Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:48 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Да - Два нагробни надписа.нови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Arient ()
Публикувано05.03.07 13:59



Що да няма. И глаголицата се е използвала на отделни места няколко века. Е това не променя като цяло нещата.

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема Ми ако има де ги?нови [re: Arient]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано05.03.07 14:09



Аз поне не съм чул да има писмо на тракийски да речем.

Въобще наясно ли е някой как примерно са казвали на "хляб", "вода", "кон"?



Тема Re: Ми ако има де ги?нови [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Arient ()
Публикувано05.03.07 14:40



Постоянно изскачат такива съобщения за открит и разчетен надпис на тракийски език но изглежда ще мине време докато придобият общоизвестност (ако през това време не се окажат фалшификати).
Впрочем заслужава се да се помисли по въпроса защо такива многолюдни "народи" като гали и траки нямат собствена писменост а ползват едните латински а другите гръцки език при нужда. Имам едно не много обосновано предположение което искам да изрека (само да не ядосам някой).
Вероятно поради голямата близост между езиците (което за тракийските и елинските е трудно доказуемо, но за латинския и галските наречия може да се ползва съществуваща информация) северните съседи просто използвали близкия(езиково) писмен език и не са имали нужда от своя собствена писменост.

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема Това е наистина просто като обяснение, но [re: Arient]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано05.03.07 14:57



все пак не може да се твърди със сигурност. Поради нумизматиката да речем/един от основните източници на артефакти/.

Келтите към които спадат и галите все пак нямат почти никаква езикова допирна точка с гърците. Въпреки това известните келтски монетосечения в античността/преди римското влияние/ са имитации на гръцките монети за периода с някои характерни чисто келтски елементи. Това е обаче обяснимо - все пак паричните отношения възникват с цел облекчаване на търговията и един народ просто ползва постижението на друг по напреднал в тази област.
Както ние ползваме електрическата крушка или двигателите с вътрешно горене, макар да не са наше изобретение.
В тоя смисъл защо при нуждата от кореспонденция да не се ползва нещо готово и валидно към момента, още повече, че се ползва при контатките именно с неговите автори - писма обикновенно са си пишели владетелите на гали и траки съответно с гърци и римляни, едва ли е съществувала кореспонденция между някой философ и тракийски жрец.



Тема Интересно е обаче като какви са се [re: gioni]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано05.03.07 15:01



определяли на база говоримия си език - за римляни и елини, и просто за римляни.
Щото май и не един римски император е владеел само гръцки, според зависи откъде е родом и къде е израстнал. Примерно Юлиан Апостат.



Тема Re: Ми ако има де ги? [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор VPopov (Наблюдател)
Публикувано05.03.07 17:17



Аз поне не съм чул да има писмо на тракийски да речем.

Как ще чуеш, бе дедо Тодоре?
Нали ти ги отгледа таквиз историците,
от мързел само преписват един от друг, и гледат да са все в крак с партийната линия.
Затуй сериозните неща все някви самодейци ги изследват,
за всеобщ присмех на останалите папагали.



И преди съм ти казвал, с тоя НИК, малко срама имай поне,
и малко разкаяние покажи.



Тема За какво? Че не е намерено досега [re: VPopov]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано05.03.07 17:28



писмо на тракийски ли?





Тема Re: Интересно е обаче като какви са се [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано05.03.07 17:32



Бай Тошо мноо си категоричен и тва ме дразни -власите като са писали сума ти време на български -български ли са говорили?Ми отначало и българите са писали на гръцки-гръцки ли са говорили?Ми аптекарите и до ден днешен пишат на латински -намерат след 2000 година рецептите в една аптека и оп у Каспичан говорили на латински





Тема Ае съа, по полечка. Писали са [re: Boлk]  
Автор ДeдoBиToдЪp (ген сек)
Публикувано05.03.07 17:42



казах ама кога е имало нужда от кореспонденция. Докато са били независими не са говорили. Но след като са влезли в римската империя постепенно са и на латински и гръчки проговорили. Та нали на всеки му се искало да е римлянин, или поне елин - демек културен чиляк, а не варварин? Инак що примерно река Марица има, а не Хеброс?



Тема Re: Ае съа, по полечка. Писали са [re: ДeдoBиToдЪp]  
Автор Boлk (магичен)
Публикувано05.03.07 17:49



Бе ти сега като си в ЕС да не си проговорил на брюкселски?Кой е биол търгаш и без да е бил грък или римлянин е научил езика.А тия документи не са се писали от всеки-имало си е администрация.И никой не те е карал насила да учиш езици -па то и е имало училища у сека паланка






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.