Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:45 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: "Мидийци" е имало в Бансконови [re: saur]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано11.02.07 00:38



На четири очи ме беше питал какво е мнението ми за Пи Ди. Тогава не ти отговорих, защото лично му имам зъб и каквото и да кажа, няма да е безпристрастно. Сега ще ти отвърна само, че подобно на други "авторитети", е много увлекателен за четене... до момента, в който тръгнеш да им проверяваш твърденията.
Същото важи за Г. Ц. и Г. С., но знам, че няма да ми повярваш.

Най-любими са ми "авторитетите", които не се нуждаят от проверки, за да ги уличиш в шарлатания - единия от тях го обсъждахме интимно. Ти как мислиш - кои са по-опасни? Такива като Пи Ди или крайно-левите като Би Ди?

>:<>:<
Enema of the state.

Редактирано от Meншeвиk на 11.02.07 00:39.



Тема Re: Феноменът "пръкване и изчезване"нови [re: д-pOxБoли]  
Автор magotin (новак)
Публикувано11.02.07 00:45



Идеята, че латинското vulgares e дало името на българите е неприемлива.
Освен това при Хоренаци ясно се казва, че наименованията купи, дучи и прочие идват от местата, където обитават въпросните племена.
Ако се върнем на волгарес като вулгарни, то Волга е вулгарна река, а подобен извод никой още не е направил. Няма и да направи, защото съвпадението на една дума още нищо не означава, както примерно бой на български не е английското бой, точно както вулгарес на латински не е етническото наименование на българите.
Освен това не мога дори частично да се съглася с извода, че в Армения доминира латинския език и затова Хоренаци, ползвал още по-стари извори, ще ползва латинско наименование на въпросните племена, вместо това, което му е известно.
Освен това в множество различни извори етническото име на българите се среща не в латинската му форма, а в други форми, например бурджаните в арабските извори, което само доказва, че латинските хронографи са чули-недочули нещо и то им заприличало на друго нещо, още повече, че някакъв си прякор, лепнат от латински хронограф на разни племена няма как да бъде възприет от същите тези племена като наименование на тяхната държава.
Така че забравете тази простотия с вулгарес - вулгарните българи.



Тема Re: "Мидийци" е имало в Бансконови [re: Meншeвиk]  
Автор saur (член)
Публикувано11.02.07 00:54



Същото важи за Г. Ц. и Г. С., но знам, че няма да ми повярваш.

Ще ти напомня за това твърдение следващия път, когато започнеш да ми вадиш от техните попресолени доводи.



Ти как мислиш - кои са по-опасни? Такива като Пи Ди или крайно-левите като Би Ди?

Според мен - БД, но не ме питай защо.



Тема Истинският Мостичнови [re: Haвyxoдoнocop]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано11.02.07 01:17



е отляво:



Черепите на модела и Мостич са почти идентични, а всички белези на "реконструкцията"...

- големите уши
- "изпъкналите скули", реално безумно хлътналите бузи, за да изпъкват скулите
- събраните и коси очички
- лицевото окосмяване

...са фантазия на руския учен и българските клакьори от СГАН.

>:<>:<
Enema of the state.

Тема Re: "Мидийци" е имало в Бансконови [re: Meншeвиk]  
Автор tonza (член)
Публикувано11.02.07 01:58



Намирах доста неточности в цитатите на Ценов. Какви грешки е направил Сотиров? Надявам се че цитатата за хвалипръцковците е вярна





Тема Re: "Мидийци" е имало в Бансконови [re: tonza]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано11.02.07 02:11



И при Ценов, и при Сотиров грешките са повече в методите.

Надявам се че цитатата за хвалипръцковците е вярна

На латински е:
"Graeci omnia sua in immensum tollunt."

Може да съм подсилил някоя дума при превода на български.



>:<>:<
Enema of the state.

Редактирано от Meншeвиk на 11.02.07 02:11.



Тема Re: "Мидийци" е имало в Бансконови [re: Meншeвиk]  
Автор tonza (член)
Публикувано11.02.07 02:25



На латински е:
"Graeci omnia sua in immensum tollunt."

Знам. Но от уроците си по латински език си спомням само че лингва латина нон пенис канина ест. Или нещо от този сорт. Което означава че не располагам с достатъчни знания за превод



А какви грешки в цитатите си намирал?



Тема Re: "Мидийци" е имало в Бансконови [re: tonza]  
Автор Meншeвиk (държавен враг)
Публикувано11.02.07 02:45



А какви грешки в цитатите си намирал?

За грешки не мога да говоря. Намирам несъответствия между български, руски и английски преводи на един и същ текст. Но това не е толкова страшно за теориите им. Страшното е, че манипулират цитатите и приписват на автори твърдения, които не съществуват в оригиналите.

Например на едно място Сотиров говори за писмеността на пеонците. В оригинала на латински се говори за панонци. Ако и да има някакви исторически основания за отъждествяването на пеони и панонци, това за мен е манипулация. Също и приписването на предполагаемо славянски топоними на Прокопий и неговите сведения, каквито няма, или ако има, то те са от други трудове.

Както казах, методите им са най-проблемните. Например Ценов в по-късното си творчество базира много от тезите си на идеята, че Меотийското блато било Бяло море, а Кимерийският босфор бил Тракийския. А като добавиш и това, че според него траките са хуни, само защото се говорило, че хунският народ се умножил в Тракия и заплашил самия Константинопол, става пародийно.

Истински потискащото е, че господстващите официози са по-добри в манипулациите и техните фанариотщини успяват да пуснат корени. За тях само един крещящ пример, от който тръгва лавинообразно една основополагаща заблуда:

- склави се превежда като славяни.

За последиците от такъв невинен "превод" просто нямам думи.

>:<>:<
Enema of the state.

Редактирано от Meншeвиk на 11.02.07 02:50.



Тема Латинско ли е прозвището "вулгарос"?нови [re: magotin]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано11.02.07 10:34



Терминът "вулгарен" и до ден днешен се използва от всички в един и същ смисъл - включително и от нас. На гръцки също се е използвал терминът "воулгарос" за същите цели, но сега са възприели (за да не го бъркат с нашего брата) в димотикито си "

", което си е пак нашенското "простак".

Нека се върнем на Волга като вулгарна река, МАКАР И ДА НЯМА МНОГО ОБЩО С ПЛЕМЕНАТА ПО НАЧЕНСКИТЕ ЗЕМИ. За кого р. Итил е била вулгарна? Естествено, за експанзията на Иван Грозни и другите "наследници на Византийската империя"...

Като се има предвид, че "вулгарен" е имало преди всичко религиозен, а не култупнооценъчен характер, то естествено е Хоренаци, като представител на първата в света християнска държава, да е ползвал понятието "вулгарос" за всички съседни на Армения нехристиянски племена. За целта защо да не е заимствал "вулгарос" от Великата и съседна на Армения Ром(ей)ска империя? Ние как сме заели от Рицарската Ром(ей)ска империя в 13 в. понятието "гърци"?

Сега - най смешното! Ти свърза понятието "вулгарос" (както ни зоват до днес от "гърците" до испанците) с "мнооого близкото" "бурджани", а отказваш да го свържеш с "вулгарни".



Тема Re: Истинският Мостичнови [re: Meншeвиk]  
Автор aryavarta (awaken)
Публикувано11.02.07 18:44



прав си за всичко само да беше друг модела вляво - този изглежда доста слабо-интелигентен бих казал глуповат




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.