Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:11 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: орхонското писмонови [re: _magotin_]  
Автор fish_ (goloth)
Публикувано09.03.07 11:29



Зная, че говорим за това. Просто исках да споделя тези интерсни линкове, богати са на препратки и предполагам, че са познати на повечето.



Тема Re: орхонското писмонови [re: fish_]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано09.03.07 11:34



Прекрасни линкове... Я да дам и аз малко, ама по по темата...

Ето за да не говорим за нещо, за което не са чували повечето, ей го на един от въпросните Орхонски надписи...

Редактирано от _magotin_ на 09.03.07 11:37.



Тема Re: орхонското писмонови [re: _magotin_]  
Автор Pинro (непознат)
Публикувано09.03.07 20:35



Здравей _magotin_

Благодаря за линка.Оставам умерен скептик откъм възможна връзка между орхонтското писмо и знаци и надписи с прабългарски произход.



Тема Re: орхонското писмонови [re: _magotin_]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано09.03.07 23:37



Jordan13 - казвай направо какви сме били според теб, а не какви не сме били.



Тема Re: орхонското писмонови [re: БoянГeнoв]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано09.03.07 23:41



Аз все си мисля, че тюркутите са заимствали много неща, от иранските народи, с които са имали досег - та оттам си мисля, че са и руническите писмена.



Тема Re: орхонското писмонови [re: gioni]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано10.03.07 23:09



Всъщност орхонското писмо взаимства от согдийското, а не е заменено от него. Заменено е от т.н. 'уйгурското писмо', а то на свой ред от арабското и т.н. Руните на унгарците- шеклери също са производен вариант на орхонското писмо.





Тема Re: орхонското писмонови [re: gioni]  
Автор БoянГeнoв (член)
Публикувано10.03.07 23:39



А не си ли приличат руническите писма? Освен това силно ме съмнява точно тюрките да са измислили свое си писмо, много по-вероятно ми се струва да са го заимствали.



Тема Re: орхонското писмонови [re: БoянГeнoв]  
Автор gioni (поморийски соф.)
Публикувано10.03.07 23:53



А нали точно това казах. Но всеки взаимства от някой.



Тема Re: орхонското писмонови [re: Pинro]  
Автор _magotin_ (минаващ)
Публикувано12.03.07 09:08



И аз не намирам никаква директна връзка на Орхонските надписи - ранни и късни - с тези на старите българи. Някои формулировки си приличат, но отликите са толкова драстични, че отхвърлят възможността за пряка връзка. Да не говорим, че има сигурни сведения, че орхонските мавзолеи са строени от китайски майстори.



Тема орхонското писмонови [re: _magotin_]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано12.03.07 23:14



Изглежда в момента има силно политизиран подтекст срещу всичко свързано с иранската теза. И това е свързано с дейността на настоящия Хомейни в Иран.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.