Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:44 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: magotin]  
Автор saur (член)
Публикувано09.02.07 23:59



Ами сам си отговори / ако изобщо тези стотина наистина са тракийски и наистина са надписи, което много траколози не приемат/ при наличието на много повече етруски и на билингви, щом не са разчели етруския - кога ще разчетат тракийския?

Радвам се, че осъзна, че основният проблем при тракийския не е "тоталната липса на специалисти у нас", а оскъдицата на материала.

При това по етруския се трудят мастити учени с цели екипи, а не като при тракийския - да ме прощават хората - инженери и други любители - ентусиасти?

А, не се безпокой, и с етруския се занимават доста любители.



И възможно ли е да разчетем език който не е ясно дали е съществувал. Защото повечето мнения на учени са, че тракийските племена вероятно са говорели на няколко основни диалекта - оттам вероятно и липсва единен език.

Единен език няма никъде, особено по онова време. Има диалекти, чиято съвкупност образува този език. Така че езикът е съществувал. Ти какво, да не искаш да ги изкараш елини, както се опитват да правят някои лингвисти с древните македонци?

Как иначе да обясним "страстта" им да си служат с гръцки букви и с гръцки език?

Както обясняваме "страстта" на гърците да си послужат с финикийски букви. И на повечето европейски народи да си служат с латински букви, а в продължение на много векове - и с латински език. Замисли се и кога румънците "откриха" румънския език и престанаха да пишат на български.



Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: saur]  
Автор magotin (новак)
Публикувано10.02.07 00:03



Оценявам ентусиазма ти, но си позволявам да предположа, че
тракийският език ще си остане неизвестен и занапред, а надписите, за които се твърди, че са тракийски, ще си останат неразчетени.
Иначе съм съгласен с повечето от това, което твърдиш, с изключение на едно - че мъртви езици могат да се реконструират от любители. Било то езика на етруските или този на траките.



Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: magotin]  
Автор saur (член)
Публикувано10.02.07 00:11



Оценявам ентусиазма ти, но си позволявам да предположа, че
тракийският език ще си остане неизвестен и занапред, а надписите, за които се твърди, че са тракийски, ще си останат неразчетени.


Може би си прав, за съжаление.

Иначе съм съгласен с повечето от това, което твърдиш, с изключение на едно - че мъртви езици могат да се реконструират от любители.

Не съм казал, че мъртви езици трябва да се реконструират от любители. Казах, че дори специалистите могат да се окажат безсилни, независимо дали са български или чужди такива. А любителството у нас понякога достига и до върховете на науката.





Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: saur]  
Автор magotin (новак)
Публикувано10.02.07 00:14



Ами докарахме го до консенсуса.
Познавам двама от водещи етрусколози /единият е холандец, знам че е странно/. Като ги питах кога се очаква разчитането на етруския и ги заведох в НИМ да видят нашенската "сибилинска книга", ми казаха, че а/това не е никаква сибилинска книга и б/ че етруският няма да бъде разчетен поне въз основа на наличните паметници...





Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: magotin]  
Автор saur (член)
Публикувано10.02.07 00:21



Познавам двама от водещи етрусколози /единият е холандец, знам че е странно/.

На мен пък не ми се вижда странно.

а/това не е никаква сибилинска книга

Е това не беше ли ясно и без етрусколози?

б/ че етруският няма да бъде разчетен поне въз основа на наличните паметници...

Да, ама те поне доста неща знаят за този език. Нашият тракийски да беше стигнал на една десета от това развитие, пак щях да се радвам.



Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: saur]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано10.02.07 00:27



В отговор на:

Единен език няма никъде, особено по онова време. Има диалекти, чиято съвкупност образува този език.



Всъщност според повечето лингвисти някога е имало например праславянски език, който са говорели всички праславяни. Също е имало и праиндоевропейски език и т.н. За мен това е пълен абсурд.



Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: saur]  
Автор magotin (новак)
Публикувано10.02.07 00:28



Абе и на мен ми намирисваше на менте, особено като се има предвид, че е домъкната от Македония.





Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: magotin]  
Автор saur (член)
Публикувано10.02.07 00:30



Тя добре, че не е останала в Македония, че тамошните лингвисти щяха да я разчетат на езика на античните македонци, както направиха с Розетския камък.





Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: saur]  
Автор magotin (новак)
Публикувано10.02.07 00:33



Допускам, че книгата щеше на антички македонски език да разкаже, че всъщност бъларите са татари, които се опитали да завладеят античките македонци и като не успели, ги обявили в яростта си за долни славене...





Тема Re: Тракийските надписи от с. Езерово и с. Кьолменнови [re: magotin]  
Автор saur (член)
Публикувано10.02.07 00:36



Аз не бих се учудил и ако я прочетат като някаква космогония, според която първите хора са били македонците.
А много интересно как античките македонци не са се усетили да си поискат тоя безценен паметник, от който сме ги лишили?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.