Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:24 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Конникът от Мадаранови  
Автор dambeni (непознат )
Публикувано16.03.07 10:06



Понеже винаги съм се чудил каква е тая джажа в ръцете му, дето хич не прилича на копие, кучето хич и не лае по змея, а пък змея гледа влюбено. Като не ми се спеше и попаднах на тая фундаментална щурутия


Та ще излезе, че копието е тризъбец, кучето е вълк, а змеят си е змей, сиреч Господарят на тризъбеца и неговите Тотеми. Конникът може и да е българин и трак и македонец и кво ли не още, се тая.


Редактирано от Last_Roman на 16.03.07 14:55.



Тема Re: Конникът от Мадаранови [re: dambeni]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано16.03.07 18:00



Коя джаджа в ръцете му? В лявата си ръка конникът е вдигнал стремето на коня над главата му, дясната е отпусната край тялото, а копието, което би трябвало да е в нея, е забито в тялото на лъва.





Тема Re: Конникът от Мадаранови [re: dambeni]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано16.03.07 18:12



Ето как е изглеждал преди около 80 години (из гимназиалния учебник на Никола Станев):



Както виждаш, нито копието е тризъбец, нито кучето е вълк, нито пантерата (лъвът) е змей. Надписите се четат - уж хиляда и косур години склед написването им, а само след още 80 години - ниенте! Защото са фалшификати. Последният фалшификат е бил от времето на Людмила Живкова, когато под светлината на прожекторите за "1300"-годишните празненства, изведнаж се откроили нови - неизвестни досега (впрочем и те се изфирясаха за 10-15 години след "откриването им...



Тема Нали беше "богинята Бендида"?нови [re: dambeni]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано16.03.07 18:55



?



Тема "Джагфар Тарихи" са една пълна измислицанови [re: dambeni]  
Автор Rusticus ()
Публикувано17.03.07 12:21



"Джагфар Тарихи" са една пълна измислица и фалшификат, изработена някъде в 80-те години на миналия век, не си струва да си губиш времето.
Има много писано за това, какво изобразява сцената, ама няма окончателно мнение, щото е твърде очевидно.:))))



Тема Да се твърди,нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Rusticus ()
Публикувано17.03.07 12:23



Да се твърди, че надписите са фалшификати е смешно, изчезват, защото се променя климата в "индустриалната епоха".



Тема Много ли си сигурен, че е смешно? [re: Rusticus]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано17.03.07 13:32



Защо например тези надписи върху мекия мрамор не са се изтрили за повече от век откато стърчат откопани в центъра на Истанбул? - вижда се ясно границата докъде камъкът (под колона на Константин Порфироген 10 в.) е бил закопан и докъде е стърчал 1ооо години. Камъкът е от мек мрамор и е в центъра на мегаполиса, заобиколен от много по-сериозни замърсявания, отколкото са около Мадарското плато:




Впрочем, куп надписи и барелефи на черкви и катедрали стърчат столетия в центровете на големи градове, заобиколени от трафик и смог, без да се изличават за десетилетия, след като са съществували векове...



Тема Re: Конникът от Мадара [re: dambeni]  
Автор Пocтoл_Coнцeтo (Vox Dei)
Публикувано17.03.07 14:08



Ентусиаст -"Та ще излезе, че кучето е вълк" !?Нещо неясно ли има?Какво те учудва че кучето е вълк - това е един от най-старите и традиционни символи при древните българи!Ако нещо друго не ти е ясно питай и ще получиш отговор.....

Аз съм този, който съм !


Тема Re: "Джагфар Тарихи" са една пълна измислица [re: Rusticus]  
Автор Пocтoл_Coнцeтo (Vox Dei)
Публикувано17.03.07 14:13



Да беше прочел малко повече приятелю."Джагхвар тарихи" е оригинален труд на Волжките българи писан на арабски -точното наименование е епос!

Аз съм този, който съм !


Тема Re: "Джагфар Тарихи" са една пълна измислица [re: Пocтoл_Coнцeтo]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано17.03.07 18:51



Само където няма никакъв запазен оригинал на арабски, а всичко се намира записано на руски в личните тетрадки на Фархат Нурутдинов.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.