малко ме е грижа за Вашите тоговашни мотиви.Ще завърша екскурса с уточнение ,в достоверноста на което всеки може да се увери чрез поглед върху архива на клуба.

Вашия вопъл за съчувствие в “борбата” Ви срещу “наглите чужди фалшификатори на българската история” ,се оказа ефективно средство ,за трогване на доверчивите и патриотични мъжки сърца на някои от клубарите ..... и това стана първа стъпка към тогавашната Ви цел на живота - да станете ....модератор.

Е станахте ? И защо ? Вярвам,дори мотивите Ви действително да са били израз само на невинна глупост,Вие и досега вътрешно СЕ СРАМУВАТЕ от неуспешното си модераторство и изобщо от нещастната идея да се самореализирате в обществото като ФОРМАЛЕН ЛИДЕР във виртуалния свят на интернет.

ВТОРАТА причина, конкретно се отнася за мен като неволен и невинен потърпевш от други Ваши самоинициативи -Вие непонятно защо ме ИЗЛЪГАХТЕ колежке Мелиса !

При това на ДВА пъти ! Да ви припомня ?

Поне засега ще бъда дискретен ,пък и сигурен съм,Вие сама знаете,че е истина,та няма защо да влизам в подробности.

А аз от своя страна ще изтъкна ,че подобни “лъжливи овчарчета “като Вас,автоматично попадат за мен в категорията колеги,с които нямам никакво желание да контактувам.

Така че,вашето твърдение за някакъв си там мой респект пред Вашата.....може би ученост ?...това е някакво Ваше самозаблуждение на равнище зарзаватчийка от Женски пазар,предположително недопустимо за дама /госпожица ,претендираща за принадлежност към по-интелигентни обществени съсловия.

Прочие нека се върнем към съвета ,който е пропуснал да Ви даде Вашия колега.Според мен той правилно Ви е посъветвал да не се подавате на провокации

Но може би защото не Ви е познавал добре или просто е бил на равнището Ви,той е пропуснал да Ви даде още един МНОГО ВАЖЕН съвет,от който имате въпиюща нужда-когато САМАТА ВИЕ ПРОВОКИРАТЕ да правите това умно и компетентно !

В случая Вие ме провокирате, но правите това неумно и направо глупаво.Доказателства ?

Те се намират именно в по-горе цитирания откъс от Вашето послание .
Аз разбирам какво СТЕ ИСКАЛИ да съобщите,не толкова на мен,колкото на другите, но се е получило ТОЧНО ОБРАТНОТО.

Повторно ще Ви цитирам :

“Доста време се въздържах да изразявам мнението си за "крупното" (по брой написани редове в един постинг) творчество на Старинар, защото досега имаше здравия разум да придържа творенията си само към малко интересуващи ме исторически периоди”

По-горе вече уточних.Нямам и няма за какво да имам ,някакъв респект от Вас и ако се възползвам от зарзаватчийско-пазарния Ви речник,директно ще уточня -досега не съм Ви бръснал и за слива,особено след тъпите Ви две лъжи.

По интересното обаче е , че ИСТИНСКО послание в този Ваш цитат ,за което явно не сте в състояние да прозрете ,ни среща с фактическо Ви признание,че поради некомпетентност относно поставяните от мен теми, вие сте се чувствали в постоянно дразнещо Ви НЕСЪСТОЯНИЕ да ми опонирате !

Но въпреки , че тази дразнеща Ви некомпетентност ,е Ваш ЛИЧЕН проблем ИЛИ ИМЕННО ПОРАДИ ТОВА ,Ваша своеобразна защитна реакция е.....изграждането на негативно отношение към Старинар,което досега,просто сте се страхували ,просто се сте бояли, да изразите,

Иначе казано в този откъс от постинга Ви,признавате ,че отдавна търсите повод да дадете израз на личната си неприязън към мен,за която нито имам вина ,нито пък интересува мен или който и да е друг, ОСВЕН ВАС .

Но за да не се разбере истината за този “съкровен” Ваш мотив ,отдавна сте търсили някакъв благовиден предлог.

Това признание колежке Мелиса ,е глупаво ! Така не се прави !

С това вие слизате дори под равнището на други мои “опоненти”клубно известни с отдавна предвидимата си реакция ,едва ли не при всяка моя поява в клуба.
Те поне са откровени и не търсят мимикрия !

Още по-лошо за Вас е,че реализирате провокацията си, не само чрез по-горе коментираното Ваше неуместно-глуповато признание,но и чрез един фрапантен израз на иначе амбициозно афиширана ......ЛИЧНА НЕКОМПЕТЕНОСТ по конкретен въпрос от античната история –битката при Термопилите през 480 г.пр.Р.Х.

Както ще докажа по-долу,най-напред Вие не познавате въпроса още на равнище историческа фактология засвидетелствуваща това събитие в историческите извори.

Ще докажа ,че Вашия дефицит от извороведческа подготовка е толкова голям,че дори не сте в състояние да различавате исторически извор от археологически паметник.Камо ли да знаете абсолютното изискване ,че едно от задължителите условия за действително научното приложение на даден исторически извор е това,да се познава неговия автор и неговата история на възникване и разпространение.

Ще докажа,че Вие само се опитвате да демонстрирате ерудиция,но всъщност показвате невежество,буквалистичен и еклектичен подход към историческата фактология и общо към изворите от значение към въпроса за битката при Термопилите от 480 г.

На всичко отгоре,пак ако се възползвам от зарзаватчийско-пазарния Ви език,вие просто нямате необходимото “пипе”за т.н.исторически анализ и синтез.

В обобщение-Вие нямате необходимия ИЗХОДЕН потенциал от интелект и знания ,да достигнете от съвременна гледна точка,което ще рече –точни знания и обективност - ,до реалното историческо значение на битката при Термопилите ,като ИЗОБЩО НЕЗНАЧИТЕЛЕН епизод от персийско-елинската война

На всичко отгоре ,проявявате тази Ваша фрапираща некомпетентност в менторски тон и изобилно гарнирана с груби нападки и укори в невежество и какво ли не още ,адресирани към моята бедна персона.

Добре зная ,че не е редно първо да се предлагат изводите ,а след това да се предлагат доказателствата.

Но какво да правя ,след като,както е известно, лошия пример е заразителен,а тъкмо вие това правите-точно така сте конструирала Вашата провокация- първо ме клеймите като невежа,а след това правите жалък опит да се аргументирате.

Тъй-като, нещо загатвате в постинга си,че за разлика от мен любителя-старинар ,Вие имате най-малко историческо образование,аз няма да конструирам отговора си ,по начин при който специално и последователно акцентирам върху посочените по-горе доказателства за некомпетентноста Ви.

Сиреч ,надявям се,че имате минимум подготовка ,ПОНЕ да прецените в коя част от постинга ми, аз прилагам съответните доказателства за Вашата некомпетентност
В този смисъл ще разпределя отговора си по начин, който се надявам ,да е полезен за всеки имащ желанието да научи нещо ново и полезно за битката при Термопилите.

Зная ,че наскоро имаше тема по въпроса ,при това с над 140 постинга.Мисля обаче, дори да се получат някои повторения, при евентуална нова дискусия , темата която днес отварям ,ще започне най-малко с НОВА и поради това , полезна информация за историческите извори от значение на съвременното осветляване на въпроса.

Накрая ,ще уточня за всеки който прояви интерес към темата,че може да се запознае с моя постинг и с постинга на колежката в темата на Д-рОхБоли.
Имах идея да ги пейстна тук за улеснение,но това би удължило твърде много стартиращия материал.

І ЗАЩО НАПИСАХ ПОСТИНГ НА ТЕМА “БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ”.

Според Мелиса, моя постинг по повод информация на “Д.-рОхБоли”за наличието в Мала Азия на три обекта,които ономастично и географски ,доста любопитно се корелират с имена и местности с важно значение при гръко-персийската война от 480 г.,освен че имал израз на невежеството ми ,той показвал и моята .... гръкофобия.

Цитирам:...” Kакто сме се убедили, тук за средностатистическия участник винаги е по-лесно да се поддаде на обичайната си гъркофобия, отколкото на рационална историческа мисъл и подход.”

Защото е истина ,с удоволствие приемам да съм “средностатистически участник” в клуб История .Нещо повече, даже съм доказал това,защото стоя доста над инфантилната амбиция на Мелиса ,да гъделичкам личното си его.... с гордоста ,че съм/или вече бил/ формален лидер във виртуалния свят.

Но да съм гръкофоб ? Това е груба и подла инсинуация на озлобен към мен субект с примитивно мислене !

Ако бях гръкофоб ,аз нямаше например да пиша тук в клуба,и мисля нееднократно,че император Василий ІІ е бил,ако не гений,то поне изключително надарен военноначалник,дипломат и държавник,спрямо който българския цар Самоил стои далеч в неравностойно положение.

Това е така ,защото,докато след началото на управлението на цар Самоил през 997 г.България върви с все по- ускорени темпове към гибел,то след началото на самостоятелното управление на Василий ІІ през 985 г.,твърде скоро Византия се връща към ролята си на лидер в средновековното ойкумене ,което е изгубила около 340 години преди това –през VІІ век и най-вече от последното десетилетие от управлението на император Ираклий І..

И именно това мое твърдение навремето доведе някой друг ,до лекомисленото обвинение , че съм.... гръкофил и българофоб.

Други пък ме “обвиняваха” в тюркофилство,било защото съм имал /имам и досега/особен пиетет към посмъртния надпис посветен на тюркския принц Кюл тегин,било защото съм търсил /и търся/ произхода на старите българи в Средна Азия.

Само тези примери,мисля са достатъчни като опровержение на обвиненията срещу мен, в каквото и да е “фобство”при строго историческа тема.Ето защо ако се възползвам от “изключително възпитания” и “интелигентно балансиран” лексикон на колежката Мелиса,просто съм длъжен да определя тази нейна нагла лъжа ,като изключително неаргументирно изригване на словесен “бълвоч”.

Истинската причина ,да откликна по моя инициатива на интересното откритие на колегата, дори и да не е съвсем категорично ,и специално и обширно изразена ,е следната.

Действително ,още от времето когато закупих и прочетох българското издание на ІІ част от Историята на Херодот/1990 г/ ,имам съмнения към обичайно срещащите се в историческата и друга книжовност възгледи за значението на битката при Термопилите.

Но не поради гръкофобия !

Причината е съвсем различна ! Въпросът е там,че за разлика от колежката , имам известни познания по военна история и известен личен военен опит,които малко или много ,но на всеки случай са напълно достатъчни ,за да ме доведат до следния ПРОВЕРЕН извод-По правило ,сиреч с малки изключения , при обективен анализ на всеки епизод от нечия антична или съвременна война, който е обвит от традиционен ореол на всеобщо героизиране , патетика и фантастични описания ,при малко по-задълбочен анализ.....се разкриват доста нелицеприятни реалности.

Само един бърз пример,който признавам , не е мое откритие : ....1941 г.,28-те панфиловци които залягайки под веригите унищожили с цената на живота си 54 немски танка !

Истината-случайно съчинен пропаганден балон на журналист от в-к "Красная звезда" ,който не е стигнал до фронта по- далеч от щаба на 20 армия.Преминал през вестника до ГПУ на РККА ,”балона” става ИСТИНА и 28-те загинали храбреци унищожили "цял батальон немски танкове" ДО ЕДИН са удостоени с званието “ Герой на Съветския съюз”.

Истината –в този ден не само при деревнята Дубосеково,но и както изглежда дори пред целия фронт на 316 дивизия не е имало НИКАКВИ немски танкове.

Истината- 28-те солдати не само не загиват всички,но двама от тях ,без да знаят, че са станали “посмъртно” Герои на Съветския съюз,след като попадат същия ден в плен ,започват да служат като немски полицаи-“белоповезочници” ?!

Какво да си помислим за евентуалните герои от Термопилите,след като от текста на посмъртната им епитафия,изсечена на паметника,трябва да вярваме, още приживе на Херодот,още отдалеч ,още от светлинни години разстояние , буквално задушаващо вони на безобразна фалшификация ?


Цитирам :..... "С ТРИ милиона врази се сражаваха някога тука
ЧЕТИРИ хиляди мъже родом от Пелопонес" ...

Не може ! Не може ЧЕТИРИ хиляди ДАЖЕ САМО ДА ЗАПОЧНАТ да се сражават с ТРИ милиона врази ....дори и да са обект на някакво масово безумие-желанието да се простят с живота си по най-безмислен от всяка една гледна точка начин !

Такива подвизи има най-вече в патриотарската литература,която по този "показател", в никакъв случай не се различава по националност.-дивотията им е еднаква,защото тя няма националност.

Да вземем най-подходящия пример ,който идва на ум с оглед онзи стих на дядо Вазов...”шепа спартанци под сганта на Ксеркса”

На Шипка има 6000 опълченци и орловци-както ще видим защитниците на Шипка са били малко по-малко,при това ..... с вероятност, да са били дори ТРИ ПЪТИ ПО- МАЛКО от защитниците на Термопилите.

Срещу тях има 30000 османци,които разбира се ,са 100 пъти по-малко от “трите милиона” персийци/реално максималния брой в началото на похода се определя около 260 000/

Но петократно повечето османци от 1877 г.имат модерни пушки” уинчестер” и “пибоди-мартини” и модерни круповски оръдия ,стрелящи не с гюллета, но с модерни фугасни и бризантни гранати,и едните и другите многократно превъзхождащи опълченските и орловски” шаспо” и “бердана” и остарелите бронзови топове.

Въпреки това защитниците на Шипка се бият и проявявят чудеса от храброст ,Бият се наистина като "левове" с “камъни и дърве” и с...“трупове черни хвръкнаха завчаска “

Защо ? Защото им кеф да умрат ,с ЕДИНСТВЕНАТА МИСЪЛ ..”България цяла само нази гледа”?

Не ! Бият се така,защото са имали и изход и надежда !

Изхода-относително свободния път към Габрово!

Надеждата- колкото е по-юначен и упорит е техния отпор на врага, ТОЛКОВА ПО-СКОРО И ПО СИГУРНО ЩЕ ИМ ДОЙДЕ ПОМОЩ !

Както и става ! Макар и не с “гръм “ и не лично Радецки,но първо пристигат 200 ,след това повече,след това, още повече и Шипка СПИРА ВРАГА !

Това е истината за героите - защитници на Шипка през август 1877 г.

Ако тя бе някаква друга,съгласно инфантилните представи на Мелиса за поведенческите мотиви на участници в смъртоносни и кръвопролитни бойни действия ,то тогава командири и опълченци,подобно на малоумници от психодиспансер, биха се саможетвали, не на Шипка ,но долу - при Стара Загора.

Слава Богу,реалния живот си има свои закони,които за радост са неподвластни на личните фантазии на типеси /и типове/подобни на Мелиса.

За разлика от нашите герои ,положението на героите от Термопилите по описанието на Херодот ,е доста по-различно ,дори и да се абстрахираме от фантастичното съотношение “ 4 хиляди срещу 3 милиона” -ТЕ НЯМАТ НИТО НАДЕЖДА, НИТО ПЪТ ЗА ОТСТЪПЛЕНИЕ !

Боя се ,че следващото сравнение което предлагам,ще доведе до тиха или по- остро изразена истерия Мелиска или всеки любител на героично-патриотични лимонади,но положението ,респективно и поведението на защитниците при Термопилите,особено на утринта на 7-я ден от блокадата -или 2-я ден от сраженията -,е сравнимо само с това на котка/или дори котенце/, безизходно заприщена/но/ в ъгъл ,от много по-силен враг.

Какво прави БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ в подобни случаи всяка котка- няма изход и пред нея неизмеримо и несравнимо по-силен враг ?

Правилно ! Досетихте се...дори Мелиса.Тя скача /котката ,не Мелиса/ срещу врага с яростен писък ,озъбена уста и щръкнали нокти,без да се замисля,че това може да е ПОСЛЕДНИЯ МИГ ОТ ЖИВОТА Й.

Моля да ме извините .Дадох този и другите по-горни примери, не защото подценявам интелигентноста Ви.

Ако има някой да прави това и най-напред по отношение на моята интелигентност ,то това е опонентката ми Мелиса !

Това е истината ! Прочетете ако искате моя постинг адресиран към колегата “Д- рОхБоли”и мисля,ако сте обективни,едва ли ще откриете в него,нещо повече от неособено ангажиран от към стил,изложение и прецизирана фактология ,опит за възможно по-реален отговор на въпроса -какво е действителното,какво е реалното значение на едноседмичната отбрана от набързо събрана войска от елини на прохода Термопили ?

В постинга на Мелиса се предлага по същество нещо друго-защита на достоверноста......на фантастичните сведения от Епитафията върху паметника на защтниците на Термопилите ?

Според нея там е бил проявен само и единствено беззаветен героизъм,който съвършено точно,сиреч без каквито и да е било преувелечения и лъжи ,е и бил отразен в историческите извори.

Покорно моля да ме извините,но за мен ,това е теза която може да е адресирана само за идиоти ! И да впечатли само идиоти !

Ето защо аз на първо място няма да Ви занимая с тази глупост,но с нещо по-реално и заслужаващо внимание-ще Ви предложа мой опит за оценка на действителното значение на отбраната на Термопилите в кампанията от 480 г.пр.Р.Х.

Другия остро занимателен момент в постинга на колежката,с който тя с откровено изразено удоволствие се занимава надълго и нашироко, е една моя грешка –погрешно изчислен общ сбор на последните защитници на Термопилите-изчислил съм ги 1500,а те били 1400.

Повече от ясно е,че плюс или минус една стотица,това няма никакво значение при три / !/ милиона противници.

Предполагам за възможно,това е да ясно и на Мелиса.

Предполагам за възможно и друго –тя самата да е съвсем наясно,че става въпрос за една ,на всеки случай НЕВОЛНА моя грешка-приемам за изходна величина в сбора на защитниците 800 теспийци,вместо правилното число 700 у Херодот.Та от тук и грешния общ брой от 1500 ,вместо правилния 1400 / 300 спартанци + 700 теспийци+400 тиванци/

Признавам ,че се почувствувах неудобно и даже мислено се наругах,макар ,че грешката е несъществена и няма никакво значение за основната ми теза

Която според постинга ми е:

1/ Отбраната на Термопилите е поверена на случайно скърпена коалиция от разколебани съюзници с различна отношение и към задачата която стои пред тях ,и особено към врага.

2/ От военна гледна точка обекта Термопили няма уникално стратегическо значение и освен това е лесен за неутрализиране, дори при много по-голям брой защитници -веднъж защото може да бъде обходен по широко известна пътека и второ, И ПО-ВАЖНО -защото е налице възможноста ,цялата или голяма част от армията на Крекс , просто да премине през Тесалия.

Тук нека напомня ,че именно през Тесалия,но НЕ през Термопилите става изтеглянето на Ксеркс от Елада.

Очевидно Мелиса по понятни причини/не вярвам да е завършила Националния колеж по отбрана/няма потенциала да ОТКРИЕ моята теза в постинга ми.

Но поне би могла да прояви по-толерантно отношение към грешката ми – неволно ,сиреч съвсем непреднамерено съм изчислил погрешно 1500 защитници ,вместо “правилното”число 1400 защитници.

Тя обаче постъпва иначе,защото целта й ,не е конструктивна дискусия ,но амбицията да се възползва от повода да ми натрие носа, като ме представи за невеж и повърхностен комплексар ,съчинител на “бълвоч” и пр.и пр.,КОЙТО СИ НЯМА ПРЕДСТАВА ОТ ТОВА ЩО ЗНАЧИ ИСТОРИЧЕСКА ФАКТОЛОГИЯ И ИСТОРИЧЕСКИ ИЗВОР.

Едно съвсем излишно избързване ! Защото действително ПРЕДСТОИ голямо натриване на носа ,но не моя ,но на нахалния нос на самата Мелиса.

При това на различно равнище от нейното.Защото ако бях на нейното ,аз щях да се възползвам по тертипа й, от една нейна твърде ,твърде забавна грешка –при целия й праведен гняв пред моето “нагло” изопачаване на числа и цифри,тя самата ......ОЩЕ ПОВЕЧЕ изопачава “вярното”1400,и даже ,без да забележи приписва тази нова НЕЙНА грешка.... на мен

Цитирам.... “или лъжливата 1 800 на Старинар"

Мелисчинцинце/пфу -грешка/,дълбоко неуважаема Мелиса, да уточня –Аз “изопачавам” само до 1500 !

Моля Ви, вземете си вишните 300 до 1800 и ги използвайте във Вашата “изопачителна” сметка ,както намерите за добре.

Както и да е," опонентката" ми временно може да бъде спокойна.

Защото аз бълвочосъчинителя,изопачителя и невежествения лъжец и наглец, НЕ СЪМ на нейното равнище ,та да имам намерение да се занимавам повече с тази нейна СЛУЧАЙНА грешка.

За разлика от нея,когато ,дори неволно допусна грешка,аз правя възможно най-задълбочена проверка/ето още един съвет с който онзи неин "приятел"е пропуснал да осветли гламавата главица на наш'та "античноведка"/

Така направих и сега и проверката ме доведе до един......не твърде изненадващ ме извод ,който предстои да докажа в следващата точка .

Това е извода ,че нашата “специалистка—античнопознавачка” Мелиса е фрапиращо НЕКОМПЕТЕНТНА по отношение на историческата фактология и историческите извори от значение за изясняване на основните аспекти на въпроса за отбраната на Термопилите през 480 г.пр.Р.Х.

Сиреч тя не само не познава както следва съответните исторически извори,но и не знае, как се подхожда и как се работи с историческите сведени в тях .

Именно поради това тя посвещава кратките моменти по същество на фамозните числа 1400 и 4000 ,които ЗА НЕЯ отразяват истинския брой на "последните" и на "общо загиналите" в крайна сметка защитници на Термопилите.

Както ще видим тези числа са изкуствени и не отговарят на целия комплекс от сведения ,които историческите извори просто тикат в очите за верен извод от добросъвестен изследвач.

Уви,нашата колежка Мелиса не показва данни на подобен и уважаван от мен вид изследвачи.Нейната енергия ,до край е посветена ,единствено на усилието.... да покаже че е досущ на "дискусионното" равнище по език и мислене, с това на истинските си колежки от Женски пазар


Следва продължение



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Cтapинap]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано23.03.07 22:32



Гледам доста те е жегнала Мелиса, че явно цял ден и нощ си го смукал от пръстите, въртял и сукал това свободно съчинение. И пак много дълго и скучно излезе. Нямаш ли по-съкратена версия за хора, които желаят да прекарат лятото си другаде, а не четейки го? Клубът все пак е история, а не попръжни /длъжен съм да го напомня на самозабравилите се "експерти"/.


И момичето не е толкова лошо, колкото го описваш - даже е по-лошо...

Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 23.03.07 22:42.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Last_Roman]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано23.03.07 23:05



Ти го прочете и осмисли за ОСЕМ МИНУТИ/23 24 -23 42 ч/ ?!



Аз съм стреснат трогнат и очарован ! Ти си гений !



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Cтapинap]  
Автор Last_RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано23.03.07 23:13



Четем по диагонал. Пък и докоригирах, каквото можах.


Дано продължението не е толкова блудкаво, колкото първа част.
Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 23.03.07 23:45.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Last_Roman]  
Автор goggga (член)
Публикувано24.03.07 13:31



Лютичък е поста,но за сметка на това е блестящо аргументиран.Смея да призная, че бях подразнен от "изявленията" на Мелиса относно сражението при Термопили и останах с впечатленито, че филмът е основен източник на тезите й.



Тема Многодумието не може ...нови [re: Cтapинap]  
Автор пoпПъpвaн (поназнайващ)
Публикувано24.03.07 16:45



... да прикрие празнодумието!

Старинар - не че ме засяга дали ще се дърлите с mellisa, ама когато нещо не ти оттърва на мирогледа, някак си по-мъжки е да чукнеш пети, и със сгъната в лакътя дясна ръка, с пръсти приближени до слепоочието (и прибран палец

) да се оттеглиш .....
Вместо да носиш от девет кладенеца вода, за да докажеш колко ти е голям .... мобифонът!
Тоя път не важиш, повярвай ми, абсолютно безпристрастен съм, но ... издишаш, почти по всички точки. Не са ти подходящи и примерите и аналогиите и алюзиите ..., и ..., и ... Постно, твърде постно, и безвкусно при това!
Сопри се бре!

Пчелице, само да дам и аз един съвет - свалиш ли гарда днес, да дребнееш с отговор, все едно си сбъркала кошера .... почва едно жужене ...

С най-добри чувства и към двамата!



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: Cтapинap]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано26.03.07 23:59



ІІ ЗА ТРИТЕ МИЛИОНА ВРАЗИ

В постинга на Мелиса има един твърде интересен момент ,на който ще отделим внимание и тук и в следващата точка където ще коментирам извороведческия потенциал на колежката.

Това е израза “три милиона врази”,който според Мелиса е засвидетелствуван в ДВА различни според нея исторически извора.Единия от тях е писмен –Историята на Херодот/кн 7/,другия ,археологически-Епитафията в чест на загиналите елини ,изсечена върху издигнатия от тях през Античноста паметник.

Обаче,както лесно може да се забележи ,тя изобщо не коментира фантастичното число “врази”,а е предпочела да ориентира цялата си канонада от словесен “бълвоч”по мой адрес в защита на “правилните числа”-4000 общо загинали "елини" в битката при Термопилите ,и 1400 “последни защитници”.

Този пропуск на Мелиса едва ли може да се обясни с моментна разсеяност.
Просто тя много добре знае/иначе това би бил израз на ужасна нейна неинтелигентност/,че числото “три милиона врази” е едно фантастично преувеличение на реалното число противници от персийска страна в сражението при Термопилите.
Следователно каквато и да е защита на това фантастично число е “кауза пердута”.

Ето защо колежката съсредоточва изцяло изцяло вниманието си върху опит да докаже ,колко значи са достоверни данните за двата вида герои при Термопилите.

На пръв поглед –разумно ! 4000 и 1400 –това са цифри които още от пръв поглед са сферата на реалноста според всичко което е известно за военните противоборства от епохата на античноста ,особено ако се отчете факта,че в крайна сметка обект на вниманието ни е тридневно сражение / 5, 6 и 7 ден/при отбрана на тесен планински проход.

Но това е само на пръв поглед разумно ! И в конкретния случай това е само погледа на Мелиса !

Защото ако се абстрахираме от целия излишен за ВСЕКИ обективен анализ, словесен баласт от описанието на събитието у Херодот /защо не споменавам другите извори ще стане ясно в следващата точка/,ние срещаме в целия си неподправен блясък най-често срещаната и поради това-типологична схема от лимонадено-патриотарската литература и .....детските приказки :

НЕИЗЧИСЛИМО МНОЖЕСТВО ОТ ОМРАЗЕН ВРАГ-ШЕПА ГОТОВИ ЗА САМОЖЕРТВА “НАШИ”-ПРЕДАТЕЛСТВО-ПОДВИГ.

Не е разумно и от друга гледна точка,но разбира се, ако възрастта ни е повече от онази невинна възраст ,за която обичайно се счита, че време на безрезервна вяра в занимателните приказни сюжети.
Сиреч ,ако сме на възраст в която добре знаем,че който лъже веднъж НА ЕДРО ,твърде е възможно да ДА ПРОДЪЛЖИ ДА ЛЪЖЕ.

При това,ако е вярно твърдението на Мелиса ,невероятно завишения брой от” три милиона врази” ,е налице в ДВА РАЗЛИЧНИ ПО ХАРАКТЕРИСТИКИ исторически извора-писмен и археологически.

Строго погледнато това означава,че два различни извора ЕДНАКВО ни лъжат за броя на персите при Термопилите !

Очевидно за Мелиса този факт няма значение,но за мен има !

И има защото ,не само едната ярко забелязващата се ЕДРА лъжа,автоматично води до презумпцията,че е възможна ВТОРА ЕДРА лъжа,но поради нещо съвсем елементарно,стига целта ми да е не друго ,но обикновеното желание от чиста любознателност, да разбера все пак КАКВА Е ИСТИНАТА ЗА ТОВА ,КАКВО СЕ Е СЛУЧИЛО ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ ПРЕЗ АВГУСТ 480 Г.ПР.Р.Х ?

Но за да се разбере тази истина ,подхода на Мелиса е неприложим !

Реално погледнато този “високонаучен подход”се свежда до селективен избор на КРАЙНО ОГРАНИЧЕНА част от данните от историческите извори,която е удобна за целта-разобличаване невежеството на Старинар и доказваща личната Мелисина компетентност-и смело опериране САМО с тях до окончателната победа над “ненавистний враг”

Така няма да стигнем до ЦЯЛАТА И НЕПОДПРАВЕНА истина за отбраната на Термопилите през август 480 г.

Едно от ДВЕТЕ условия да разберем какво все пак се е случило при Термопилите през август 480 г. е условието, да се приближим , колкото можем повече до истината за персийската войска ,твърде неумело ПРИКРИТА с лъжата за “три милиона врази”.

Но нека читателя да е наясно ! В тези дни ,провокиран от Мелиса за първи път в живота си аз насочвам своя поглед НА ЛЮБИТЕЛ –старинар към битката при Термопилите.
Практически не бе възможно, за няколко дни, през които имах и съвсем други грижи и занимания,да направя възможния за мен най-пълен и задълбочен обзор дори на най-важните произведения от критичната историческа литература посветени на събитието.

Ръководех се предимно от сведенията от историческите извори.

Ето защо съм сигурен,че по-нататък вероятно неволно ще повтарям някои неща вече отдавна известни на любопитния читател със специални интереси към античноста и в частност ,към военната история от античноста.
Може би, дори това, което сега си позволявам да мисля,че ще изглежда ново и непознато за читателя.....вече да му е известно.

Но дори и да е така, една повторно, или за пореден път предложена истина, е винаги нещо по-добро, пред многократната повторяемост на лъжата,заблудата и илюзиите.

*************
Исторически факт който е известен ,както се казва ,на цялата Вселена е,че сведенията които дава Херодот за численоста на персийската войска във войната 480-479 г.са най-меко казано нереални.

Според него сухопътните войски на Ксеркс за наброявали общо 1 800 000 души/1 700 000 пехота,80 000 конница,20 000 спомагателни части/ .Флота е изчислен на 517 600 души.
Освен това Херодот посочва и 324 000 души васални войски,с което общия брой на армията на Крекс достига до 2 641 610 души.

Към тях Херодот добавя и точно същия брой обслужващ персонал или на модерен език –части за логистична подкрепа, с които общата численост на персийския враг достига до........ 5 283 220/ стр 210-211/

Доколкото успях да установя според модерните изследвания реалния брой на персийската войска варира от 180 до 260 хиляди души.

За краткото време с което разполагах извън ежедневните си грижи , не успях да открия информация за това,как са изчислени тези предположителни данни.Несъмнено те са изведени по емпиричен път ,което ще рече въз основа на някакви принципи изведени въз основа на повече или по-малко сигурни сведения от политическата и военна история от епохата.

Позволявам си да предположа,че авторите на изчисленията може би са се ръководили от следните принципи.

ПЪРВИ принцип-армията на Ксеркс е армия на една от най-големите антични полиетнични империи и следователно е съставена от контингенти на представители на различните народности от имперските сатрапии и васални държавни формирования.

ВТОРИ принцип-армията на Ксеркс е армия от историческа епоха,в която традиционно се оперира с най-голямо число ДЕСЕТ ХИЛЯДИ/гръцки-мириада/ /10 000 / или число кратно на “десет хиляди”

Това е всеобща ЕВРАЗИЙСКА традиция за бита,културата,ВОЕННОТО ДЕЛО ,писмените паметници и дори славословията в чест на владетеля/ десет хиляди живота за императора/

Израз на тази традиция дава и Херодот като описва начина по който е изчислена армията на Ксеркс след преминаването на Дарданелите / стр 177-178/
Без повече други примери ще се позова и на Диодор Сицилийски ,който определя количеството войници на Ксеркс на СТО МИРИАДИ,сиреч на “100 по 10 000”

Очевидно този втори принцип се отразява в състава на най-големия отделен войскови контингент в армията на Ксеркс-т.н.отряд на безсмъртните.

Това разбира се не означава ,че всички войскови контингенти са били със същата численост.Възможно е и да е имало контингенти със същата численост ,равна на гвардията на Ксеркс,или дву-трикратно надминаващи по брой гвардията.Но по-вероятно е ,повечето контингенти да са били с численост,по малка от десет хиляди.

Например, едва ли отряда от бактрийци е бил точно 10 000 или много,много повече -до 60-80 хиляди -,колкото би трябвало да са ,при една 1 800 000 сухопътна персийска армия за която съобщава Херодот.

Както е известно древните хронисти известяват само за 7000 бактрийци,състав на въстаническата войска на Спитамен ,която вдига бунт срещу Александър Македонски.

Бунт на бактрийците в самата Бактрия,начело с нейния цар....и само 7000 !

При всички възможни възражения,това е показателен факт,който сочи,че вътрешния ресурс на Бактрия едва ли е позволявал да изпрати в по-ранния V век,на далечен поход в Европа,войска по-голяма от 10 000 ,най-много 20 000 души.

ТРЕТИ принцип-към V век пр.Р.Х.както изглежда в персийската армия е вече е намерило приложение разделянето на по-крупни воински формирования на три основни части-център и ляв ,и десен фланг.Това безусловно личи от съобщението на Херодот,че именно по този начин е била разпределена сухопътната войска на персите/стр 190/

Следователно според съобщението на Херодот това е исторически факт,който спокойно може да се предположи,че е отразен и в тактическото звено.

Сиреч ако съпоставим доказания факт ,че в персийската армия е била налице тактическа единица от 10 000 души ,която условно ще наречем “дивизия”,при организационната триделната структура на боен ред от център и два фланга ,това ни води до твърде вероятния извод ,че е имало и по-висше звено от три “дивизии”обединени в “корпус” с обща численост 30 000 души.

На стр.181 Херодот съобщава,че освен върховния командващ на сухопътните войски Мардониос,тези войски са командвани още и от 5 военноначалника ,подчинени на Мардониус-Тритантайхмес,Смердоменос,Масистес,Гергис и Мегабюксос.

С оглед по-горния коментар тези 5 военноначалника най-вероятно са били командири именно на 5-те корпуса образуващи общо основната част от сухопътните войски на Ксеркс във войната от 480-479 г.г.

Следователно тази основна част от сухопътните войски на персите се изчислява на 150 000 души.Ако добавим към тях и личната гвардия на Ксеркс съставена от 10 000 души от дивизията “безсмъртни”, отделната “хилядна” копиеносци и отделната” хилядна” елитни конници “избрани измежду благородните перси” /стр 172/ то до тук, общата численост на сухопътните войски достига до 162 000 души.

На две места в своята книга –стр 177 и 210-,Херодот съобщава,че сухопътна войска на персите наброявала 1 700 000 души.
Видимо е, че тази цифра се доближава до изведената тук 162 000 души но...... след ДЕСЕТОКРАТНО увеличение.

Разбира се някой може да възрази,че цифрата 162 000 е с 8000 по-малка от цифрата 170 000.

Тази разлика лесно може да бъде обяснена.Например с включването към общия сбор от 162 000 сухопътни войски, на свитите на върховния командващ и петте корпусни командири,както и на специални части служещи за охрана и за осигуряване чрез свръзка
на общото и корпусните командвания,разузнавачи и др.под..

В обобщение следва извода ,че опита да установим принципите за военното строителство в древна Персия ,ни водят до извеждане на друг един принцип-НА ПРИНЦИПА СЪГЛАСНО КОЙТО ПЪРВОИЗТОЧНИЦИТЕ НА ХЕРОДОТ ИЛИ САМИЯ ХЕРОДОТ ПРИЛАГАТ /ГА/ ЗА ФАНТАСТИЧНО ПРЕУВЕЛИЧЕНИЕ НА ПЕРСИЙСКАТА АРМИЯ.

Съгласно този принцип това преувеличение е 1 към 10.
Ако го приложим към всички други данни които Херодот дава за за конницата,допълнителните части от араби ,колесничарите и съюзниците и пр.от вместо фантастичното число от 2 124 010 души получаваме съвсем реалното число около 210 000 души.

От тази база обяснението на “трите милион врази”е очевидно,стига да добавим 90 000 души обоз,продоволствени отряди ,фуражири,готвачи,хлебопекари,доставчици на вода ,ковачи,оръжейници,знахари,магове,евнуси,наложници и пр.

Просто реалното число 300 000 персийска армия е увелично десетократно- на 3 000 000 !


***************

Четейки Херодот ,не е трудно да забележим,че волно или неволно той представя действията на персите преди битката при Термопилите и участието им в самата битка в обобщения образ на опустошителна НО И ЛЕНИВА, И ТРОМАВА сила,в която едва ли не всичко се подчинява на случайните хрумвания и решения на Ксеркс.

Ксеркс пък от своя страна,като че ли не се занимава с нищо друго,освен само за лично удоволствие ,да си увеличава адреналина от време на време ,като слуша иначе мъдрите съвети на Демарет или се учудва при донесената му от съгледвач странна вест,как спартанците се занимавали с гимнастика и решене на коси пред лицето на “трите милиона врази”

Естествено не бива да бъдем максималисти за да очакваме нещо повече от бащата на историята .Все пак той е човек на своето време.

Иначе казано, дори трябва да сме му благодарни,че той ,можем да бъдем вече сигурни-СЪВСЕМ НЕВОЛНО-ни предлага достатъчно сведения които ни разкриват една доста по-различна и на всеки случай напълно реална картина за действията на персийците ДО ,И ПРИ Термопилите.

Ще бъда кратък !Навлизайки в Елада персийската армия се представя като добре организирана и разумно ръководена мощна сила.

Тя е разпределена в три паралелно движещи се колони –лява,която държи връзка с флота,централна начело с Ксеркс и дясна./стр 190/

И е съвсем разумно разпределена ,така както би я разпределил всеки съвременен пълководец завършил най-престижни висши центрове за обучение във военно изкуство.

Лявата колона макар и водена от главния командващ сухопътните войски Мардониус е най-слаба.В нея влиза само корпуса на Масистес,което ще рече 30 000 души.

Напълно разумно и логично ! По-вляво от колоната е само морето ,а в него плава многочисления флот на персийци и съюзници.
Следователно тя може да бъде атакувана само по фронта ,при положение ,че винаги може да бъде подпомогната от центъра.

И друго ! Присъствието именно на главния командващ сухопътните войски в лявата колона далеч не е случайно или израз на някакъв каприз на Ксеркс.
Мардониос всъщност е второто лице по ранг в армията след върховния командващ-Ксеркс .Това показва,че Мардониос освен ,че е имал вече доказан пълководчески потенциал,/например в похода срещуе Египет/,е бил -посветен до най-големи подробности в общия стратегически план на персите.
Следователно той е най-подходящата личност , която в случай на нужда,движейки се близо до брега , може да координира действията на сухопътните войски и флота.

Централната колона ,командвана от Ксеркс е най-силна,защото освен двата корпуса на Смердоменос и Мегабюгос в нейния състав влиза най-малко ,но съвсем сигурно поне 12 хилядната лична гвардия на Ксеркс.
Следователно в случай на необходимост тя може да усили съседите си от ляво или дясно.

Дясната колона е също силна-пак от два корпуса.Причината-тя се намира на десния и открит фланг на персите.В състав от два корпуса,командвани от Тритантхаймес и Гергис от общо 60 000 души,тя е достатъчно силна ,за да се справи с внезапно възникнала опасност за обход на десния фланг на персите.

Кой може да възрази срещу факта ,че тази предбойна диспозиция на персите е изключително разумна и рационална и съобразена напълно с валидни и до днес принципи на стратегията и тактиката ?

Сиреч, кой може да възрази,че още преди да се стигне до битката при Термопилите,пред читателя на Херодот,възниква представата за една от най-многочислените армии от античноста,придвижваща се към вътрешноста на територията на противника в абсолютно правилен предбоен ред,който гарантира не само спокойното протичане на похода по суша ,но и ГАРАНТИРА синхронност в действията в условията на античноста, не само вътре в самата армия ,но и с флота ?

Пред всяка колона се движи кавалерийски авангард със задача да разузнава и охранява основната част от колоната движеща се в походен ред.

Осигурено е относително равномерно и задоволително снабдяване с продоволствие,храна и вода за хората и животните.В това можем да бъдем абсолютно сигурни ,защото в противен случай само за една седмица тази огромна армия за античноста,би се разпаднала и превърнала в неорганизирани тълпи грижещи се единствено за утоляване на глада и жаждата,без да ги е грижа кой стои пред лесния им достъп до храна и вода-дали приятели или врагове !

Разунаването е организирано превъзходно:
- предварително-чрез анализ на натрупания вече боен опит от І –та Персийско-елинска война и чрез съветите на Демарет и други елински ренегати.
-дълбоко-чрез изпращането на пратеници да искат “вода и земя”
-тактическо –чрез конни разузнавачи,един от които именно донася за действията на елините готвещи се да отбраняват Термопилите.

Навлизането в неприятелска територия е повече от успешно ! Завладените градове и региони , не оказват каквато и да е съпротива и както изглежда , готови са да умрат от глад,но само и само да изпълнят наложените контрибуции за издръжка на огромната 300 хилядна армия.

Ето тази картина за похода на персийците ни рисува обикновено обстоятелствения в повествуванието си Херодот !

НО САМО ДО ДОСТИГАНЕТО ИМ ПРЕД ТЕРМОПИЛИТЕ !

Точно от този момент действията на персийците стават необясними и алогични !

следва продължение



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.03.07 00:26



Ти бил ли си при Термопилите, че така безпардонно боравиш с някакви числа или коментираш чужди изследвания?
По-добре от Херодот ли знаеш какви са били силите на персите /че не са били 3 000 000 ясно, но как пък реши, че са 300 000/; или пък знаеш за мотивите на Гърците, да изберат точно този проход, за да забавят армията на Ксеркс?
В крайна сметка елините са постигнали своето. Задържали са персите, реорганизирали са отбраната си и разгромили нашественика при Саламин и Платея.
Кой си ти, че скачаш срещу подвига на спартанците и съюзниците им?


А иначе малко за персийката армия, за да придобием представа с какъв противник са си имали работа гърците всъщност:
Персийската армия се попълвала се посредством набор от сатрапиите /провинциите/ и била огромна дори по съвременни мащаби. Голяма част от войниците обаче не била добре подготвена, което обяснява пораженията на персите при сблъсък с по-малобройни, но по-добре организирани гръцки и македонски войски. Пехотата се деляла на хилядни подразделения /хазарабам/, които от своя страна се деляла на стотни /сатаба/, съставени от отряди с по 10 човека /датхабам/. Пехотата била гръбнакът на армията, поддържали я отрядите стрелци /продължение на асирийската традиция/. Предната линия на пехотните подразделения се наричала спарабара - носещи т. нар. спара /плетен правоъгълен щит с опъната кожа върху него, закриващ тялото от шията до бедрото/ и дълго до 2м. копие. Имали и късо подобие на сабя - фалсион. Всяко поделение от по 10 човека /датхабам/ било командвано от датхапатис /десетник/. Зад тях се разполагали стрелците, които обстрелвали противника.

Проблемът при пехотинците бил в липсата на броня, поради което те не могли да устоят на атаката на тежковъоръжените гръцки и македонски хоплити. Дори царската гвардия - т. нар "Безсмъртни" са били без доспехи. Въоръжени с копие, щит и лък те били фанатично предани на Царя на Царете:

Освен перси и мидийци войска предоставяли и покорените страни, като те по правило боравели със традиционното за тях оръжие - арабски стрелци, лидийски хоплити, тракийски пелтасти...
След пораженията при Маратон и Платея, където за победата на гърците решаваща роля изиграли по-доброто въоръжение и високия боен дух, персите направили опит да попълнят липсата на тежка пехота за сметка на карийски и гръцки наемници, а също и създаването на собствени отряди - такабара - въоръжени с дълги копия и така /голям кожен щит/.
При Исос срещу Александър Македонски на страната на персите се биели 30 000 гръцки наемници.
Съществували и т. нар. кардака - млади благородници изпълняващи роля на царска гвардия, въоръжени според Ксенофонт с две метателни копия, лък и бойна брадва.
Конницата на персите била използвана съвместно със стрелците и пехотата и могла ефективно да противостои на степните народи, но пък се оказала абсолютно неефективна срещу тежковъоръжената пехота на гръцките полюси. В кампаниите на Дарий и Ксеркс конните стрелци и копиехвъргачи се използвали ограничено, в повечето случаи били без броня и не могли да навредят особено на фалангата. Конят на т. нар масистий /персийски конник/ бил едро животно, издържащо бронята на воина. Те се отглеждали в Мидия и се финансирали изцяло от царската хазна.

Към 4в пр. н. е. персите изобретили и ламеларната броня, която била лека, здрава и не ограничавала движенията на кавалериста, въпреки че закривала ръцете и краката му. Но конницата все прилагала конно-стрелковата тактика на мидийците, а не се използвала за нанасяне на фронтален удар, както катафрактите в последствие.
Персите използвали и колесници /пак наследство от асирийците/, но те нямали стрелци, а били предназначени да побият строя на противника. Били масивни, теглени от 4 коня. Отстрани за осите им били прикрепени сърпове или коси, които подрязвали краката на пехотата. Но тези съоръжения били доста тромави и уязвими за стрелците и копиеносците.


Facta, non verba!


Тема Re: За трите милиона ...нови [re: Cтapинap]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано27.03.07 01:15



Справка за днешните въоръжени сили на Иран - 25 века след битката при Термопилите :


20.12.2006

Монд дипломатик, декември 2006, година 3, бр.12 (26)

Жеан Лазрак

Съгласно член 151 от Конституцията на Ислямската република, правителството трябва да осигури на всички военно обучение в съгласие с ислямските принципи, които позволяват на всеки да защитава страната си с оръжие в ръка (1). През 2005 г. разходите за военни цели възлизат на 7,3 милиарда долара, или 1 % от брутния вътрешен продукт. Въоръжените сили са два типа: редовна армия и гвардейци на ислямската революция (пасдарани). Към първите спадат пехотата (350 000 действащи и 350 000 запасни войници), флотът (18 000), военновъздушните сили (18 000) и противовъздушната отбрана (12 000). Самата военна служба е за всички мъже. За да стане професионален войник, младежът трябва да е навършил 18 години и да подпише двегодишен договор. Иран има пет морски бази - три в Персийския залив, една в Каспийско море и една в Индийския океан, както и четиринайсет военновъздушни бази.

Корпусът на пасдараните е създаден с указ от 5 май 1979 г. като формирование, вярно на аятолаха и балансиращо влиянието на редовната армия. Неговите пехота (100 000 души), флот (20 000) и военновъздушни сили имат за задача охраняването на националната сигурност и защита на революцията. През 2003 г. Рахим Сафави, главнокомандващ на корпуса на пасдараните, пише в писмо до парламента: “Гвардейците на ислямската революция се смятат за отговорни за защитата на ислямската революция, нейните достижения, идеологията и ценностите на имам Хомейни. (...) Нашата основна мисия е да възпрем онези, които искат да разрушат и свалят Ислямската революция.”

След избирането за президент на Мохамед Ахмадинеджад, който е служил в техните редове по време на войната с Ирак (1980-1988), участието на пасдараните в политическите дела нараства. В парламента от 290 депутати 80 са гвардейци на революцията. Те освен това се превърнаха във важна икономическа сила, тъй като притежават предприятия в редица сектори и получават много правителствени поръчки. Последната придобивка на пасдараните е най-голямата иранска частна нефтена компания Ориентал Киш, купена за 90 милиона долара.

От 1989 г. пасдараните и редовната армия са на подчинение на министерството на отбраната и логистиката на въоръжените сили. То се ръководи съвместно от пасдараните, редовните въоръжени сили, полицията и жандармерията. Министерството планира и координира операциите за проверки на тези различни служби. Върховният водач на революцията (факих) е най-висшият пост в страната. Той има правомощията да назначава и отзовава главнокомандващите на армията и на гвардейците на революцията, да обявява война и да мобилизира военните сили. Върховният съвет за национална сигурност управлява ядрените въпроси. В по-общ план той има за задача да опазва интересите на революцията, нейния суверенитет и национална цялост.

Към гвардейците на революцията са прикрепени и други групировки: басиджи и силите „Кодс". Басиджите (90 000 редовни членове и два милиона запасни) са военизирана групировка, „народна сила за бързо реагиране". Създадени през 1980 г., за да набират доброволци за войната с Ирак, басиджите имат за задача да се борят с вътрешните врагове на революцията и да осигуряват спазването на ислямските правила. Силите „Кодс" подготвят и тренират под ръководството на Министерството на разузнаването и сигурността чуждестранни бойци като членове на ливанския „Хизбула" и на палестинския Ислямски джихад.

Превод Радослава Попова
Вж. http://www.globalsecurity.org/military/world/iran/


По всичко личи, че целият днешен военен потенциал на Иран,
не може да достигне "величието" си от времето на Ксеркс. (!?!?!?)





Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: Cтapинap]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 11:26



Я кажи кога Атина от дървена става каменна...


И впрочем, за почитателите на Спарта... Къде е Спарта само няколко века след битката при Термопилите?



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: _magotin_]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано27.03.07 16:46



А къде посмешна "Гърция",била ги била победила тези 30000000000000000 противници ?

Редактирано от Vencci* на 27.03.07 16:50.



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: Vencci*]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано27.03.07 16:50



Победила тя...





Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: _magotin_]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано27.03.07 16:54



Да.

Победила е целият ред и още толкова :

3оооооооооооооооооооооооооооооооооооооо
000000000000000000000000000000000000000.





Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ВТОРОнови [re: Cтapинap]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано27.03.07 17:50



ІІІ СЮЖЕТ ЗА ДЕТСКА ПРИКАЗКА или ”ПЕРСИЙСКАТА АРМИЯ ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ”

Да ! От момента в който повествуванието на Херодот ни води до достигането на персийската войска пред Термопилите ,неговия разказ ни среща с такова описание на поведението на персийците което буквално ни заставя да се върнем пак към общата представа за персийската армия като тромава,ленива , малкобоеспособна но и многочислена сила ,чийто върховен военноначалник шахиншаха Ксеркс, като че ли нарочно.демонстрира в продължение на 6 дни поведение на нерешителен и объркан човек ,който се води само от емоциите си.

Според Херодот в продължение на 4 дни Ксеркс зад който, образно казано, стои 300 000 армия ,не е правил нищо друго, освен да изчаква дали елините ще се предадат ?!

На 5-я ден...” се ядосал и изпратил срещу тях мидийците и кисиите".... и по-късно "персите които царят нарича безсмъртни”/стр 217/.

На 6 -я ден се ядосал още повече и пак изпратил перси да се бият с елините.... но пак без успех/Херодот,стр. 218/

забележка-в текста случайно или нарочно има лакуна ,която не позволява да се разбере как точно са протекло сражението през 6-я ден.

Резултатът-на 6-я ден вероятно надвечер Ксеркс впечатлен от неуспехите изпада едва ли не ,в състояние на ступор т.е.намира се в “угнетително душевно състояние,което довежда до пълна неподвижност или мълчание,вцепененост”/ Речник на чуждите думи в българския език стр 695/

Той “просто не знаел какво да прави в създалото се тогава положение и изпитвал силно затруднение”/Херодот,пос.стр/когато.....се появява предателя Епиалтес ,който посочва пътечката за обход на Термопилите.

Ксеркс веднага става “много радостен”и изпраща в обход ,не коя и да е друга част но пак личната си гвардия /”дивизията”безсмъртни начело с Хюдарнес/,те обхождат елините и през 7-я ден персите преодолели яростната съпротива на 1400-те последни защитници на Термопилите завземат прохода.

Стоп ! Нека задържим кадъра и се замислим ..защото има върху какво ?

Върху поведението на Ксеркс !

Нека се замислим върху поведението му през тези 6 дни,защото то ИЗОБЩО НЕ КОРЕСПОНДИРА с цялостното му поведение ,в продължение на ПЕТ ГОДИНИ -от момента когато окончателно взема решение да нападне Елада и до пристигането пред Термопилите.

Както и да го увърта Херодот,но истината която се извежда именно от неговите сведения е тази ,че през този значителен период от време Ксеркс се проявява по правило като решителен и волеви човек и човек, който провежда ДО КРАЙ начинанията си ,БЕЗ ДА СЕ СПИРА ПРЕД ВСЯКВИ ПРЕЧКИ. !

Ще припомня само най-важните доказателства. за дейноста на Ксеркс през 4 пълни години, след окончателното му решение около 484 г.пр.Р.Х. армия да завладее Елада.

Те са различни доколкото подготовката за това мащабно начинание изизсква
всеобхватна подготовка-от грижата за обучението на войските до предварително разполагане по маршрута на войската огромни депа от хранителни продукти за около 300 хилядна армия./стр 168/

Но ние ще обърнем внимание само на онези мероприятия които СПЕЦИАЛНО доказват,че най-голямата грижа на Ксеркс е била грижата да ПРЕДВИДИ И ИЗКЛЮЧИ КАКВИТО И ДА Е ПРЕПЯТСТВИЯ които да забавят неговата войска и неговия флот по пътя къ м крайната цел-навлизането в същинска Елада и нейното покоряване.

1/ Три години преди началото на похода,тоест през 483 г.пр.Р.Х.започва прокопаването на канал през Халкидическия полуостров с единствената цел флота да бъде предпазен от катастрофа вследствие на внезапна буря./стр 167/

2/ Пак към това време започва направата на НЯКОЛКО моста по които неговата сухопътна армия да премине през река Струма /стр 168/


3 / Още предварително , преди Ксеркс и армията му да пристигнат до Дарданелите са направени няколко вероятно въжени моста за преминаване на протока.
Но става така ,че внезапна буря разкъсва и унищожава тези мостове.

При този епизод вниманието на читателя е доста ангажирано от описанието от Херодот на екцентричните жестове на Ксеркс с които той наказал....морето:-...Заповядал да оковат морето ?! ..Да “бичуват Хелеспонта” ?!

И даже чул ,че Ксеркс бил заповядал “да жигосат Хелеспонта”.Забавно нали ? И вярвам как искрено са се кикотели античните елини в следХеродотово време ,особено при прочитането / им / на последното “наказание”

Ама че самозабравил се и ,май нещо луднал варварин ? Да наказва с огън единственото нещо по-силно от огъня-водата ? следва "татовски" смях...Хаааааа ха ха ха....

Наистина смешно ,но не чак до там, да не се забележи,както се казва бясната енергия на персийските инженери да направят колкото се може по-скоро ДВА ,но вече не въжени, но ИСТИНСКИ ПОНТОННИ МОСТА ! И по тях става преминаването на армията от Азия в Европа.

Както и да погледнем това е едно временно, но все пак ОСМО чудо на света ,което няма аналог в цялата следваща военна история на Ориента -понтонен мост през Дарданелите.

Нека на всеки случай припомня.Дарданелите са преминавали много пъти през следващите векове и хилядолетия от западни и източни завоеватели -НО САМО С КОРАБИ !
И сигурно- най-малко веднъж и с коне от няколко хиляди печенеги през 40-те години на ХІ век.

Но инженерното чудо –два понтонни мостове през Даранелите-, изграждат само персийските инженери ПО ВОЛЯТА НА КСЕРКС !

4/По време на похода той очевидно се замисля върху интересната идея как може да се наводни ЦЯЛА ТЕСАЛИЯ като се отклони руслото на река Пеней./стр 193/

Разбира се този епизод ,няма непосредствена връзка с вече доказаната грижа на Ксеркс да осигурява безпрепятствен път за армията си ,макар ,че Херодот ни среща пак със същата особена грижа на Ксеркс . По същото време “част от войската му орязвала македонската планина –от там трябвало да мине цялата войска на юг от Перайбоите”./пак там./

Все пак не може да се отрече,че тази идея на Ксеркс за превръщане на цяла Тесалия в езеро ,на фона на споменатото по-горе “осмо чудо”любопитно го показва като личност изобщо склонна към осъществяването на крупни до фантастични размери за епохата иновационни инженерни проекти.


**********
И този решителен и волеви човек , който планира и обмисля ВСИЧКО за да достигне ,колкото се може по –бързо и безпрепятствено с огромната си армия в същинска Елада , изведнъж ни се представя от Херодот в състояние на четиридневно недоумение какво да прави щом........ съзира укрепленията на Термопили и неговия 4000 отряд от защитници ?

Причините /пак по Херодот / изглежда са следните

1/ Защото до този момент изобщо не е подозирал за съществуването на “единствения проход”Термопили ?

2/ Защото изобщо не е очаквал ,че елините ще му оказват съпротива ?

И едното и другото просто НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ВЯРНО !

Не само защото, поне е твърде трудно,дори невъзможно да предположим,че ренегата Демарет ПРЕЗ ЧЕТИРИТЕ ГОДИНИ ПОДГОТОВКА ЗА ПОХОДА изобщо е СКРИЛ от Ксеркс ,че там нейде в Елада,в точката където се срещат Тесалия,Етолия и Беотия и Егейско море има проход който,вече според Херодот, Е ЕДИНСТВЕНИЯ ПРОХОД през който може да се влезе в същинска Елада .И друг проход НЯМА !

Това е хипотеза която трябва да изключим предвид цялостното представяне от Херодот на личноста на бившия спартански цар Демарет като съветник ,който не се бои да дава на Ксеркс само “истински” и никога “приятни” съвети/стр 185/

Несъмнено още далеч преди да достигне Термопилите и най-вероятно, още бидейки в столицата си Суза,Ксеркс е знаел от Демарет за съществуването на прохода като географски обект ,който евентуално би възпрепятсвувал настъплението в същинска Елада.

Но тъй-като предполагам,че по-горната ми мисъл ,евентуално ще се представи от някой разпален привърженик на буквалистичния прочит на информацията от Херодот като “с нищо недоказано мое предположение”,ще се аргументирам и на историко -фактологична основа...пак по Херодот.

На стр 193 самия Херодот съобщава , че по времето когато Ксеркс се намира в Тесалия ,сиреч на път за Термопилите,при него идват изпратените в Елада персийски глашатаи, чрез които шахиншаха е искал елините да се покорят.

И докато една част от глашатаите се връщат с знака на покорство тоест те носят “земя и вода”,то Херодот изрично пише ,че друга част СЕ ВРЪЩАТ С ПРАЗНИ РЪЦЕ !
/стр 193/

Точно това съобщение на Херодот ни среща С НАЧАЛОТО НА ИСТИНАТА за битката при Термопилите,защото :

1/ След като ,както ни уверява Херодот, Термопилите са ЕДИНСТВЕНИЯ ПРОХОД между Тесалия и вътрешна Елада ,глашатаите на Ксеркс ,ТРЯБВА ДА СА МИНАЛИ именно през Термопилите !

Следователно трябва да предполагаме,че те са информирали своя сюзерен какво представлява прохода Термопили.

Както е известно по правило дипломатите-а глашатаите на Ксеркс са били точно такива -,не се подбират из средите на умствено непълноценните хора.Ако все пак между тях е имало и малоумници,то поне един ,ако не няколко ще са били достатъчно нормални хора и професионалисти,за да уведомят Ксеркс така ,както трябва-......Да има проход,който улеснява защитата и е труден за преминаване ,а на всичко отгоре забелязахме ,че “елинчетата”/презрително-нали говорят за враговете

/май се готвят да ремонтират укрепленията в прохода и да го бранят /стр 209/.


2/ Връщането на пратеници “без земя е вода” е колкото отличен ,толкова и еднозначен сигнал за Ксеркс ,че поне част от елините ще му окажат съпротива.

С други думи казано ,повествуванието на Херодот за ЧЕТИРИ дни бездействие пред Термопилите на цялата войска на Ксеркс и особено на самия Ксеркс в най-добрия случай просто не съобщава истинската причина за това бездействие.

Ксеркс е знаел отдавна и на всеки случай достатъчно време преди самия той да се приближи до прохода,за съществуването му,както е и знаел,че именно там , НАЙ-ВЕРОЯТНО ЗА ПЪРВИ ПЪТ ЩЕ СРЕЩНЕ СЪПРОТИВА ОТ ЕЛИНИТЕ.

Ето защо описанието на Херодот тук е НАРОЧНО алогично ! То не е вярно и истинското му значение е друго –ЧИСТО ЛИТЕРАТУРЕН ПРИЙОМ ,чрез който на читателя се предлага прелюдията към кулминацията на лимонадено-героичната приказка написана по банално известния и широко използван сюжет -ОГРОМНО МНОЗИНСТВО ВРАЗИ-ШЕПА САМООТВЕРЖЕНИ “НАШИ”-ПРЕДАТЕЛСТВО-ПОДВИГ.

***********

Повествуванието на Херодот за 5 и 6-я ден на пръв поглед изглежда като че ли повече резонно и логично !
Ядосания Ксеркс отдава заповед за щурм ,който се оказва неуспешен.но за щастие на персите и за нещастие на елините , точно на време на сцената се появява предателя и ....пр.и т.н. до спечелената от персите победа .

Уви тази представа е само от пръв,което ще рече ,буквалистичен прочит на съответния откъс от Херодот.

Най- важното доказателство за това се извежда, от повече от СТРАННОТО присъствие в това повествувание на гвардията на Ксеркс-елитната част от 10 000 безсмъртни.

Именно нея Ксеркс въвежда в бой още ПРЕЗ ПЪРВИЯ БОЕН ДЕН / ден 5-ти/ след неуспеха на мидийците и кисиите и именно нея изпраща през ноща ,между втория и третия бойни дни/ноща между ден 6-ти и ден 7-ми/,да обходи елините през планинската пътека и ги обкръжи в тил.

ГВАРДИЯТА В БОЙ ! Тази ситуация е една от най-стародревните в световната военна история.
Следователно има много примери които хвърлят обилна светлина върху въпроса кога гвардията влиза в бой !

Съгласно тези примери е налице вековечното правило и дори нещо като военна АКСИОМА,че гвардията влиза в бой само при следните обстоятелства :

1/ Когато е непосредствено застрашена личноста на владетеля
2/ Когато армията е толкова изтощена в сражението,че няма сили да нанесе последен и решителен удар за разгрома на противника.
3/ Когато армията е пред разгром и се прави сетно усилие разгрома да бъде избегнат.

Изключение от тази аксиома не може да има ! И няма !

При Термопилите няма опасност за живота на Ксеркс .Ето защо няма да се аргументирам с пример по отношение на първия вариант

За втория вариант е налице прекрасен пример от зората на Третата българска държава,който ще изпозвам поради актуалноста му през настоящата 2007 г.

Есента на 1877 г.Лошо планираната военна кампания на русите на Балканите, води до създаването на т.н.Плевенски цирей.

Той трябва да бъде отстранен ! Но как ,след като кампанията е толкова зле планирана ,че няма време за мобилизиране на нови редовни дивизии,които да подсилят руската армия на Балканите ?

А време НЯМА, защото от запад , тоест в Плевен стои една 40 000 турска армия,защото на югозапад, тоест в София се формира друга турска армия,от юг,тоест пред Шипка все така си стои около 30 000 турска армия и най-накрая,но не и на последно място -от изток,тоест в четириъгълника от крепостите Силистра-Русе-Шумен-Варна-стои най-мощната 80 000 турска армия , срещу която се противопоставя твърде слаб прикриващ руски фронт .

Решението- щом няма време за мобилизация на нови редови дивизии , а кампанията е на ръба на катастрофата,в бой да се въведе гвардията.

Така и става .Пълнокръвните ,което ще рече попълнени изцяло по щата още от мирно време гвардейски дивизии ,се товарят на влаковете в Петербург,пристигат при Плевен и са въведени в бой...останалото е без значение.

В светлината на този пример е съвсем очевидно,че повествуванието на Херодот не ни насочва към хипотезата ,че гвардията на Ксеркс е въведена в бой още ПРЕЗ ПЪРВИЯ БОЕН ДЕН защото персийската армия е изтощена и малочислена ,както руската през есента на 1877 г.

Както изтъква изрично Херодот по-напред..”По пътя си до там и до Термопилите персийската войска не е претърпяла НИКАКВИ загуби “/стр 210/.

Нещо повече ,веднага след това изречение започва онзи толкова любопитен екскурс на Херодот в който той “доказва”,в края на краищата ,че именно преди Термопилите общата численост на армията на Ксеркс е била повече от пет милиона души.

Както цитирания израз ,така и споменатия екскурс изключват необходимоста изобщо де занимаваме с третия вариант-условие , за въвеждането на гвардията в бой- когато армията е пред разгром,подобно на френската армия на 18 юни 1815 пред Ватерло.

Но все пак ще напомня ,че колкото и да е било трудно сражението при Бородино на 25 август 1812 г.Наполеон не въвежда гвардията си в бой......докато при Ватерло той се решава на тази последна стъпка за предотвратяване на вече ясно очерталия се разгром.

И така ,нито една от трите хипотези ,не води до убедително обяснение на историческия факт,че в тридневното сражение при Термопилите през август 480 пр.Р.Х. гвардията на Ксеркс, не само е въведена в бой още на ПЪРВИЯ БОЕН ДЕН ИЗОБЩО ЗА ЦЯЛАТА ВОЙНА и в частност ,първия ден от тридневната битка при Термопилит, но и се оказва и НАЙ-АКТИВНАТА ЧАСТ от цялата ,предположително 300 хилядна персийска армия .

Съвсем очевидно този странен факт който няма анолог в цялата военна история на човечеството ,не може да бъде обяснен по приемлив и логичен начин от описанието на Херодот на стр 217-218 .

Единствения рационален момент в тези обяснения,който при това се извежда по коствен път е,че това странно участие на персийската гвардия в битката при Термопилите несъмнено е по личното решение на самия Ксеркс като върховен военноначалник.

И все пак-кои са били мотивите за странното му решение ?

Мисля,колкото и бегло да засегнах по горе въпроса за НЕОСНОВАТЕЛНОСТА на традиционната представа за Ксеркс като емоционален и вътрешно неуверен в себе си човек,все пак ,то е достатъчно да считаме,че и в това негово решение-въвеждането на гвардията в бой още през първия ден-,стоят неизвестни, но напълно рационални ,сиреч напълно подчинени на неотложните нужди на деня, мотиви.

Но каквито е да се били те,те ще да са напълно в унисон с общата картина за обстановката в “персийския лагер”от началото на кампанията през юни 480 г.-една мощна , добре организирана и добре снабдена армия ,със съвършена за епохата система за управление на стратегическо и тактическо равнища,която планомерно изпълнява решенията на своя върховен военноначалник-доказалия до тук своята далновидност и качества на пълководец Ксеркс.

И НИЕ НЯМАМЕ НИКАКВИ ОСНОВАНИЯ ДА СЧИТАМЕ,ЧЕ КАКТО ИЗЛИЗА ОТ ПОВЕСТВУВАНИЕТО НА ХЕРОДОТ,КСЕРКС И АРМИЯТА МУ СЕ ПРОМЕНЯТ ПРЕД ТЕРМОПИЛИТЕ.

Разбира се цялата истина за битката при Термопилите не е възможно да се изведе чрез опит да се ориентираме във въпроса само ,чрез реалната картина за състоянието на персийската армия и нейния върховен вожд.

Ето защо след като мисля, изчерпахме всичко, което може да ни е полезно за обяснение от тази страна на въпроса ,време е да насочим погледа съм към “елинския лагер”

Следва продължение



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: _magotin_]  
Автор MonteCristo (непознат )
Публикувано27.03.07 21:56



Battle of Thermopylae
480 BC

On the arrival of Xerxes at Thermopylae, he found that the place was defended by a body of three hundred Spartans and about seven thousand hoplites from other states, commanded by the Spartan king Leonidas.
Xerxes learning about the small number of Greek forces and that several Spartans outside the walls were exercising and combing their hairs, in his perplexity, immediately called Demaratos to explain him the meaning of all these. Demaratos told him that the Spartans will defend the place to the death and it was custom to wash and dress their hairs with special care when they intended to put their lives in great danger. Xerxes who did not believe Demaratos, delayed his attack for four days, thinking that the Greeks as soon as they would realize his great forces will disperse.
He sent also heralds asking to deliver up their arms. The answer from Leonidas was "come and take them" (Μολών λαβέ).
A Spartan, who was told about the great number of Persian soldiers, who with their arrows will conceal the sun, he answered: "so much the better, we will fight in the shade".
At the fifth day Xerxes attacked but without any results and with heavy losses, though the Medes fought bravely. He then ordered his personal guard the "Immortals" under Hyrdanes, a body of ten thousand consisting from the best Persian soldiers, to advance. They also failed and Xerxes was observed to jump from his throne three times in anger and agony. The following day they attacked, but again made no progress. Xerxes was desperate but his luck changed when a Malian named Ephialtes told him about a secret path across the mountain. Immediately a strong Persian force was sent with Hyrdanes, guided by the traitor. At day's break they reached the summit, where the Phokian army was stationed and who upon seeing the Persians fled.
When Leonidas learned all these incidents, he ordered the council of war to be summoned. Many were of the opinion that they should retire and find a better defendable place, but Leonidas, who was bound by the laws of Sparta and from an oracle, which had declared that either Sparta or a Spartan king must perish, refused. Three hundred Spartans and seven hundred Thespians took the decision to stay and fight. The rest were permitted to leave, with the exception of four hundred Boeotians, which were retained as hostages.



Leonidas did not wait the Persian attack, which had being delayed by Xerxes and advanced in the path, he fell upon the Persians. Thousands of them were slain, the rest were driven near the sea, but when the Spartan spears broke, they started having losses and one of the first that fell was king Leonidas. Around his body one of the fiercest battles took place. Four times the Persians attacked to obtain it and four times they were repulsed. At the end, the Spartans exhausted and wounded, carrying the body of Leonidas, retired behind the wall, but they were surrounded by the enemy, who killed them with arrows.
On the spot, a marble lion was set by the Greeks in honor of Leonidas and his men, together with two other monuments near by. On one of them, the memorable words were written:
"Ω ξείν αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις, ότι τήδε κείμεθα,
τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι".

"Oh stranger tell the Lacedaemonians, that we lie here,
obedient to their laws".



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.03.07 23:24



Тя персийската армия се е видяла в чудо по тесните гръцки пътечки, затова се е разтеглила и помотвала, а теснините са по-лесни за отбрана. Друго си е Царският път Суза - Сарди...
А китайския стратег Сун Цзъ е казал много добре - "при една битка, численият превес няма особено значение. Не трябва да започваш боя, опирайки се единствено на груба сила". Сраженията на Александър Македонски срещу армиите на Дарий при Граник, Исос и Гавгамела, битките на римляните срещу азиатите /селевки, понтийци и арменци/; ясно показват, че големите армии са хаотични и неефективни срещу добре дисциплинирани, но по-малобройни такива.
Даже и римляните са се видяли в чудо в началото на Дакийските войни /102 г./ как да прехвърлят стохилядната си армия през Дунав. Разделили я на две колони за по-лесно управление и по-бързо придвижване. И пак настъплението не вървяло достатъчно бързо, даките не били сварени неподготвени, а се изтеглили в планините, където организирали отбраната си. През кратката почивка между двете войни римляните усилено строяли пътища, крепости и мостове по които да прехвърлят подкрепления и втората кампания приключила почти мълниеносно. Виждаме че всичко е въпрос на организация, но един източен деспот е подвластен на прищявките си, а и никой не се осмелява да му възрази, съвсем друга е стратегията на западните военачалници, които се вслушват в съветниците си. Командването, тактиката и особеностите на терена са решаващи за една битка. Бойният дух и моралът също. Едно е да си извикан под знамената по волята на Великия цар и запратен за тридевет земи с неясна цел, друго е да отиваш на бой със ясното съзнание, че от сражението зависи животът на всички твои роднини и близки, земите и богатството ти. Затова не е чудно, че малките достатъчно мотивирани войски са равни по сила и дори побеждават големите пълчища. Разликата в настройката и отчаянието /войници, които знаят, че ако не победят ще загинат, се бият много по-ожесточено, отколкото тези, които могат да ударят на бяг без много риск за живота си/. Пример: Фарсала - изтощената и малобройна армия на Цезар, чиито легионери знаят, че ще виснат на кръста като предатели, ако загубят и оялите се помпеянци, които още не сразили врага и подхванали спор на кой каква държавна длъжност да се падне след като победят.
Или пък как хуните са се съпротивлявали векове на китайските войски, които били с ненадмината техника и с чудесни пълководци, че и дори императора им пленили? Спомни си и за отстъплението на наемниците на Ксенофонт. Усещаш ли къде е заровено кучето?
Айде няма да пиша повече, че и това стана дълго за четене.

Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 27.03.07 23:44.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Last Roman]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано28.03.07 00:07



Бе кво си заобяснявал - човека щи докаже,че Ксеркс е победил-не усещаш ли накъде бие?Иначе съзнанието, че защитаваш родината е по-силно от всякаква кой знае каква организация -доказателства колко щеш -кеф ти поражението на Милан Сръбски,кеф ти Наполеончо Френски,кеф ти Хитлерчо Йостеррайхски.Но пък и контрааргументи колкото щеш -Александър Велики също е бил у 30-та земя в 40-та -римските легиони също не знам кво са дирили ни в дакия ни в тракия -та в крайна сметка поне за себе си откривам 3 неща:
1.Мотивация на войника (не случайно се държели речи пред войниците)
2.Военно-техническо състояние на армията (въоръжение,обученост,строй,...)
3.Талантливост и късмет на пълководеца

Редактирано от Boлk на 28.03.07 00:07.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Boлk]  
Автор cyg (<>)
Публикувано28.03.07 10:12



Разбира се, че при Термопилите Ксеркс е победил

. Но да спечелиш сражение е едно, а да спечелиш войната друго. Във Виетнам американците не са губили сражение, но в края на краищата се изтеглят от там.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: cyg]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано28.03.07 10:30



А след това е подравнил със земята Атина, която по това време е от дърво.
И изобщо подвигът на спартанците не е чак толкова велик, защото в дългосрочен план Гърция не успява да се консолидира, консолидира се Македонското царство.
А армията на Ксеркс, вкратце, се счита от днешните изследователи, че не е била по-голяма от 100 хиляди души, при това разделени на три колони, така че всъщност около хиляда гърци в тясното са задържали 30 хилядна армия, което е близо до съотношението, което се дава за обсади - 1 на стените е равен на 20 под стените, тоест при Термопилите просто имаме класически случай на противопоставяне на малка, но укрепена сила, срещу голяма, но поставена в по-неизгодно положение сила.
Да не говорим, че персийците нямат метални брони, нагръдници, наколенници и прочие, и бронираните спартанци са доста по-ефективни, намирайки се отгоре на всичко в по-изгодна позиция.

Виж, битката при Гавгамела е вече сериозно постижение, макар че и там персите нямат тежка пехота от типа на фалангистите на Александър.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: cyg]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано28.03.07 10:39



При Термопилите-да.Ама при Саламин?И после се измита в Азия след което са разбити и 2-та му сухопътни корпуса и накрая е убит от шефа на гвардията си

Тотален разгром на бойното поле заплатен по достойнство с живота на некадърника



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Boлk]  
Автор goggga (член)
Публикувано29.03.07 01:19



Друго е да си кадърен Волк.



Тема Re:ПРОДЪЛЖЕНИЕ ІІІ-ИЗВОРИ,ЧИСЛА И...МЕЛИСАнови [re: Cтapинap]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано02.04.07 23:30



ІV ИСТОРИЧЕСКИ ИЗВОРИ И “ЧИСЛАТА” В ТЯХ ЗА ЕЛИНСКАТА ВОЙСКА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ.

“Войните, изпратени срещу Ксеркс на два пъти са посочени като 4 000, и от Херодот и от Епитафията, а войните, останали да се жертват до край са точно 1 400. “

автор Mellisa /с девиз Cupitor Impossibilium/ публикувано 21 03 07 16:10 в реплика срещу Старинар в тема “Къде е станала битката при Термопилите”


ИЗВОРИТЕ

Истина с която съм напълно и искрено съгласен е ,че един постинг в исторически форум далеч ,далеч не е най-подходящия начин за доказване дълбочината и широтата на чиито и да е знания, относно историческите извори с първостепенно значение за осветляване на даден исторически въпрос.
Но все пак ВИНАГИ Е ВЪЗМОЖНО и при този непретенциозен начин за дискусия да се разбере какъв е истинския капацитет на опонента -дали той е респектиращо голям ......или не е повече от опит, за демонстрация на нещо, което изобщо не се обладава до равнище, позволяващо компетентна аргументация на мнение по даден въпрос.

От тази гледна точка ,при личния ми около 6 годишен опит от клуб “история” съм срещал два вида опоненти- една група от сравнително малко на брой опоненти ,които ИМАТ или поне достатъчно ясно показват стремеж, ДА ИМАТ задълбочени знания и друга група, представена от много,много повече “опоненти”,чиито “знания” спокойно и основателно могат да се определят,по едно определение на проф.И.Славов като “ЗАБАВНА СМЕСИЦА ОТ НЕУВЕРЕНО ЗНАНИЕ И САМОУВЕРЕНО НЕЗНАНИЕ”.

За мое съжаление/защото винаги се радвам да срещна ерудиран опонент/, колежката Мелиса , е от по-многобройната и както бих я нарекъл, “демонстрационна група”.

Нейното “неуверено знание” по въпроса за численоста на елинските войски се проявява твърде убедително, още при погледа ни върху историческите извори ,на които тя се позовава ,за да защити тезата,че общото количество елински защитници на прохода Термопили било 4 000 души,а числото на последните защитници –1400 души/виж мотото /

Според нея същата теза се доказвала от следните извори. На първо място Херодот,след него един друг извор –по Мелиса...... “археологически както биха го нарекли учените днес,описан от Херодот”....,сиреч текста на Епитафията върху паметника на защитниците на Термопилите и накрая- ... “Диодор Сицилийски,базиращ се на Ефориус ,в кн.11,4-5”

При нормализиране на цитираните извороведчески послания пред нас застава факта,че според колежката Мелиса, първостепенни исторически извори за интересуващия ни въпрос се предлагат в два писмени и един епиграфски паметник.

1/ Херодот –автор от V век.
2/ Диодор Сицилийски ,автор от І век,който според Мелиса е описал битката при Термопилите въз основа на автора от ІV век,Ефор
3/Епитафията върху паметника на защитниците на Термопилите, издигнат в някакво време след 480 г.пр.Р.Х.

Тази информация може да впечатли някой по-лековерен читател,особено ако обърнем внимание на стилистичен похват при използването от Мелиса на тези общо три исторически извора в унищожително-громящия моето невежество ,неин постинг от 21 03

Съответните послания на Мелиса в постинга са издържани в една експресивна тоналност ,сиреч в едно любопитно съчетание от лекота и свобода в цитирането на данни ,и в един забързано -задъхан слог,прескачащ мимоходом от един, към друг исторически извор.

Този похват разбира се ,не може да е неин патент. Той е отдавна известен и обикновено се среща в случаи , когато дадено лице Х , наистина обладаващо съответни качества .... или поради обикновено самозаблуждение/ ! /, решава да заеме позата на сведущ и ерудиран познавач по даден исторически въпрос ,поставил си за цел да разгроми някой претенциозен невежа.

В интересуващия ни постинг конкретния въпрос, е въпроса за историческите извори от първа ръка със сведения , за численоста на “общото количество” елини защитавали Термопилите и числото елини “последни защитници”.
Ерудита е колежката Мелиса ,а невежата –аз,Старинар.

Тази своеобразна атака “на внушението” е проведена тъй-демонстративно в постинга на колежката,та у мен възниква представата ,че поне през периода 19-21 03 т.г.,Мелиса закусва с Херодот/не буквално – закусва ,четейки го/,обядва с Диодор Сицилийски в гарнитура с Ефор и вечеря с Епитафията.


Забележка-посочвам датата 19 03,защото едва снощи поразгледах темата на колегата Шишарки“Битката при Термопилите” и разбрах от кога и най-важното -защо започва да се проявява нахално-невежото и просташко-езиково присъствие на Мелиса в теми за Термопилите,набрало изумителна скорост именно в периода 19-21 03.

Уви,за нейна жал и май, за жал и на някои колеги, неособено затруднителния анализ на тази Мелисина демонстрация на компетентност , по отношение на историческите извори води до съвсем различен резултат .

Точно обратно на търсения от нея ефект ,чрез тази демонтрация колежката Мелиса съвсем доброволно ,по своя воля се самопоказва ,като фрапиращо невежа-ДОРИ ЗА ДИЛЕТАНТ -,както по общото равнище на извороведческата си подготовка ,така и конкретно по въпроса-кои са изворите с първостепенно значение за изследването на битката при Термопилите И КАКВО ТОЧНО ПИШЕ В ТЯХ ЗА ЧИСЛЕНОСТА ЗА ЕЛИНИТЕ УЧАСТВУВАЛИ В БИТКАТА ?

На всички отгоре тя показва толкова остър дефицит от още ПЪРВИЧНИ навици да работи с исторически данни ,че нейното внушение от друга тема,как тя професионално се реализира в изследване на антични надписи,АКО НЕ Е ПОРЕДНАТА Й ЛЪЖА НА КОМПЛЕКСИРАНА ОСОБА/това е много по-вероятно !/,има значението на макар и дребно доказателство/колкото е дребна и нищожна евентуалната й научна величина/за несекващите повече от век кадрови щуротии в т.н.българска историческа наука.

************
Всички тези констатации безупречно се доказват най-напред в опита на Мелиса да ни убеди,че един от изворите с първостепенно значение е “Диодор Сицилийски по Ефориус”,тоест римския автор от І век пр.Р.Х.Диодор Сицилийски който според колежката ,бил ползвал автора от ІV век,Ефор за да опише битката при Термопилите.

Диодор Сицилийски е автор на произведението Bibliotheca historica от 40 книги,от които една от тях-книга ХІ -,е специално посветена на гръко-персийската война от 480-479 г.г. И съгласно научната критика,действително Ефор е бил един от първоизточниците за Диодор при представянето на историята на елините и Елада , в неговото мащабно произведение.

НО КОЙ Е ЕФОР ?
Ефор,за който се предполага ,че е роден около 408 или 405 г.г.и е починал около 330 г.действително се счита ,заедно с Ксенофонт, за един от най-значителните елински историци от ІV век.Това което е най-важно да знаем за случая,че Ефор е бил автор на първата обща история на елините от 30 книги/29 от тях написани лично,последната 30-та -от синът му/.
Историята на Ефор,наистина е била популярна в античноста и дори до средновековието/ІХ век-патриарх Фотий “Мириобилион”/.Тя е е позната и използвана от Диодор Сицилийски,Страбон,Полиен,Помпей Трог,Плутарх,Полибий и др.

Историята на Ефор обаче не е достигнала до нас ! Това което е известно от нея , са само фрагменти и информация от по-късните историци, и географи, които са я използвали като извор за своите произведения.
С други думи казано,Историята на Ефор е била обект на внимание в продължение на повече от хиляда години,поне към ІХ век/Фотий/

НО ТЯ НЕ Е ИЗПОЛЗВАНА КАТО ПЪРВОИЗТОЧНИК С УНИКАЛНИ СВЕДЕНИЯ ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ.

Защо ? Защото Ефор ,като историк от ТРЕТОТО поколение историци СЛЕД Херодот,е ползвал именно сведенията на последния при описанието на битката при Термопилите !

Сиреч НЕПОЗОВАВАНЕТО от древните историци на Ефор по повод битката при Термопилите,показва ,че още преди повече от 2000 години е правена разлика между извор от първа ръка –ПЪРВОИЗТОЧНИК/Херодот/ -и извор от втора ръка/Ефор/.

Както ще се убедим по-долу това е една ВАЖНА разлика ,която нашата колежка Мелиса,въпреки имитациите на всезнайковска многоученост,към настоящата 2007 г. все още не може да прави ,или....не не подозира ,ЧЕ ТРЯБВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА СЕ ПРАВИ !

Древните “колеги”на Мелиса, обаче са правили тази разлика и понеже Херодот им е бил,както се казва, “под ръка”,когато са описвали историята на персийско-елинската война от 480-479 г.са предпочитали първоизточника Херодот ,пред неговия плагиат за случая-Ефор.
**************
Има ли обяснение толкова лековатото възвишаване на историка Ефор,от колежката Мелиса , до равнището на първоизточник за битката при Термопилите....”Диодор през Ефориус”

Очевидно има и ще си позволя да анализирам едно от най-вероятните.

Както изглежда ,взела решение да ме разгроми от позициите на “термопилска компетентка”,Мелиса при острия й дефицит от историческа култура , е мярнала някъде из историческите линкове,че именно Ефор е основния източник на данни за по-късния историк от І век пр.Р.Х.,Диодор Сицилийски ,при представянето на историята на Елада в собствената му История от 40 книги.

Например ,твърде е възможно, да е прочела следния откъс от представянето на Диодор в справката за него в “Уикпедия”която ПЪРВА се появява при Google-търсене ..... “При изложението на историята на Асирия и Мидия източник за Диодор е бил по всяка вероятност произведение на Ктесий ,за Египет на Хекатей от Абдера, за Индия -на Мегастен,ЗА ГЪРЦИЯ- НА ЕФОР и някой от историците на Александър Македонски”

От тук нататък у нея сработва навика за първосигнални асоциации,присъщ за всеки исторически невежа ,в насока на следното “историко-изворно ” уравнение:-

ДИОДОР + ГЪРЦИЯ И ЕФОР=ЕФОР-ИСТОРИЧЕСКИ ИЗВОР ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ

Ерго, дай да ошашавя Старинар с “задълбочените “си знания за историческите извори по въпроса.

Но тъй-като поне за сега, нейното истинско амплоа, е не толкова историята на античноста, в нейното многообразие и сложност на представянето й в историческите извори,колкото усъвършенствуването на Мелиса в жаргона на средностатистичния софийски гамен,спамирането на теми и нюнсите на интернет-флирта,колежката неусетно е ПРЕИГРАЛА в неподходящо избраната си роля на “компетентка по Термопилите”.... и е направила гаф !

Този гаф е засвидетелствуван от сигурния факт,че Диодор безусловно е ползвал Ефор !

НО СПЕЦИАЛНО ЗА ПЕРСИЙСКО-ЕЛИНСКАТА ВОЙНА ОТ 480-479 Г.,И В ЧАСТНОСТ ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ ,И ЧИСЛЕНОСТА НА ПРОТИВОБОРСТВУВАЩИТЕ СТРАНИ ,ДИОДОР ПОЛЗВА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ДРУГ АВТОР

ТОЗИ ДРУГ АВТОР Е КТЕСИЙ КНИДСКИ !

Тук предлагам ,един достатъчен според мен ,минимум информация за Ктесий Книдски/роден след 440 г.-починал след 380 г/.Той е роден в град Книда намиращ се в историческата област Кария в Мала Азия.Произхожда от лекарския рода Асклепиади и самият той ,подобно на баща си Ктесиох е лекар. Нейде през последната четвърт на V век като пленник или доброволно ,той се озовава в Персия ,където живее в продължение на 17 години -до около 398 г. В Персия той достига до високото положение на придворен лекар на шахиншах Артаксеркс ІІ Паметливия (404-359 пр.н.е.) и неговата майка Парисадита - вдовицата на шахиншах Дарий II (ок. 423-404 пр.н.е.).

След своето завръщане около 398 г.той написва поне две произведения , от които важното за нас е т.н.”Персика” или “История на Персия” от 23 книги.
То също не е достигнало до нас, с изключение на два обширни фрагмента запазили се : единия-в произведението на Диодор Сицилийски “Историческата библиотека” и друг-в “Мириобиблион” на патриарх Фотий/ІХ век/.

Сиреч при първия случай ,пред нас стои ,между другото И доказателство ,че Диодор Сицилийски ,е използвал НЕПОСРЕДСТВЕНО Ктесиевата “Персика” като ПЪРВОИЗТОЧНИК за неговото произведение “Историческа библиотека”.

Без да влизам в подробности в един извороведчески проблем,който очевидно все още недобре изяснен според информацията с която разполагам за момента,тук ще посоча само едно доказателство от няколкото , които съм установил до сега,че именно Ктесий е ИСТИНСКИЯ първоизточник за Диодор Сицилийски при написването на глава ХІ от произведението му ,ЗА ВСЕКИ СЛУЧАЙ ,КОГАТО ТАМ СЕ СРЕЩА УНИКАЛНА ИЛИ РАЗЛИЧНА ИНФОРМАЦИЯ от тази на Херодот ,за войната от 480-479 г .

В кн ХІ,гл 3,т 7 ,Диодор съобщава,че при извършеното около гр.Дорискос/около устоието на р.Марица/преброяване на сухопътните войски на Ксеркс тяхната численост достигала до 800 000/осемстотин хиляди/души.

[7] When he arrived at the city called Doriscus,he ordered his fleet to come there, and so both arms of his forces were gathered into one place. And he held there also the enumeration of the entire army, and the number of his land forces was over eight hundred thousand men

Съвсем очевидно тук Диодор води повествуванието си по Херодот,в чиято История написана около средата на V век,ни осведомява ,че при гр.Дорискос е извършено преброяване сухопътните войски на Ксеркс .Но Херодот съобщава друго число-1 700 000 ,а не 800 000 души/кн VІІ,59-60,стр 177 на бълг.превод/

Но точно последното число -800 000/осемстотин хиляди/души-,което съобщава Диодор- , е изрично посочено и в извлечението от произведението “Персика” на Ксетий ,включено в “Мириобилион” на патриарх Фотий/ІХ век/

Then Xerxes, having collected a Persian army, 800,000 men and 1000 triremes without reckoning the chariots, set out against Greece, having first thrown a bridge across at Abydos

Кой тогава е истинския първоизточник от който Диодор заема и представя в своята ХІ-та книга ,тази различна от Херодот цифра –800 000 срещу 1 700 000 души ?

Отговора е еднозначен –Ктесий Книдски,но не и по-късния Ефор !

Ето защо , за да се отдаде дължимото от науката на Диодор.......но и на Ктесий ,позоваванията върху Диодор в случай на използване на негова информация за войната 480-479 г.която е РАЗЛИЧНА от тази на Херодот ,следва да бъде ,съгласно обичайната практика за различаване от читателя ,на първоизточник и....само приносител на информация.

Примерно.....У Диодор се среща армия на Ксеркс от 800 000 души ...... Препратка - Ктесий Книдски,”Персика” –по Диодор Сицилийски ,книга ХІ глава 3,т 7 / ,Мириобиблион,Фотий,гл 72.

В обобщение следва извода ,че както се оказва ,ПЪРВОИЗТОЧНИЦИТЕ за сведения за битката при Термопилите наистина са два и наистина първия от тях е Историята на Херодот.Обаче вторият НЕ Е “Диодор по Ефориус”, както ни убеждава Мелиса ,но “Персика”на Ктесий Книдски !

Що се отнася до общия брой на писмените извори които ни срещат сигурно с първоизточниците за битката при Термопилите ,те са следните,ако изключим Херодот като отделно произведение :

1/ Историческа библиотека на Диодор Сицилийски-за Ктесий Книдски
2/ Мириобиблион на патриарх Фотий –за Ктесий Книдски

************
Според колежката Мелиса има още един исторически извор за численоста на защитниците на Термопилите и това е ЕПИТАФИЯТА на техния паметник ,чийто текст тя цитира по Херодот с увереноста ,че “Епитафията “ ще бъде определена точно тъй-като нея /Мелиса/ ,от днешните учени-като ОТДЕЛЕН и НЕЗАВИСИМ от Херодот “археологически паметник”...... “единият археологически, както биха го нарекли учените днес, описан от Херодот”

Това твърдение на Мелиса е също тъй-несериозно и абсурдно-профанно ,както представите й за другите исторически извори по въпроса ,и изобщо погледнато,то е толкова несериозно и израз на глуповата претенциозност ,колкото цялостното й присъствие в клуб “история” ,било като жалък модератор,било като редови член.

НЕ МОЖЕ ! Не може Епитафията да бъде отделен и независим от своя приносител-Херодот- ,“археологически паметник” ,който видите ли ,според Мелискините представи
вече съществувал към времето на Херодот и както изглежда,“бащата на историята” просто “преписал” текста на Епитафията в своето епохално произведение.

И едва ли някой “сегашен” ,а и “някогашен” учен ,би се обвързал с защита на този сетен израз на Мелисиното невежество ,изящно украсен с диплома за завършено висше историческо образование !

Тук ще посоча само ЕДНА от причините за това-Числото 4000 общи защитници на Термопилите от Епитфията действително е еднакво в нейния текст ,известен и от Херодот, и от Диодор Сицилийски/нещо което Мелиса явно не знае...или не може да осмисли ?/.

Но има една важна особеност която НЕ ПОЗВОЛЯВА да се гледа на тази информация от Епитафията ,КАКТО И ИЗЦЯЛО ВЪРХУ върху нея ,като на отделен и независим исторически извор....който уж Херодот бил възпроизвел.

Преди да посоча коя е тя и какво е нейното истинско значение ,нека още веднъж си припомним текста на Епитафията :


"С три милиона врази се сражаваха някога тука
четири хиляди мъже родом от Пелопонес"

“ЧЕТИРИ ХИЛЯДИ МЪЖЕ РОДОМ ОТ ПЕЛОПОНЕС” !-Това НЕ МОЖЕ да бъде информация която е била известна ПРИЖИВЕ на Херодот !

В гл.202 на кн. 7,/стр 215/,Херодот,който, нека не забравяме е бил ярък “Атинофил”, СПЕЦИАЛНО уточнява колко на брой са били ПЕЛОПОНЕСЦИТЕ ,в т.ч.и спартанци участвували в защитата на Термопилите- 3 100 /три хиляди и сто/....цитирам :-

.....”триста тежковъоръжени спартанци,хиляда тегейци и мантинейци........сто и двайсет и хиляда от останалата част на Аркадия –толкова били аркадците/бел.м.-1120/ :от Коринт –четиристотин:от Флиус-двеста и от Микена- осемдесет.ТОВА БИЛИ ПЕЛОПОНЕСЦИТЕ “

Това са според Херодот “пелопонесците “ ......общо 3100 и ...И ТОЧНО СЪЩИЯ брой колкото защитниците “НЕПЕЛОПОНЕСЦИ- .....700 теспийци,400 тиванци,1000 фокейци и 1000 локри,численоста на която/на локрите/, впрочем установяваме от данните на Ктесий Книдски”чрез Диодор/ кн ХІ,гл.4 т.7/

Но може би .....”Атинофила”Херодот нарочно занижава истинското число от 4000 “пелопонесци” което достоверно съобщава “Лаконофила”,което ще рече-“Спартанофила” или “Лакедемонофила” Ктесий ,който нека припомня е ЕДИНСТВЕНИЯ първоизточник за Диодор ,за данни РАЗЛИЧНИ от тези на Херодот ?

Може и да е така ! Макар че е трудно за вярване, след като самия Ктесий посочва ДРУГО число “общи защиници на Термопилите- 4000 “пелопонесци......но и още-3400 “непелопонесци”
Както ще видим по-долу ,НЕ СА ВЕРНИ ,нито едното /на Херодот/нито другото /на Ктесий/числа “общо защитници”на Термопилите”-6200 СРЕЩУ 7400 !

ТЕ СА БИЛИ ОТ ДВА ДО ТРИ ПЪТИ ПОВЕЧЕ ОТ ТЕЗИ ЧИСЛА !

Сиреч и Херодот ,и Ктесий ,всеки от своя конкретен “строго исторически” ъгъл –единия като по-ранен “Атинофил”,втория като по-късен “Лаконофил”-,предлагат РАЗЛИЧНИ сведения ,които ЕДНАКВО доказват,че информацията от Епитафията за 4000 “първоначални защитници” на Термопилите - всичките от Пелопонес”,ПРОСТО НЕ Е ВЯРНА !

На всеки случай факта от първостепенно значение , който ТРЯБВА ни интересува е този,че ОБЩИЯ БРОЙ ЧЕТИРИ ХИЛЯДИ ПЕЛОПОНЕСЦИ защитници на Термопилите за който съобщава “Епитафията” ,ЗА ПЪРВИ ПЪТ се появява в произведението “Персика”което Ктесий Книдски е написъл във време СЛЕД 398 г.пр.Р.Х.

Сиреч в произведение написано с terminius post quem 82 години СЛЕД битката при Термопилите през 480 г.и около 60 години СЛЕД ВРЕМЕТО ЗА КОЕТО СЕ ПРЕДПОЛАГА,ЧЕ ХЕРОДОТ Е ЗАВЪРШИЛ СВОЯТА “ИСТОРИЯ” –ОКОЛО 440 Г.ПР.Р.Х. !

Следователно Епитафията в VІІ книга от Херодот е КЪСНА ИНТЕРПОЛАЦИЯ в написания от Херодот автентичен текст на кн.VІІ !

Но още по-важното е,че в Епитафията е засвидетелствувано по един ,бих казал перфектен начин , изопачаването на първоначалния смисъл на числото 4000 пелопонесци”,за които съобщава по-късния Ктесий Книдски.
В написаното нейде след 398 г.негово произведение “Персика”, тези 4000 пелопонесци са били САМО ЧАСТ от общо 7400-те защитници на Термопилите.

В Епитафията те придобиват значението на “четири хиляди ЕДИНСТВЕНИ защитници на Термопилите”.

При това изопачаване ,мисля, не ще бъдем далеч от истината,ако предположим една по-друга съдба на паметника на защитниците на Термопилите,и в частност,на изсечената върху него първоначална и автентична Епитафия.

Напълно е възможно след края на персийско –елинската война /поне на територията на същинска Елада/,във време близко до 480 г.и попадащо в периода на т.н.”пентеконтаетия”479-431 г.г.,да е бил изграден паметник с епитафия в чест на загиналите при защитата на Термопилите, елини.

Но този първоначален паметник вероятно е бил разрушен по време на Пелопонеската война 431-404 г.г. и е бил възстановен много време след това-ПО ДАННИТЕ НА КТЕСИЙ /ЗА ЗАЩИТНИЦИТЕ-ЕЛИНИ / И ПО ДАННИТЕ НА ХЕРОДОТ/ЗА “ВРАЗИТЕ”/.

Кога е станало това-едва ли ще узнаем ? На всеки случай това е било във време ,нейде през ІV век ,и твърде вероятно във времето ,когато МАКЕДОНЕЦА Филип е търсел удобното за неговата политика “единение на елините”

Разбира се това е само хипотеза ! Но както и да е било,за нас е важен извода,че изсечената през ІV век Епитафия въз основа на данните на Херодот/за трите милиона врази/ и Ктесий/за четирите хиляди защитници/ НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ АВТЕНТИЧЕН И РАЗЛИЧЕН ОТ ХЕРОДОТ И КТЕСИЙ “АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПАМЕТНИК” !

В този смисъл, споменатото по-горе твърдение на колежката Мелиса е само сетен пример за твърде буйната нейна фантазия ,която се уповава на твърде малко “НЕУВЕРЕНО ЗНАНИЕ ”и прекалено много “НАХАЛНО САМОУВЕРЕНО НЕЗНАНИЕ ”.

И ще отбележа едно мое искрено признание-едва ли има по-подходящ девиз в целия клуб от неиния- Copitor Impossibilium”.
Наистина ,следва да признаем ,че нашата колежка действително се показва като “ТЪРСАЧ НА НЕВЪЗМОЖНОТО”-с оглед на невъзможната ...и СМЕШНА нейна амбиция ДА ПРЕДСТАВЛЯВА НЕЩО ...В ЕДИН ОТ МНОГОТО БЪЛГАРСКИ КЛУБОВЕ В ИНТЕРНЕТ ,ПОСВЕТЕНИ НА ИСТОРИЯТА.

Лишното доказателство за тази горчива за нея истина е факта,че в УЖ познатия й Диодор Сицилийски предлага една доста по-различна цифра за числото последни защитници на Термопилите.

В книга ХІ на Диодор те не са 1400 както твърди Мелиса...НО САМО ПЕТСТОТИН !
И тази данна,която е заета не от Ефор,но от Кетсий Книдски НЕ МОЖЕ да бъде случайна грешка ,защото е посочена ТРИ пъти.

В заключение-нито един от опорните аргументи с които неуважаемата колежка Мелиса “громи”моето невежество относно численоста на елините при Термопилите,не намира никаква опора в историческите извори-най-малко поради това,че самите исторически извори и информацията в тях ,се оказват доста по-различни от тези които Мелиса “знае”.

С тази констатация приключва и необходимоста да отдам дължимото и впрочем,задължителното внимание на тази особа,както поради нейния пасквил срещу мен от 21 03 т.г.,така и изобщо, предвид необходимоста ,да обърна внимание върху личноста й,като една от виновниците ,наложилото се от 2003 г.ПРИМИТИВНО равнище на клуб”ИСТОРИЯ” на ДИР-БГ , ДА СТАНЕ ТРАДИЦИЯ .


От тук нататък обект на вниманието ни ще бъдат само наистина сериозни въпроси като следните :

1/ Численоста на елините в битката при Термопилите/в следващата част "ЧИСЛА"на настоящата ІV точка
2/ каква е истината за битката при Термопилите/ в следващата V точка-ІV продължение/

следва продължение



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.04.07 23:34



не можа ли нещо по-дълго да измислиш?



Facta, non verba!


Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Last Roman]  
Автор Cтapинap (ентусиаст)
Публикувано02.04.07 23:45



Не можа ли още по-профанно да реплекираш ?


Вече си доказал ,че можеш ..дерзай



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Cтapинap]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.04.07 23:53



Абе, колега /наричам те така, защото в този клуб всички сме лаици с изключение на двама-трима специалисти/, зрението ми е по-важно и не смятам да го хабя, четейки творенията ти.
Разбирам прекрасно, че егото ти е засегнато, че си прекарал не един или два часа избивайки комплексите си в тоя дълъг ферман. Така обаче изглеждаш смешно и жалко /ако се беше погледнал отстрани, щеше да разбереш за какво ти говоря/. Поне да беше писал нещо забавно /за да поддържаш интереса ми докато те чета/. А “темата” ти наподобява твърде много на писанията на хленчеш старец, който са го настъпили по мазола /т. е. уличили го в неточност/; то не бяха оправдания, обвинения в НЕКОМПЕТЕНТНОСТ /явно на моменти и капс лока ти е изневерявал/. Tрябваше да озаглавиш по-скоро "За Мелиса и Термопилите".
А иначе съм длъжен да ти напомня /в качеството си на модератор/, че Дир.бг е форум за дискусии, не нападки /за които съществуват лични бележки/. Ако не можеш да защитиш тезата си адекватно, не виждам що се пениш толкова и ревеш като обран евреин. Ако не ти харесва този ‘клуб’ /както ТИ го написа по-рано/ винаги можеш да си потърсиш друг, където “интересните” ти възгледи може би ще са приети по-радушно. В края на краищата е комично да се правиш на професионалист в област, в която не си. Освен това в дира хората влизат предимно да се разтоварят, да обменят мнение и да убият свободното си време с някоя друга закачка. А тея отегчителни и дълги писания са по-подходящи за някое списание или жълт вестник. Колегата Rex Mysorum е журналист и може би ще се навие да помогне за отпечването филипиките ти, в които ще громиш надълго и нашироко противниците си като същински наследник на Демостен или Цицерон. Но по-добре излез и се поразходи навън /пролет е, може би някоя млада девойка ще ти върже... мартеница/, пийни си бира с приятели или нещо успокоително вечер преди лягане /това последното е професионален съвет/. Явно дългото стоене пред компютъра лошо ти се отразява и имаш нужда от чист въздух.

Facta, non verba!



Тема Re:ПРОДЪЛЖЕНИЕ ІІІ-ИЗВОРИ,ЧИСЛА И...МЕЛИСАнови [re: Cтapинap]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано03.04.07 00:04



Старинар, разбирам, че желанието ти, да посочиш грешките и неосведомеността на колежката си Мелиса доминират в последните ти постинги, но честно казано ми се иска малко по-накратко да го даваш. Не съм в течение за какво точно спорите и не съм сигурен, че разбивайки на 'пух и прах' мнението на някого за числеността на елините при Термопилите е толкова жизнено важно. Искам само да кажа, че се забелязва едно твое лично отношение към Мелиса, което не се наемам да тълкувам. От друга страна съм чувал , че науката не трябвало да се движи от лични отношения. Може и аз криво да съм разбрал, все пак аз съм само един обикновен човек, но много е натрапчиво чувството, че се обръщаш само към човека Мелиса. Обидих се направо! Неможете ли да се разберете насаме някъде? Аз приемам , че елините са 4, 40 или 400 хиляди, колкото кажете, вие сте специалистите. Ама изяснете се, моля Ви, и не изпадайте в лични нападки!
Вземете се разберете колко са били елините, а после кажете тук да знаем и ние , дето не сме толкова наясно! Погледнете темите из форума, хората се тормозят дошли ли са българите от Китай, от Монголия или от Нова Гвинея, дали са били тюрки, шумери или персийци. Или пък траките траки ли са или тракийци. Или пък въобще не ги е имало, щото за тях едно нещо няма сигурно. А вие сте седнали да ми обсъждате 300 ли са били спратанците дето защитавали някакъв тъп проход, който честно казано още не ми е ясно защо е трябвало да бъде преминат, че да бъде защитаван. За Шипка съм наясно, а за Термопилите не съм! Ами кажете като сте знаещи и на лаиците като мен!
Хайде и аз много се отплеснах да пиша! Разберете се като мъж и жена, не ни занимавайте кой имал по-красива диплома!



Avatarx

Тема Re:ПРОДЪЛЖЕНИЕ ІІІ-ИЗВОРИ,ЧИСЛА И...МЕЛИСАнови [re: avatarx]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.04.07 00:07



Само че Стратинар не е специалист и точно това е проблемът и причината за съчиненията му.



Facta, non verba!


Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Last Roman]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано03.04.07 12:21



В отговор на:

може би някоя млада девойка ще ти върже... мартеница



Е това изби рибата в реката... Замалко да ме линчуват на работното ми място - смях се до сълзи... И не можех да обясня на никого защо.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!

Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: _magotin_]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано03.04.07 17:53



_magotin_,не знам къде е Спрта няколко века след Термопилите, не съм и някаква почитателка на Спарта, но момчетата са си направили подвиг. И не забравяй, че по време на Пелопонеската война, когато атиняните надменно отказват мир със Спарта, после биват разгромени от нея. Така че Спарта е била силен и влиятелен полис за времето си.

olimpus.dir.bg



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: _magotin_]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано03.04.07 17:57



Да, така е. Само пропусна, че после започва Класическата епоха в древна Гърция, но това е несъществен исторически факт. И в крайна сметка, ако не бяха тия спартанци при Термопилите, гръцката армия нямаше да се оттегли, щяхга да бъдат нападнати в гръб и направени на миш-маш. Битката при Термопилите никога не е целяла победа - спартанците от самото начало са знаели, че загиват, за да губят време - за да може после да се организира добра атака срещу Персия.

olimpus.dir.bg

Редактирано от ThunderGoddess на 03.04.07 18:01.



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕ ПЪРВОнови [re: ThunderGoddess]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 17:57



Подвиг?
Не мисля. Дай ми 1200 души в брони и стена в теснината, после пусни 30 хиляди по туники да идват на порции. И аз ще повторя тоа подвиг. Истинският подвиг са го извършили спартанските ефори, че така добре са избрали мястото за провеждането на битката...
Спарта е била колос на глинени крака и е факт, че победата им над Атина нищо съществено не променя - Спарта е все така в постоянен упадък, с меко казано слабо развито изкуство, докато победените атиняни всъщност са в ядрото на това, което наричаме гръцка култура и цивилизация. Елинизмът е продукт, който нямаше да се случи, ако всички гърци бяха като спартанците.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: ThunderGoddess]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 17:59



Приносът на Спарта в културата на Класическата епоха е толкова несъществено малък, че дори няма смисъл да се опитваме да го търсим...





Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: _magotin_]  
Автор ThunderGoddess (ZeUsSDauGhteR)
Публикувано03.04.07 18:08



Имах предвид, че нещата са навързани - няма спартанци, няма избягала войска, няма избягала войска - разбиват атиняните при Саламин - няма атиняни - има персийско влияние и няма класическа епоха

Иначе съм напълно съгласна, че типичните елини са си атиняните и те имат най-голям принос към културата по онова време. Просто живота в Спарта е бил съвсем различен и двата града се развиват в две съвсем различни направления. Това, което се опитвам да кажа е, че по време на Архаичния период Спарта не е посредствено село, а е силен град който съперничи по величие на Атина. Цяла Лакония и Месения са под Спартанско влияние

olimpus.dir.bg

Редактирано от ThunderGoddess на 03.04.07 18:13.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: ThunderGoddess]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 18:14



Персийското влияние е огромно, най-малкото защото половината гръцки лидери постоянно са резидентирали в двора на Великия Цар.


Да не говорим, че през един дълъг период гърците в Мала Азия са били подчинени на същия, даже има и гърци - огнепоклоници. А познай кои това.
Има запазени сведения от Класическия период за маги, емигрирали в гърция и участвали в разните му мистериални култове.
А гръцката архитектура е мощно повлияна от тази на Изтока, в което мисля няма нужда да се убеждаваме. Изобщо културен обмен е течал постоянно и двупосочно, гръцката култура не се е появила просто ей така изолирана от света и самородна, тя е продукт на средиземноморската цивилизация, където още от епохата на Халколита хората пътуват и обменят идеи, стоки, традиции.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: _magotin_]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 18:16



А за това, че гърците са обсебени от Изтока и от неговото богатство и културно великолепие, съдим по някой си Сашо, антички македонец, който вместо на Запад, странно защо упорито се насочил на изток, към Персия, чиято култура толкова го обсебила, него, ученика на Аристотел, че наредил на хората си да се облекат като перси, да заговорят на персийски и да си вземат жени персийки. Интересно защо Сашо избрал да царува във Вавилон, а не примерно във Великолепната Атина?



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.04.07 18:18



Бе имаше една битка при Левктра през 371 г. пр. н. е. дето тиванците разказали играта на спартанците... с нечестна тактика, приложена от блестящия им пълководец Епаминонд.



Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 03.04.07 22:47.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 18:20



То и аз така съм чувал, ама мислех, че това е някаква гадна тиванска пропаганда. Това не бяха ли същите тези тиванци, които по времето на Персийската война упорито се сражавали на страната на персите срещу Спарта и Атина?





Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: _magotin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.04.07 18:20



Кой знае накъде щеше да се отправи Александър, ако болестта не го беше покосила във Вавилон.



Facta, non verba!


Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 18:22



Таман навреме го е покосила, щото китайците нямаше да му се зарадват особено...

Те и индийците топло са го посрещнали, същите тези индийци, които дълго време целуват ръката на Великия цар.
Александър дори и да беше останал жив нямаше да успее да задържи завладяното, защото не е имал човешки ресурс да контролира такива огромни територии, а няма как да се задържиш сред етнически и религиозно различно население задълго. Виж какво става със Селевкидите.



Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: _magotin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.04.07 18:27



Плановете му били да завземе Арабия, Картаген дори и при римляните да се отчете, нали затова обучавал персите да се сражават във фаланги по маниер на гърците.

Ама на хората им писнало от войни и човекът умрял млад и зелен...

Facta, non verba!


Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: Last Roman]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано03.04.07 18:30



Като знам какви коварници са били вавилонците и какви главоболия създавали на персите, няма да се изненадам, ако са му помогнали с някои лекарства като се е разболял, помогнали съвсем да се разболее...





Тема Re: ЗА БИТКАТА ПРИ ТЕРМОПИЛИТЕ...И ЗА "МЕЛИСА "нови [re: _magotin_]  
Автор Last RomanМодератор (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.04.07 20:01



Теорията е, че лекарите са прекалили с чемериката...



Facta, non verba!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.