Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:42 05.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Битката при Термопилинови [re: cyg]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано19.03.07 09:22



Айде пак нихилизъм - били са само дон Кихот и Санчо Панса

Факт е, че България за разлика от Константинопол не е била превзета и това е заслуга на Калоян.Бил си послужил с хитрост -ми те що не са си послужили?Или хитростта е е мръсна дума - напротив това е ценно качество което спестява много напразно убити войници -и тогава и сега не става само с ядене



Тема Ахъм!нови [re: cyg]  
Автор mellisa ()
Публикувано19.03.07 09:48



До колко са можели да броят, по-точно до колко са имали нужда да броят?
Бе знам ли...Полуголи диваци, какво очакваш от тях? Да да бяха имали хора като Архимед, Евклид и Питагор, да разбираха от Пи или Корен квадратен на 2...



няма документи отразяващи броя на войската
Тъй, да. Онези десетте хиляди на Ксенофон, войниците на Александър, описани от Диодор и Ариан, сметките на легионите не Цезар, с тях какво правим? Клечка кибрит за да проверим добре ли гори модерната хартия?

хората просто не са си записвали такива неща
Така де! Те като имало война, хващали дет намерят селянин за ушите, после като на манифестация марш на бойното поле, мъртвите в общ гроб и никой ни броил, ни заплата плащал, нито в точни военни подразделения делил, нито в полисните архиви записвал...демокрация, човече, гръцка им работа

Всъщност тези надписи са били нещо като рекламно щ
Бе на мен по ми се виждат като точни полисни архиви за изразходвана определена сума за определен брой хора, ама може да е следствие на прекаленото ми взиране

а закон за неточна реклама не е имало
То пък сега да не би да има? Я гледай как Нивея обещава на жените промяна на днк генът им за стареене! Машшала, туй дето поколения генетици не успяха да направят, кремът решава за секунди


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Битката при Термопилинови [re: Vencci*]  
Автор mellisa ()
Публикувано19.03.07 10:01



Мелиза, гъркинята, е била по дружелюбна от един недоносен "мъкедаонец" от пловдидско като тебе.
На твое място, уважаеми, ще благодаря небето всеки ден за двама толкова готини модератори като тези и че не сте в моите ръце


Вярвай ми!


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Ахъм!нови [re: mellisa]  
Автор cyg (<>)
Публикувано19.03.07 12:53



Полуголи диваци, какво очакваш от тях?
Наистина са били полуголи, съдейки по рисунките от онова време

. Дори римляните не са познавали нулата, а с тяхната система за записване на числа е адски трудно да се направят елементарни изчисления.
...добре ли гори модерната хартия?
Забавно, останах с впечатление, че са написани на камък. Какво е удобството да си водиш счетоводството на камък е излишно да се говори. Последно, архива на Империята от последния и период се намира в България, случайно запазен. Сега си задай въпроса кой, как и най-вече защо е запазил архива на Атина например. Документите от това време са или кратки надписи върху камък, или късни, мнгократно преписвани, допълвани, цензурирани преписи. Същия този Тукидит, описващ едно почти безписмено общество, говори за огнестрелни оръжия с технология аналогична на нашите черешови топчета. Кое точно е вярно - че почти не са ползвали писмеността, или че са имали огнестрелни оръжия, не знам, но двете заедно са абсурд.

е като имало война, хващали дет намерят селянин за ушите, после като на манифестация марш на бойното поле, мъртвите в общ гроб и никой ни броил, ни заплата плащал, нито в точни военни подразделения делил, нито в полисните архиви записвал...демокрация, човече, гръцка им работ
Мъртвите в общ гроб, ако имат късмет, а победените не са го имали обикновено. Така че тези триста спартанци са ги изяли вълците. Как се е водила отчетността без да има писмени доклади, прави си извода сама.



Тема Re: Битката при Термопилинови [re: Boлk]  
Автор cyg (<>)
Публикувано19.03.07 13:06



Не става въпрос за нихилизъм, а за реалност. Според Жофроа Вилардуенски са били 4500 рицари и 9000 коня в началото на похода. Така че Дон Кихот и Санчо Панса е добро сравнение. Такава военна сила е била в състояние да се справи със всеки противник, което прави и на практика. Друг е въпроса че част от рицарите напускат похода, някой загиват, а след превземането на Константинопол се разделят. На практика Калоян се сражава само с личните хора на Балдуин. Разбира се за това, че е използвал хитрост, може само да му се възхищаваме. Не знаем с колко войници е разполагал, твърдението че е имал 14 хил. (две дивизии) кумани е малко преувеличено според мен. През 1895 година България с почти същата територия е могла да издържа 30 хил. войници за месец-два, да се предполага че през 13 в. е имала по-големи възможности не е реално.



Тема Re: Ахъм!нови [re: cyg]  
Автор mellisa ()
Публикувано19.03.07 13:14



Наистина са били полуголи, съдейки по рисунките от онова време
Желязен довод! Ама ако гледаме Тициан и Пикасо, по наше модерно време сме били не само голи, но и с по 3 носа на триъгълници



Дори римляните не са познавали нулата, а с тяхната система за записване на числа е адски трудно да се направят елементарни изчисления.
Може! Арабските цифри по онова време даже не са били още арабска работа

Забавно, останах с впечатление, че са написани на камък
Слабо извъртане. Данни за числеността на армиите има при достатъчно антични автори за да не правим днес наивни изказвания за техния несъществуващ брой. Отделно има достатъчно камънаци с детайлни списъци на изразходвани като заплати на моряците (примерно, тези ги познавам най-добре).

Какво е удобството да си водиш счетоводството на камък е излишно да се говори.
Да видим? Издържа доста дълго? Има го в изобилие? Не го ядат мишки?

Документите от това време са или кратки надписи върху камък, или късни, мнгократно преписвани, допълвани, цензурирани преписи
Глупости! Вярвай ми, като почнеш да ги превеждаш съвсем не ти се виждат кратички.

Същия този Тукидит, описващ едно почти безписмено общество
Да, в първите 20 страници, когато говори за праисторията на Елада
Пък и къде е гаранцията, че този препис на Тукидид не е от онези горните, как беше? -късни, мнгократно преписвани, допълвани и цензурирани

Мъртвите в общ гроб, ако имат късмет, а победените не са го имали обикновено.
Някой да ми го беше казал преди да ми се наложи да копая в гробището на Керамейкос - баси чудото, баси, отделните военни гробове
Ти го остави Маратон, Маратон е своебразен връх, че са заедно е върховна чест. Нещо като нашата гробница при Шипка

Как се е водила отчетността без да има писмени доклади, прави си извода сама
Повтаряш се
Ей я Спарта. Всеки спартанец е бъдещ войник. От осем годишен винаги си знае мястото. Спартанската войска е перфектно разделена - кеф ти еномотии, кеф ти пентакостиси, кеф ти локагоси. И във всяка една военна част се знае точния брой, даже точното място на всеки хоплит. Или ти си мислиш, че са гъчкали безраезборен случайно избран брой войни на едно място, без ред и подредба? ХАХАХА


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Битката при Термопилинови [re: mellisa]  
Автор deLake (sir)
Публикувано19.03.07 13:22



Опитвам се да разбера какво питаш. Тъй като не става ясно - и отговора ще е по общ. Колкото казва Херодот.

______________________________




Тема Re: Битката при Термопилинови [re: cyg]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано19.03.07 13:41



Всъщност през 1885г. България издържа повече от един месец 95 000 армия.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!


Тема Re: Битката при Термопилинови [re: deLake]  
Автор mellisa ()
Публикувано19.03.07 14:04



Опитвам се да разбера какво питаш
Ми мислех, че е ясно



Тъй като не става ясно - и отговора ще е по общ
Няма лошо, отговорът идеално ме устройва

Колкото казва Херодот
Да повторим, 2 641 610! Само че Херодот не дава само една цифра, той на две места дава съвсем противоречива информация - веднъж, когато сам съобщава цифрата от 1 800 000 (1 700 000+80 000+20 000), втори път, като цитира епитафа на Леонидас и дава цифрата от 3 000 000! И сега какво излиза? Имаме един източник, от който после доста народ ще приписва и той си противоречи? Ми тогава как да му вярваме?
Аз ти предлагам да вземен за ориентир към 2 500 000 милионна войска и да видим дали сте издържи проверката на поредица военни аргументи и доводи. Ако тази цифра върши работа, кеф ти да си избереш и една от другите две, където 2,5, там и 1,7 или 3 милиона...

Похода е бил старателно подготвен от Ксеркс
Походът е бил подготвен, спор няма. Колко старателно, това е друг въпрос, предвид малкото време, с което се е разполагало. Освен това ако за елините това е била териториална защитна война, за персите била някаква дребна наказателна експедиция по периферията на познатия им свят. Персите не са искали Елада, какво ще я правят? - маслини ли ще отглеждат? Не знам за теб, ама аз до сега не съм чувала някой да е грабнал за наказателна експедиция цялата си армия, да си остави огромната си страна незащитена и да тръгне да се катери по гръцките чукари. Т.е., това, че в Елада е имало 2.5 милиона войни означава най-малко, че в Персия са останали разпръснати поне толкова.
Това, deLake, ни дава минимална армия от поне 5 000 000 войни!!! Не знам ти как я виждаш тая работа, но при такава армия представяш ли си какво население и какви ресурси са нужни?
Хайде да посмятаме малко, какво ще кажеш. Математика. Елементарна. Да видим колко и какво е плащал царят на царете на тази армия да кажем за 9 месеца - основното време през което е имало военни конфликти.
Един гръцки хоплит получава като заплата на ден 2 обола, което е 1.44 грама сребро (обола е 1/6 от драхмата). За един месец на 2.5 милионна войска отиват 110 тона сребро, 1 000 тона за една военна година! Само за заплати, само за онези 2.5 милиона в Елада. Ами ако сложим към това и минимума войски, останали из Персията, това са 2 000 тона на година за заплати на войниците! Хайде сега отвори примерно Диодор и виж колко злато е взел от Персия Александър век и половина по-късно. Груби сметки - 19 650 тона сребро (в това число причислено стойностно и златото). 20 000 тона сребро са всичките резерви на персийския владетел! Ми то по тази сметка той дава 10% от "бюджета си" само за плащане на войската!!!
Ми то тази година, Бг бюджета предвижда за цялостната система на отбраната и сигурността 13.4%! В този ред на мисли, трябва да сме егати военната сила!!!!


Местните също били задължени да изхранват армията, но поради големината й на едно място можело да се хранят само веднъж, защото всичката храна свършвала.
Не думай, храната свършвала? Ако питаш мен, тя тая 2,5 милионна армия е опоскала всичко живо в радиус от 100 км, барабар с тревата и храстите Ти за логистика чувал ли си?
Знаеш ли колко храна ще се изиска за да се изхрани такава армия? А знаеш ли как се движи подобно нещо! Добре, били разделени, но дори колона от 1 милион войника представлява сериозен проблем не само с логистиката, но и с комуникацията. Даже да приемем, че корабите с храна са следвали където са могли войската, пак трябва да погледнем пътя им (по брега, впрочем, не само защото са близо до корабите, а и защото виждаш ли, е единствен път към Централна Елада.), пак в дадени моменти армията се е отдалечавала достатъчно от водата за да се наложи прекарване на храната с каруци до армията. При една елементарна сметка получаваме колона от към 200 000 каруци! като сложим и онези, които са носили среброто, с което им е плащано, егати цирка, егати движението е падало из планинските склонове на Северна Гърция
Да продължаваме ли? Я виж скоростта, с която се движи този конвой. Ако приемем, че персите влизат в Пиерия през Август, те в средата на септември са при Термопилите. Изминават 900 км за 30 дни, т.е., милионна колона има стредна скорост от 30 км на ден, при положение, и това е добре документирано, че един римски легион от 6 000 отлично тренирани войника с цялата логистика и преход изминават от 40 до 50 км на ден. И то при равен и добър терен. Почвам да се чудя персите с тая невероятна армия, как са успели да изчезнат!!!!
И още. Приехме, че медичшеските конфликти са само наказателни периферни действия, т.е., не цялата войска е насочена натам. Ами ако е така, когато Александър навлиза в Персия и заплашва директно същността на империята, как така Дарий не успява да събере такава войска, когато е най-нужна? Какво имаме тогава - 38 000 хиляди при Граник и 100 000 при Гавгамела. Как така дарий не успява да събере и 1/50 от великата армия на прадядо му век и половина по-рано и то точно когато е най-нужна?


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Битката при Термопилинови [re: mellisa]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано19.03.07 14:20



Туше.

Чуждото не искаме, но и своето не даваме!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.