Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:22 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: saur]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано12.02.07 17:50



много пъти съм ти казвал, че уважавам мненията ти

Много пъти не си личи, особено когато тръгваш да спориш със себе, мислейки си, че аз си мисля нещо, което не си мисля.

солидни доказателства

Солидните докази са разтегливо понятие.
Някои си мислят, че имат ултра-хипер-солидни доказателства за еволюционната теория - so what?

>:<>:<
Enema of the state.


Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: Meншeвиk]  
Автор saur (член)
Публикувано12.02.07 17:59



Много пъти не си личи, особено когато тръгваш да спориш със себе, мислейки си, че аз си мисля нещо, което не си мисля.

И на теб не ти личи. Тая тема беше за Мостич, и аз казах, че името е без съмнение славянско. А ти започна да спориш, че според мен било иранско (

). И че съм смятал Безмер за Ахура Мазда ли, за Боза Митра ли, пък аз такова нещо не мога даже да си помисля, та евентуално да ми го прочетеш в мислите.

Солидните докази са разтегливо понятие.

Да, разтегливо, ама липсата на доказателства е още по-разтеглива.

Някои си мислят, че имат ултра-хипер-солидни доказателства за еволюционната теория - so what?

А, те имат и "ултра-хипер-солидни" липси в тая теория, така че успяват да постигнат баланс. Златната среда, както беше казал римският поет.



Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: saur]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано12.02.07 18:03



Мда, поредните примери - солидни докази, че с теб си резонираме у слабите места.


На свой ред приемам забележките и обещавам да се поправя и повторно БЕЗМЕРно клеветничене да не се случва.

>:<>:<
Enema of the state.

Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: saur]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано12.02.07 18:32



И като е българско, какво означава?

Арийско е и го има в езика ни.

Шу е бог на въздуха в арийската митология, олицетворяващ пространството между небето и земята. Изобразяван е като мъж с вдигнати ръце, придържащи небето, и със стъпили на земята крака. Според легендите за сътворението на света: в началото е имало само вода, от която излязло Слънцето.
Шу символизира също така и светлината, която отделя небето от земята.

Има значение на трептение,
което в езика ни се записва и като : ШУМ, ШУМЕНЕ, ШУМНО и др.
Заменя се и със "С" в : СУМАТОХА.

Това първично ШУМОЛЕНЕ на въздуха е възприето и в Древен Египет
да се обозначава условно под името на "Бог Шу".

Изображения на Бог Шу :

Бог Шу поставен между два лъва :



други :





Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: Vencci*]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано12.02.07 19:07



Остава неуточнен въпросът откъде сме поразили
Междуречието - През Кавказ или през М. Азия ?!?



Що се отнася до символите на асирийската/арийската държавна символика -
лъвовете /асланите/, то тя и до днес се "разхожда гордо" из държавните
ни гербове и тези отпреди сат`анадолското нашествие на измаилтяните.





Омразните на симитите асланчета.
В Египет двата лъва са обозначавани с БА /божествена душа/,
което са инициали на двете колони с изображения на тези лъвове -
Боас и Алчин.

- БА, Баал или Ваал е названието на Бога при езичниците в Палестина.
- БА е съкращение за БогА в старите ни книги.



Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: saur]  
Автор magotin (минаващ)
Публикувано12.02.07 19:08



Ще имаш да вземаш за Мостич, а за Безмер - още повече. Славянска, как ли не. Може би и Турдачис и то е със славянска етимология слявянофилин нидин.



Ето ти единствената смислена етимология на Мостич, правена някога

Името МОСТИЧЪ (10 в.) [66] би могло да се сближи с иранското Мостиос[67] или с Мастос, Мастоус, [68], което спoред Фасмер [69], Абаев [70] и Згуста [71] принадлежи към авест. mosta-, перс. mast- «опиянен» в значение «гневен», «ядовит» с преход на a в o в старобългарски. Все пак завършекът -ич остава неясен.

Съвсем ясен е и завършекът "ич", но това е друга тема.



Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: magotin]  
Автор magotin (минаващ)
Публикувано12.02.07 19:14



Ще имаш да вземаш за Мостич, а за Безмер - още повече. Славянска, как ли не. Може би и Турдачис и то е със славянска етимология слявянофилин нидин.



Ето ти единствената смислена етимология на Мостич, правена някога

Името МОСТИЧЪ (10 в.) [66] би могло да се сближи с иранското Мостиос[67] или с Мастос, Мастоус, [68], което спoред Фасмер [69], Абаев [70] и Згуста [71] принадлежи към авест. mosta-, перс. mast- «опиянен» в значение «гневен», «ядовит» с преход на a в o в старобългарски. Все пак завършекът -ич остава неясен.

Съвсем ясен е и завършекът "ич", но това е друга тема.
Колкото до Безмер нямам никакво намерение пак да се напъвам да пиша етимологията, подкрепена от две каруци археологически паметници, който има очи - да види, който иска, да търси славянина Безмер. Току виж го намери и при другите славяни, как ли не.



Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: Vencci*]  
Автор magotin (минаващ)
Публикувано12.02.07 19:18



Ех, да има някой да схване малце, че персите/иранците са арии, а на собствено персийски персиец е "ариец" - от АЕРИН, иранец. Персийци е изкуствено наименование, което други народи са принадили за Иран. Иранците пък са част от индо-европейците, един от 4те големи клона, ама аз мислех, че таскъв капацитет от ранга на Зиези ги знае тези работи...





Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: magotin]  
Автор saur (член)
Публикувано12.02.07 19:20



«опиянен» в значение «гневен», «ядовит» - единствената??? смислена??? етимология



Пияницата или Кибритлията все пак? И кой е тоя луд, дето ще си кръсти тъй детето? Какво му пожелават с това име, да загине в пиянска свада ли?

Благодаря ти за тази смешка, вече съвсем се убедих в славянската етимология на името.
1. Тя има смисъл. Името е хубаво, пожелателно, ако щеш достойно за аристократ.
2. Имена от този корен и до днес са разпространени както сред българите, така и сред други славянски народи.



Тема Re: Мощи...Мостич ІІ...110207нови [re: saur]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано12.02.07 19:21



И кой е тоя луд, дето ще си кръсти тъй детето?

Този твой въпрос ме подсеща да те питам: Как разглеждаш конската етимология на името Аспар?

>:<>:<
Enema of the state.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.