Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:59 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Добре,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано15.03.07 14:25



Има разни интерпретации по въпроса. Зачете ли статията на г-жата? Рядко качествена работа, право в десетката.





Тема Re: Добре,нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано15.03.07 14:44



Да, но нямам достатъчно знания за да я коментирам.
Но настоявам да мисля, че сходството в обрядните ритуали и жертването на коня далеч не е толкова категорично доказателство, особено сред номадски племена, в центъра на чиито живот е коня.
Което не означава, че го отхвърлям! Просто искам още




Cupitor Impossibilium

Тема Re: Добре,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано15.03.07 14:51



Из нетя за съжаление малко има. Ще трябва да се впуснеш из дебрите на /о ужас/ научната литература.

За съжаление обобщено изследване досега няма, но искрено ти препоръчвам книгата на Р.Рашев "Прабългарите", която съдържа един доста пълен набор от погребения, ясно очертаващи българската погребална обрядност в частност и етнокултурна специфика като цяло.



Тема Re: Добре,нови [re: _magotin_]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано15.03.07 14:55



Впрочем съвсем забравих, че из нета се открива книгата на Д.Димитров "Прабългарите по Северното и Западното Черноморие". Макар и доста предпазлива в изводите, все пак е писана през 80-те, е доста интересна...





Тема Re: Добре,нови [re: _magotin_]  
Автор mellisa ()
Публикувано16.03.07 16:18



Намерих и погледнах книгата на Петер Юхас за българотюрките и маджарите и ми се стори интересна.
Но ако трябва да съм честна, не мисля да задълбавам повече в темата. Като професионалист съм далеч от тази епоха и възможността ми за коментар свършва до тук, а като човек мога да кажа, че реално не ме интересува


Прочетох ти внимателно аргументите, както впрочем и на всички останали теории, но до тук си оставам малко убедена от и в някоя от тях. Не знам защо да се окаже на всяка цена вярна някоя от, колко бяха, 17те теории е толкова важно на всяка цена и защо да се допусне поне малко смесване е толкова неприемливо. Аз знам коя съм и ме вълнува много повече кои и какви са българите днес от това колко процента са били славяни, траки, българи и сие тюрко-монголо-ирански етнически остатъци. Да не знам със сигурност (възможно ли е въобще някога това!) от къде идвам не ми пречи да знам къде отивам днес, да се чувствам достатъчно завършена като индивид, в това число и национално-етнически.
Поздрав


Cupitor Impossibilium

Тема Re: Добре,нови [re: mellisa]  
Автор _magotin_ (член)
Публикувано16.03.07 17:34



Хех, и на мен произходът не ми е първа писта.


Обаче не смятам, че нещата са чак толкова сложни, колкото се опитват да ги представят някои. Тези "17 теории" всъщност могат да се сведат до 2 или 3 и основният въпрос е този - защото смесване се приема априори - "КОЕ ДОМИНИРА"? Кое доминира в културата на старите българи? Каква е етническата база, на която се образуват българските групи?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.